Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 28 października 2020 r. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
 Wiadomości lokalne
» Uwaga pasażerowie! MZK zawiesza sprzedaż biletów u kierowcy
» W trzech szpitalnych poradniach zdalne konsultacje
» Strzelanina na Energetyków. Zatrzymano ojca i syna
» Pamiątkowe chorągiewki na grobach stalowowolskich pionierów
» Jeszcze kilka dni dofinansowania na usuwanie azbestu
» Komunikat MZK
» Rusza Stalowowolska Paczka Pomocy
» Sprawcy strzelaniny na Energetyków nadal na wolności
» Poseł Rafał Weber zakażony koronawirusem
» Strzelanina na Ozecie. Dwóch mężczyzn z ranami postrzałowymi
» Prezydent w izolacji domowej. Urząd Miasta pracuje bez zmian
» Zawalcz o maksymalną odporność z Naturhouse Stalowa Wola
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Bazarek roślinny
» "Patriotyczne śpiewanie" online
» Elżbieta Bis - "Okruchy" - Wystawa rzeźby
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych
» Dzieje wędrującej kolekcji
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
»Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: wyścig na Słowacji
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Sopocie
»Impreza klubowa: Stalowa Wola Młode Miasto dla Młodych
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Czwartek, 29 lipca 2010 r. godz. 22:49     /Marta Wnuk/
Wojna na sesji. Budynek dawnego starostwa cennym trofeum

Mnie to nie przekonuje. Jedną z najważniejszych zasad gospodarowania majątkiem skarbu państwa, majątkiem samorządu terytorialnego, jest zasada zbywania nieruchomości w trybie przetargu publicznego, do którego każdy ma dostęp. - stwierdził radny Robert Fila.
"Mnie to nie przekonuje. Jedną z najważniejszych zasad gospodarowania majątkiem skarbu państwa, majątkiem samorządu terytorialnego, jest zasada zbywania nieruchomości w trybie przetargu publicznego, do którego każdy ma dostęp." - stwierdził radny Robert Fila.
Fot. Jacek Rodecki
O nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu, która odbywała się w czwartek, 29 lipca 2010 roku śmiało można powiedzieć, że była "nadzwyczajna". Obrady zdominował temat sprzedaży nieruchomości po dawnej siedzibie starostwa, lokalnej telewizji kablowej "Diana".

Jak już informowaliśmy na łamach Stalowka.NET Starostwo Powiatowe zamierzało sprzedać w trybie bezprzetargowym swoją dawną siedzibę przy ulicy Popiełuszki, którą od września 2008 roku dzierżawi Telewizja Kablowa Diana, a której właściciele postanowili ją nabyć za 2 994 000 złotych brutto.

Początkowo opinie radnych w tej sprawie były przychylne, dopóki nie zaczęły pojawiać się pytania z grupy raczej tych "niewygodnych", bo dotyczących bezprzetargowego trybu zbycia z prawem pierwokupu, niedoprecyzowanej ceny sprzedaży (nie było wiążącego zapisu, że nieruchomość ma być sprzedana za cenę 2 994 000 złotych brutto), odnoszące się do podejmowania uchwały w pośpiechu (sesja nadzwyczajna), braku opinii komisji, czy też wreszcie kwestii opłacalności wyprzedaży majątku powiatu, w czasie trwania dwudziestoletniego okresu dzierżawy.

Rada podzieliła się na dwa obozy. Jeden, który był za sprzedażą budynku, bo jak stwierdził radny Koralewski należy "chwytać okazję", i drugi, który zwrócił się z prośbą do przewodniczącego Rady Powiatu o przeniesienie punktu obrad na sesję zwyczajną. Po ponad godzinnej batalii wygrał obóz zwolenników wyzbycia się majątku, chociaż wynik głosowania był zaskakujący: 9 radnych opowiedziało się "za", 8 radnych było "przeciw", a 1 wstrzymał się od głosu.

Zdaniem radnych...

Robert Fila (PO) - "Mnie to nie przekonuje. Jedną z najważniejszych zasad gospodarowania majątkiem skarbu państwa, majątkiem samorządu terytorialnego, jest zasada zbywania nieruchomości w trybie przetargu publicznego, do którego każdy ma dostęp. Projekt tej uchwały, który został nam zaproponowany moim zdaniem jest otworzeniem furtki, żeby sprzedać tą nieruchomość tej określonej firmie, bo na chwilę obecną my nie możemy sprzedać w trybie bezprzetargowym tej nieruchomości. Musimy tak jak w paragrafie I przyznać jej pierwszeństwo, dopiero wpisujemy się w ustawę o gospodarce nieruchomościami i dopiero wtedy możemy zastosować tryb zbycia bezprzetargowego. Dla mnie jest to formuła wchodzenia tylnymi drzwiami. Nie mamy wiedzy jaką na chwilę obecną osiągnęłaby cenę. Rynek nieruchomości zmienia się z miesiąca na miesiąc. My powołujemy się na sytuację sprzed dwóch lat."

Mariusz Sołtys (Forum Mieszkańców) - "Dwa lata temu byliśmy przekonywani przez zarząd, jaki to wspaniały interes powiat zrobił, bo wydzierżawił dawny budynek starostwa na 20 lat. Dzisiaj okazuje się, że możemy zrobić jeszcze lepszy interes, aż się boję pomyśleć co będzie za dwa lata. Oby tak dalej. Wprowadzanie tak ważnego punktu na sesję nadzwyczajną jest jakimś nieporozumieniem. Mam wiele obaw odnośnie tej uchwały. Padły głosy, że telewizja Diana poczyniła jakieś inwestycje w tą nieruchomość. Przepraszam bardzo. Można by zadać pytanie: a co nas to obchodzi? Wydaje mi się, że my powinniśmy reprezentować interesy powiatu, a nie telewizji kablowej i zastanawiać się, czy ona wydała 800 tysięcy, czy 5 milionów."

Jacek Koralewski (PiS) - "Na dzień dzisiejszy stan powiatu jest stabilny, więc nie musimy wydawać sreber rodowych, żeby ratować budżet. Jednak zadaniem Rady Powiatu jest rozsądne i jak najbardziej efektywne gospodarowanie mieniem(...). Sytuacja jest taka, że ten kontrahent, który włożył pieniądze w ten budynek, chce tą nieruchomość kupić za godziwą cenę. Gdybyśmy dzisiaj mogli ten budynek wystawić na przetargu, to bardzo wątpię, że uzyskalibyśmy taką cenę. Nie mam na to dowodów, ale wiem, jakie są ceny nieruchomości w Stalowej Woli."

Wojciech Korkowski (SiP) - "Bardzo dobrze, że pojawiają się głosy, które mówią, że sprawa wymaga głębszej dyskusji, że nie powinna być spłycona i omawiana na sesji nadzwyczajnej. Uważam, że sprzedaż nieruchomości należącej do powiatu jest rzeczą bardzo istotną. Raz można sprzedać i zarobić, ale można sprzedać i stracić. Dobrze wiemy, że wartość tego obiektu jest zależna w dużej mierze od jego lokalizacji. Ta lokalizacja jest bardzo dobra, ale kto mi powie, że za rok, dwa, trzy, wartość tego obiektu nie będzie wielokrotnie wyższa, chociażby dlatego, że: zostanie oddany do użytku obiekt sądu, biblioteka uniwersytecka, planowana jest galeria handlowa(...). Ta sprawa na pewno nie powinna być załatwiona szybko, ze zwracaniem uwagi na sentymenty."

Janusz Zarzeczny (PiS) - "Przecież to nie my żeśmy chodzili za telewizją Diana i mówiliśmy, że chcemy sprzedać nieruchomość. Składajcie ofertę itd. To oni przyszli do nas. Zaskoczyli nas. Przyszli z tym pismem teraz, właśnie w wakacje. Musielibyśmy czekać do września z rozpatrzeniem tej sprawy. Można by było czekać. Jak Państwo wiecie, różnie w transakcjach bywa. Jak się sprzedaje samochód i jest kupiec, który chce dobrze zapłacić, a się nie sprzeda, to można później stać i tego samochodu nie sprzedać, albo zrobić to za niższą cenę. Czasami warto podjąć decyzję, jak się cena dobra nadarzyła."

Bronisław Tofil (SLD) - "Dlaczego sesja nadzwyczajna? Dlaczego pozbawia się radnych procedowania tejże uchwały w komisjach (...). W tym momencie chciałbym się wypowiedzieć jako abonent tej telewizji. Jeśli ja nie zapłacę na czas rachunku, to natychmiast zostaję ukarany odsetkami. W ostatnim czasie telewizja działa w ten sposób, że tylko wiatr zawieje, piorun szczeli, deszcz mocniejszy pada, nie ma sygnału. Jestem więc pozbawiony odbioru kanałów, na które czekam(...). Konkurencyjna telewizja kablowa Stella w tym czasie działa. Integralną częścią telewizji kablowej Diana jest telewizja miejska, która wybitnie służy opcji rządzącej w powiecie stalowowolskim. Doświadczyłem tego na własnej skórze, kiedy procedowaliśmy podwyżkę diet dla radnych. Jak wiadomo protestowałem i głosowałem przeciw, ale telewizja stalowowolska, miejska pokazała, że ja głosowałem "za"."

Wiesław Siembida (PiS) - "Dzisiaj nieruchomość za takie pieniądze, za 10 lat może być za inne pieniądze. Ja oceniam to na dzień dzisiejszy. Jeśli mówię o dzisiejszym dniu to z perspektywy martwię się na bieżąco (..). Nie odkładamy na później, na lepsze, gorsze czasy, tylko przyjmujemy jako decyzję do realizacji. Za te pieniądze, które ja dzisiaj dostanę, to posłużą one powiatowi."

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 2 sierpnia 2010 r. godz. 12:40
~pytajnik?
link do oświadczenia majatkowego Siembiedy
+0-0
Niedziela, 1 sierpnia 2010 r. godz. 00:47
~mama
Myslę, że bardzo łatwo sprawdzic ile pani Siembida "wysiedziała" w Prometeuszu... Istotnie Prometeusz to Popieluszki 6 :)) Ciekawe jest też z czego zyje pan Rogowski... ZERO dochodu !!! Panu Zyjewskiemu brakuje 4-tej (najciekawszej ) strony I zeznanie pana Siembidy zniknęło ze strony internetowej!!!!
+0-0
Sobota, 31 lipca 2010 r. godz. 21:11
~Emil z Lonnebergii
Wieśkowi jest blisko do małp jak Lucjuszowi do aniołów...
+0-0
Sobota, 31 lipca 2010 r. godz. 17:40
~Prezes
do el.banan:Ty masz tez kotka,ale w głowie koleś!
+0-0
Sobota, 31 lipca 2010 r. godz. 12:55
~Ciekawy
"Pytajnik "zadaje ciekawe pytania... czy ktoś to potwierdzi ????
+0-0
Sobota, 31 lipca 2010 r. godz. 11:09
~Berrilo
Na tej stronie internetowej jakieś wojny, jakieś skandale. Gdzie ten administrator strony żyje. Pewnie na Molibodeutumpo albo w Kalimdoborudu.
+0-0
Sobota, 31 lipca 2010 r. godz. 08:27
~obserwator
Ale najwyższą cenę można uzyskać w przetargu. A Pan starosta jak widać chciał za wszelką cenę te procedurę ominąć.
+0-0
Sobota, 31 lipca 2010 r. godz. 08:19
~pytajnik?
Czy prawdą jest, że"Diana" kupuje budynek starostwa a sama wynajmuje swoje lokale przy Popiełuszki 6 firmie "Prometeusz" w której wiceprezesem jest pani Siembidowa /żona starosty/. Uwadze zainteresowanych polecam oświadczenie majątkowe starosty Siembidy w którym wykazuje dochód żony na poziomie 380 000 zł /można znależć na stronach BIP powiatu/.
+0-0
Sobota, 31 lipca 2010 r. godz. 07:02
~Mysza
I bardzo dobrze. Tylko właściciel może zadbać o budynek . Zaróno Gmina jak i Powiat powinny sprzedać wszystkie budynki będące ich własnością. Lokalni pprzedsiębiorcy powinni mieć pierwszeństwo przy zakupie. Przecież budynki te powstawały i były utrzymywane z ich podatków. Pieniądze sprzedaży przeznaczyć na budownictwo komunalnych mieszkań. Wielu młodych ludzi mając perspektywę otrzymania taniego mieszkania zostałoby w Stalowej Woli
+0-0
Piątek, 30 lipca 2010 r. godz. 18:06
~Marcin
A czemu nie przetarg z ceną minimalną taką jaka zaproponowała diana? Jak faktycznie to taka super cena to nikt wiecej nie da i diana bedzie miala budynek, jednak watpie zeby ta dzialka poszla za mniej niz 2 razy tyle. To kwestia przejzystosci w gospodarowaniu naszymmi pieniędzmi.
+0-0
Piątek, 30 lipca 2010 r. godz. 12:52
~mieszkaniec
zapisz się do PiS a będziesz mieć takich kolesiów. Tam wszystko się załatwi.
+0-0
Piątek, 30 lipca 2010 r. godz. 12:39
~zombie
trzeba wiedziec z kim zagadac, wiesioooo kolegoom nasz :)
+0-0
Piątek, 30 lipca 2010 r. godz. 11:03
~teacher
za glosowal sam pis, a pan przewodniczacy niby nie mial zdania ze sie wstrzymal, nie chcial sie pan narazic, powiedzmy to otwarcie!
+0-0
Piątek, 30 lipca 2010 r. godz. 10:57
~pytajnik?
do "Mecenas": art. 34.1 pkt. 3 ustawy "O gospodarce nieruchomościami" mówi, że przyznanie pierwszeństwa w sprzedaży lokalu jest możliwe dla podmiotu który umowę najmu/dzierżawy zawarł na czas NIEOKREŚLONY. Skoro umowa dzierżawy z "Dianą" została zawarta na 20 lat a więc na czas określony to zachodzi pytanie czy nie pogwałcono prawa!?!? Czy jest podstawa prawna do sprzedaży nieruchomości w trybie bezprzetargowym z wcześniejszym przyznaniem pierwszeństwa??????
+0-0
Piątek, 30 lipca 2010 r. godz. 10:36
~Mecenas
Uważam że uchwała rady powiatu jest niezgodna z ustawą o zamówieniach publicznych. I przypuszczam że powinien sie wypowiedzieć audytor wewnętrzny powiatu czy to jest zgodne z prawem oraz regionalna izba obrachunkowa. Uważam że ogłoszenie przetargu zweryfikowało by cenę rynku i nieruchomości. Uprzywilejowanie TVK Diania nie znajduje uzasadnienia prawnego chyba że coś jest nam nieznane. Poprzez wyłączenie innych podmiotów które chciały by kupić tą nieruchomość nie ma uzasadnienia prawnego.
+0-0
Piątek, 30 lipca 2010 r. godz. 10:17
~ktoś
Za sprzedażą mienia głosowali radni: Ryszard Kowal, Danuta Podgórska, Marek Tyza, Stanisław Anioł, Stanisław Paleń, Grażyna Janik, Stanisław Maziarz, Jacek Koralewski i Janusz Zarzeczny. Przeciwni sprzedaży byli radni: Maria Ragan, Jan Nowak, Wojciech Korkowski, Robert Fila, Józef Dziuba, Mariusz Sołtys, Marek Kopera i Bronisław Tofil. Od głosu wstrzymał się przewodniczący Rady Ryszard Andres.
+0-0
Piątek, 30 lipca 2010 r. godz. 09:49
~Głosuję
Macie rację nikt nie liczy ile na remont tego budynku wydała Diana! Uważam, że warto stawiać na rozwój lokalnych firm. Spójrzcie na ich konkurencje - tam jest inne zarządzanie. Tutaj w ciągu kilku lat zrobili coś! Popieram Pana Wiesława Siembidę! Na pewno konsultował ten ruch z różnymi ludźmi, bo to człowiek otwarty na uwagi ekspertów. Tylko Wiesław Siembida!
+0-0
Piątek, 30 lipca 2010 r. godz. 09:08
~tomasz
no tak co ich obchodzi ile telewizja wydala na remont odstraszajacego bylego budynku starostwa teraz maja odnowiony odswierzony i tylko na sprzedaz komus obcemu a dzierzawa niby na 20 lat a tu dopiero 2 chyba z gory to przewidzieli kasy na remont nie bylo to tak jak z przedszkolami chcieli sprywatyzowac te ktore byly wyremontowane ze srodków UE a nie naszego Władcy byle wiecej ktos dal.To miasto schodzi na psy a mieszkancy ze swoja zawiscią jeszcze nizej
+0-0
Piątek, 30 lipca 2010 r. godz. 08:46
~Kamil
To już będzie miał wiesio swój program w telewizji: Naprawiamy autobus.
+0-0
Piątek, 30 lipca 2010 r. godz. 08:46
~rafi
wystarczy przeanalizowac kto podniosl karte do glosowania ze jest za, i sprawa sie wyjasni
+0-0
Piątek, 30 lipca 2010 r. godz. 08:38
~czepialski
"Na dzień dzisiejszy stan powiatu jest stabilny" - a na jutro?
+0-0
Piątek, 30 lipca 2010 r. godz. 08:33
~Głosowałem!
Kolesiostwo! Głosowałem na Siembidę bo to fajny chłopak, ale to się tam wyprawia to przechodzi ludzkie pojęcie. Zaczynam brać obrzydzenie do pisu i napewno na nich nie zagłosuję.
+0-0
Czwartek, 29 lipca 2010 r. godz. 23:34
~el.Banan
po co się rozdrabniać sprzedajcie i nową siedzibe kupcie namiot na rynku i gitara ... grosz się zawsze przyda a po co następcą starostwo ?? a czy pan starosta nie ma czasami córki o imieniu Diana ?? :D a może kotka jak prezes :D
+0-0
Czwartek, 29 lipca 2010 r. godz. 23:34
~kisyka
Zaraz, zaraz bo czegoś nie rozumiem. Jak w całym kraju trwa w najlepsze proces prywatyzacji, czy to w gospodarce, czy to w służbie zdrowia, energetyce to jest ok. I nie ważne że większość podmiotów "idzie za bez cen" ?(tak panie Fila?). Jak prezydent Szlęzak chciał sprywatyzować przedszkola to było ok, ale jak powiat sprzedaje swoje mienie to nie bardyo. Reasumując: sprzedać, sprywatyzować może tylko PO, nikt inny.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.