Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 17 kwietnia 2024 r. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
 Wiadomości lokalne
» Na trasie podskarpowej auto wypadło z drogi. 1 osoba ranna
» Kwietne sadzonki z Parku Jordanowskiego skradzione
» Wodny plac zabaw do remontu. Brakuje tylko wykonawcy
» DK77: wypadek w Turbi. W zderzeniu dwóch aut ranna jedna osoba
» Od Działkowej w stronę VIVO! powstanie chodnik
» 84-letni rowerzysta potrącony na Okulickiego
» Upamiętnili Ofiary Zbrodni Katyńskiej
» Prezydent Miasta Stalowej Woli zaprasza na II Kuźnię Kariery - Stalowowolskie Targi Pracy!
» Śmietanka PiS-u zjechała do Stalowej Woli na konwencję samorządową
» W stalowowolskiej policji brakuje funkcjonariuszy
» Młodzież zaprojektuje swoje centrum
» Kolizja trzech aut w Zaleszanach
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Koncert Wiedeński - Orkiestra Księżniczek
» Benefis Jerzego Augustyńskiego
» Grupa MoCarta - Ale Kino!
» Majówka 2024
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Czwartek, 11 stycznia 2024 r. godz. 13:18     /Informacja prasowa MBP/
Kolejny rok bibliotecznych rekordów

Niemal 13 tysięcy mieszkańców Stalowej Woli i okolic skorzystało w 2023 roku z możliwości wypożyczenia książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza.
Niemal 13 tysięcy mieszkańców Stalowej Woli i okolic skorzystało w 2023 roku z możliwości wypożyczenia książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza.
Fot. Jacek Rodecki
Niemal 13 tysięcy mieszkańców Stalowej Woli i okolic skorzystało w 2023 roku z możliwości wypożyczenia książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza. A wypożyczono w sumie blisko 210 tysięcy literackich tytułów. To o ponad 3 tysiące więcej niż rok wcześniej. Ilość wypożyczonych audiobooków była niemal identyczna jak w 2022 roku i wynosiła 7810.

- Cieszy, że czytelnictwo w Stalowej Woli wzrasta i że ta tendencja utrzymuje się już kolejny rok z rzędu. Dla przypomnienia: w roku 2021 wypożyczono 195 tysięcy książek, w 2022 - 206,5 tysiąca pozycji, a teraz niemal 210 tysięcy - porównuje Beata Życzyńska, dyrektor MBP w Stalowej Woli.

Na biblioteczne półki trafiło w ubiegłym roku ponad 5500 nowych tytułów, a co wypożyczano najczęściej? Wśród dorosłych prym wiodły książki zaliczane do tzw. literatury obozowej czy wojenne. Chętnie sięgano po "Świat na nowo" Barbary Wysoczańskiej, pierwszy tom "W pogoni za nazistą" Joanny Jax czy po "Siostrę księżyca" Lucindy Riley. Jeśli chodzi o audiobooki najchętniej słuchano kryminały Remigiusza Mroza. Młodsi użytkownicy biblioteki niezmiennie najczęściej poszukiwali lektur szkolnych.

Katalog online MBP pozwala na zarezerwowanie przez Czytelnika interesującej go pozycji bibliotecznej. W minionym roku najdłuższą kolejkę oczekujących zanotowała książka "Chłopki: Opowieść o naszych babkach" autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak oraz "Atlas. Historia Pa Salta" Lucindy Riley i Harrego Whittakera.

Czytelnicy stalowowolskiej książnicy, w Bibliotece Głównej i jej czterech Filiach, mają do dyspozycji dokładnie 247.369 książek i 8856 audiobooków. Na miejscu, we wszystkich placówkach mogą zapoznać się z 94 tytułami prasowymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Według wyliczeń pracowników biblioteki sięgnięto po nie niemal 15 tysięcy razy.

W Czytelniach są również książki udostępniane na miejscu. Skorzystano z nich 6,6 tysiąca razy, a najchętniej sięgano po te dotyczące rozwoju umysłu i człowieka, zdrowia oraz historyczne. Bibliotekarki udzieliły również 4,5 tysiąca informacji bibliograficznych, a ci którzy chcieli posurfować po Internecie w poszukiwaniu potrzebnych im informacji wykorzystali do tego blisko 1200 godzinnych sesji. Czytelnicy biblioteki otrzymali także 285 kodów uprawniających do bezpłatnego korzystania z cyfrowego serwisu "Legimi". Wypożyczyli wirtualnie blisko 10.000 e-booków i audiobooków.

Coraz większym powodzeniem cieszy się również usługa wypożyczania gier. Jak się okazuje, po planszówki i gry logiczne w 2023 roku sięgnięto dwa razy więcej niż przed rokiem - 1335 razy, a można wybierać w sumie już z 223 tytułów. Najczęściej pożyczanymi grami były "Ubongo" i "Dixit" czy pozycje dla dzieci zaliczane do tzw. Smart Games. Gry dostępne są w Wypożyczalni Książki Mówionej przy ul. ks. J. Popiełuszki 10. Można je wypożyczyć, albo przyjść i pograć na miejscu.

W 2023 roku stalowowolską bibliotekę nie ominęły również nagrody. Warto wspomnieć, że podczas corocznej Gali Dyskusyjnych Klubów Książki na Podkarpaciu uhonorowano nasz Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych działający w Filii Nr 2.

- Z zajęć, warsztatów i spotkań organizowanych przez MBP w minionym roku skorzystało w sumie 22,5 tysiąca osób. W bibliotece gościliśmy niemal 400 młodych mieszkańców miasta, którzy po raz pierwszy mogli zobaczyć jak może być u nas ciekawie i inspirująco - mówi Daria Kamińska-Drabik, kierownik Działu Promocji i Nowych Technik Bibliotecznych. Do mieszkańców Stalowej Woli w wieku przedszkolnym powędrowało 120 darmowych książkowych wyprawek z projektu "Mała książka - wielki człowiek".

Za pośrednictwem Stalowowolskiej Biblioteki Cyfrowej, dostępnej poprzez stronę internetową stalowowolskiej biblioteki, Czytelnicy mają również dostęp do 2,7 tysiąca publikacji archiwalnych numerów "Socjalistycznego Tempa", "Sztafety", "Fety" oraz "Tygodnika Nadwiślańskiego". Użytkownicy mają również możliwość skorzystania z 15 tys. opisów bibliograficznych z bieżącej prasy dotyczącej powiatu i miasta Stalowej Woli dzięki katalogowi online Stalowowolskiej Bibliografii Regionalnej.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 12 stycznia 2024 r. godz. 18:56
~Grzegorz
Gdy Szrek budował PiS ciemnota szczekała razem z Kudłatym.
+0-0
Piątek, 12 stycznia 2024 r. godz. 14:15
~Ogoras
Książki to strata czasu zanim coś zjade to zejdzie pół godziny a w Net pół sekundy serio namawiać wam się chce Ciekawe czy lucek docent czyta w d ma ksoznki ha
+0-0
Sobota, 13 stycznia 2024 r. godz. 16:18
~jzm
ograniczony człowieku nie wypowiadaj sie
+0-0
Czwartek, 11 stycznia 2024 r. godz. 16:17
~Syn tej ziemi
A zobaczylibyście jak działają biblioteki na wsiach. Wiecznie kartka,,zaraz wracam " lub zamknięte poprostu. Czy na to stanowisko są wybierani najwięksi obiboki z regionu?
+0-0
Czwartek, 11 stycznia 2024 r. godz. 18:01
~Doktor Kita
W bibliotece duzo nie zarobisz...
+0-0
Czwartek, 11 stycznia 2024 r. godz. 15:55
~miejski
Dlaczego biblioteka zamykana jest o godz 18,00 a nie tak jak powinno być o 19 a nawet o 20,00.Skandal i lekceważenie czytelników.
+0-0
Piątek, 12 stycznia 2024 r. godz. 07:50
~Do Leszka P
Ty przecież nie chodzisz do biblioteki i książek nie czytasz. Nie masz co robić, to babę se znajdź. Tylko jedna już cie zostawiła, bo kto z takim gamoniem wytrzyma.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.