Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 28 września 2022 r. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
 Wiadomości lokalne
» Chaos w Rozwadowie. Zmieniono organizację ruchu nie informując mieszkańców
» Czy Donald Tusk przyjedzie do Stalowej Woli?
» Stalowej Woli kryzys nie straszny? Fotowoltaika pomoże obniżyć rachunki za oświetlenie
» Opozycyjny głos o drogiej energii
» Kolejne wsparcie dla samorządów
» Miejska Mapa Miejsc Niebezpiecznych od 7 lat nie powstała
» Święto myśliwych w Żabnie
» Nad dwie rzeki rowerem
» Mali artyści uczyli się frotażu
» Gry retro wracają do łask
» Zakończyło się zagospodarowanie Łukawicy
» Społeczność MDK żegna Andrzeja Drożdża
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Dni Seniora
» Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa
» Noc Bibliotek w Chwałowicach
» MR: Nieznane - Zachowane
» Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego nieczynna
» MBP: zapisz dziecko do Akademii Sztuki lub Dyskusyjnego Klubu Książki
» Noc Bibliotek 2022
» I Krakowski Salon Poezji w Stalowej Woli
» Nowy kurs tańca towarzyskiego
» Najsłynniejsze przeboje Ordonówny
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Szymon Hołownia w Stalowej Woli
»Szymon Hołownia w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Nadwiślański Fashion Week: Modne Podkarpacie
»Krzysztof Faraś ścigał się w Limanowej
»III Lasowiacki Festiwal Pierogów i Rzemiosła
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r. godz. 12:54     /Magdalena Rodecka/
Ostatnie pożegnanie Marii Mireckiej-Loryś

Pogrzeb Marii Mireckiej-Loryś odbędzie się 17 sierpnia na Starych Powązkach w Warszawie.
Pogrzeb Marii Mireckiej-Loryś odbędzie się 17 sierpnia na Starych Powązkach w Warszawie.
Fot. Jacek Rodecki
Pogrzeb Marii Mireckiej-Loryś odbędzie się 17 sierpnia na Starych Powązkach w Warszawie.

Do dnia 11 sierpnia, do godz. 12:00 trwają zapisy na wyjazd do Warszawy na pogrzeb mjr Marii Mireckiej - Loryś, która zmarła 29 maja 2022 r. Zapisy w Biurze Rady Miasta, pod numerem telefonu 15 643 34 67, w godzinach pracy urzędu (7.30-15.30). Szczegóły wyjazdu będą przekazane osobom zapisanym indywidualnie.

Maria Mirecka-Loryś zmarła w wieku 106 lat w Warszawie 29 maja. Patriotka zasłużona dla Polski. W czasie wojny zaangażowana w działalność narodowej konspiracji. Autorka książki "Odszukane w pamięci. Zapiski o rodzinie, pracy, przyjaźni".

Urodzona 7 lutego 1916 roku w Ulanowie jako siódme dziecko z ośmiorga rodzeństwa. Wychowała się w rodzinie o bardzo patriotycznych korzeniach, której drogowskazem zawsze była bezwzględna wierność Bogu i Ojczyźnie. W 1921 roku rodzina zamieszkała w Racławicach koło Niska. Tu spędziła dzieciństwo i młodość. W 1937 roku ukończyła gimnazjum w Nisku. Jej marzeniem było zostać adwokatem i posłem. Podjęła studia na Wydziale Prawa na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Wojna przerwała młodzieńcze plany i marzenia. Śladem starszych braci i sióstr zaangażowała się w działalność Młodzieży Wszechpolskiej. Od początku okupacji angażowała się w działalność w narodowej konspiracji. Należała do ścisłego kierownictwa podziemia narodowego w Centralnym Okręgu Przemysłowym w latach 1939-1945. Wiosną 1940 roku została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, później całego NOWK Okręgu Rzeszowskiego. W tym czasie była kierownikiem sekcji kobiecej w Zarządzie Okręgu Rzeszowskiego SN i kurierką Komendy Głównej NOW. Po scaleniu NOW z AK awansowana na stopień kapitana, kierowała Wojskową Służbą Kobiet w rzeszowskim Podokręgu Armii Krajowej. Wiosną 1945 roku została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Używała pseudonimu "Marta".

Wielkim wydarzeniem było Jej uczestnictwo w konspiracyjnym odnowieniu ślubów na Jasnej Górze, jakie podczas pielgrzymki w maju 1936 roku złożyła polska młodzież akademicka. Tak wspomina "W 1943 roku mieliśmy Ślubowania Jasnogórskie w Częstochowie. Było nocne czuwanie, uczestniczyło 36 osób. W nocy odsłonięto cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a my składaliśmy ślubowania. Na drugi dzień była msza, złożyliśmy podpisy. To wszystko zostało zamknięte w skarbcu. Był tam też Karol Wojtyła. Gdy został papieżem, przysłał mi kopię tamtych podpisów, no i poproszono mnie o wspomnienia. Wzruszona czytałam… Karol Wojtyła - reprezentant Krakowa… Maria Mirecka- reprezentantka Lwowa…"

Po wojnie wznowiła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagielońskim. 1 sierpnia 1945 roku została aresztowana na dworcu kolejowym w Nisku, więziona w Rzeszowie, Warszawie, Krakowie. 1 września 1945 roku na mocy amnestii została zwolniona. Zagrożona ponownym aresztowaniem, podając się za obywatelkę Luksemburga, w grudniu 1945 roku opuściła Polskę. Z grupą kilkunastu działaczy narodowych, przez Czechy i Niemcy dotarła do obozu II Korpusu gen. W. Andersa pod Ankoną, tutaj poznała swego męża oficera rezerwy Henryka Lorysia. W październiku 1946 roku wjechali do Anglii, a styczniu 1952 roku do USA. Wraz z rodziną zamieszkała w Toledo w stanie Ohio, po dwóch latach przeniosła się do Chicago. Aktywnie zaangażowała się w pracę w organizacjach polonijnych - działała m.in. w Stronnictwie Narodowym, była członkiem ZG Związku Polek w Ameryce oraz Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej. Przez 32 lata była redaktorem "Głosu Polek" organu Związku Polek w Ameryce. Najważniejszą jej misją jest pomoc dla Polaków na dawnych Kresach, którą od 70. lat ubiegłego wieku prowadziła z siostrą Heleną. Wielokrotnie wyjeżdżała do Związku Sowieckiego w odwiedziny do pracującego na Ukrainie brata księdza Bronisława, przewożąc w trudnych czasach dewocjonalia dla jego parafian. W grudniu 1999 roku została wiceprzewodniczącą Rady Naczelnej SN. Napisała dwutomową "Historię Kongresu Polonii Amerykańskiej". Współpracuje z polonijnym radiem w Chicago, dla którego nagrywa cotygodniowe felietony z cyklu "Otwarty mikrofon".

Ma dwójkę dzieci. Mieszkała w Chicago, jednak powracała do Polski, część roku spędzając w rodzinnym domu w Racławicach koło Niska. Latem jeździ na Wschód z darami dla Polaków. W ostatnich latach mieszkała w Warszawie.

Jest autorką książki "Odszukane w pamięci. Zapiski o rodzinie, pracy, przyjaźni", wydanej w 2010 roku przez wydawnictwo Dokument. Jest to zbiór wspomnień z czasów jej młodości, okresu wojny i okupacji, trudnych lat powojennych oraz działalności narodowej jej rodzeństwa, a przede wszystkim świadectwo wielkiego heroizmu Jej rodziny w walce o lepszą Polskę.

Uhonorowana wieloma wysokimi odznaczeniami państwowymi, m. in.:
- Krzyżem Zasługi;
- Krzyżem Walecznych;
- Krzyżem Partyzanckim;
- Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, który 3 maja 2006 roku otrzymała z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.


Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Sobota, 13 sierpnia 2022 r. godz. 12:32
~JTR
Nie tak dawno oglądałem film dokumentalny o działalności śp Marii Mireckiej-Loryś , wspaniały człowiek, wielka patriotka pomagała rodakom na Kresach (okolice Lwowa) Niech odpoczywa w pokoju !
+0-0
Środa, 10 sierpnia 2022 r. godz. 17:05
~Qwerty
Pogrzeb po prawie 3 miesiącach?
+0-0
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r. godz. 17:03
~Wasze Lustro
"Śladem starszych braci i sióstr zaangażowała się w działalność Młodzieży Wszechpolskiej" -> I to akurat, chyba, nie jest powod do chwaly. Cytat: "Członkowie organizacji opowiadali się także za bojkotem ekonomicznym Żydów i ograniczeniem ich dostępu do studiów wyższych (numerus clausus), bądź całkowitym usunięciem ich z uczelni (numerus nullus). Członkowie tej organizacji przeforsowali wprowadzenie na uczelniach tzw. getta ławkowego, a także organizowali uliczne bojówki prześladujące Żydów i ich sklepy."
+0-1
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r. godz. 13:54
~Yaro
Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie... ps. Pani Maria jest wzorem dla dzisiejszego pokolenia. Na lekcjach historii powinniśmy się uczyć o takich osobach.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2022 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.