Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 30 kwietnia 2025 r. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
 Wiadomości lokalne
» Pożar w Alcatraz. Obiekt został tymczasowo zamknięty
» Zostań częścią zespołu SpaceShield Hack!
» Nie pozwól się wykluczyć z rynku pracy
» Dwie osoby ranne w wypadku na pograniczu Stalowej Woli i Niska
» Kanalizacja sanitarna. Pierwszy etap prac
» Ponad 3,2 miliona złotych na ścieżkę rowerową dla gminy Bojanów
» Gmina Pysznica już wkrótce otworzy dla najmłodszych mieszkańców nowoczesne Żłobko - Przedszkole
» Dęby Pamięci ku czci ofiar Zbrodni Katyńskiej
» Nielegalni imigranci zaleją polskie miasta?
» Ponad 700 absolwentów szkół powiatowych opuściło szkolne mury
» Przegląd firmy Lirio Dekor
» Komisja Rewizyjna firmuje fikcję?
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Majówka 2025: Miejski Dom Kultury odkrywa karty
» Stalowowolski Rowerowy Cross Country
» XVI Krakowski Salon Poezji w Stalowej Woli
» Z poezją i prozą przez Stalową Wolę
» VI HISTORIADA - Test wiedzy o regionie stalowowolskim
» Przed nami "Gałązka Sosny" 2025
» Wystawa EXODUS - wyjście z mroku
» Powrót do przeszłości
» Domowroty. Włodzimierz Puchalski
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Pożar w Alcatraz
»Pożar w Alcatraz
»Hospicjum w Stalowej Woli
»Nowa jakość na Siedlanowskiego 2
»Retrospektywy: Festiwal Filmowy NNW w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego
»Naukowym okiem o odzysku energii z odpadów
Więcej » 
Wiadomości lokalne / EDU Strefa

Poniedziałek, 20 stycznia 2025 r. godz. 22:24     /Informacja prasowa/
Lekcja historii w przestrzeni sakralnego i sarmackiego baroku

Lekcja historii w przestrzeni sakralnego i sarmackiego baroku.
Lekcja historii w przestrzeni sakralnego i sarmackiego baroku.
Fot. SLO
Klasa 2G SLO uczestniczyła w pozaszkolnych zajęciach doświadczania historycznych odniesień do najpiękniejszych pomników baroku świetności I Rzeczypospolitej w regionie. - Sarmatyzm nie jest wcale łatwym zjawiskiem edukacyjnym - mówi Bartosz Kopyto, inicjator nietypowej lekcji historii i zarazem wychowawca klasy 2G. - Kiedy jednak staniemy twarzą w twarz z monumentalną i baśniową w swym pięknie architekturą, wówczas doświadczymy przeżyć realnie kreujących nasze poznanie ważnych fragmentów historycznej rzeczywistości.

Najpierw była krótka wizyta w Tarnobrzegu i lekcja w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, budowanym w latach 1693-1707, przebudowanym w latach 1904-09 (obecnie kościół parafialny parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tarnobrzegu). Kościół i klasztor są ściśle związane z obecnością na tym terenie rodu Tarnowskich. Ich działalność to także manifestacja zamożności i pozycji społecznej dzięki budownictwu sakralnemu.

Następnie była wizyta w Klimontowie. Kościół kolegiacki w Klimontowie z eliptyczną nawą otoczoną obejściem z emporami na piętrze jest jednym z najbardziej oryginalnych dzieł architektury barokowej XVII wieku w Polsce. Jego fundacja to przejaw kontrreformacyjnej agresji, a więc symbol czasów i trwała pamiątka po fundatorach i ich rodzie. Kolegiata to niewątpliwie jedna z ciekawszych budowli pośród licznych fundacji Ossolińskich, z pobliskim zamkiem Krzyżtopór w Ujeździe na czele, realizowanych w Polsce XVII wieku.

Właśnie Krzyżtopór był kolejnym etapem wycieczki edukacyjnej klasy 2G. Tam, w zamku, który w swoim godnym opłakania stanie, jest pomnikiem bolesnych dziejów historii Polski, długo i wnikliwie dyskutowano o dziejach XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Zamek bestialsko złupili Szwedzi, a potem spalili Rosjanie. I tak w swej mizernej szacie świadczy o zbrodniach na polskości. - Rosjan do rekompensat nie zmusimy - konstatuje Bartosz Kopyto, nauczyciel także historii najnowszej w SLO. - Ale Szwedów właśnie wpuściliśmy do NATO. Będą oni robić lukratywne interesy z państwami obawiającymi się dziś Rosji, bo mają świetny przemysł zbrojeniowy. Była więc znakomita okazja, by powalczyć o zwrot zrabowanych pamiątek historycznych - refleksyjnie konstatuje zimowy tour swoich podopiecznych po zamku Krzyżtopór, Bartosz Kopyto. Młodzież z 2G, wbrew aurze, a może chcąc wręcz podjąć rękawicę rzuconą przez zimę, odtańczyła pełen młodzieńczego animuszu taniec w niegdyś przewspaniałej sali balowej "palazzo in fortezza" Krzysztofa Ossolińskiego.

Na koniec zwiedzania uczniowie 2G SLO trafili do miejsca absolutnie niezwykłego. To tu krył się przed światem Karol Wojtyła, nieśpiesznie zmierzając ku Krakowowi po wykładach na KUL-u w Lublinie… To tu powstawał jeden z najwspanialszych polskich seriali "Czarne chmury" (na którego pełną wersję zrzucili się lokalni producenci "napojów procentowych")… Ale to przede wszystkim tu powstał, w swej istocie i zamierzeniu, genialny kompleks stanowiący emanację istoty sarmatyzmu… To XVII-wieczny, pokamedulski zespół klasztorny, będący jedną z pięciu największych i najznakomitszych fundacji magnackich Rzeczpospolitej Szlacheckiej. Oto po klasztorze ufundowanym dla kamedułów na Bielanach pod Krakowem, wojewoda krakowski Jan Tęczyński zaprosił kamedułów do swoich Rytwian. Przez następne wieki, kolejni fundatorzy (Opalińscy, Sieniawscy, Lubomirscy, Potoccy i Radziwiłłowie) dopełniali wielkości zabytku roztaczając nad nim wieloraką opiekę. - Klasztor w Rytwianach to nie tylko przepiękne, ustronne, żywe miejsce czczące wszelkie detale, rytuały i unikalne piękno najwspanialszego baroku implementowanego przez mistrzów włoskich na zlecenie najbogatszych synów szlacheckich ziemi polskiej; ale to także miejsce… unikalnie inspirujące do kontemplacji wszystkiego, co w Polskiej kulturze absolutnie najważniejsze, czyli sensu życia zderzonego z biologicznym przemijaniem - mówi, pełen uniesienia, Bartosz Kopyto. - I to w pracy nauczyciela jest absolutnie wyjątkowe: odkrywanie takich miejsc ze wspaniałymi młodymi ludźmi..

Do Rytwian nie jest łatwo trafić, bo po drodze kusi pałacyk Radziwiłłów i inne historyczne miejsca godne największej uwagi…
Zdjęcia
Lekcja historii w przestrzeni sakralnego i sarmackiego baroku.Lekcja historii w przestrzeni sakralnego i sarmackiego baroku.Lekcja historii w przestrzeni sakralnego i sarmackiego baroku.
Lekcja historii w przestrzeni sakralnego i sarmackiego baroku.Lekcja historii w przestrzeni sakralnego i sarmackiego baroku.Lekcja historii w przestrzeni sakralnego i sarmackiego baroku.
Lekcja historii w przestrzeni sakralnego i sarmackiego baroku.Lekcja historii w przestrzeni sakralnego i sarmackiego baroku.Lekcja historii w przestrzeni sakralnego i sarmackiego baroku.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Środa, 22 stycznia 2025 r. godz. 21:49
~ Andrzej Lewicowy
Zamek bestialsko złupili Szwedzi, a potem spalili Rosjanie. I tak w swej mizernej szacie świadczy o zbrodniach na polskości. - Rosjan do rekompensat nie zmusimy - konstatuje Bartosz Kopyto, nauczyciel także historii najnowszej w SLO. Panie Bartoszu proszę uczyć tych młodych ludzi historii a nie poglądów. Patetyczne słowa ładnie brzmią i niosą tylko emocje W czasie wojny zamki się burzy i pali. Robiła to każda ze stron także Polacy. Wojna tak wygląda. Więcej obiektywizmu. Zapoznaj Pan młodzież z przyczynami wojny ze Szwecją czy Rosją jej przebiegiem skutkami jakie wnioski płyną z tej czy innej batalii. Realnej obiektywnej oceny sytuacji. Młodzież która za chwilę będzie odpowiedzialna za Polskę musi mieć rzetelną wiedzę i być skuteczna jeśli już to powinna wygrywać wojny. Wystarczy już narracji świętowania klęsk w których tak lubuje się większość liderów prawicy.
+0-0
Środa, 22 stycznia 2025 r. godz. 22:37
~bantustan wolski
"Wystarczy już narracji świętowania klęsk w których tak lubuje się większość liderów prawicy." Bardzo celna uwaga!
+0-0
Wtorek, 21 stycznia 2025 r. godz. 19:01
~Pod Batem Ordo Iuris
Wiekszosc owczesnego spoleczenstwa zyla w nedzy, ale koscioly i klasztory swiecily przepychem i zlotem...
+0-0
Środa, 22 stycznia 2025 r. godz. 18:34
~Pod Batem Ordo Iuris
"Nie zapominaj o magnaterii" Oni też się bogacili - to prawda.
+0-0
Środa, 22 stycznia 2025 r. godz. 08:56
~zycie
Nie zapominaj o magnaterii, która w tej epoce mocno się wzbogaciła nie tylko majątkowo, lecz także pod względem przywilejów, których szlachta miała co raz więcej, także rzadziej uczestniczyli w wojaczce, pogarszając stan wojsk koronnych oraz doprowadzając RP do upadku.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2025 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.