W poniedziałek 25 listopada zorganizowany został "Orange Day". Wieczorem przed Miejskim Domem Kultury rozświetlonym na pomarańczowo Urszula Tatys zwołała kobiety na manifestację przeciw przemocy. Fot. ZS
Urszula Tatys, przewodnicząca Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia w Radzie Miejskiej w Stalowej Woli zorganizowała cykl imprez poświęconych walki z przemocą wobec kobiet.
Kampania związana z obchodami Międzynarodowego Dnia Walki z Przemocą wobec Kobiet wystartowała w Stalowej Woli w sobotę 23 listopada. W programie między innymi: kursy asertywności, samoobrony, medytacje, prelekcje prawniczki i wsparcie psychologiczne. Będą też osoby, które chcą się publicznie podzielić swoimi świadectwami i traumami, z jakimi się musiały mierzyć mając do czynienia z przemocą.
W poniedziałek 25 listopada zorganizowany został "Orange Day". Wieczorem przed Miejskim Domem Kultury rozświetlonym na pomarańczowo Urszula Tatys zwołała kobiety na manifestację przeciw przemocy. Były przemówienia, rozdawano broszurki mające pomóc kobietom w skorzystaniu z pomocy, "przemocomierzy". Rozdawano także podkoszulki w pomarańczowym kolorze symbolizującym walkę z przemocą wobec kobiet.
- Kampania, organizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Przemocą wobec Kobiet, ma na celu nie tylko edukację, ale przede wszystkim działanie. Impulsem do jej stworzenia były liczne zgłoszenia od kobiet, rozmowy z nimi oraz ich odwaga w dzieleniu się trudnymi doświadczeniami. Wiele z nich podkreślało brak jednoznacznych odpowiedzi na pytania o dostępne formy pomocy i przysługujące im prawa - mówi Urszula Tatys.
Radna Urszula Tatys ma dalekosiężne plany. Nie chce, aby akcja była jednorazowa. Stąd pomysł na utworzenie pozasystemowego centrum informacyjno-konsultacyjnego.
- To miejsce, w którym kobiety będą mogły w bezpiecznych warunkach otrzymać fachową pomoc i konkretne wskazówki dotyczące swojej sytuacji. Chcę wzorować się na rozwiązaniach takich jak Centrum Praw Kobiet, a jednym z celów jest otwarcie w Stalowej Woli delegatury tego Centrum. To ważny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa i poczucia godności każdej kobiecie.
- Chciałabym również uwrażliwić miasto na potrzebę stworzenia łatwo dostępnego wsparcia informacyjnego. Wzorując się na rozwiązaniach, które funkcjonują w Częstochowie, postuluję, aby na oficjalnej stronie miasta pojawiła się specjalna zakładka z pełną informacją o dostępnych formach pomocy: od kontaktów do organizacji wspierających, po szczegóły dotyczące działań prawnych. Dzięki temu każda osoba, która szuka pomocy, będzie mogła szybko i anonimowo znaleźć odpowiednie wsparcie. Jest to podyktowane sygnałami od mieszkanek, które skarżą się, że brakuje takich informacji, informacji sprawdzonych, że muszą szukać porad w tym obszarze np. na forach internetowych od kobiet, które miały podobne doświadczenia i są już zaopatrzone w pewną wiedzę - dodaje.
Na Facebook-u zostało utworzone wydarzenie "Stop Przemocy Wobec Kobiet - Stalowa Wola 2024".
Piątek, 29 listopada 2024 r. godz. 13:49 ~OsmolonaPanda
Dlaczego żadna z was kobiety nigdy nie mówicie o tym co spowodowało i sprowokowało taką a nie inna przemocową reakcję ze strony mężczyzny?
Mam na myśli żadna kobieta nie przyzna się do wieloletniego upokarzania, podkopywania wizerunku mężczyzny, psychicznych uszczypek, umniejszania jego męskości, upokarzania gości przy koleżankach/ rodzinie, umniejszania jego umiejętności na każdym kroku i ogólnego kastrowania psychicznego? Dlaczego nie mówicie o agresji psychicznej kobiety która prowokuje takie akty agresji ze strony mężczyzny?
Wytrąca wam to kartę ofiary z ręki?
Piątek, 29 listopada 2024 r. godz. 18:14 ~modlitwa o rozum
Co to za "mezczyzna", ktory przemoca fizyczna odpowiada na akt "psychicznej przemocy" ze strony kobiety? To po prostu nedzny moralnie prostak z wielce wybujalym Ego!
00
Środa, 27 listopada 2024 r. godz. 18:45 ~Krysio
Czasem pod latarnią najciemniej, warto przyjrzeć się seksualnym zainteresowaniom i skłonnością niektórych tzw. oficjeli.
A przełożony który składa propozycje seksualne, wykorzystuje swoją pozycję, nakłania do nagich zdjęć, zastrasza, grozi itd. I co można zrobić? Zgłoszenie powoduje pozbycie się zgłaszającego. Wszyscy się odwracają.
Środa, 27 listopada 2024 r. godz. 09:22 ~M.M. działajmy
Ważna inicjatywa takie kompleksowe centrum. Niestety zgłoszenie nadużyć wobec kobiet zwykle pozostaje bez echa. Często ważni panowie są nie do ruszenia, nikt nie pomoże, żadnego wsparcia, zrozumienia. Osoba zgłaszająca staje się wrogiem otoczenia, przecież sama jest sobie winna.
Środa, 27 listopada 2024 r. godz. 13:47 ~Tymcio2708
Nikt nie bronił przecież przyjść też mężczyznom to nie była manifestacja tylko kobiet przemoc może być różna nawet instytucyjna i ekonomiczna trzeba było przyjść i wyrazić swój sprzeciw a nie teraz tutaj pisać w internecie
00
Środa, 27 listopada 2024 r. godz. 09:53 ~Panadaspodtorów
Kolejny przykład dyskryminacji i demonizowania mężczyzn. Programujecie młode dziewczyny by nas nienawidziły, przecież przemoc nie ma twarzy TYLKO meskiej.
W tv podczas wiadomości redaktorka wyśmiewa faceta za to że żona go terorryzuje psychicznie i fizycznie, wam z tego powodu jest widze bardzo do śmiechu.
Feministki - dzielicie społeczeństwo i rozbijacie idee rodziny. Przywileje bez odpowiedzialności
00
Środa, 27 listopada 2024 r. godz. 00:21 ~stalowa lova
Proszę zaprosić Roberta Biedronia. On opowie o przemocy wobec kobiet.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.