Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 27 lutego 2024 r. Imieniny: Gagrieli, Liwii, Leonarda
 Wiadomości lokalne
» W całej Europie protesty rolników. A w Stalowej Woli?
» Kierowała pojazdem mając ponad 3 promile alkoholu
» Poseł Rafał Weber ostrzega: S74 zagrożona?
» Nowa linia autobusowa. Skorzystają działkowcy
» Zakopane, Grodzisk Mazowiecki i Stalowa Wola. Co łączy te miasta?
» Przekroczenie prędkości. Posypały się mandaty
» Trwa rozbudowa PSP nr 11
» Trwa generalny remont parkingu na Błoniach
» 13-latek potrącony na drodze powiatowej w Pysznicy
» Nad Stalową Wolą będą latać śmigłowce
» Ciężarówka z ziemią za ciężka o 10 ton
» Sześć miesięcy intensywnych prac - budowa Przedszkola nr 9
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Widocznie tak. Malarstwo Marzeny Kaspieruk
» Kolacja dla głupca
» Andrzej Piaseczny - koncert
» IX Krakowski Salon Poezji w Stalowej Woli
» Pod Dachami Paryża - koncert
» Wystawa z okazji 85 lat Stalowej Woli
» Czas dla nas
» Metallica symfonicznie
» Koncert Wiedeński - Orkiestra Księżniczek
» Grupa MoCarta - Ale Kino!
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Inauguracja kampanii Lucjusza Nadbereżnego
»Inauguracja kampanii Lucjusza Nadbereżnego
»Damian Marczak (SPS) kandydatem na prezydenta Stalowej Woli
»Punkt Paszportowy w Stalowej Woli
»Miejskie Mikołajki na Rozwadowskim Rynku
»Spalarnia śmieci w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Czwartek, 17 listopada 2022 r. godz. 12:57     /Magdalena Rodecka/
W połowie 2023 roku pojedziemy nowymi elektrykami

W połowie 2023 roku pojedziemy nowymi elektrykami.
W połowie 2023 roku pojedziemy nowymi elektrykami.
Fot. Jacek Rodecki
W przyszłym roku miejska flota autobusowa powiększy się o kolejnych pięć elektrycznych autobusów. Obecnie trwa ich proces produkcji w Starachowicach.

- Na koniec wakacji trafi do nas pierwsze trzy autobusy, w okresie jesiennym kolejne dwa - informuje prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Przetarg rozstrzygnięto w ramach II edycji programu "Zielony Transport Publiczny", realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie 12,7 mln zł.

Autobusy zgodnie z zamówieniem będą mieć długość od 11,8 do 12,5 metrów, maksymalna wysokość - 3,4 metra, szerokość - od 2,4 do 2,55 metrów, łączna liczba miejsc to minimum 79, liczba miejsc siedzących 36, w tym minimum 12 miejsc dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi oraz jedno miejsce na wózek inwalidzki. Dopuszczalna masa całkowita 19,5 tony. Funkcja ograniczenia do maksymalnej prędkości 70 km/h.

MAN Truck & Bus Polska Sp. z o.o. wygrał postępowanie przetargowe za kwotę 15,2 mln zł. Autobusy będą produkowane, aby spełnić wytyczne zgodnie z dokumentacją, zostaną również obklejone w stalowowolskich barwach, czyli na czerwono. Znajdzie się też miejsce na herb miasta i logo Miejskiego Zakładu Komunalnego.

Obecnie spółka MZK posiada tabor składający się z silnikami diesel: 8 z 2011 roku i 1 z 2007 roku: dostępne dla osób niepełnosprawnych, niskopodłogowe, wyposażone w monitoring i system informacji pasażerskiej. Jak się dowiedzieliśmy dotychczasowa eksploatacja pojazdów tej marki spełnia oczekiwania przewoźnika. MAN-y są praktycznie bezawaryjne, mają dużą pojemność i dobrze spisują się we flocie. Nowe "elektryki" będą jak pozostałe autobusy w kolorze czerwonym a produkowane w Starachowicach.

Jak mówi prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli Radosław Sagatowski na jednym ładowaniu autobus elektryczny pokonuje średnio 140 kilometrów, rocznie dotychczasowa flota przejeździła łącznie 1,6 miliona wozokilometrów, co przekłada się na 60 tysięcy wozokilometrów rocznie dla jednego autobusu.

Po 10 elektrycznych Solarisach z 2018 roku, MAN-y będą kolejnymi. Ze względu na długość i wielkość baterii będą one wysyłane na dłuższe trasy, między innymi do gminy Nisko i Pysznica.

Przy tej okazji na sprzedaż będzie wystawionych cztery Jelcze z 2005 roku i MAN Lions City z 2004.

Obecnie miejska spółka dysponuje 35 pojazdami, udział niskopodłogowych autobusów we flocie wynosi 100%, średni wiek pojazdów to 6 lat.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Niedziela, 20 listopada 2022 r. godz. 14:22
~Ferdek z Poniatowskiego
No jak to z wami dyskutować, jak wy totalni jesteście i nawet przeczycie prawom fizyki. Każdy student fizyki wie, że elektrony są mnie ruchliwe w niskich temperaturach, co wpływa na reakcje chemiczne w bateriach. Dlatego tracą one swoją pojemność w niskich temperaturach. Jak nie wierzycie magistrowi fizyki, to zapytajcie wujka Google, he he he. On wszystko wie...
+0-0
Niedziela, 20 listopada 2022 r. godz. 21:59
~Ferdek z Poniatowskiego
A z inżynierem z PRLu to nie gadam, bo pawiana odstawia, zamiast merytorycznie dyskutować, bo bym mu POwiedzieł, że dzięki elektrolizie energia elektryczna w akumulatorze jest przekształcana w energię chemiczną, która jest przechowywana do czasu, gdy jest potrzebna, a następnie zamieniana z powrotem na energię elektryczną do użytku. Ale z baranami strzyżonymi to nie rozmawiam. Eryk to co innego...
+0-0
Niedziela, 20 listopada 2022 r. godz. 21:51
~Ferdek z Poniatowskiego
Ależ Eryku proszę bardzo: Impedancja to wielkość charakteryzująca zależność między natężeniem prądu i napięciem w obwodach prądu przemiennego (sinusoidalnie zmiennego). Impedancja jest uogólnieniem oporu elektrycznego, charakteryzującego tę zależność w obwodach prądu stałego, czyli np. w akumulatorach. Impedancja jest wielkością zespoloną. Część rzeczywista impedancji opisuje opór związany z prądem płynącym w fazie zgodnej z przyłożonym napięciem, część urojona - z prądem przesuniętym w fazie, który wyprzedza przyłożone napięcie lub jest opóźniony względem niego. Składowa rzeczywista określa zdolność dielektryka do gromadzenia energii pola elektrycznego. Natomiast składowa urojona odpowiada za straty cieplne związane z występowaniem prądów przesunięcia. Zmiany polaryzacji ośrodka w zależności od częstotliwości pola powodują, że wartości składowych przenikalności nie są stałe. I co zatkało kakao? Dla mnie magistra fizyki to małe piwo, he he he.
+0-0
Niedziela, 20 listopada 2022 r. godz. 16:54
~Eryk
Ferdek, jako fizyk wyjaśnij nam na czym polega impedancja w akumulatorze i jak się ma do tego wartość urojona i skąd ona się tam bierze. Dla fizyka to małe piwo. Dajesz...
+0-0
Niedziela, 20 listopada 2022 r. godz. 16:30
~Inzynier
Ferdziu, słońce Podkarpacia jako fizyk po WUMLu wymień konkretnie jakie to prawa fizyki (one mają konkretne nazwy) powodują że akumulator najpierw gromadzi a potem oddaje zgromadzoną energię. Prawa możesz pogrupować na te helmutowskie, putinowskie, i nasze prastaro pisowskie. Dajesz magazynierze fizyki, czekamy z utęsknieniem
+0-0
Sobota, 19 listopada 2022 r. godz. 16:32
~Ferdek z Poniatowskiego
Jak nie wierzycie Ferdkowi, to zawierzcie internetowi: "Bez naładowanej baterii, daleko nie zajedziemy. Zwłaszcza teraz nabiera to szczególnego znaczenia, bo zimno wpływa na akumulator." I co zatkało kakao inżynierze z PRLu co tatuś z PZPRu dyplom załatwił? He he he, barany niestrzyżone chcą z magistrem fizyki dyskutować...
+0-0
Niedziela, 20 listopada 2022 r. godz. 12:50
~Sanak
A teraz wyobraźcie sobie, że ferdek jako magister od fizyki nadzoruje elektrownię atomową. Obawiam się, że nie było by bezpiecznie nie tylko na ziemi ale i galaktyka będzie zagrożona
+0-0
Niedziela, 20 listopada 2022 r. godz. 09:07
~też inżynier
ty to ferdek magister po AK (a to kura a to kaczka), przecież inżynier wyraźnie cieciu napisał, że to nie ma nic wspólnego z pojemnością, załap się na kursy korespondencyjne u rydzyka, tadek ci przełoży z kościelnego na ruski
+0-0
Sobota, 19 listopada 2022 r. godz. 22:08
~Eryk
Te ferdek, a ty to na bank tą fizykę to na wieczorowym uniwersytecie marksizmu i leninizmu kończyłeś
+0-0
Sobota, 19 listopada 2022 r. godz. 13:17
~Inzynier
Ferdek durniu, baterie nie tracą pojemności bo to jest element konstrukcyjny jak butelka i jak ma 1 litr to będzie go mieć bez względu na to ile tam jest płynu to po pierwsze. Pod wpływem temperatury szczególnie ujemnej rośnie oporność wewnetrzna stad też sprawnosc akumulatora spada, nie mniej jednak nie ma to związku z jego pojemnością to po drugie. A nikt z tobą nie dyskutuje bo nawet prawa Ohma nie ogarniasz więc o czym mają z tobą dyskutować? Wracaj do szkoły matole.
+0-0
Sobota, 19 listopada 2022 r. godz. 12:54
~Staszek
Mamusia, synuś, a kiedyś wnuczki znajdą zatrudnienie w spółkach skarbu państwa. A niedobry Balcerowicz chciał je prywatyzować...
+0-0
Sobota, 19 listopada 2022 r. godz. 11:25
~huciak
już myślałem, że tymi elektrykami co matołusz krzywousty obiecywał
+0-0
Sobota, 19 listopada 2022 r. godz. 12:36
~Ferdek z Poniatowskiego
Jak bym miał taką twarz jak ty to bym na niej siedział
+0-0
Sobota, 19 listopada 2022 r. godz. 01:04
~Beata
Czy ktoś w to wierzy?
+0-0
Sobota, 19 listopada 2022 r. godz. 00:45
~Gandalf
Najdroższa fanaberia za pieniądze podatników. Elektryk jest drogi w zakupie, drogi w tankowaniu drogiego prądu oraz drogi w wymianie akumulatorów. Jest tak ekologiczny jak Batory i parowóz razem wzięte.
+0-0
Piątek, 18 listopada 2022 r. godz. 23:04
~Ferdek z Poniatowskiego
Widzę, że na elektrykach to siem oprócz mnie nikt nie zna, ale na POlityce to wszyscy, he he he
+0-0
Piątek, 18 listopada 2022 r. godz. 22:36
~Piotr
Sukces Cesarze kolejny. Czy powietrze płaci za bilety?
+0-0
Piątek, 18 listopada 2022 r. godz. 19:13
~Ferdek z Poniatowskiego
Acha, i wyobraźcie sobie sytuację podczas ciężkiej i mroźnej zimy, że dziesiątki milionów właścicieli elektryków w Europie włacza na noc ładowanie swoich samochodów. Żadna sieć tego nie wytrzyma, nie mówiąc już o prawach fizyki, że baterie tracą swą pojemność podczas mrozów i nie wiesz jak daleko zajedziesz. Chcecie ryzykować? Bo znajomy z Kanady mi mówił, że u nich na jednym tankowaniu musisz przejechać 500km, bo może nie być stacji benzynowej po drodze. Takie są przepisy. To ciekawy jestem ile km przejedziesz elektrykiem przy -30C, jak trzeba jeszcze ogrzewać samochód i słuchać komunikatów z radia...Ja tam Helenki benzyniaka będę trzymał poza 2035 rok.
+0-0
Poniedziałek, 21 listopada 2022 r. godz. 09:20
~Amerykanka
@ferdek, kimczi? jprd
+0-0
Sobota, 19 listopada 2022 r. godz. 12:58
~Ferdek z Poniatowskiego
Tak Amerykanko, siedzieliśmy se na amerykance POdjadając kimczi i POpijając kombuchem, he he he
+0-0
Sobota, 19 listopada 2022 r. godz. 12:21
~Amerykanka
ten znajomy co z nim kombachi jadłeś
+0-0
Piątek, 18 listopada 2022 r. godz. 17:16
~Ferdek z Poniatowskiego
Acha, i jeszcze wam POwiem, że energię gromadzi siem w bateriach na okres lata (bo jest gorąco i klimatyzacja musi chodzić) i na okres zimy, żeby ogrzewać. I nie ma tylu baterii na świecie, żeby ją wystarczająco gromadzić. Olej jeszcze trochę porządzi...
+0-0
Piątek, 18 listopada 2022 r. godz. 15:24
~kosma
Elegancko dobrze się sprawują te elektryki co już jeżdżą
+0-0
Piątek, 18 listopada 2022 r. godz. 15:01
~Ferdek z Poniatowskiego
A czy wiecie wy wszyscy, co siem tak zachwycacie elektrykami, że tego lata oficjele w Kaliforni tak siem martwili zakłóceniami w dostawach prądu, że apelowali do właścicieli samochodów elektrycznych o zaprzestanie ładowania ich baterii. Trochę siem czyta co siem w świecie dzieje…
+0-0
Piątek, 18 listopada 2022 r. godz. 11:55
~Ferdek z Poniatowskiego
Ja to siem tylko obawiam, żeby Pan Prezes (co by nam żył jak najdłużej) nie przeniósł nam pana Lucka do Warszawy, żeby wykorzystać tam jego talent organizacyjny, planistyczny o dalekim zasięgu strategicznym, bo wtedy mogłoby nastąpić duże spowolnienie w rozwoju naszej Stalówki, a przyśpieszenie rozwoju stolicy co mogłoby być POlitycznie wykorzystane propagandowo przez Platfusów, że to zasługa Czaskoskiego. Panie Prezesie, proszę nam tego nie robić, bo my siem też chcemy rozwijać i żyć jak Warszawiacy.
+0-0
Piątek, 18 listopada 2022 r. godz. 19:25
~Ferdek z Poniatowskiego
hey gray, POsłuchaj Platfusku. Nasza Straż Obywatelska obroni pana Lucka, ale Renatę to możecie oddać, he he he. Nie sprzeciwimy siem.
+0-0
Piątek, 18 listopada 2022 r. godz. 17:57
~gray
Oddamy go do warszawy za darmoszke dolozymy 1 nowy autobus bo jeszcze go nie zechca.
+0-0
Piątek, 18 listopada 2022 r. godz. 17:14
~Ferdek z Poniatowskiego
To POdnieś je do góry Jaca. Masz kaca i POdnieść rąk nie możesz? To nie dawaj w szyję Jaca i nie będziesz miała kaca, he he he.
+0-0
Piątek, 18 listopada 2022 r. godz. 16:51
~Hutnicza
Twoj "cezar" Lucjusz Utracjusz wciaz nie znaczy na tyle na "drabince" PiSowskiej mafii, by mial otrzymac jakas znaczaca posade w Warszawie!
+0-0
Piątek, 18 listopada 2022 r. godz. 15:32
~Jaca
Ręce opadają :-)
+0-0
Piątek, 18 listopada 2022 r. godz. 07:29
~azz
Z tekstu wynika, że trzy autobusy będą produkowane przez prawie 10 miesięcy. No to będą to niezłe cudeńka.
+0-0
Piątek, 18 listopada 2022 r. godz. 00:48
~miś
Krok po kroku ; wprowadzanie elektryków osobowych, brak parkingów, stosowanie kar coraz wyższych dla osobowych , a "pospólstwa " nie będzie stać na samochód . A co myślicie. Władza zadba o wasze potrzeby. Nawet myślenie będzie zbędne. Nie myślcie rolnicy, że zostaniecie bez pomocy. Dla was także coś wymyślimy.
+0-0
Piątek, 18 listopada 2022 r. godz. 16:13
~miś
"Przepada Rehu, przepada" - to wynika z treści artykułu.
+0-0
Piątek, 18 listopada 2022 r. godz. 14:30
~Reh
Mówisz misiu oczywiście o władzach z Brukseli ,jak się domyślam ! Bo nasza krajowa jakoś nie przepada za elektrykami .
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.