Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Repertuar stalowowolskich kin
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Kamera na żywo. Widok na Stalową Wolę.
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 27 maja 2018 r. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
 Wiadomości lokalne
» Kolejny udany występ akordeonistów ze Stalowej Woli
» Skorodowana latarnia runęła przy zaparkowanych samochodach w centrum miasta
» Rozpoczął się remont Leśnej
» Ilu kierowców zapłaciło mandat na skrzyżowaniu z kamerami?
» W "perszingu" wybuchła butla z gazem
» Rozwadów: czołowe zderzenie rowerzystów przy Sokole
» Od 30 lat rehabilitują niepełnosprawnych
» Zielona fala i więcej sekundników wzdłuż drogi krajowej
» Biegał z kluczem po ulicy i uszkadzał samochody
» Profesor Kuczman honorowym obywatelem gminy
» Dokończyli ścieżkę na Okulickiego
» Nadbereżny na prezydenta. Kto jeszcze?
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Kolej w Polsce ma być przewidywalna, punktualna i przede wszystkim bezpieczna".
Andrzej Adamczyk, minister w Ministerstwie Infrastruktury.
 Imprezy w mieście
» Teatralny Dzień Dziecka
» Bezpiecznie z rodziną na wakacjach - konkurs
» Matejko
» Młodzi Muzycy Młodemu Miastu 2018 - spotkania wspomnieniowe
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Minister Obrony Narodowej w Stalowej Woli
»Minister Obrony Narodowej w Stalowej Woli
»Z Solarisa do Stalowej Woli
»Dzień Strażaka 2018 w Stalowej Woli
»Premier Morawiecki na Święcie Flagi w Stalowej Woli
»Przysięga wojskowa na Placu Piłsudskiego
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Wywiady

Poniedziałek, 13 września 2010 r. godz. 12:43     /Łukasz Nosek/
Fotograf Jowita Jędruch - "kobieta rajska taka jak ją Pan Bóg stworzył"

Jowita Jędruch, autorka wystawy prezentująca swoje prace.
Jowita Jędruch, autorka wystawy prezentująca swoje prace.
Fot. Łukasz Nosek
Z dążącą do doskonałości Jowitą Jędruch, młodą i utalentowaną fotograf, która wie w czym będzie się specjalizować, i z kim warto współpracować, podczas wystawy w MDK-u, w Stalowej Woli rozmawiał Łukasz Nosek.

Jak zaczęła się Twoja historia z fotografią?

Moja przygoda z fotografią rozpoczęła się w liceum. Zdjęcia początkowo robiłam cyfrówką, którą kupił mi tato. Zaczęłam bawić się na znanym portalu "photoblog", na którym umieszczałam swoje fotki. Podpatrywałam tam inne osoby i coraz bardziej zaczęło mi się to podobać. Później wymarzyłam sobie, zakup lustrzanki, na którą musiałam dosyć długo czekać. Czekanie na nowy aparat opłaciło się, bo jak miałam już swój nowy sprzęt zaczęłam szukać modelek, którym mogłabym robić zdjęcia. Znalazłam pewien portal "maxmodels", na którym rejestrują się młode modelki, które dopiero zaczynają swoją karierę. To był mój początek, kiedy stwierdziłam, że zacznę się tym zajmować bardziej na poważnie.

Znani fotografowie marzą często o sesjach z różnymi gwiazdami. Kogo ty chciałabyś sfotografować?

Celine Dion. Ostatnio byłam na jej koncercie, ale niestety napisali, że nie wolno wnosić aparatów. Bałam się o swój sprzęt dlatego nie wzięłam go ze sobą i bardzo tego żałuję, bo mogłam zrobić naprawdę fajne zdjęcia, no ale może jeszcze kiedyś będzie okazja. (śmiech)

Masz jakiś autorytet w świecie fotografii?

Tak mam, ale nie jest to znany fotograf. Nazywa się Leszek Kowalski, jego zdjęcia można zobaczyć głównie na portalach internetowych. Jest też Andrzej Frankowski "Fetish". Specjalizuje się w aktach. Bardzo bym chciała zacząć robić akty, ale niestety ciężko jest znaleźć modelki, które się odważą, otworzą, pokażą się. Jednak z jedną modelką udało mi się zrobić akt i naprawdę jestem bardzo zachwycona.

Co to jest akt?

Jest to zdjęcie nagiej kobiety, jednak niekoniecznie musi ona być stricte naga, może być np. okryta czymś prześwitującym lub tylko trochę zasłonięta, zakryta przykładowo dłońmi. Jest to kobieta rajska taka jak ją Pan Bóg stworzył.

Od jakiego sprzętu zaczynałaś swoja karierę i na jakim teraz pracujesz?

Zaczęło się od cyfrówki, potem zakupiłam sobie Nikona. Chciałam sobie kupić lepszy aparat, ale kolega, który jest fotografem, doradził mi, że jakość zdjęć i tak się nie poprawi, więc poradził mi kupić sobie dobry obiektyw. Dokonałam takiego zakupu, teraz mam dwa obiektywy takie bardzo dobre, natomiast ten wcześniejszy był kitowy - wiadomo taki jak do zestawów dołączają. Odkąd zmieniłam obiektyw, muszę powiedzieć, że różnica jest fantastyczna.

Fotograf amator chce mieć lepszy sprzęt, profesjonalista zarabiać lepsze pieniądze, natomiast mistrzowie w tej dziedzinie myślą o jak najlepszym wykorzystaniu światła. Co ty sądzisz o tym stwierdzeniu?

To prawda! Światło jest najważniejsze w tym zawodzie. Są takie opinie, że to nie aparat robi zdjęcie tylko fotograf. Dlatego mogę zaryzykować i powiedzieć, że nawet najprostszą cyfrówką można zrobić naprawdę fajne zdjęcie artystyczne.

Zdarzyło ci się takie robić?

Tak! Zdjęcia wychodziły naprawdę super.

Co sprawiło, że tematem przewodnim twoich prac są głównie kobiety?

Mało jest mężczyzn, którzy chcą pozować (śmiech). Nie, to nie jest powiedziane, że tylko lub głównie z kobietami. Może dlatego, że sama jestem kobietą, a poza tym więcej jest kobiet, które chcą pozować. Kobiety to płeć piękna i warto je fotografować. Mężczyźni mają podejście do tego takie, że jest to zniewieściałe, niemęskie.

Niektóre twoje zdjęcia są "mocne", "wyzywające". Długo szukałaś do nich modelek?

W Nisku był organizowany Art Day, a z jego okazji z kolei był organizowany FotoModeling Day, o którym dowiedziałam się dzięki maxmodels. Znałyśmy się dopiero dwa dni, ale umówiłam się z jedną z dziewczyn na zdjęcia. Spotkałyśmy się, poszłyśmy w plener, gdzie zaczęłam robić jej zdjęcia. Nagle ni stąd ni zowąd padł pomysł - "a może spróbowałybyśmy zakrytego aktu". Nie ukrywam, na początku było mi trochę głupio, bo jest to bardzo dziwne uczucie, aby odsłoniła siebie, otworzyła się mi i wszystkim co zobaczą później te zdjęcia. Wydaje mi się, że się wtedy zaczerwieniłam. Oczywiście powiedziałam modelce, że do niczego jej nie zmuszam, nie namawiam i jeśli jej się nie spodoba to w ogóle ich nie opublikuję. Jednak jak je zobaczyła to zgodziła się by wystawić je na Art Day`u.

Są jakieś błędy modelek, które przeszkadzają ci w pracy?

Tak. Często muszę ustawiać modelki. Nie uczyłam się tego, ale jak patrzę przez obiektyw to widać jakieś niedociągnięcia - to ramię niżej, garbi się, głowa źle ułożona. To też jest bardzo ważne aby korzystnie przedstawić modelkę. Brak emocji, brak ich przekazywania jest też częstym błędem, który przeszkadza w zrobieniu fajnego zdjęcia. Robię też zdjęcia mody dziewczynom, ale jednak wolę się skupić na tych z "emocjami". Często młode modelki nie potrafią, tak na zawołanie pokazać tych emocji. Mówię do nich - bądź zła, pokaż jakiś pazur i zdarza się, że trudno im to wychodzi, tak samo jest jak mówię - bądź szczęśliwa, płacz. Trudno jest im się otworzyć, żeby pokazały swoje emocje i uczucia.

Co sądzisz o rynku fotograficznym w Polsce?

Ja po prostu robię swoje, robię zdjęcia i staram się być w tym najlepsza. Wydaje mi się, że nie odstajemy od światowej czołówki. Ostatnio oglądałam program o Marcinie Tyszka, który jest jurorem w programie top-model. Jest to najbardziej rozchwytywany fotograf mody, który miał okazje robić zdjęcia wielu polskim i zagranicznym gwiazdom. Sama Mila Jovovich zaprosiła go do sesji. Dlatego wydaje mi się, że mamy zdolnych ludzi, którzy stoją na wysokim poziomie.

Czy chciałabyś współpracować z jakimś fotografem?

Może nie jest taki znany, ale tak jak ci mówiłam z Fetischem. Jest również Alicja Reczek, ona również robi bardzo piękne akty zresztą nie tylko akty, które są bardzo kobiece, zmysłowe, takie naturalne - bardzo bym chciała z nią współpracować.

Widząc piękną dziewczynę na co zwracasz uwagę?
Na twarz. Później na figurę, podobno faceci też patrzą najpierw na twarz, ale różne są opinie (śmiech). Twarz, a wiadomo jak na twarz się patrzy to oczy, usta i na figurę - szczególnie na to zwracam uwagę.

Wszystkie modelki, które ci się spodobają chcesz od razu sfotografować?

Wybrane. Tak jak wspomniałam działam na stronie maxmodels. Większość dziewczyn, które na niej jest, ma swoje zdjęcia tam umieszczone. Po nich jestem w stanie ocenić czy dana modelka jest fajna, fajnie zapozuje, pokaże emocje. Czasem trafią się osoby sztywne, które trzeba długo ustawiać i jest to uciążliwe dla modelki i dla fotografa. Jak widzę, że dziewczyna ma potencjał, charyzmę, ma to coś to wtedy chcę ja sfotografować.

Łatwo jest ci namówić ludzi do kontrowersyjnych sesji zdjęciowych?

Nie zdarzyło mi się robić żadnych kontrowersyjnych zdjęć. Mam jakieś swoje zasady, moralne zasady. Staram się szanować kogoś kto będzie oglądał te zdjęcia, dlatego nie robię takich kontrowersyjnych zdjęć.

Skąd czerpiesz pomysły do swoich sesji zdjęciowych?

Z muzyki, patrząc na inne zdjęcia. Jednak ostatnio najbardziej inspiruje mnie muzyka. W głowie mam już kilka sesji. Inspirują mnie też ludzie, którzy mówią mi "o fajnie, super" i tym mnie motywują do działania, tworzenia czegoś nowego.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 17 maja 2012 r. godz. 12:32
~Ala
To już nie ma innych zajęć? Co na to rodzice? Pewno się cieszą z takiego hobby dziecka.
+0-0
Sobota, 2 października 2010 r. godz. 15:52
~M
jestem Facetem 25l. chętnie przypozuję do takiego profesionalnego zdjęcia.
+0-0
Wtorek, 14 września 2010 r. godz. 12:54
~sekacz
Mloda i uzdolniona....BRAWO !!!!!!!
+0-0
Poniedziałek, 13 września 2010 r. godz. 14:06
~A.G
GRATULACJE JOWITA!!! SWIETNE ZDJECIA :) POZDROOO
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2018 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.