Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 23 września 2023 r. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
 Wiadomości lokalne
» 2,7 mln zł dla OSP Charzewice. Będą nowe garaże i świetlica
» Czym jest kurtka przejściowa? Jesienny poradnik modowy
» Setki pszczelarzy zjechało do Stalowej Woli
» Srebrny jubileusz w SLO
» Promocyjna Sobota w Dilab Diagnostyka Medyczna - 23.09.2023 r.
» Mieszkańcy Kępia Zaleszańskiego w programie Mateusza Gesslera
» W Stalowej Woli otwarto nowy biurowiec
» Pijana 37-latka za kierownicą. Uderzyła w inny pojazd i odjechała
» Nie zgadzają się z lokalną i państwową polityką
» W Stalowej Woli działa Poradnia Medycyny Paliatywnej
» Andrzej Komsa dyrektorem ambulatorium. Jakie zmiany? Jakie plany?
» Poważny wypadek na Alejach. Potrącony rowerzysta
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Jan III Sobieski na Rynku w Rozwadowie
» Walczymy o Bartka
» Splątani wyobraźnią
» Horodyńscy. 80 lat po zbrodni
» Z kanką po mleko do Habdank-Kossowskiego. Tajne nauczanie w LO im. KEN
» VI Mistrzostwa Polski OCR 2023
» Rajd rowerowy "Z królewskiego dworu do klasztoru"
» Kolory życia. Malarstwo polskie XX i XXI w. z kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich
» Piotr Bałtroczyk Stand Up
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: 25 lat SLO w Stalowej Woli
»25 lat SLO w Stalowej Woli
»Krzysztof Faraś na trasie wyścigu Szczawne-Kulaszne
»Trwa budowa hospicjum w Stalowej Woli
»Dworzec PKP Rozwadów po remoncie. Zobacz jak się zmienił!
»Kolory życia w Muzeum Regionalnym
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Poniedziałek, 18 września 2023 r. godz. 12:02     /ZS/
Ósma edycja Relacji za nami

W niedzielę 17 września zakończyła się w Stalowej Woli VIII edycja RELACJI Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych - ogólnopolskiego festiwalu, opartego na dialogu pokoleń.
W niedzielę 17 września zakończyła się w Stalowej Woli VIII edycja RELACJI Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych - ogólnopolskiego festiwalu, opartego na dialogu pokoleń.
Fot. ZS
W niedzielę 17 września zakończyła się w Stalowej Woli VIII edycja RELACJI Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych - ogólnopolskiego festiwalu, opartego na dialogu pokoleń.

Podczas trzech dni, począwszy od 16, a skończywszy na 18 września, można było zobaczyć 11 prezentacji konkursowych - wybranych spośród 47 nadesłanych propozycji.

Jury w składzie Lidia Sadowa, Mikołaj Grabowski, Łukasz Drewniak przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Grand Prix RELACJI VIII Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych w wysokości 3000 zł Jury przyznaje Teatrowi SAFO z Rydułtów (województwo śląskie) za spektakl "HEKSY/ ballada o umieraniu" w reżyserii Katarzyny Chwałek-Bednarczyk. Twórcy spektaklu, balansując między konwencją moralitetu i gawędy, opowiedzieli prywatną, rodzinną historię, pokazali, jak piękne, smutne, śmieszne i dziwne może być jedno życie. Śląska prowincja staje się stacją doświadczalną narodzin i umierania, miłości i zdrady, dobra i głupoty. Spektakl mieni się barwami przeszłości i nostalgii, odchodzi od rodzinnego dokumentu do metafory, detal zmienia się w poezję.

Teatr SAFO z Rydułtów za spektakl "HEKSY/ ballada o umieraniu" otrzymał także Nagrodę Publiczności w wysokości 1000 zł i festiwalowy szal rękodzielniczy.

II Nagrodę w wysokości 2000 zł dla Teatru Agrafka z Chełmna za spektakl Prawy sercowy. W bezpretensjonalnej formie wieczoru panieńskiego, spotkania bliskich przyjaciółek, pulsuje tzw. rozmowa istotna na temat codziennych kobiecych wyborów. Traumy z przeszłości, nieudane związki zostają zmiksowane z żartami i pogawędkami tylko po to, by pokazać, że istnieje szansa na ich przezwyciężenie.

III Nagrodę w wysokości 1000 zł, która trafia do Teatru Off-Road z Zabrza za przedstawienie Grüss aus Buenos Aires. Jury zafascynowało się myśleniem zabrzańskiej grupy o przestrzeni teatralnej, ich próbami połączenia instalacji z teatrem dokumentalnym. Grüss aus Buenos Aires, opowiadając o przeszłości, próbuje pokazać związki architektury i etyki, geografii i systemu prawnego, nazywa współczesne przekroczenia, formułuje ostrzeżenie przed wciąż trwającym procederem handlu kobietami.

Wyróżnienie w wysokości 700 zł dla zespołu aktorskiego Teatru Krzesiwo z Warszawy za spektakl Ścięte żonkile czyli opowieść o mechanizmie prześladowania i wykluczania, izolowania innych, ustalania fałszywych hierarchii, dzielących ludzi na lepszych i gorszych. Zastanawiając się, dlaczego nie odrobiliśmy lekcji XX wieku, Teatr Krzesiwo ostrzega przed tym, co dzieje się wokół nas - niezauważone i zlekceważone.

Wyróżnienie aktorskie również w wysokości 700 zł dla Marii Łojek za rolę Marii Josefy w spektaklu Dom Bernardy Alba Federico Garcii Lorki w reż. Anety Adamskiej-Szukały Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. Józefa Żmudy ze Stalowej Woli. Rola Marii Łojek celowo rozsadza konwencję przedstawienia i mury rodzinnego domu, który jest więzieniem dla kobiet z wielu generacji. Monologi Marii Josefy nasiąkają surrealnym tonem, zamieniają pragnienia seniorki rodu w niezwykłe cielesno-głosowe pieśni.

Wyróżnienie w wysokości 800 zł dla zespołu aktorskiego Teatru BaWiMo z Białegostoku za grę w spektaklu "Inna" wg dramatu Aleksieja Słapowskiego w reż. Dariusza Szady-Borzyszkowskiego. Jury doceniło konsekwentną realistyczną konwencję spektaklu, wiarygodne przedstawienie brutalnego świata rosyjskich więźniarek, próbę zrozumienia systemu zła i roli jednostki w mechanizmie odczłowieczania społeczeństwa.

Wyróżnienie reżyserskie w wysokości 800 zł dla Aleksandry Barczyk, liderki Grupy Zatrzymać Obrotówkę z Krakowa, za koncepcję spektaklu Związani, prowadzenie zespołu aktorskiego, pracującego metodą verbatim. Jury wskazuje na społeczną i publicystyczną wagę opracowanego przez krakowskich artystów tematu, dotyczącego kwestii rodzicielstwa zza krat.

Główną Nagrodę Aktorską w wysokości 1000 zł Jury przyznaje Robertowi Konowalikowi, reżyserowi i wykonawcy monodramu Bezgłośna samotność Teatru Fieter z Ozimka. Robert Konowalik wydobył mroczną atmosferę z twórczości Bohumila Hrabala, stworzył na scenie kameralny dramat starego, niepotrzebnego człowieka, w którym gaśnie nie tylko twórczość, ale i chęć życia. W spektaklu Bezgłośna samotność aktor nie tylko mistrzowsko operuje maską i przedmiotem, zmienia także swoje ciało w przestrzeń animacji. To gęsty, skupiony seans medytacyjny nad kondycją człowieka.

Jury podkreśliło bardzo wysoki poziom tegorocznej edycji RELACJI, prawdopodobniej najlepszej z dotychczasowych, dostrzega przełom, jaki dokonał się w wyborach repertuarowych zespołów, zabierających głos w publicznej debacie, dotykających wszystkich problemów współczesności. "Jest to dla nas znak, że twórcy teatru amatorskiego chcą wziąć odpowiedzialność za rzeczywistość, nie tylko zadają pytanie o sens zmiany świata, ale szukają też artystycznych sposobów na jej przeprowadzenie. Rozumieją, że sztuka, teatr, to często jedyna wartość, jaką możemy przeciwstawić złu" - ocenili jurorzy.
Zdjęcia
W niedzielę 17 września zakończyła się w Stalowej Woli VIII edycja RELACJI Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych - ogólnopolskiego festiwalu, opartego na dialogu pokoleń.W niedzielę 17 września zakończyła się w Stalowej Woli VIII edycja RELACJI Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych - ogólnopolskiego festiwalu, opartego na dialogu pokoleń.W niedzielę 17 września zakończyła się w Stalowej Woli VIII edycja RELACJI Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych - ogólnopolskiego festiwalu, opartego na dialogu pokoleń.
W niedzielę 17 września zakończyła się w Stalowej Woli VIII edycja RELACJI Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych - ogólnopolskiego festiwalu, opartego na dialogu pokoleń.W niedzielę 17 września zakończyła się w Stalowej Woli VIII edycja RELACJI Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych - ogólnopolskiego festiwalu, opartego na dialogu pokoleń.W niedzielę 17 września zakończyła się w Stalowej Woli VIII edycja RELACJI Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych - ogólnopolskiego festiwalu, opartego na dialogu pokoleń.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2023 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.