Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Repertuar stalowowolskich kin
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Kamera na żywo. Widok na Stalową Wolę.
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 20 listopada 2018 r. Imieniny: Anatola, Edyty, Rafała
 Wiadomości lokalne
» DK77: 42-letni obywatel Ukrainy potrącony na przejściu w Stalowej Woli
» W powiecie bez zmian. Duet Zarzeczny i Sołtys
» Rozpoczęcie nowej kadencji rady gminy i wójta w Pysznicy
» Radni złożyli ślubowanie i zaczęli od zgrzytu
» Podsumowanie IX edycji konkursu zbiórki makulatury i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego!
» "Wielcy nieobecni" na scenie MDK
» 2-letnie dziecko pod opieką pijanej kobiety
» Nastolatka potrącona na Poniatowskiego
» Ruszyły przygotowania do XXVII finału WOŚP
» Prezydent i przewodniczący na Kongresie 590
» Ciemno na Młodyniu
» Młodzi filmowcy dla Niepodległej
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Godzinami o książkach - Skrawki
» Droga do niepodległości - koncert Stalowej Orkiestry
» Święty Mikołaj i wielki atak zimy
» Wielka Wojna nad Dolnym Sanem
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Rada Miasta 2018-2023
»Rada Miasta 2018-2023
»100-lecie Niepodległej w Stalowej Woli
»Miasteczko ruchu drogowego w Rozwadowie
»80-lecie harcerstwa w Stalowej Woli
»Minister Sportu Witold Bańka w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Piątek, 23 kwietnia 2010 r. godz. 11:16     /Maciej Więckowski/
Międzynarodowy Dzień Ziemi

Jak zapewniał podczas konferencji Andrzej Adamski z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie przemysł aluminiowy ma niewielki wpływ na zatruwanie otoczenia.
Jak zapewniał podczas konferencji Andrzej Adamski z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie przemysł aluminiowy ma niewielki wpływ na zatruwanie otoczenia.
Fot. Maciej Więckowski
Jak corocznie 22 kwietnia obchodzimy "Międzynarodowy Dzień Ziemi". W związku z tym Polski Klub Ekologiczny "Przyjaciele Ziemi" w Stalowej Woli wespół ze Starostwem Stalowowolskim zorganizowali spotkanie dotyczące "Stanu środowiska naturalnego w powiecie stalowowolskim".

Problem zanieczyszczania otaczającego nas środowiska występuje. W związku z tym Polski Klub Ekologiczny wspólnie ze Starostwem Stalowowolskim zorganizowali spotkanie edukacyjne, mające na celu przybliżyć w szczególności młodzieży jak chronić i dbać o ekologię. "Chcemy uświadomić młodzież, gdyż środowisko w obecnym czasie jest bardzo zanieczyszczone, a co najgorsze, że nie potrafimy znaleźć odpowiedniego środka, aby rozwój techniki nie odbywał się kosztem tego środowiska. Dlatego musimy uczyć jak tą naszą świadomość ekologiczną kształtować - powiedziała Elżbieta Działak z Polskiego Klubu Ekologicznego "Przyjaciele Ziemi" w Stalowej Woli.

Stalowa Wola znajduje się w największym zagłębiu przemysłu aluminiowego w Polsce, co z pewnością ma ogromny wpływ na stan środowiska naturalnego i zdrowotny mieszkańców naszego regionu. Jednak jak zapewniał podczas konferencji Andrzej Adamski z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie przemysł ten ma niewielki wpływ na zatruwanie otoczenia - W mojej ocenie udział przemysłu aluminiowego w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza to jest zaledwie 1/10. Natomiast cała reszta pochodzi ze źródeł energetycznych, bądź hutnictwa żelaza. Zarówno w środowisku jak i człowiekowi wszystko w nadmiarze szkodzi, w niedomiarze również, dlatego gdzieś tą równowagę należy łapać. Na terenie Województwa Podkarpackiego ponad normę dopuszczalny poziom przekracza pył PN 10, czyli produktów spalania węgla. To jest największy problem z jaki na razie występuje.

Nasze miasto to nie tylko Huta, Elektrownia, czy jedno z największych zagłębi aluminiowych w kraju, ale to również duże obszary leśne, będące pozostałością Puszczy Sandomierskiej. Lesistość w Stalowej Woli wynosi 62%, a całego powiatu 52%. W skali kraju jest to wyniki imponujący, gdyż przeciętnie wynosi 29%. Jednak taki stan rzeczy, stanowi niebezpieczeństwo dla otaczającego nas środowiska. "Mamy wspaniałe położenie, którego zazdroszczą nam mieszkańcy innych rejonów Polski. Dla nas jest to dobrodziejstwo, jednak dla lasu stanowi zagrożenie. Wystarczy popatrzeć na pobocza przy drogach wylotowych z miasta, czy na lasy w sąsiedztwie osiedli domków. Dlatego trzeba edukować wszystkich, jak dbać o otaczające nas środowisko. W tym celu w naszym nadleśnictwie mamy wytypowane ścieżki rowerowe, piesze, a także posiadamy Centrum Edukacji Leśnej, gdzie znajduje się sala muzealna oraz pracownia dla młodzieży" - Nadleśniczy mgr inż. Zenon Puzia z Nadleśnictwa Rozwadów.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 23 kwietnia 2010 r. godz. 21:45
~Ktośik
Ten artykuł jest napisany takim językiem że aż ciężko go nazwać. Nie dość, że po staropolsku to jeszcze z szykiem przestawnym... Hmmm
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2018 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.