Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
 Wiadomości lokalne
» Stalowa Wola dołączy do Związku Miast Polskich
» Komunikat MZK
» Oburzeni kibice, oburzeni kierowcy. Oburzeni mieszkańcy!
» Borsuk Huty Stalowa Wola zachwycił w Paryżu
» Jagoda Rall, Paweł Gładyś i Mateusz Łojek w XI Krakowskim Salonie Poezji
» Ruszył sezon na odkrytej pływalni
» Nieoficjalnie: Kamila Piech zastępcą dyrektora MDK
» Ulica Wyszyńskiego bez dofinansowania. Powód to brak ścieżki rowerowej
» Amatopasje w Stalowej Woli
» Uczniowie uroczyście zakończyli rok szkolny
» Stalowa Wola w centrum uwagi całej Polski? Co szykuje nam władza?
» Kibice zdewastowali mury XVIII-wiecznego klasztoru?
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Letnie Harce na stalowowolskich błoniach już wkrótce
» Dobre Granie Przy Fontannie’24 - Lipiec
» Konferencja Wzory lasowiackie według Marii Kozłowej
» Wakacyjne Warsztaty Muzyczne w MDK
» Wystawa: Rendery, Fraktale, piksele...
» Kabaret Młodych Panów
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Krzysztof Faraś na wyścigach górskich w Prządkach
»Krzysztof Faraś na wyścigach górskich w Prządkach
»Muzeum COP: Festiwal Wynalazków
»Poseł Rafał Weber zbierał podpisy przeciwko podwyżkom cen energii
»Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Rada Miasta 2024-2029
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Sobota, 25 maja 2024 r. godz. 12:36     /Informacja prasowa UM/
Ogród Zucha w Stalowej Woli już zachwyca

Ogród Zucha w Stalowej Woli już zachwyca.
Ogród Zucha w Stalowej Woli już zachwyca.
Fot. UM Stalowa Wola
Mieszkańcy Stalowej Woli mogą cieszyć się pierwszymi efektami rewitalizacji terenów zielonych na osiedlu Poręby, gdzie powstaje niezwykły "Ogród Zucha". Choć prace jeszcze trwają, już teraz widać, że będzie to miejsce wyjątkowe i pełne uroku. Projekt ten ma na celu przywrócenie do życia zdegradowanego obszaru, przekształcając go w nowoczesną i ekologiczną przestrzeń rekreacyjną.

"Ogród Zucha" to część szerszego planu rewitalizacji, który obejmuje budowę placu zabaw, ponad sześciometrowego masztu wolnostojącego oraz licznych elementów małej architektury, takich jak ławki, multimedialna ławka solarna, palenisko dla harcerzy, fontanna posadzkowa, pergole zacieniające i "zielony korytarz".

Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, podkreśla znaczenie tego projektu: - W miejscu obecnego, zdegradowanego terenu powstaje nowoczesne i bezpieczne miejsce zabawy i wypoczynku. Co należy podkreślić, będą tu zastosowane pionierskie rozwiązania ekologiczne, jak zbiornik retencyjny zasilany wodami opadowymi czy specjalnie dobrane nasadzenia, które oczyszczą wodę i powietrze. Nowy "Ogród Zucha", "Ogród Formalny", fontanna posadzkowa, ławka solarna, mnóstwo zieleni i elementy małej architektury stworzą nowy, wspaniały klimat tego miejsca, który będzie służył mieszkańcom.

Wśród głównych atrakcji "Ogrodu Zucha" znajdzie się plac zabaw z nowoczesnymi urządzeniami, fontanna posadzkowa o średnicy 7 metrów, oraz palenisko dla harcerzy. Nowe oświetlenie parkowe i monitoring miejski zapewnią bezpieczeństwo odwiedzających. Dodatkowo, zbiornik retencyjny na wodę deszczową, zasilany wodami opadowymi z pobliskiego kościoła, pozwoli na efektywne nawadnianie ogrodu w okresach suszy. Pojemność zbiornika wynosząca 4500 l umożliwi długotrwałe wykorzystanie wody opadowej bez konieczności pobierania wody z sieci wodociągowej.

Niezwykle innowacyjnym elementem, który pojawi się na rewitalizowanym obszarze jest ławka solarno-multimedialna, wyposażona w panel fotowoltaiczny, która pozwoli na ładowanie telefonów i odtwarzanie muzyki. Ponadto, pergole zacieniające z roślinami pnącymi oraz "zielony korytarz" zapewnią przyjemne schronienie przed słońcem. Nowe nasadzenia, w tym 36 dużych drzew, 3073 krzewów, 652 bylin, 8850 roślin cebulowych i 1195 innych roślin, uczynią to miejsce kolorowym i atrakcyjnym przez cały rok.

W ramach nowych nasadzeń róż w obszarze "Ogrodu Formalnego", przewidziano także wymianę części gruntu do głębokości 70 cm i użycie geokompozytów sorbujących wodę. Podłoża strukturalne poprawiają wymianę powietrza oraz wody w strefie korzeniowej, dając możliwość swobodnego rozwoju systemu korzeniowego, jak również mają właściwości magazynujące wodę, powietrze i substancje organiczne. Rośliny zostaną dobrane tak, aby cała kompozycja była ozdobna o każdej porze roku oraz trwała nieprzerwanie bez konieczności wymiany w kolejnych latach.

"Ogród Zucha" to nie tylko estetyczne i funkcjonalne miejsce, ale również przykład harmonijnego połączenia natury i technologii. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom ekologicznym, stanie się ono wzorem do naśladowania dla innych miast. Rewitalizowany teren na osiedlu Poręby już teraz przyciąga wzrok, a jego pełne ukończenie zapowiada się jeszcze bardziej imponująco. Mieszkańcy Stalowej Woli mogą z niecierpliwością czekać na finalny efekt, który z pewnością przyniesie wiele radości i korzyści społeczności lokalnej.

Zadanie realizowane jest w ramach projektu pod nazwą "Kompleksowe dostosowanie Miasta Stalowa Wola do ekstremalnych stanów pogodowych poprzez rozwój zielono - niebieskiej infrastruktury" w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, Priorytet FEPW.02 Energia i Klimat, Działanie: FEPW.02.02 Adaptacja do zmian klimatu, typ projektu: I.
Zdjęcia
Ogród Zucha w Stalowej Woli już zachwyca.Ogród Zucha w Stalowej Woli już zachwyca.Ogród Zucha w Stalowej Woli już zachwyca.
Ogród Zucha w Stalowej Woli już zachwyca.Ogród Zucha w Stalowej Woli już zachwyca.Ogród Zucha w Stalowej Woli już zachwyca.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 27 maja 2024 r. godz. 07:38
~Hejho
Palenisko dla harcerzy? :D Naokoło bloki mieszkalne, hotel... a oni tam chcą ogniska palić? wtf :D I ta "niezwykle innowacyjna ławka solarno-multimedialna..." w czym ona taka innowacyjna skoro od conajmniej kilku lat powstają takie rzeczy w całej polsce? a nawet w samej Stalowej koło biblioteki.
+0-0
Niedziela, 26 maja 2024 r. godz. 16:01
~Pis23
Lucek nie obok kosciola takie rzeczy robic!!wstydz sie
+0-1
Poniedziałek, 27 maja 2024 r. godz. 09:05
~matka dzieci
@~Pis23, jak obok kościoła to konieczny dobry monitoring
+0-0
Niedziela, 26 maja 2024 r. godz. 08:23
~Imal
Dobrze by było, żeby Jaśnie i Miłościwie nam Panujący tzw. prezydent wyjaśnił co ta kupa drewna ma wspólnego z programem z którego ją sfinansowano - "Kompleksowe dostosowanie Miasta Stalowa Wola do ekstremalnych stanów pogodowych poprzez rozwój zielono - niebieskiej infrastruktury". że niby przed trąbami powietrznymi, ulewnymi deszczami, spiekotą, zaspami śnieżnymi i innymi zlodowaceniami nas to ochroni? Z dojazdem może być trudno bo po byle deszczu woda na ulicach po kolana.Koło Sezamu piękny basen się robi i od lat specjalista Lucek nie potrafi te.go okiełznać.
+0-0
Sobota, 25 maja 2024 r. godz. 17:09
~daniel
Jak Daniel Obajtek ma startować w wyborach jak zniknął? Prokuratura i komisja śledcza nie mogą mu wezwań dostarczyć.
+1-0
Sobota, 25 maja 2024 r. godz. 17:06
~Mariola M.
dramat, znowu drewno którego nikt w urzędzie nie potrafi konserwować. wystarczy zobaczyć na warzywniak, błonia czy ławki w parki zimnej wody itd. takich przykładów cała masa. za rok będzie problem z parkiem jordana
+0-0
Sobota, 25 maja 2024 r. godz. 16:55
~:-)
lubie w takim plenerze browara obalić
+0-0
Sobota, 25 maja 2024 r. godz. 16:22
~jasiu
ach te zuchy dobrze sie pochowały
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.