Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 1 lipca 2022 r. Imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana
 Wiadomości lokalne
» Wielkie obchody 85-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego i otwarcie Muzeum COP
» W drodze na wakacje uważaj na przejazdach - apel Ambasadorów Bezpieczeństwa
» Rusza dobre granie przy fontannie
» Nie chcesz stracić 500 plus za czerwiec? Ostatnie godziny na złożenie wniosku
» Uwolniony z rąk Dżihadystów Polak to mieszkaniec powiatu stalowowolskiego?
» Mężczyzna, który uciekł z sali rozpraw nadal poszukiwany
» Zatrzymany uciekł z sali rozpraw. Szuka go policja
» Trwa przebudowa dworca w Rozwadowie
» Zauroczony nie tylko Wietnamem
» Rusza XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Stalowa Wola - Rozwadów
» Posłowie i działacze Lewicy na spotkaniu u prezydenta. O czym rozmawiali?
» Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny pełnomocnikiem okręgowym PiS
Więcej » 
 Zasłyszane...
"COP to był wieli dorobek naukowy myśli polskiej. W tym okresie powstało 52 fabryki na polskich technologiach, 58 rozbudowano i zmodernizowano, utworzono 128 tysięcy miejsc pracy".
Prof. dr hab. Marek Jabłonowski, Uniwersytet Warszawski.
 Imprezy w mieście
» Dobre Granie Przy Fontannie - lipiec 22
» Kino Letnie - Lipiec
» Fotograficzne podróże w Muzeum Regionalnym
» Rysunkowo-Graficzna Szkoła Letnia ogłasza nowy nabór!
» Zapraszamy do udziału w wyjątkowym plenerze!
» Sokół: letnie warsztaty
» Poznaj dawne życie Lasowiaków na wystawie rzeźby Jana Puka
» Zaproszenie do udziału w konferencji "Przestrzeń oswojona/nasza/bezpieczna. Co to znaczy zamieszkiwać?"
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Poseł Krzysztof Śmiszek w Stalowej Woli
»Poseł Krzysztof Śmiszek w Stalowej Woli
»Wycinka Puszczy Sandomierskiej
»Sikorski Model Show 2022
»Faraś w Wyścigu Górskim w Prządkach
»Majówka: Stalowa Wola Ukrainie
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Piątek, 20 maja 2022 r. godz. 09:28     /Informacja prasowa/
Do stalowowolskiego szpitala powróciły ablacje

Do stalowowolskiego szpitala powróciły ablacje.
Do stalowowolskiego szpitala powróciły ablacje.
Fot. Szpital Stalowa Wola
Nadzieja dla chorych na arytmię - tak w skrócie można powiedzieć o ablacjach, czyli zabiegach przywracających prawidłowy rytm serca. Po kilkuletniej przerwie, są one znowu wykonywane na Oddziale Kardiologii Inwazyjnej Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Arytmia to stan, gdy mamy do czynienia ze zbyt wolną, zbyt szybą, bądź zbyt nierówną czynnością serca. Jej występowanie jest często nieprzewidywalne. Może nawet pojawiać się u osób zdrowych, najczęściej jednak jest wynikiem choroby serca. - Arytmię serca można obrazowo porównać do "zwarcia" w instalacji elektrycznej. Celem leczenia jest jakby wyłączenie "nieprawidłowych" gniazdek lub kabli, a zachowanie prawidłowo przewodzącej instalacji elektrycznej, która steruje pracą serca. Po to właśnie wykonujemy zabiegi ablacji, niejednokrotnie ratując życie, lub podnosząc jego komfort. Polegają one na wprowadzeniu do serca - poprzez duże naczynia krwionośne - specjalnych elektrod. Szukamy miejsc odpowiadających za arytmię, a następnie za pomocą tych elektrod i odpowiednio dobranej energii, precyzyjnie niszczymy nieprawidłową tkankę, wyłączając jej nieprawidłową elektryczność - tłumaczy dr hab. Sebastian Stec, kardiolog i elektrofizjolog ablacyjny, kierujący zespołem wykonującym zabiegi ablacji w stalowowolskim szpitalu.

Wprawdzie ablacje w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli były już w przeszłości wykonywane, ale je zawieszono. Pod koniec kwietnia ten rodzaj zabiegów kardiologicznych został w naszej lecznicy uruchomiony na nowo. - I całe szczęście. Nie będziemy musieli już wysyłać naszych pacjentów wymagających ablacji do innych szpitali, tylko będziemy wykonywać im ten zabieg na miejscu, w Stalowej Woli. Szczególnie cieszy mnie fakt, że zespołem wykonującym ablacje kieruje profesor Sebastian Stec, który jest światowej klasy ekspertem w tej dziedzinie i słynie z ogromnego nacisku na minimalizację ryzyka, przy optymalizacji skuteczności - komentuje Marek Ujda, lekarz kierujący Oddziałem Kardiologii Inwazyjnej w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to metoda adresowana do każdego chorego, zmagającego się z arytmią serca. Ablacjom z reguły poddawani są pacjenci z arytmiami potencjalnie groźnymi dla życia, lub u których wywołują one bardzo dokuczliwe dolegliwości. - To, czy pacjent kwalifikuje się do takiego zabiegu, musi ocenić doświadczony kardiolog. Kwalifikacja do ablacji może odbywać się poprzez oddział kardiologiczny, ale także poprzez Poradnię Kardiologiczną, w której przyjmuje współpracujący z profesorem i specjalizujący się w ablacjach nasz lekarz kardiolog - dr Piotr Stec - mówi Marek Ujda.

Zabieg jest kierowany głównie do tych chorych, którzy mają najsilniejsze objawy arytmii, powodujące np. zatrzymanie akcji krążenia albo omdlenia, a także częste nawroty arytmii. - Klasycznym wskazaniem są na przykład napadowe częstoskurcze, gdy u człowieka z pozoru zdrowego, niespodziewanie pojawiają się dokuczliwe arytmie z szybką czynnością serca. Taki stan potrafi wyłączać ludzi z wielu aktywności życiowych, w tym z pracy zawodowej. Napadowa arytmia może wywoływać ogromny niepokój u pacjenta i w sposób degradujący wpływać na jego komfort życia - mówi dr hab. Sebastian Stec.

Nowością w zabiegach ablacji, których podejmują się najlepsi w Polsce i Europie ablacjoniści, jest naprawianie tzw. "mózgu serca". Jednym z tych specjalistów jest właśnie dr hab. Stec. - Zdaję sobie sprawę z tego, że dla niektórych może to brzmieć dziwnie, ale serce ma coś, co można - w przenośni - nazwać mózgiem. Znajduje się on z tyłu tego narządu, w przedsionkach, na ich styku z komorami. Tworzą go włókna tzw. autonomicznego układu nerwowego: sympatyczne i parasympatyczne. To właśnie patologiczne odruchy tej części serca wywołują arytmię. A my nauczyliśmy się na tę część serca wpływać. Dzięki temu, możemy uchronić wielu, zwłaszcza młodych chorych, przed wszczepieniem rozrusznika ze względu na omdlenia i zbyt wolny rytm serca. Czasami wykonanie ablacji może sprawić, że pacjent uniknie wszczepienia rozrusznika, do którego został już wcześniej zakwalifikowany - mówi kardiolog kierujący zespołem wykonującym zabiegi ablacji w stalowowolskim szpitalu.

- To wyjątkowe zabiegi, ponieważ za ich pomocą leczymy nie tylko skutki, ale przyczynę choroby, dzięki czemu często całkowicie uwalniamy pacjentów od arytmii. Dlatego też jestem tak bardzo zadowolona z faktu przywrócenia w naszym szpitalu ablacji - mówi Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Niedziela, 22 maja 2022 r. godz. 11:52
~Ada
Dobrze , że nie polucje ! Głupcy.
+0-0
Niedziela, 22 maja 2022 r. godz. 09:13
~Tadek
Ten szpital to dziadostwo. Tylko kardiologia inwazyjna jest ok. Reszta syf
+0-0
Sobota, 21 maja 2022 r. godz. 20:27
~Dareczek
Chociaż tyle dobrze bo ten szpital to totalna porażka. Pseudoodzial np okulistyka której w sumie nie ma bo tylko zacmy i wielkie halo. Tarnobrzeg ich mizdzy. Zresztą moja mama tam była i mówiła że nigdy w życiu do tej baby nie wróci. Ten szpital to porażka tam pasował tylko Czajka. To samo Sor i chirurgia
+0-0
Piątek, 20 maja 2022 r. godz. 18:12
~Jan
Super, że wróciły ablacje.! Miałem wykonywaną przez profesora Steca w Końskiem . Minęło 4 lata i czuje się dobrze. Świetny fachowiec. Przemiły człowiek.
+0-0
Piątek, 20 maja 2022 r. godz. 10:32
~~pacjentka.
Miałam robioną ablację przez dr Piotra Stec w Ostrowcu Świętokrzyskim , uwolnił mnie z arytmii, super że ablacje są teraz dostępne w Stalowej Woli Dziękuje bardzo
+0-0
Niedziela, 22 maja 2022 r. godz. 20:13
~Bławat
Chcesz skorzystać ponownie? To jak ze skutecznością?
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2022 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.