Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 20 czerwca 2024 r. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
 Wiadomości lokalne
» Odpowie za kradzież perfum
» Tańcem i śpiewem przywitali wakacje
» W szpitalu w Stalowej Woli za tydzień ruszy dział Ortopedii Dziecięcej
» Kratka kanalizacyjna - zabytek czy nie?
» Zapisz dziecko na wakacje w bibliotece!
» Wicewojewoda Wiesław Buż z wizytą w SK Nexilis
» Sprzedawał ogród działkowy, który nie był jego własnością
» Wodne kurtyny już chłodzą mieszkańców
» Potrzebna debata na temat budownictwa mieszkaniowego w Stalowej Woli?
» Wypadek w Rudzie. Peugeot zderzył się z hondą
» Jan Gorczyca ze Stalowej Woli popularny we Włoszech. Bezdomny Polak wydał książkę
» Skończyłeś 40 lat? Zrób badanie krwi sprawdzające prostatę
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Zapraszamy do udziału w IX edycji RELACJI
» AMATOPASJA 23
» Pocztówki z Rozwadowa
» XI Krakowski Salon Poezji w Stalowej Woli
» Dobre Granie Przy Fontannie’24 - Lipiec
» Konferencja Wzory lasowiackie według Marii Kozłowej
» Wakacyjne Warsztaty Muzyczne w MDK
» Wystawa: Rendery, Fraktale, piksele...
» Kabaret Młodych Panów
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Krzysztof Faraś na wyścigach górskich w Prządkach
»Krzysztof Faraś na wyścigach górskich w Prządkach
»Muzeum COP: Festiwal Wynalazków
»Poseł Rafał Weber zbierał podpisy przeciwko podwyżkom cen energii
»Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Rada Miasta 2024-2029
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Środa, 22 marca 2023 r. godz. 14:42     /Informacja prasowa/
Endoskopowe operacje kręgosłupów w Stalowej Woli

Endoskopowe operacje kręgosłupów w Stalowej Woli.
Endoskopowe operacje kręgosłupów w Stalowej Woli.
Fot. szpital-stw.com
W Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli odbył się pierwszy zabieg endoskopowego usunięcia przepukliny dysku lędźwiowego. Takie operacje to przyszłość w chirurgii kręgosłupa, ponieważ są małoinwazyjne, dzięki czemu pacjenci błyskawicznie wracają do zdrowia

Tego rodzaju zabiegi w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli wykonują neurochirurdzy, przy wykorzystaniu zakupionego w 2022 roku sprzętu do endoskopowej chirurgii kręgosłupa. - Discektomia lędźwiowa jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur w chirurgii kręgosłupa. Celem zabiegu jest wycięcie fragmentu dysku uciskającego korzeń nerwowy. W klasycznej discektomii stosowanej w leczeniu przepukliny dyskowej, wymagane jest wykonanie około 8-10 centymetrowego cięcia. Dla porównania: w mikrodiscektomii przeprowadzanej z użyciem mikroskopu, nacięcie ma długość ok. 2,5 cm, a przy wdrożeniu endoskopu - to już zaledwie 6-7 milimetrów. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu toru wizyjnego i wejścia do kanału kręgowego kamerą z zaawansowanymi narzędziami chirurgicznymi - tłumaczy dr Jakub Litak, lekarz kierujący Pododdziałem Neurochirurgii w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

Zabiegi endoskopowe to przełom w chirurgii kręgosłupa, są znacznie mniej inwazyjne od klasycznych operacji, chorzy nie odczuwają dużego bólu pooperacyjnego i znacznie szybciej wracają do zdrowia. - Pacjenci po endoskopowym usunięciu przepukliny dysku lędźwiowego stają na własnych nogach nawet już 3-4 godziny od zakończenia operacji - mówi dr Jakub Litak.

Różnice w rekonwalescencji bywają ogromne: po klasycznej discektomii okres wczesnej rekonwalescencji wynosi od 6 do 8 tygodni, a w przypadku discektomii endoskopowej, ten okres skraca się do 2-3 tygodni. Po tym czasie pacjent jest zazwyczaj w pełni sprawny i gotowy do powrotu do normalnego funkcjonowania. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy rodzaj dyskopatii nadaje się do operacji endoskopowej. To czy dany pacjent ze swoim schorzeniem się do niej kwalifikuje, musi na podstawie wywiadu oraz badań ocenić neurochirurg.

Wielu chorych wychodzi z założenia, że przed operacją kręgosłupa trzeba bronić się najdłużej, jak to tylko możliwe. - Pogląd ten powstał w czasach, kiedy po operacjach kręgosłupa pacjenci bardzo długo dochodzili do siebie, to były tygodnie spędzone w szpitalnym łóżku. Ból związany z rozległym zabiegiem mocno dawał się we znaki. Rozwój medycyny sprawia, że zabiegi stają się coraz mniej inwazyjne, a co za tym idzie - pacjenci coraz szybciej wracają do zdrowia. Dlatego pogląd ten powinien być poddany weryfikacji, ponieważ przy dzisiejszym zaawansowaniu medycyny jest zwyczajnie bezpodstawny. Obecne możliwości techniczne sprawiają, że operacje stają się bezpieczne dla pacjenta i operatora, nie warto czekać do momentu kiedy zaawansowana choroba zamieni nas w inwalidów - przekonuje dr Jakub Litak, kierujący stalowowolską neurochirurgią.

Najlepszym przykładem nowoczesnej i małoinwazyjnej chirurgii kręgosłupa są opisane zabiegi endoskopowego usunięcia przepukliny dysku lędźwiowego. Na razie w stalowowolskim szpitalu planowane jest wykonywanie kilku tego rodzaju operacji miesięcznie, ale z czasem - jeśli będzie takie zapotrzebowanie, zapewne będzie ich więcej. - Choroby i zwyrodnienia kręgosłupa dotykają coraz większą część społeczeństwa i to zjawisko będzie niestety jeszcze z pewnością narastać. I właśnie dlatego Pododdział Neurochirurgii w naszym szpitalu jest tak bardzo potrzebny. Bardzo się cieszę, że go uruchomiliśmy, bo to wyjście naprzeciw potrzebom nie tylko lokalnej społeczności, ale mieszkańców całego regionu. Nasi neurochirurdzy mają tu mnóstwo pracy i co najważniejsze - wprowadzają bardzo zaawansowane formy leczenia. Chcę zaznaczyć, że nasz szpital jest obecnie jedynym z zaledwie dwóch na całym Podkarpaciu, w których wykonuje się opisany zabieg endoskopowego usunięcia przepukliny dysku lędźwiowego z dostępu interlaminarnego, a jednocześnie jedynym, w którym jest on finansowany pacjentom przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To najlepszy dowód na to, w jakim tempie rozwija się stalowowolska neurochirurgia - mówi Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 23 marca 2023 r. godz. 21:02
~Tomasz
Przecież ten szpital i cześć personelu traktują pacjenta bardzo źle, co przekłada się na leczenie w innych placówkach byle nie Stalowowolska
+0-0
Czwartek, 23 marca 2023 r. godz. 22:03
~Wasz Deficyt
To prawda, to prawda...
+0-0
Środa, 22 marca 2023 r. godz. 22:02
~Marta
Rzeźnia z bardzo starym osprzętem ale po prawdzie jakie MIASTO takie warunki otrzymują mieszkańcy, oczywiście szpital jest powiatowy ale budżet Miasta pusty i nie ma pieniędzy na dotowanie, place zabaw ważniejsze. Podobno operacje mają się odbywać w Ogródku Jordanowskim a jak coś nie wyjdzie po myśli to kaplica o rzut kamieniem. A i ulica sprzyja miejscem cmentarnym
+0-0
Środa, 22 marca 2023 r. godz. 22:36
~nocna_kawa
Czy najlepsi lekarze wciaz uciekaja???
+0-0
Środa, 22 marca 2023 r. godz. 17:24
~Pan Felczer
Lepiej nie trafic do tego szpitala...
+0-0
Środa, 22 marca 2023 r. godz. 21:03
~Bławat
Lepiej nie trafić do żadnego szpitala i być zdrowym.
+0-0
Środa, 22 marca 2023 r. godz. 16:15
~nnn
do szpitala w st w to strach iść do przychodni, a co dopiero na jakiś zabieg. bezpieczniej omijać ten szpital szerokim łukiem
+0-0
Środa, 22 marca 2023 r. godz. 15:19
~brew
Czy to prawda, ze zlikwidowano chirurgię i kardiologię w stalowowolskim szpitalu?
+0-0
Środa, 22 marca 2023 r. godz. 23:17
~średniaczka
Chirurgia praktycznie nie istnieje. Kardiologia na ścieżce zagłady. Kilka innych oddziałów dojrzewa do upadku. Ale orkiestra na Titanicu gra.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.