Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 13 kwietnia 2024 r. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
 Wiadomości lokalne
» Śmietanka PiS-u zjechała do Stalowej Woli na konwencję samorządową
» W stalowowolskiej policji brakuje funkcjonariuszy
» Młodzież zaprojektuje swoje centrum
» Kolizja trzech aut w Zaleszanach
» Jedenastka zaprasza na "Dzień Otwarty"
» Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości w Stalowej Woli
» Wypadek z udziałem motocyklisty
» Pracownik MZK pogryziony przez psa
» Ulica Parkowa przeszła remont
» Przy "piątce" rośnie ogród społeczny
» Złota Kościuszkowska uczciła swojego patrona
» Wokół Zieleniaka ma być bezpieczniej
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Metallica symfonicznie
» Koncert Wiedeński - Orkiestra Księżniczek
» Grupa MoCarta - Ale Kino!
» Kabaret SMILE
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Piknik w Parku Jordanowskim
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
»Akcja sadzenia drzew w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Piątek, 29 marca 2024 r. godz. 19:06     /Artykuł sponsorowany/
Renata Butryn: Podkarpacie w naszych sercach

Renata Butryn, kandydatka do Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Koalicja Obywatelska. Pozycja nr 1, lista nr 5.
Renata Butryn, kandydatka do Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Koalicja Obywatelska. Pozycja nr 1, lista nr 5.
Renata Butryn, kandydatka do Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Koalicja Obywatelska. Pozycja nr 1, lista nr 5.

Skąd decyzja, aby zamiast kandydatury do Rady Miejskiej w Stalowej Woli wybrać ubieganie się o mandat radnej wojewódzkiej?
- Wynika to z mojej głębokiej wiary w potrzebę wprowadzenia zmian na szczeblu wojewódzkim. Chcę móc bardziej skutecznie wpływać na kształtowanie polityki regionalnej i realizację programów, które będą miały pozytywny wpływ na życie wszystkich mieszkańców naszego subregionu.

Jak ocenia Pani kończącą się kadencję Sejmiku Województwa Podkarpackiego? Które decyzje Pani jest w stanie pochwalić, a które zganić?
- Uważam, że PiS, mający większość w sejmiku, zmienił znaczenie takich pojęć jak: otwartość, transparentność, współpraca - kluczowych dla rozwijania idei samorządności. Liczyło się to, czy ktoś, wójt, burmistrz czy prezydent jest z PiS-u lub przychylny z tej partii, to miał po prostu łatwiej. A za przykład, wręcz skandaliczny, uważam przyznanie dotacji unijnych na tzw. farmy fotowoltaiczne podkarpackim parafiom. Za całością tego "przedsięwzięcia" stał K. Jaworski, były senator PiS-u. To największa klapa poprzedniej perspektywy funduszy unijnych na Podkarpaciu. Cała inwestycja okazała się fiaskiem. Z 56 projektów, które zdobyły dofinansowanie, zaledwie siedem zostało ukończonych. Ponad połowa unijnych umów została rozwiązana, a kontrole wykazały nieprawidłowości na ponad 5 mld zł i prowadzone jest prokuratorskie śledztwo. Te pieniądze miały trafić do samorządów i przedsiębiorców. Takie marnowanie unijnych dotacji nie może mieć więcej miejsca.

Co Pani jako kandydatka do Sejmiku chce zaproponować swoim wyborcom?
- W moim programie zawarłam najważniejsze potrzeby zgłaszane przez wyborców m.in.:
Rozwój budownictwa mieszkaniowego - nowoczesnych osiedli z uwzględnieniem potrzeb osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Rozwijanie profesjonalnej opieki medycznej, skrócenie kolejek do specjalistów. Wsparcie przedsiębiorców m.in. poprzez sensowne wykorzystanie środków z funduszy europejskich. Zwiększenie działań z zakresu ochrony środowiska oraz wsparcie samorządów w obszarze walki "z betonozą", walki z hałasem komunikacyjnym i przemysłowym. Dalszy rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej.

Oczywiście te punkty wypełnić należy konkretnymi rozwiązaniami dotyczącymi naszego subregionu, w ścisłej współpracy z mieszkańcami i radnymi gmin, powiatów. Przykłady takich oczekiwań - przywrócenie oddziału chorób wewnętrznych w szpitalu wojewódzkim w Tarnobrzegu, rozbudowanie sieci przychodni specjalistycznych w naszym subregionie (np. utworzenie przychodni specjalistycznej dla osób ze spektrum autyzmu w Stalowej Woli), czy budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 855 Zaklików-Stalowa Wola, remont drogi na odcinku Zaklików - Łysaków.

Rozwój infrastruktury mieszkaniowej jest kluczowy dla zapewnienia mieszkańcom naszego regionu godnych warunków życia. Planuję wspierać inwestycje w budownictwo mieszkaniowe, zwłaszcza poprzez tworzenie programów mieszkaniowych dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji mieszkaniowej, wsparcie dla budownictwa społecznego oraz zachęty dla deweloperów do budowy mieszkań o przystępnych cenach.

Fundusze europejskie to bardzo ważne ogniwo dotujące samorządy i nie tylko? Na co powinny być wydatkowane, aby zmieniać oblicze naszych małych ojczyzn w regionie?
- Odblokowane fundusze europejskie to jak magiczna różdżka, która może przekształcić życie naszej wspólnoty w coś naprawdę wyjątkowego. Chcę, aby te środki były wykorzystane nie tylko do budowy dróg i budynków, ale także do promowania zrównoważonego rozwoju, innowacji społecznych i kreatywności mieszkańców, organizacji pozarządowych. Dzięki nim możemy "wypełnić" działaniami ośrodki, które powstały lub mają powstać - np. Centrum Aktywności Seniora, czy Centrum Aktywności Młodych.

Od lat mówi się o idei Czwórmiasta, czyli wspólnej współpracy na rzecz rozwoju: Stalowej Woli, Niska, Tarnobrzega i Sandomierza. Do tej pory nie podjęto konkretnych decyzji. Czy ma Pani konkretną wizję dla rozwoju tej idei?
- Niestety, przez ostatnie lata to było tylko pięknie brzmiące hasło. Chcę, aby został wykorzystany potencjał każdego z miast i pragnę zaangażować się we współpracę w dziedzinie gospodarki, turystyki i kultury. Nie brakuje ciekawych pomysłów mieszkańców na wspólne inicjatywy np. w obszarze kultury, podobne do tych, które mają miejsce w Szczebrzeszynie i Zamościu ( Festiwal Stolica Języka Polskiego). Dotyczą one np. powstawania klubów muzycznych, cyklicznych akcji takich, jak np. Lato z jazzem czy bluesem. Koncerty mogłyby się odbywać w tych czterech miastach, nasz subregion stałby się bardziej atrakcyjny, po prostu fajnym miejscem do życia.

Kobiety powinny się wspierać. Jakie szanse, my kobiety, nadzieje powinnyśmy wiązać z pełnieniem przez Panią funkcji radnej Sejmiku Województwa Podkarpackiego?
- Znam dobrze oczekiwania kobiet z naszego subregionu, z naszego miasta.Te bardzo konkretne - w Kolbuszowej młode kobiety chcą budowy gminnego żłobka ( brakuje miejsc w dwóch funkcjonujących w gminie żłobkach prywatnych), żeby mogły wrócić do pracy. I te bardziej uniwersalne i dla mnie oczywiste - kobiety pragną mieć atrakcyjną i dobrze płatną pracę, mają wiele pomysłów na rozwój swojej przedsiębiorczości i liczą na programy wspierające je w tym zakresie. Tak będzie.

Dziękuję za rozmowę.

Materiał KKW Koalicja Obywatelska

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.