Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 1 maja 2024 r. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
 Wiadomości lokalne
» Pożar auta na stacji paliw
» Kawka albinos. To rzadki widok - twierdzi Czytelnik
» Niech się święci 3 Maja!
» 33-latek kierował motocyklem. Miał blisko 3 promile
» Pokaz mody inspirowany Stalową Wolą
» Chcą do Brukseli. Liderzy list w eurowyborach na Podkarpaciu
» Rozwój gospodarczy miasta. Nadleśnictwo apeluje o poszukiwanie alternatywnych rozwiązań
» Podsumowanie działań sfinansowanych ze środków norweskich
» Częste awarie sygnalizacji na skrzyżowaniu Chopina i Okulickiego
» Na Swołach zawalił się mostek
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Kabaret Młodych Panów
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Wtorek, 11 sierpnia 2009 r. godz. 10:55     /Maciej Więckowski/
Panie prezydencie co z Sokołem?

Radna Maria Rehorowska podczas każdej sesji Rady Miasta próbowała wyciągnąć od prezydenta informację o zapomnianym obiekcie Sokoła w Rozwadowie.
Radna Maria Rehorowska podczas każdej sesji Rady Miasta próbowała wyciągnąć od prezydenta informację o zapomnianym obiekcie Sokoła w Rozwadowie.
Fot. Jacek Rodecki
Takie pytanie można było usłyszeć podczas każdego posiedzenia Rady Miasta w Stalowej Woli. Maria Rehorowska za każdym razem upominała się o ten zapomniany obiekt, który przed laty był wizytówką Rozwadowa.

Nie tylko radna Maria Rehorowska walczy o dobro "Sokoła", również w sukurs za byłą nauczycielką poszli uczniowie, którzy od kilkunastu lat przebywają w Stanach Zjednoczonych. "Zainterweniowali poprzez internet nawiązując kontakt z innymi Sokołami, które znajdują się na terenie Polski" - powiedziała radna.

Sytuacja rozwadowskiego "Sokoła" byłaby dużo prostsza gdyby budynek był wpisany przez miasto w rejestrze zabytków. "Kiedy w Stalowej Woli wpisywano niektóre obiekty do rejestru to Sokół należał do Skarbu Państwa" - dodała Maria Rehorowska.

"Sokół myślę, że się doczeka swoich dobrych czasów, ale na razie są pilniejsze sprawy w Stalowej Woli jak i samym Rozwadowie. Myślę, że pomalutku będzie jakoś robiony. Nie dajmy się zwariować to nie jest jakiś pępek Rozwadowa" - powiedział Andrzej Szlęzak, prezydent Stalowej Woli.

W chwili obecnej budynek Sokoła w Rozwadowie wymaga gruntownego remontu o co za każdym razem apelowała radna. Co dalej z tym zapomnianym obiektem zrobi miasto? Tego na dzień dzisiejszy nikt nie wie.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Środa, 19 sierpnia 2009 r. godz. 12:04
~Mozets
Przedwojenny Związek Strzelecki również zaczyna się interesować majątkiem organizacji sprzed wojny. Mogą pomóc w tej sprawie - bo siła reaktywowanego "Strzelca" rośnie z dnia na dzień. Najważniejsi są ludzie - którzy poprą zdecydowanie inicjatywę. Pieniądze się wtedy znajdą. Ciężkie miliony wydawane są zresztą , na często durnowate i zbędne szkolenia najróżniejszych grup zawodowych. Napychane są nimi kieszenie firm "szkoleniowych", hoteli w atrakcyjnych , odległych miejscowosciach (np. Karpacz). Czyli jak dawniej "budowaliśmy socjalizm i - na nic więcej nie było już czasu...
+0-0
Czwartek, 13 sierpnia 2009 r. godz. 11:51
~ZEN
Patriotyzm u niektórych to władza. Obojętnie jaki temat, ale by zaistnieć i zdobyć uczucia mas.
+0-0
Czwartek, 13 sierpnia 2009 r. godz. 11:35
~rodak
Pies z kotem też jak musi to żyje w zgodzie i przyjaźni (?) A dobrze to prosperowało wiele miast, ale czasy się zmieniają i miasta też, i ludzie, i ulice, i właściciele itd
+0-0
Środa, 12 sierpnia 2009 r. godz. 13:24
~NX
A co do lokalnego patriotyzmy - cóz ten "większy" tez się musi z czegoś rodzic - bo trudno, żeby go potem "przejawiać" na skalę szerszą, jak się nie potrafi w mniejszej sprawie go "okazać".
+0-0
Środa, 12 sierpnia 2009 r. godz. 13:22
~NX
Świadczy to tylko o Twojej mentalności. Co z tego, że Żydowskie? A to co podludzie byli? Tez mieli ręce, nogi, tułów i głowe - a że mieli inne wyznanie i swoją specyficzną kulturę, to co z tego? I co to ma do samego miasta, poza tym przypominam, że Rozwadów ma szlacheckie korzenie, a że przewagę jego mieszkańców stanowili Żydzi, to wcale mu na złe nie wychodziło - jakoś miasto do czasów IIWŚ proseprowało i to całkiem niezle. I mieszkańcy nie-Zydowskiego pochodzenia, jak i Żydowskiej nacji ptorafili ze sobą mieszkać, chocz tolerancją tez apwene różnie bywało. Zapewn niektózy i z odraza spoglądali na ten naród, ale kupowac do sklepów w większości przez nich prowadzonych, rpzychodzili chętnie. Poza tym w innych rejonach świata to "nasze" społeczeństwo traktują tak jak Żydów traktuje sie w Polsce - więcej tolerancji - nik nie jest panem świata. Ale cóż - widac, że pomimo XXIw. niektórzy dalej tkwią w ciemnoci fanatyzmu. A jak sie komus to miasto, obecnie dzielnica nie podoba, to może je ominąc. Dla chcącego, nic trudnego.
+0-0
Środa, 12 sierpnia 2009 r. godz. 11:38
~VISITOR
Świat jest piękny. Z obrzydzeniem patrzę na to żydowskie miasto. Nawet nie chce mi się tam jechać. Śmieszny lokalny patriotyzm. A Sokół to należał kiedyś do kościoła parafialnego i go zabrali.
+0-0
Środa, 12 sierpnia 2009 r. godz. 08:10
~NX
W sumie trudno się dziwic - miasto jest typowym hutniczym siedliskiem, do tego młode, bez niestety starszej historycznej otoczki (poza HSW itp, o czym non stop władze wspominaja przy kazdej okazji). Wobec tego brak poczucia więzi historycznej z tymi ziemiami czy z samym Rozwadowem, któy traktowany jest przez stalowowolaków po macoszemu, jak za przeproszeniem przysłowiowy wrzód, co jest bardzo niesprawiedliwe w stosunku do tej dzielnicy, będącej niegdyś była samodzielnym, dobrze prosperującym miastem i które jest o wiele starsze od StW, ale niestety brak zainteresowania ze strony władz, jak i samych mieszkańców Rzowadowa, poza nielicznym wyjątkami, doprowadziło Rzowadów do takiego stanu w jakim jest obecnie. Owszem są rzeczy bardziej priorytetowe od renowacji, niemniej dbanie o zabytki kulturalne róniez jest bardzo istotne, jako że jest to spuścizna historyczna, a w dobie dziejszeszego dązenia za zyskiem, co niektórzy jakby mogli, to niejeden zabytek (chroniony na szczęscie wpisem na listę zabytkó)w, zrównali z ziemia na ptorzeby kolejnego centrum hadnlowo-rozrywkowego. Nie popieram większości poglądów pani Rehorowskiej, niemniej w tym wypadku ma ona czesciowo racje - tylko, że nie powinno to być ograniczenie tylko do Sokoła, ale i do rewitalizacji rynku jak i kamienic (co podobno ma nastąpić). Niekoniecznie natomiast widzę sens odbudowywania na środku Rynku budynku spalonego Ratusza, jak to chce p.Rehorowska - dla mnie to by nie było juz to samo, co gdyby istniał w ruinie dawny Ratusz. Ten byłby nowym budynkiem, bez historycznej otoczki, jedynie na starych fundamentach, poza tym raz, że nie bardzo by teraz tam pasował, dwa za duże koszty - lepiej wydaje mi się zamiast tego, odnowić to co już istnieje.
+0-0
Wtorek, 11 sierpnia 2009 r. godz. 23:19
~kliwer
stalowa to zascianek, nic sie w tym miescie nie dzieje, proponuje wyjechac do malopolski, tam kazde miast jest bogate nie to c u nas
+0-0
Wtorek, 11 sierpnia 2009 r. godz. 23:01
~zeet
Widze ze nie wszystkim siono z butow wychodzi w stalowej woli. Macie tam kilka budynow ktore mogą wyglądać przyzwoicie a nie potraficie sie nimi zaopiekować. Reszta misat to betonowe bunkry
+0-0
Wtorek, 11 sierpnia 2009 r. godz. 21:37
~perkal
To wstyd żeby ten budynek czekał tyle lat na remont.Ale po ostatnim popisie p.prezydenta w rocznicę Powstania Warszawskiego to nic dziwnego, że w taki sposób traktuje budynek historyczny.Dziwne jest to iż wszyscy radni są jednomyślni co do "SOKŁA" a mimo to ruiny te straszą przy głównej drodze.Wygląda na to ,że w Stalowej Woli nie ma demokracji tylko jednowładztwo. To po cóż tylu radnych skoro są bezradni wobec decyzji prezydenta.
+0-0
Wtorek, 11 sierpnia 2009 r. godz. 19:40
~NX
Sokół chyba dalej tkwi jako własnośc Sądu Rejonowego w Stalowej Woli, który miał w nosie jego wartość historyczną, gdy użytkował jego wnętrza na potrzeby archiwum sądowego. Później archiwum przeniesiono do budynku przy ul.Energetyków, a Sokoła zamknięto na cztery spusty, ze wzg. podobno na istniejące ryzyko zawalenia się jego stropów, prawdopodobnie bez uregulowanie kwestii własności. Sokół powinien był wrócić w rozporządzanie miasta i zostać wpisany na listę historycznych zabytków kulturalnych Rozwadowa. Swoją drogą budynek Sądu vis a vis Sokoła, równie wiekowy jak on, po opuszczeniu przez Sad jego murów, kiedy zostanie oddany do użytku nowobudowana siedziba Temidy, równiez powinien zostać potraktowany jao zabytek, a moze nawet rozszerzenie Sokoła. Mam tylko nadzieję, że podczas odnawiania kiedyś budynku choćby Sokoła nie "zniszczy się" jego uroku architektoniczno-historycznego zbytnim "uwspółcześnieniem" jego elewacji, jak to miało miejsce w przypadku Muzeum Regionalnego, gdzie przynajmniej w moim odczuciu, kolorystyka w jakiej wykończono dawny Zamek Lubomirskich, bynajmniej nie dodaje historycznej powagi temu miejscu, a wręcz "zabija" jego historyczny i zbytkowy urok.
+0-0
Wtorek, 11 sierpnia 2009 r. godz. 17:39
~misjon
Mysle że ta mocherzyca ze swoimi znajomymi mocherami powinni zamiast na tatka rydza wpłacac kasę na sokoła
+0-0
Wtorek, 11 sierpnia 2009 r. godz. 16:33
~ja
a mnie guzik obchodzi co bedzie z sokołem,są wazniejsze sprawy w miescie jak chocby przedszkola
+0-0
Wtorek, 11 sierpnia 2009 r. godz. 16:32
~stalowiak
czego ta osoba teroryzuje spoleczenstwo, jak jest chora niech idze do lekarza. W rozwadowie juz jest dom masazu i dyskoteka nic wiecej nie trzeba
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.