Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
 Wiadomości lokalne
» Niech się święci 3 Maja!
» Pokaz mody inspirowany Stalową Wolą
» Chcą do Brukseli. Liderzy list w eurowyborach na Podkarpaciu
» Rozwój gospodarczy miasta. Nadleśnictwo apeluje o poszukiwanie alternatywnych rozwiązań
» Podsumowanie działań sfinansowanych ze środków norweskich
» Częste awarie sygnalizacji na skrzyżowaniu Chopina i Okulickiego
» Na Swołach zawalił się mostek
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
» Co można podarować mamie na urodziny?
» Majówka 2024 - PROGRAM
» Andrzej Szlęzak będzie mówił o problemach powiatu. Wiele spraw jest "bagnistych"
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Kabaret Młodych Panów
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Sobota, 22 stycznia 2022 r. godz. 12:32     /Informacja prasowa MI/
Zwiększamy skuteczność systemu szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad projektem ustawy zakładającym szereg zmian w przepisach ustawy o kierujących pojazdami.
Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad projektem ustawy zakładającym szereg zmian w przepisach ustawy o kierujących pojazdami.
Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad projektem ustawy zakładającym szereg zmian w przepisach ustawy o kierujących pojazdami.

Projekt nowelizacji jest przygotowywany w związku postulatami organizacji społecznych zrzeszających instruktorów nauki jazdy, egzaminatorów i kierowców o dokonanie szeregu zmian w zasadach przeprowadzania i oceny egzaminu państwowego na prawo jazdy oraz w zasadach organizacji egzaminów w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. W ich ocenie niska zdawalność części praktycznej egzaminu państwowego nie jest wyłącznie spowodowana słabą jakością wyszkolenia kandydatów na kierowców.

- Realizujemy inwestycje drogowe na niespotykaną dotąd skalę. Od 2016 roku długość dróg szybkiego ruchu zwiększyła się o połowę. Jednocześnie zmieniamy przepisy, które umożliwiają walkę z najcięższymi w skutkach wykroczeniami drogowymi. Statystyki bezpieczeństwa ruchu drogowego pokazują, że działania te już przynoszą efekty. Kolejnym krokiem będzie poprawa skuteczności działania systemu szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

W celu pełnej analizy systemu szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców i proponowanych przez stronę społeczną zmian, Minister Infrastruktury powołał zespół doradczy do spraw szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy. W skład zespołu weszli przedstawiciele różnych środowisk, m.in. egzaminatorzy, instruktorzy, przedstawiciele Policji, organizacje działające na rzecz BRD.

Zespół wypracował propozycje zmian w przepisach, które w jego ocenie poprawią jakość szkolenia kandydatów na kierowców oraz zwiększą obiektywizm procedur egzaminacyjnych, co w konsekwencji doprowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach oraz poprawy zdawalności egzaminów na prawo jazdy.

Szkolenie z opiekunem

Nowością będzie możliwość odbywania szkolenia w zakresie uprawnień do kierowania pojazdami w formie kursu rozszerzonego z osobą towarzyszącą. Taka możliwość będzie dotyczyła osoby, która ukończyła kurs w szkole nauki jazdy, a jej opiekun prawny będzie musiał posiadać prawo jazdy kategorii B od co najmniej 5 lat.

Jazdy doszkalające dla kierowców

Obecnie kierowcy, którzy mają dłuższą przerwę w prowadzeniu pojazdu i chcą doszkolić się pod okiem doświadczonego instruktora, nie mogą korzystać z usług szkół nauki jazdy. Nowe przepisy wprowadzą możliwość szkolenia w OSK osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami, a także ubiegających się o przywrócenie cofniętych lub zatrzymanych praw jazdy.

Wyższe wymagania dla instruktorów i egzaminatorów

W ocenie MI konieczne jest wprowadzenie wyższych wymagań dla kandydatów na instruktora oraz egzaminatorów. Obecnie, aby zostać instruktorem nauki jazdy lub egzaminatorem dla kategorii B, wystarczy posiadać prawo jazdy tej kategorii odpowiednio od 2 lat lub od 3 lat. Zgodnie z nowymi przepisami, wymóg posiadania prawa jazdy kategorii B będzie wynosił minimum 5 lat zarówno dla instruktorów, jak i dla egzaminatorów.

Nowelizacja zawiera też zmiany zmniejszające częstotliwość odbywania warsztatów doskonalenia zawodowego dla instruktorów, wykładowców i egzaminatorów. Obecnie muszą oni odbywać szkolenia raz na rok, zgodnie z nowymi przepisami raz na dwa lata. Odbycie obowiązkowych warsztatów doskonalenia zawodowego będzie też konieczne dla instruktorów techniki jazdy, obecnie takie szkolenie nie jest wymagane.

Wychowanie komunikacyjne

Najważniejsze zmiany będą dotyczyły najmłodszych uczestników ruchu drogowego. W programie nauczania dla klasy 4. szkoły podstawowej wprowadzony zostanie obowiązkowy przedmiot "wychowanie komunikacyjne". Będą to zajęcia, w ramach których uczniowie będą m.in. przygotowywali się do uzyskania karty rowerowej.

Baza pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy

Zgodnie z projektem pytania egzaminacyjne oraz wchodzące w ich skład scenariusze, wizualizacje i opisy oraz pytania zawarte w teście egzaminacyjnym nie będą stanowiły informacji publicznej w rozumieniu przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Ministerstwo Infrastruktury nie zamierza jednak rezygnować z publikowania na stronach internetowych pytań stosowanych na egzaminie państwowym. Planujemy, aby po wprowadzeniu przepisów ustawy publikowane były przykładowe (ale nie wszystkie) pytania egzaminacyjne stosowane na egzaminie państwowym na prawo jazdy. Intencją MI jest zmiana tendencji szkolenia kierowców - z ukierunkowanej na naukę pytań egzaminacyjnych na ukierunkowaną na naukę przepisów i zasad ruchu drogowego. Taka zmiana z pewnością wpłynie pozytywnie na kandydatów na kierowców i poszerzy ich zakres wiedzy. Trzeba pamiętać, że zakres wiedzy sprawdzanej na egzaminie państwowym na prawo jazdy jest węższy niż ten, który kierowcy powinni posiadać. Celem szkolenia kandydatów na kierowców (30 godzin zajęć teoretycznych w ramach kategorii B) nie jest nauczenie rozwiązywania testów na prawo jazdy, a przekazanie kompletnej wiedzy na temat przepisów i zasad ruchu drogowego. Bezpośrednia dostępność pytań egzaminacyjnych wpływa na obniżenie poziomu przekazywanej przez instruktorów wiedzy. Zdarza się, że nieuczciwe szkoły jazdy, w celu ograniczenia kosztów, poprzestają jedynie na dostarczeniu kursantom płyty z pytaniami.

Kurs dokształcający jedynie dla łamiących przepisy

Ustawa o kierujących pojazdami wprowadziła obowiązkowe kursy dokształcające dla wszystkich kierowców w okresie próbnym, między 4 a 8 miesiącem od otrzymania prawa jazdy. Z uwagi na niedostosowanie bazy Centralnej Ewidencji Kierowców przepisy te jednak nie są stosowane. Przygotowane przez MI rozwiązania wprowadzają obowiązek odbycia szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym jedynie dla tych młodych kierowców, którzy w okresie próbnym popełnili 2 wykroczenia w ruchu drogowym.

Nowe przepisy zakładają ponadto rezygnację z podziału ośrodków szkolenia kierowców (OSK) na zwykłe ośrodki i ośrodki spełniające dodatkowe wymagania. Poprawi się też nadzór nad szkołami nauki jazdy. Wprowadzone zostaną wyższe wymagania w stosunku do osób upoważnionych przez starostę do przeprowadzania kontroli w OSK, co przyczyni się do poprawy ich jakości.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 24 stycznia 2022 r. godz. 20:49
~SOS
Przyjacielu!!!!!!!! Czy jesteś pewien, że obrana droga zaprowadzi Cię do wymarzonego celu.?
+0-0
Poniedziałek, 24 stycznia 2022 r. godz. 21:14
~kierowiec-zawodowiec
Za okupacji SS miało siedzibę w Rozwadowie. W czasach nam aktualnych posterunki do "łapanek dla mandatów wielkich " rozmieszczane są co 7 km. Kto by przewidział, że swoi będą jeszcze okrutniejsi. Ostatnio z nieoznakowanych wyskakują z krzaków i jesteś spalony zawodowcu. Miejsce wypadu na łowy tej instytucji - pod wiaduktem znajduje się.
+0-0
Poniedziałek, 24 stycznia 2022 r. godz. 08:20
~J 23
Czego się ministerstwo nie dotknie to... wiadomo... niestety. Trudny egzamin to pokusa do wiadomo czego. Jakoś w USA egzamin jest banalny, tylko my Polacy tacy słabi jesteśmy? W UK 0,9 promila u nas to pijak - ministerstwo tak chętnie wzoruje się na zachodzie. Jak zatem nazwiemy Anglików krajem jeżdżących pijaków? Bo o sobie tak mówimy - przynajmniej polskojęzyczne media tak o nas mówią i piszą.
+0-0
Poniedziałek, 24 stycznia 2022 r. godz. 21:01
~Chicago - itd.
Powinno być - Po pierwsze, w USA nie ma zadnych OBOWIAZKOWYCH "szkol jazdy".
+0-0
Poniedziałek, 24 stycznia 2022 r. godz. 20:57
~Kasandra - szofer doskonały
Dodam jeszcze, że ja 15 lat temu kiedy angielski znałam b. słabo zdałam uprawnienia na motor w USA. Na 11 osób zdających /wszyscy mężczyżni i ja kobieta Polka/ zdało 8 osób, w tym ja. Świadczyć to może o tym, że Polacy mają dar do jazdy. Zawodowi kierowcy opanowali rynek w całej Europie, a obecni decydenci "ukatrupili "aż 80 % z nich mandatami i karami.
+0-0
Poniedziałek, 24 stycznia 2022 r. godz. 20:29
~Chicago - itd.
Po pierwsze, w USA nie ma zadnych "szkol jazdy". Wystarczy zdac egzamin teoretyczny, a potem mozna sie przygotowywac do egzaminu z jazdy, jezdzac w towarzystwie osoby, ktora juz posiada prawo jazdy. I to na tyle... +P.S. W niektorych stanach dziala cos takiego jak "szkoly jazdy", ale to jest glownie nastawione na nauke jazdy mlodych ludzi, ktorzy nie dysponuja jeszcze wlasnym samochodem.,
+0-0
Poniedziałek, 24 stycznia 2022 r. godz. 17:01
~J 23
Kasandra, Uważny cieszę się, że dostrzegacie manipulację mediów i polityków. Zrobili z nas piratów i podnieśli mandaty badając opinię publiczną na ile mogą sobie pozwolić. To naprawdę nie chodzi o bezpieczeństwo. Oby coraz więcej kierowców dostrzegło to jeszcze przed wyborami.
+0-0
Poniedziałek, 24 stycznia 2022 r. godz. 11:43
~Kasandra
W USA bez znajomości języka trochę;poćwiczysz jazdę z kierowcą swoim - idziesz i zdajesz. Jeśli nie chcesz płacić ubezpieczeń na dany okres to nie płacisz. A u nas tragedia z tymi haraczami. "To wszystko dla ludzi " - tak powiada Pan. Min. Adamczyk, a nasz parafianin mu wtóruje.
+0-0
Poniedziałek, 24 stycznia 2022 r. godz. 11:12
~uważny
"PO wsłuchaniu się w głosy mieszkańców " nakładamy haracz następny. No i pod stołem wybrani dostaną swoją dolę także;
+0-0
Niedziela, 23 stycznia 2022 r. godz. 22:51
~mnbbv
Władza wsłuchała się w głosy mieszkańców i usprawniła tę dziedzinę także. Wydatek na miarę udoskonalenia.
+0-0
Sobota, 22 stycznia 2022 r. godz. 21:08
~nnn
po co tak kombinować? wystarczy zaniżyć wiek zdającego egzamin do 15 czy 16 lat. gnojowi nikt nie da i nie kupi szybkiego auta, a rodzic jak pożyczy, to jedna rysa czy jeden mandat to zero auta, dopóki sam se nie kupi i po sprawie. pojeżdżą (jak kiedyś) kilka lat i zdobędą doświadczenie, a i zmądrzeją po drodze.
+0-0
Sobota, 22 stycznia 2022 r. godz. 16:24
~Stan
Znowu skomplikują tak przepisy,że zdanie egzaminu na prawo jazdy będzie trudniejsze niż zdanie egzaminu magisterskiego na wyższej uczelni,choć i teraz ze zdawaniem tego egzaminu nie jest loterią.
+0-0
Sobota, 22 stycznia 2022 r. godz. 14:49
~Najważniejsze
Jaka cena za ten kurs?
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.