Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 27 kwietnia 2024 r. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
 Wiadomości lokalne
» Pokaz mody inspirowany Stalową Wolą
» Chcą do Brukseli. Liderzy list w eurowyborach na Podkarpaciu
» Rozwój gospodarczy miasta. Nadleśnictwo apeluje o poszukiwanie alternatywnych rozwiązań
» Podsumowanie działań sfinansowanych ze środków norweskich
» Częste awarie sygnalizacji na skrzyżowaniu Chopina i Okulickiego
» Na Swołach zawalił się mostek
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
» Co można podarować mamie na urodziny?
» Majówka 2024 - PROGRAM
» Andrzej Szlęzak będzie mówił o problemach powiatu. Wiele spraw jest "bagnistych"
» Pędził 132 km ulicą Energetyków
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Kabaret Młodych Panów
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / EDU Strefa

Niedziela, 17 marca 2024 r. godz. 00:37     /Magdalena Rodecka/
Ministra edukacji zachęca do tworzenia Szkolnych Klubów Europejskich

Czy Szkolne Kluby Europejskie pozwolą na szerszy dostęp uczniów do dorobku kultury europejskiej?
Czy Szkolne Kluby Europejskie pozwolą na szerszy dostęp uczniów do dorobku kultury europejskiej?
Fot. Jacek Rodecki
Z okazji jubileuszu 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej zachęcamy do zakładania Szkolnych Klubów Europejskich - napisała w liście do dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów Minister Edukacji Barbara Nowacka wspólnie z Ministrem ds. Unii Europejskiej Adamem Szłapką.

Polska w tym roku obchodzi 25-lecie wejścia do NATO i 20-lecie integracji Polski ze strukturami europejskimi. Rząd PiS-u, a zwłaszcza minister Ziobro, jawnie Unię Europejską krytykował. Obecny rząd ceni osiągnięcia wspólnoty państw europejskich i zachęca do celebrowania osiągnięć Polski w zakresie integracji. Czy szkoły podejmą wyzwanie i zaczną rejestrować Szkolne Kluby Europejskie?

- Nie sądzę, by można było do tematu podejść pośpiesznie - mówi badacz problematyki międzynarodowej, długoletni wykładowca akademicki, doktor Bartosz Kopyto, obecnie nauczyciel historii w stalowowolskim SLO. - Potrzebujemy szerszych konsultacji z organami prowadzącymi i rodzicami. Jesteśmy przecież w trakcie realizacji podstawy programowej, która w ramach przedmiotów: historia oraz historia i teraźniejszość nie epatuję entuzjazmem względem idei integracji europejskiej.

I rzeczywiście, w podstawie programowej z przedmiotu hit, czytamy: uczeń charakteryzuje główne zmiany kulturowe zachodzące w świecie zachodnim na przykładzie: ideologii "politycznej poprawności", wielokulturowości, nowej definicji praw człowieka, rodziny, małżeństwa i płci; umieszcza te zmiany na tle kulturowego dziedzictwa Zachodu ujętego w myśli grecko-rzymskiej i chrześcijańskiej. Zaś w innym miejscu: uczeń omawia proces zmiany Unii Europejskiej w okresie po wstąpieniu Polski w jej struktury (wzrost pozycji Niemiec, zjawiska kryzysowe związane z imigracją, niestabilnością strefy euro, Brexitem i epidemią wywołaną wirusem SARS-CoV-2, a także kontrowersje ustrojowe i ideologiczne na forum instytucji unijnych). Analiza treści podstawy programowej nie pozostawia wątpliwości: szkoła nie miała kształcić euroentuzjastów.

- Odpowiedzialny nauczyciel trzyma się z dala od ideologii. Prowadzi uczniów ku uniwersalnej mądrości i uczy doświadczania uniwersalnych wartości - mówi dr Bartosz Kopyto. - Jako nauczyciele potrzebujemy przestrzeni, w której odpowiedzialna socjalizacja młodych ludzi będzie wiązała się choćby z zarządzaniem popularnym w psychologii neuronalnym zapleczem mechanizmów lustrzanych. Innymi słowy, potrzebujemy przestrzeni, w której uczniowie sami zaczną doświadczać kwestii znaczenia integracji europejskiej i samodzielnie interpretować znaczenie czynników oddziałujących na rzeczywistość, do której postanowią się adaptować lub też nie.

Czy rozwiązaniem tego dylematu może być powołanie do życia Szkolnego Klubu Europejskiego, jak nawołuje ministra Nowacka?

- Każda forma roztropnej aktywizacji uczniów ma sens. Zdolności poznawcze dzisiejszych licealistów pozwalają im abstrakcyjnie ustosunkować się do emocji poznawania i rozumienia świata - tłumaczy dr Bartosz Kopyto, nauczyciel SLO.

- Na pewno w naszej szkole rozpoczniemy działania nad znalezieniem takiej formuły organizacyjnej, która będzie odzwierciedleniem potrzeb wyrażonych przez rodziców uczniów i wszelkie organa nadzoru. Wszyscy działamy na rzecz rozwoju młodych osób, nad którymi pieczę nam powierzono.

"Jesteśmy przekonani, że działalność w Szkolnych Klubach Europejskich pomoże rozwinąć pasje, zaangażować się w sprawy społeczne, wzmocni zrozumienie procesów politycznych na świecie…" - piszą w liście do nauczycieli i dyrektorów ministrowie Nowacka i Szłapka. Wszyscy zainteresowani powołaniem Szkolnego Klubu Europejskiego mogą pytania i uwagi kierować do Biura Sekretariatu Europejskiego, na adres: ske@kprm.gov.pl

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Środa, 20 marca 2024 r. godz. 17:53
~Do eu
Do eu: UE daje pieniądze i dotacje????????? Skąd UE bierze pieniądze? EU wyciąga od nas pieniądze w postaci składek i odbiera Polsce suwerenność. Co za głupoty wypisujesz!
+0-0
Wtorek, 19 marca 2024 r. godz. 06:27
~Syn tej ziemi
Kolejna bzdura! Już mamy koła gospodyń wiejskich które działają niewiadomo w jakim celu. Siłownie pod chmurką z których nikt nie korzysta. Urzędy pracy w których nikt nie pomaga znaleźć pracy a tylko prowadzone są durne szkolenia.
+0-0
Poniedziałek, 18 marca 2024 r. godz. 08:39
~Iron Idem
"Ministra" czyli służąca jak Prof.Bralczyk oświecił. Na marginesie to już było w poprzednim sovietolubnym kołchozie. W każdej szkole podstawowej musiała istnieć komórka Towarzystwa Przyjazni Polsko Radzieckiej.
+0-0
Poniedziałek, 18 marca 2024 r. godz. 12:08
~olek
Ta ministra jakby miała odrobinę honoru to już by się podała do dymisji, ona nawet na sołtysa wsi się nie nadaje.
+0-0
Niedziela, 17 marca 2024 r. godz. 18:16
~Kot jarka
Ferdek pierwszy komuch miasta był miejskim przewodniczącym ZMS ,dlatego tak zionie jadem teraz
+0-0
Wtorek, 19 marca 2024 r. godz. 08:38
~owca
Nie wywołuj wilka z lasu!
+0-0
Niedziela, 17 marca 2024 r. godz. 16:10
~Rodzic
Wojska amerykańskie wysłać do domu, bo tam gdzie one, tam długie i wyniszczające wojny. Po drugie - wyjść z tego Eurokołchozu! Baby niech się skrobią, ile chcą. Aborcja to temat zastępczy. Teraz najważniejszy jest pokój i wypowiedzenie Zielonego Ładu, a nawet wyjście z UE. I tak nas nie wypuszczą, bo Polacy pracują na tych stanowiskach, gdzie Niemiec, Anglik... nie chce. Możemy stawiać warunki. Jak tego teraz my Polacy nie zrozumiemy, to Polska przepadnie i nie wiem, czy po 123 latach wróci na mapę.
+0-0
Wtorek, 19 marca 2024 r. godz. 08:36
~eu
Anglik? Przecież UK nie ma już w UE. Na wyjście z Unii Polska nie może sobie pozwolić, bo nas na to nie stać. W latach 90 tych była szansa na to by uniezależnić się i wzmocnić gospodarczo. Zamiast tego przez 24 lat wciąż w większość ci sami politycy nie potrafią rządzić kompetentnie, dlatego ta szansa przepadła. Bez funduszy i dotacji z UE mieli byśmy jak na Ukrainie- mam na myśli jej sytuację gospodarczą i ekonomiczną, nie problem wynikający z wojny.
+0-0
Poniedziałek, 18 marca 2024 r. godz. 14:07
~Rev
Olku, karma jest wyjątkowo Polską i patriotyczną ideą. U was to się zemstą nazywa. Nie wchodź w rejony, gdzie karma działa, bo jak zadziała…
+0-0
Poniedziałek, 18 marca 2024 r. godz. 12:12
~olo
Jeśli POLACY [kobiety ] chcą zabijania nie narodzonych dzieci to wszyscy będziemy za to zabici w nadchodzącej wojnie atomowej. Pamiętajcie zawsze dobro zawsze do was wraca i odwrotnie za zło wcześniej czy później wszyscy zapłacą strasznie. Według starego powiedzenia ,że karma zawsze wraca.
+0-0
Niedziela, 17 marca 2024 r. godz. 20:02
~kabi
Trop ty nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz
+0-0
Niedziela, 17 marca 2024 r. godz. 17:10
~Trop
Już wróciłeś od Brauna? Byłłeś choć parę kroków za granicą, gdzieś na szlaku w górach? Wiesz tyle co z partyjnego tik toka. Wam czytać zakazano. Idź lepiej robić Chepenigi z gaśnicą.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.