Sobota, 23 listopada 2024 r. godz. 14:11 /Informacja prasowa UM/
Izba Lasowiacka im. Jana Puka
Jan Puk zasłynął z cykli ruchomych zabawek, które z wyjątkową precyzją i dbałością o szczegóły ukazują dawne życie wiejskie. Fot. UM Stalowa Wola
"Lasowiacy, lud pradziada, tak historia podpowiada. Po chatach się schodzili, opowieści piękne snuli. Walczyli, w okopach byli. Przy naftowej lampie kobity przechodziły, przędły nici z kądzieli. Śpiewali piosenki wojenne, miłosne, weselne. Jak się dawniej dzieci bawili, drewniane zabawki robili" - w takiej wesołej formule Jan Puk opowiedział o genezie swojej bogatej twórczości, której jest poświęcona Izba Lasowiacka im. Jana Puka, otwarta 22 listopada 2024 roku w budynku Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
Jan Puk urodził się w 19 maja 1940 roku w Woli Rusinowskiej. Od ponad 70 lat pracuje w drewnie, w którym już jako kilkuletni chłopiec, otrzymanym od ojca nożykiem strugał drewniaki, drobne sprzęty gospodarcze oraz pierwsze zabawki. To ojciec laureata Nagrody Kolberga był inspiracją i wzorem, który młody Jan naśladował i dzięki któremu pokochał drewno. Świadczą o tym jego słowa: "Od początku świata drewno człowiekowi służyło, ja go pokochałem. Ze mną będzie żyło, będę z niego robił piękne dzieła, aby sztuka ludowa nigdy nie zginęła".
Jan Puk zasłynął przede wszystkim z cykli ruchomych zabawek, które z wyjątkową precyzją i dbałością o szczegóły ukazują dawne życie wiejskie, odtwarzając postacie przedstawicieli ginących zawodów oraz zanikające prace, takie jak młócenie zboża cepami, mielenie żarnami, czy praca drwali, kowali i cieśli.
Jego twórczość, za którą w tym roku został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis jest unikatowa i stanowi ważne świadectwo dziedzictwa kulturowego. Izba Lasowiacka im. Jana Puka ma być wyjątkowym miejscem, w którym kolejne pokolenia będą czerpać wiedzę o kulturze i tradycji Lasowiaków.
Sobota, 23 listopada 2024 r. godz. 20:12 ~Pandaspodmosta
Oho, kolejny Pis'owski pomysł na zadłużanie miasta i wyciągania pieniędzy od obywateli. Po co mi ta Izba? Ta szczerze się pytam jako obywatel i miłośnik kultury w naszym mieście. Zarząd będzie musiał być w tej IZBIE, tj. pewnie ze 3 osoby, i tak sie teraz pytam skąd będą pieniądze na ten zarząd/ centrum dowodzenia i na ich siedzibe? Podniesie się czynsze i opłaty za ogrzewanie, tak by im starczało na miskę ryżu i na siłe by na to zapierzać... Dla mnie nie trafiony pomysł, marnotractwo publicznych pieniędzy
Sobota, 23 listopada 2024 r. godz. 15:50 ~Ferdek z Poniatowskiego
Schodzili siem po chatach i owszem. Ale najsampierw pukali: puk puk. Kto puka? - pytał domownik, pan Puka odpowiadał pukający. A domownik na to: ja pukam? A poszedł ty stąd, he he he.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.