Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 5 sierpnia 2021 r. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
 Wiadomości lokalne
» Czarni Lipa zyskali nowy pawilon sportowy
» Stalowa Wola na tle innych miast - dane statystyczne za 2020 rok
» Trzech zagranicznych inwestorów zainteresowanych Stalową Wolą. W planach zakłady związane z mikroprocesorami
» Można współtworzyć mapę zabytków w Stalowej Woli
» Parking podziemny na placu Piłsudskiego za drogi
» Inspirowani naturą. Stalowa Wola bierze udział w plebiscycie na najpiękniej ukwiecone miasto
» Onko Tour w Stalowej Woli
» Coraz bliżej budowy hospicjum w Stalowej Woli. Ogłoszono przetarg
» Komisja senacka przeciwna powiększeniu stref gospodarczych w Stalowej Woli i Jaworznie
» Tragiczny wypadek w Jamnicy. Policja szuka świadków zdarzenia
» Odznaczeni za wychowanie synów w duchu patriotyzmu
» Rewitalizacja Placu Piłsudskiego. Ulica 1-go Sierpnia bez samochodów
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Wakacyjne koncerty z cyklu "Dobre Granie Przy Fontannie" wakacyjne piątki
» 4 Fashion Stalowa Wola
» Letnia Scena w Muzeum
» Letnie KINO DZIECI
» Festiwal Muzyczny Stalowa Wola - Rozwadów 2021. Szacunek i pamięć dla Prymasa Tysiąclecia
» Koncert Niny Nowak w zabytkowej farze
» Stalowa Wola uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych
» Nowa wystawa! SANSARA Nepal
» Narodowe czytanie w MBP - zgłoszenia do 16 sierpnia
» Nowa wystawa! "Małe Misie, Wielka Sztuka"
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: II Powstańczy Rajd Rowerowy
» II Powstańczy Rajd Rowerowy
»Rozwadów: przebudowa płyty głównej Rynku
»Krzysztof Faraś w Czarnej Górze
»Międzynarodowy Wyścig Kolarski w Stalowej Woli
»Krzysztof Faraś w Magurze Małastowskiej
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Czwartek, 14 października 2010 r. godz. 12:30     /Marta Wnuk/
Siemoniak: jestem przeciwnikiem likwidacji powiatów

Od lewej: Robert Fila (PO), Małgorzata Chomycz (wicewojewoda podkarpacki), Tomasz Siemoniak (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji).
Od lewej: Robert Fila (PO), Małgorzata Chomycz (wicewojewoda podkarpacki), Tomasz Siemoniak (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji).
Fot. Jacek Rodecki
Tomasz Siemoniak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji spotkał się z samorządowcami i przedstawicielami oświaty w stalowowolskim Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców.

- "Stalowa Wola stanie przed strategicznym problemem, jakim będzie zmiana granic administracyjnych. Musimy się z tym tematem zmierzyć i podjąć stosowne działania. Po to m.in. zaprosiliśmy ministra, żeby go z tym tematem zaznajomić i przedyskutować pewne działania w tym zakresie, w szczególności pozyskania nowych terenów inwestycyjnych." - wyjaśnił nam Robert Fila, kandydat na prezydenta z ramienia PO.

Siemoniak od kilku lat zajmuje się współpracą między samorządami. Jak zaznaczył minister Stalowa Wola jest przykładem miasta, w którym można się dokładnie przyjrzeć, czy wszystko funkcjonuje tak jak należy: - "Prezydenci miast podobnych do Stalowej Woli od dawna postulują przywrócenie, czy nadanie im praw powiatu, z kolei starostowie, czy Związek Powiatów jest temu wprost przeciwny. Jeśliby oddzielić tu funkcje ambicjonalne to warto by się tutaj przyjrzeć, jak kto realizuje zadania, co z tego wynika dla mieszkańców."

Zdaniem wiceministra na linii miasto - powiat do kolizji dochodzi dosyć często. Najczęstszą przyczyną jest słabe finansowanie powiatu, którego budżet jest zbyt mały, na realizację wszystkich zadań.

- "Stalowa Wola ma prezydenta i ma starostę. Istnieje pewne ryzyko dwuwładzy. Prezydent rządzi tymi drogami, starosta rządzi innymi. Miasto ma zdecydowanie większe środki, żeby prowadzić inwestycje, a powiat tych środków nie ma. Dobrym przykładem jest ulica Przemysłowa. Miasto jeżeli byłoby jej właścicielem miałoby zapewne środki, żeby przeprowadzić jej remont. To jest jaskrawy przykład tego negatywnego wyniku dwuwładzy." - stwierdził Robert Fila, kandydat na prezydenta Stalowej Woli.

Podobnego zdania jest także posłanka Renata Butryn: - "Dochodzi do takich kuriozalnych sytuacji, że wójt jest bogatszy od starosty, bo dysponuje większą pulą pieniędzy. Na poziomie samorządu politykę kształtuje się na poziomie pieniędzy, powiedzmy to sobie szczerze."

Siemoniak powiedział wprost, że jest przeciwnikiem likwidacji powiatów. Wręcz przeciwnie, jak pokazuje doświadczenie współpraca pomiędzy samorządami "się opłaca", czego przykładem są "orliki" i "schetynówki".

Zdaniem Roberta Fili jednym z mankamentów może być dublowanie się administracji: - "W Stalowej Woli gdybyśmy mieli miasto na prawach powiatu, to by zarządzał szkołami ten sam wydział edukacji, a tak są dwa wydziały. Koszty utrzymania i koszty płac w starostwie dublują się. Nie mówię, że te koszty by zupełnie spadły, ale ta administracja byłaby mniejsza. Te pieniądze można by wówczas przeznaczyć na realizację jednej, drugiej, czy trzeciej drogi."

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 15 października 2010 r. godz. 11:59
~Jurek Napieralski
Do plakacsiechce: Miło było mi przeczytać Twój komentarz. Widać, że więcej niż trochę znasz się na rzeczy. Co napisałeś to prawda, ludzie wymienieni przez Ciebie to nie tylko kompetencja ale poukładane w głowie. Naszemu Szrekowi, na którego podobno nie ma silnych :-( daleko do tych osób.
+0-0
Piątek, 15 października 2010 r. godz. 06:05
~siwy
Fila nie wygrał żadnego konkursu. Pracę w magistracie i teraz w ARP dostał od Szlęzaka. Butryn została posłanką dzięki poparciu Szlęzaka. Przedstawili swojemu ministrowi z PO postulaty Szlęzaka- likwidacja powiatu i pozyskanie nowych terenów. Tusk obiecał Szlęzakowi, że pomoże z procedurą wylesienia. Teraz minister z PO przyjechał do nas i odpowiedział Fili i Butryn, że nie !
+0-0
Czwartek, 14 października 2010 r. godz. 22:36
~predzej
Fila prędzej czy później będzie prezydentem tego miasta:) Oby prędzej
+0-0
Czwartek, 14 października 2010 r. godz. 22:27
~plakacsiechce
Fila to typ menagera, poukladany, inteligentny, pewnie dobrze sie w życiu ustawi... Pytanie czy ktoś taki powinien zostać prezydentem Stalowej Woli. W mieście lekko zacofanym, w mieście gdzie na kompetencje i słowa nie zwraca się uwagi, posługując się jakimiś stereotypami. Prawda jest taka że jakby wielka korporacja organizowała konkurs na obsadę najważniejszego stanowiska w swojej firmie, to Fila bez problemu pozostawiłby w tyle siembidę, szreka i zaborowskiego. Tylko ze właściciel korporacji wie że liczą się kompetencje i nie odda swoich pieniędzy byle komu. A miasto to co innego. W dużych nowoczesnych miastach już dawno wygrywają w wyborach ludzie którzy przekonują do siebie kompetencjami a nie wiekiem czy jakimiś innymi niepozornymi wrażeniami. Tacy ludzie jak Szlęzak polegli by w dużym mieście z kretesem. Nie dlatego że brak mu wiedzy, bo ma jej aż nadmiar, ale dlatego że jest leniwy i niepoukładany. Dlatego wygrywają tacy ludzie jak Gronkiewicz-Walz (Warszawa), Dutkowski (Wrocław), Grobelny (Poznań), Adamowicz (Gdańsk) czy Karnowski (Sopot) - tych ludzi łąączy jedno - są do bólu kompetentni, a u nas? Szkoda gadać, szkoda zawracać sobie głowy, lepiej albo zacisnąć zęby i biedować w stalowej albo mieć trochę odwagi wyruszyć w duże miasto:) Pozdrawiam wszystkich rozsądnych:)
+0-0
Czwartek, 14 października 2010 r. godz. 21:28
~lukas
bo to jest za inteligentny tekst jak na osoby komentujace ponizej:)
+0-0
Czwartek, 14 października 2010 r. godz. 19:45
~kiszka
Szkoda że nikt nie dyskutuje na forum o tym co było przedmiotem spotkania tylko wyraża opinie czy po jets fajne czy niefajne ... ehhh
+0-0
Czwartek, 14 października 2010 r. godz. 17:03
~Misiek
To zdjęcie to nowe jury w mam talent! Czekamy na oceny łabędziego śpiewu starosty i szpagatu pani poseł Butryn!
+0-0
Czwartek, 14 października 2010 r. godz. 17:02
~Wieśka
ale wiooocha. Fila, z kim ty jeszcze nie masz zdjęcia? Z papieżem? z Jaruzelskim? Odwiedź najpierw chirurga plastycznego...
+0-0
Czwartek, 14 października 2010 r. godz. 16:33
~huciak
antybucu ty to do obrońców krzyża powinneś się lepiej zapisać.
+0-0
Czwartek, 14 października 2010 r. godz. 16:21
~janek
Czy wy czytacie te artykuły? I w tym spotkaniu z siemioniakiem i w poprzednim spotkaniu ze styczniem od budowy mieszkań to miała być DYSKUSJA!!! Ludzie którzy przyjechali do stalówki to nie jakieś płotki tylko ministrowie zajmujący się na codzień w skali ogólnopolskiej problemami czy to meiszkań czy to reformy administracyjnej. Bez względu na ich poglądy warto wysłuchać ich zdania
+0-0
Czwartek, 14 października 2010 r. godz. 16:05
~Obserwator Buca
antybuc Zamieść sobie swoje zdjęcie... pewnie zainteresuje czytleników portalu jak wygląda MózgoPralkaPiSuarru
+0-0
Czwartek, 14 października 2010 r. godz. 15:16
~antybuc
KOCHANE PRYSZCZE !!! Abstrakcyjne tematy tylko po to, by na portalu pokazać fotę tuskFila i rąbnąć kolejnego newsa z cyklu "kariera tuskofilowego Nikodema". Czekam, aż pryszcz tuskowy i cała lokalna banda z Platformy Oszustów zrobi sobie konferencję pod ścianą płaczu w pośredniaku. Bo wbrew temu co głoszą pryszczaci klakierzy, w Polsce za bezrobocie odpowiada rudy oszołom a nie starostowie.
+0-0
Czwartek, 14 października 2010 r. godz. 15:10
~Palik
Dla mnie Panie Siemoniak.Butrynowa i Fila przykladem działalności i owocowaniem rządów PO są Rycho,Miro,Zbycho i Szetyna.Nad nimi Anioł Stróż z ryzymi kudłami i wilczymi oczkami!
+0-0
Czwartek, 14 października 2010 r. godz. 15:04
~bryza
Fila ma racje i Butrynowa też! Reforma samorządowa na poziomie powiatu jest niedorobiona... trzeba je inaczej finansować a nie likwidować. do likwidacji nadają się powiaty ziemskie. Trzeba likwidować tzw. gminy obwarzanki.
+0-0
Czwartek, 14 października 2010 r. godz. 12:44
~Filuniek
kurka co za POpulizm - Fila poza tym kradnie postulaty Szlęzaka do tego przywozi ministra który ma powiedzieć, że trzeba zlikwidować powiaty, a MINISTER mówi NIE LIKWIDOWAĆ POWIATU... a Fila dalej bajeczki o taniej administracji i to pada z ust POlityka PO ... smiechu warte - chłopie wycofaj się z tych wyborów i startuj na wójta Bojanowa może tam ludzie dadzą się nabrać a ponoć kandydatów nie ma
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.