Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 5 maja 2024 r. Imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara
 Wiadomości lokalne
» Jak działają darmowe pożyczki?
» Krzyszot Faraś na torze wyścigowym w Kielcach
» Donice i ławki na Wojska Polskiego do przeglądu
» Zaśpiewali koncertowo
» Społeczny ogródek przy "Siódemce" już zachwyca
» Z Sejmiku do Brukseli? Renata Butryn z 10 miejsca ubiega się o mandat
» Mieszkańcy mają głos. Ruszają konsultacje w sprawie powstania Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola
» Kochany: myśliwi upamiętnili 80. rocznicę zamordowania żołnierzy Armii Krajowej
» Komunikat MZK: bieg uliczny przyczyną wyłączenia przystanków z obsługi pasażerskiej
» 60-letni kierowca miał blisko 2 promile alkoholu
» Stalowa Wola straci posła? Rafał Weber (PiS) startuje do europarlamentu
» Setki tysięcy złotych na budowę chodnika z Działkowej do VIVO! Mieszkańcy mają inny pomysł
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Kabaret Młodych Panów
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Wtorek, 10 marca 2009 r. godz. 14:38     /Maciej Więckowski/
Nieformalny hymn Stalowej Woli

Konrad Mastyło znany polski pianista zobowiązał się stworzyć muzykę do słów powstającej pieśni.
Konrad Mastyło znany polski pianista zobowiązał się stworzyć muzykę do słów powstającej pieśni.
Fot. Jacek Rodecki
We wtorek, 10 marca 2009 roku w Urzędzie Miasta Prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak poinformował o powstającym hymnie naszego miasta. Konrad Mastyło znany polski pianista zobowiązał się stworzyć muzykę do słów powstającej pieśni.

26 lutego 2008 roku na specjalnie zwołanej konferencji prezydent Andrzej Szlęzak ogłosił konkurs na tekst do pieśni, która stanie się oficjalnym hymnem Stalowej Woli. Zwycięzcą okazał się nieznany autor, który napisał słowa do pieśni o naszym mieście w 1938 roku. Natomiast Konrad Mastyło znany pianista, który młodość spędził w Stalowej Woli zobowiązał się do stworzenia muzyki do słów napisanych przez nieznanego autora. Tekst pieśni z 1938 roku został powiększony o jedną zwrotkę, którą napisała Anna Szałapak.

Konrad Mastyło zaprosił znakomite osobowości ze świata muzyki do wykonania hymnu m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Jacka Wójcickiego, Przemysława Brannego, Jacek Zieliński (Skaldowie) oraz zespół instrumentalny Grzegorza Turnaua.

Pieśń planowo miała powstać na 70-lecie Stalowej Woli, lecz "pośpiech poniża" jak powiedział Konrad Mastyło. "Wolałem poczekać troszkę dłużej na wenę, a teraz powstała taka pieśń, że nie mogę się wstydzić" - dodał wybitny pianista.

"Zaproszeni artyści mają wystąpić za symboliczne honorarium" - powiedział Andrzej Szlęzak. Natomiast cały koszt wyprodukowania hymnu dla miasta wyniesie około 20-30 tysięcy złotych. Premiera najprawdopodobniej odbędzie się w maju bieżącego roku z okazji obchodów dni Stalowej Woli.

"Stalowa Wola"

Gęsta puszcza dzika rzeka
Śliczny pejzaż i zmian czas
Twórcza praca tu nas czeka
Nowe życie kipi w nas

refren:
Stalowa Wola, Stalowa Wola
To nasza duma i marzeń cel
Stalowa Wola, Stalowa Wola
To nasza duma czerwień i czerń

Myśl odważna żywioł pęta
Ponad sosny miasto wznosi
Dla serc śmiałych to zachęta
Przyszłej sławy blask przynosi

Refr.

Widok Sanu, jagód mile
I poziomek w ustach smak
Choć odejdziesz stąd na chwile
Wrócisz tu bo miłość trwa

Refr.

Ku zwycięstwu bieg ten zmierza
Budząc sumień solidarność
Wolność jak wyniosła wieża
Da nadzieje ześle jasność

Refr.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 15 maja 2009 r. godz. 11:25
~Joana
Moje miasto rodzinne to Stalowa Wola wyrosło nad Sanem wśród sosen na polach to miasto robotnicze pracy i czynu w herbie jego widnieją dymiące kominy Z każdym rokiem tu przybywa wiele ulic nowych, pięknych domów, szkół przedszkoli, domów towarowych Kwitnie w mieście rozrywka, kultura i sztuka , basen, kort, dom kultury znany od malucha. Wiersz ten mówiłam na otwarcie przedszkola koło Nowego kościoła lat temu ok. 35
+0-0
Poniedziałek, 16 marca 2009 r. godz. 09:07
~Mozets
/cytuję:nie popełnia błędów ten co nic nie robi... / Zgadza się, ale niektórzy po to tylko przychodzą do roboty - by innym narobić roboty... A to już nie jest błąd.
+0-0
Piątek, 13 marca 2009 r. godz. 13:28
~Mozets
Słowa uznania dla mk60. Pastisz, parodia - jest dobrą odpowiedzią na miernotę pomysłów. Dopracuj ten projekt i zamieść go jeszcze raz. Opuść wyrazy niecenzuralne i zastąp je bardziej oględnymi epitetami. Nabierze ten twór (przez to) nimbu protestu przeciw łatwiźnie i niechlujstwu twórczemu. Pan Mastyło mógł (wierzę) stworzyć coś bardziej oryginalnego niż gorszą (bezwględnie) powtórkę starego hymnu. Łagodnie oceniam to jako lenistwo twórcze.
+0-0
Czwartek, 12 marca 2009 r. godz. 20:31
~Znajacy historie
Chciałbym zwrócić uwagę, iż Stalowa Wola posiada swój hymn oraz muzykę do niego skomponowaną. Powstał on prawdopodobnie w 1938 r., w czasach, kiedy hutnicze miasto przeżywało intensywny rozwój. Treść utworu nawiązuje do budowy Stalowej Woli. Mówi o sosnach, złotych piaskach i "wiejskim smęcie", na którym powstało miasto przemysłowe. Autor tekstu zwrócił również uwagę na szyny kolejowe, "huczące walcownie we dnie i w noc". Słowa do hymnu ułożył Władysław Jeremicz, natomiast kompozytorem melodii był Marian Bienias, spoczywający na cmentarzu w Stalowej Woli. Na początku lat 50-tych melodia była przechowywana w pamięci tych, którzy wykonywali utwór. Alojzy Szopa, były pracownik Miejskiego Domu Kultury opracował utwór i dokonał zapisu nutowego. ============================== Słowa hymnu: 1. Szarozłote pnie sosnowe i zielonych igieł woń. Lotne piaski szaropłowe i srebrzysta Sanu toń. Fal szumiących ciche treny romantyczny wiejski smęd. Już zagłusza świst syreny roztętnionych maszyn pęd. Ref.: Stalowa Wola Stalowa Wola rytmy motorów, połyski szyn, huczą walcownie we dnie i w noc: Stalowa Wola stalowa moc. 2. Już minęły cisze złote, już minęły senne dni. Pożegnajmy już prostotę puszczą utajonych pni. Legend już nie śpiewa rzeka, już nie toczy sennych wód. Już ją kiełzna dłoń człowieka, ramion dziecka wielki trud. Walą się drzewa, żłobią się pola, mówi i tętni zbiorowy czyn, huczą walcownie we dnie i w noc: Stalowa Wola narodu moc. ============================== Po co więc tworzyć kolejny hymn skoro tego mało kto nie zna?
+0-0
Czwartek, 12 marca 2009 r. godz. 20:27
~Pławiak
Dobrze,a kto ma śpiewać ten "hymn"...Gdzie i kiedy.Jak się zachowywać w czasie jego wykonywania?.Pragnę aby p.Prezydent śpiewał go jako capstrzyk na zakończenie każdego dnia,z balkonu swego mieszkania na Ozecie.Przydała by się jeszcze zwroteczka o jagodach.Mogło by być"Chciało się Zosi jagódek..."
+0-0
Czwartek, 12 marca 2009 r. godz. 12:59
~mk60
Możecie uzupełnić tekst do aktualnych potrzeb, grafomański nie mniej od oryginału, praw autorskich dochodzić nie będę, zapraszam do dalszego uzupełniania tekstu, może być zabawnie... "Dokąd ten tan chocholi zmierza? Ze styropianu stali rdzeń… Wolności pochylona wieża, Łańcuch na murze – czerwień, czerń… Refren: Stalowa wola, los gówniany, Zabawka elit, tępych łbów, Nie doceniany i nie chciany Kolec w pośladku świętych krów… Odważnej myśli żywioł – w pętach, Wycięte sosny, miejski piach, O serc zapale nie pamięta Rządzący bankiem Unii gach."
+0-0
Czwartek, 12 marca 2009 r. godz. 08:47
~ehhhh
Jako człowiek mający trochę pod sufitem czuję się osobiście urażony dziełem, które miałem okazję zasłyszeć w radio. W dodatku Pan Mastyło pisze, że czekał na wenę. Nie czarujmy się jest to kiepska festiwalowa pioseneczka.... Mimo całej sympatii dla Prezydenta uważam, że pomysł z "hymnem" jest nietrafiony. Z drugiej strony nie popełnia błędów ten co nic nie robi...
+0-0
Środa, 11 marca 2009 r. godz. 22:10
~Polstal
W myśl prawa prezydent miasta jest organem wykonawczym woli ludu. Prezydent miasta nie stanowi prawa, lecz jedynie pokornie służy mieszkańcom. A co widzimy w Stalowej Woli? Syszymy ciągle słowo "JA". Widzimy, jak eksponowane jest "EGO". JA i EGO to zupełnie coś innego niż służba. Byli w historii władcy, którzy tylko mówili JA. Weźmy chociażby Nerona albo Heroda. Lud cierpiał, ale to cierpienie miało swój kres. JA i EGO w Stalowej Woli też się skończy, też dobiegnie kresu.
+0-0
Środa, 11 marca 2009 r. godz. 21:47
~Hiubi
Pox: "Brudne ulice, zatrute okolice ludność psychicznie chora to Stalowa Wola" To był prawdziwy hymn stalowowolan pod koniec lat osiemdziesiątych. Autorem byl Zyzio, dziś znany jako Gielareck.
+0-0
Środa, 11 marca 2009 r. godz. 18:25
~Rekli
Na pewno nie pomoże panu prezydentowi siadanie obok Konrada Mastyły przed dziennikarzami. Nikt się na taką reklamę nie nabierze. Po wystąpieniach pana prezydenta na temat Młodynia społeczeństwo odwraca się od niego. Już niedługo wybory, to będzie i rachunek. Niech ta kadencja odejdzie już w zapomnienie jak najszybciej, dla dobra całej Stalowej Woli.
+0-0
Środa, 11 marca 2009 r. godz. 09:39
~Do Stalowiaka.
Już lepszy jest Twój "hymn" niż ten wyżej... Bo prawde opisuje, to co się dzieje na porządku dziennym. Co do tego "hymnu" to moim skromnym zdaniem to bzdura ! Niemacie na co pieniędzy wydawać ?! 20-30tyś zł ! Wiecie ile za to można by zrobić w Stalowej Woli... Z mojej strony to tyle, ale wiem że ludzie nie zaakceptują tego "hymnu" Więc zastanówcie się zanim coś takiego opublikjecie.
+0-0
Środa, 11 marca 2009 r. godz. 07:54
~BLADIR
Jak dla mnie porażka.....nie mają pomysłu na ratowanie zwalnianych ludzi to zajmują się głupotami... P. ŚLĘZAK skończ już Pan.....ja też coś mam dla Pana: "Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść...już pokonanym"
+0-0
Wtorek, 10 marca 2009 r. godz. 19:14
~stalowiak
BZDURY A NIE HYMN ! OTO JAK ON POWINIEN BRZMIEĆ: BIEDA, BIEDA, WYMARŁE STALOWE MIASTO PEŁNE WYSOKIEJ KULTURY Z DZIEĆMI CZEKAJĄCYMI W KOLEJCE DO PRZEDSZKOLI I ARMIĄ BEZROBOTNYCH! TACZKI, TACZKI JUŻ GOTOWE NA PO-SŁANKĘ BUTRYN SŁOMĄ WYŚCIELONE !! ŁOJ DANA DANA I SZLĘZAKA WSADZIM NA BUTRYNOWEJ KOLANA !!!
+0-0
Wtorek, 10 marca 2009 r. godz. 18:04
~POXolenie
Czy ktoś pamięta POX? Przed laty śpiewali piosenkę o Stalowej Woli ;)))
+0-0
Wtorek, 10 marca 2009 r. godz. 17:41
~zet
W podstawowce w latach 80-tych mielismy cos takiego jak hymn napisac jako zadanie domowe. Po czesci pamietam jeden tekst ... nie moj Moje miasto rodzinne to stalowa wola wyrosło nad sanem na wzórzu na polach to miasto robotnicze ludzi pracy i czynu w herbie jego widnieją dwa dymiące kominy he he he tyle pamietam
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.