Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 6 grudnia 2021 r. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
 Wiadomości lokalne
» Zuchy w Urzędzie Miasta
» Prezydent będzie konsultował z mieszkańcami modernizację Placu Piłsudskiego
» Rozpocznie się budowa wodociągu pod nowe osiedle mieszkaniowe
» Modernizacja linii 110 kV w Stalowej Woli
» Smaczne Boże Narodzenie z Mensa Qul
» Naturhouse: nie czekaj do postanowień!
» Wojewoda w przebudowanej siedzibie PIW
» ZUS: rodzice nadal mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego
» Odcinkowy pomiar prędkości na Tarnobrzeg staje się faktem
» Dom Pomocy Społecznej wstrzymuje odwiedziny
» Osiedle Ogrodowe. Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej
» Od 1 grudnia poślizgamy się na lodowisku
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Rozwadowski Mikołaj
» Warsztaty przedświąteczne
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Nowa wystawa w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: SK Nexilis inwestuje 3 mld zł w Stalowej Woli
»SK Nexilis inwestuje 3 mld zł w Stalowej Woli
»Euro-Park Stalowa Wola: jest dostawca energii elektrycznej
»Budowa żłobko-przedszkola z basenem w Stalowej Woli
»Krzysztof Faraś na 18. Wyścigu Górskim Prządki Valvoline
»4 Fashion Stalowa Wola
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Czwartek, 21 października 2021 r. godz. 13:31     /Magdalena Rodecka/
Co dalej z fotowoltaiką na Jelni?

Farma fotowoltaiczna w Jaworznie, oddana do użytku w 2020 roku.
Farma fotowoltaiczna w Jaworznie, oddana do użytku w 2020 roku.
Fot. TAURON
Od kilku lat mówi się o powstaniu w Stalowej Woli farmy fotowoltaicznej, która miała ożywić tereny poprzemysłowe na Jelni. Czy inwestycja ma szansę powstać?

Farma fotowoltaiczna w Stalowej Woli jak informowano ma powstać na terenach przyległych bezpośrednio do Jelni na osiedlu Hutnik. Inwestycje jak czytamy są rozwijane na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji wskutek długotrwałej działalności przemysłowej - są to głównie tereny po byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych. Dzięki programowi, tym miejscom będzie można przywrócić ponownie funkcje gospodarcze.

Z końcem grudnia ubiegłego roku w Jaworznie oddano pierwszą farmę o mocy 5 MW zlokalizowaną na terenie po byłej elektrowni. W Mysłowicach prowadzone są zaawansowane prace związane z rozpoczęciem inwestycji w farmę fotowoltaiczną, która zlokalizowana zostanie na terenie byłego składowiska odpadów paleniskowych. Jej moc przekroczy 40 MW.

Co zatem dzieje się w tym temacie w Stalowej Woli? - Dla projektu budowy farmy w Stalowej Woli uzyskana została już decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych, obecnie oczekiwane jest uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy. Kolejne działania projektowe będą wymagały wykonania projektu budowlanego oraz uzyskania pozwolenie na budowę, a także uzyskania warunków przyłączenia do sieci - słyszymy w TAURON Polska Energia S.A.

Budowa farm jak nam powiedziano wpisuje się w założenia Zielonego Zwrotu TAURONA. Do 2025 roku planowane są inwestycje w farmy fotowoltaiczne o mocy 300 MW.

W Stalowej Woli planowana moc farmy ma wynosić około 50MW, na powierzchni 67 ha. Energia elektryczna z promieni słonecznych wprowadzana będzie do sieci dystrybucyjnej i rozprowadzana do odbiorców. - Co do zasady są to instalacje bez mała bezobsługowe, natomiast przy tak dużej instalacji planowane jest stworzenie kilku etatów dozoru i bieżącej obsługi - wyjaśnia Patrycja Hamera-Pierzchała.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Niedziela, 24 października 2021 r. godz. 11:49
ANGEL
Mamy tyle dachów w stalowej że jakby na nich postawić panele to byłaby to farma większa od planowanej . Do tego pociągnąć osobną nitkę elektryczną i nie trzeba by było nic wycinać a i miejsca byłoby więcej.
+0-0
Niedziela, 24 października 2021 r. godz. 07:56
~Yemm
Farma internetowych trolli opozycyjnych hejtuje za ciężkie pieniądze
+0-0
Niedziela, 24 października 2021 r. godz. 01:36
~Qwa
Co dalej? To samo co z fabryką maseczek
+0-0
Piątek, 22 października 2021 r. godz. 13:35
~watacha
A co z biomasą. Miała pracować dając miejsca pracy. Będzie jak zawsze.
+0-0
Niedziela, 24 października 2021 r. godz. 08:36
~China
biomasa to był jeden wielki gniot, zawsze na stracie i tylko imitacja ze dosypujac ciut mokrej słomy do weglówki jestesmy ekologiczni. To jedna wierudna bzdura. Tam spalano sklejki, drewno z ukrainskiego czernobyla bo tańsze było itd, wszystko co było, byle miało w swoim zasobie drewna kawałek. A teraz drewno zdrożało wieć do zamkniecia złom. Do tego huk nieziemski i pył w powietrzu. Totalny niewypał bo jakiś PLSowiec miał na polach wierzby i upychał za duży pieniadz. W końcu przyszedł Chińczyk i zrobi porzadek zawyżajac ceny drewna i biorac kazdą ilość za każdą cene wytłukł głupie pomysły. Czasem przyroda potrafi odpowiedzieć i to konkretnie :)
+0-0
Piątek, 22 października 2021 r. godz. 09:25
~Energetyka
Polska w 2020 roku sprzedała uprawnienia CO2 za ponad 3 mld euro Drugiego grudnia 2020 roku niemiecka giełda European Energy Exchange (EEX) przeprowadziła w imieniu Polski ostatnią w 2020 r. aukcję uprawnień do emisji CO2 (EUA). Sprzedanych zostało blisko 6,4 mln EUA, a przychód ze sprzedaży wyniósł prawie 185 mln euro. We wszystkich tegorocznych aukcjach Polska sprzedała ponad 130 mln uprawnień do emisji CO2, a przychód z tego tytułu przekroczył lekko 3,155 mld euro. KOBiZE poinformował, że do sprzedaży na aukcji przeznaczonych zostało 6 398 500 EUA, popyt na uprawnienia EUA był prawie 1,5-krotnie większy niż liczba EUA oferowana do sprzedaży, a cena rozliczeniowa wyniosła 28,90 euro Ceny uprawnień do emisji CO2 są już trzykrotnie wyższe niż wiosną 2020 r. i 12-krotnie wyższe niż przed czterema laty. Droższe uprawnienia do emisji CO2 oznaczają w polskich realiach wzrost cen prądu, gdyż nasza energetyka cechuje się dużą emisyjnością. Tymczasem ceny energii elektrycznej w Polsce już wcześniej należały do najwyższych w Unii Europejskiej.
+0-0
Piątek, 22 października 2021 r. godz. 22:58
~Milion Masek
Bardzo rzeczowy wpis !
+0-0
Piątek, 22 października 2021 r. godz. 10:38
~Matematyka
I w ten oto sposób energetyka wykazała że teraz są zyski, oddała je państwu w dywidendach i jest za co żyć! Ale to paliwo się w końcu skończyło a w matematyce nie oszuka więc zwykły Polak po nowym roku sfinansuje "wizje" tych magików co się znają ale nie na tym co powinni.
+0-0
Piątek, 22 października 2021 r. godz. 09:20
~Zysk
Mało tego: z informacji podanych na portalach specjalistycznych energetycznych to sprzedali tanio certyfikaty energetyczne na CO2 bo chcieli "zarobić" a teraz narzekają że to UNIA nie daje. Tylko że te certyfikaty wykupił PUTIN i teraz zamknął kurki i od gazu i od CO2. To teraz gdy sprzedało się za 30 euro a kupuje za 60 to faktycznie jest zysk.
+0-0
Piątek, 22 października 2021 r. godz. 06:56
~Myślenie ma przyszłość
Rachunek jest prosty: aby zainstalować te 50 MW trzeba użyć ok 10 tyś sztuk paneli przemysłowych czyli realny koszt budowy wyniesie ok 1 miliard zł. Oczywiście nie zapłaci tego energetyka tylko lud w rachunkach a teren 67 hektarów się zmarnuje. Z punktu widzenia biznesowego jest to wogóle nie opłacalne bo za takie pieniadze można postawić już mikro elektrownię atomową jak KGHM na własne potrzeby. Tylko że tu ani wody chłodzącej ani zdala od ludności. A wystarczyło na tych 67 hektarach postawić megaszklarnie produkujace sałatę całorocznie ogrzewany parą z elektrowni bo zywność drożeje drastycznie i biznes byłby dochodowy.
+1-0
Piątek, 22 października 2021 r. godz. 19:12
~asa
Fotowoltaiczna to energia przyszłości ale nie na dzisiaj ani na jutro..Może za jakieś 30 lat tak by dało się ja magazynować na zimę..Największym błędem byłoby dla Polski gdybyśmy rezygnowali z węgla ..Słyszałem ze w Anglii transport kolejowy z elektryków przechodzi na stare ropniak a w Belgi kupyja masowo drewno na opał.
+0-0
Piątek, 22 października 2021 r. godz. 09:00
sxs
Jeszcze jedno do rządzących, macie tylu mądrych ludzi w społeczeństwie, warto posluchac jeżeli sami nie potraficie myśleć, wystarczy oddzielić ziarna od plew i przestać słuchać glupich.
+0-0
Piątek, 22 października 2021 r. godz. 08:50
sxs
Poprawka, powinno być: mikroelektrownie atomowe.
+0-0
Piątek, 22 października 2021 r. godz. 08:44
sxs
Dokładnie tak jak pisze kolega, a do tego po 25 latach koszty utylizacji to będzie "wisienka na torcie". Mikroelektronika atomowe, w tym kierunku powinniśmy iść, jeśli mówimy o energetyce.
+0-0
Piątek, 22 października 2021 r. godz. 01:19
~Yeti
Na razie inwestują w farmy ale troli propagandy rządowej. Maile Michała pokazują prostactwo i koniunkturalizm i chęć dojenia kraju!
+1-0
Piątek, 22 października 2021 r. godz. 17:43
~Emaile Dworczyka
Zbyt duzo faktow wskazuje na to, iz te emaile sa prawdziwe. W bardziej cywilizowanych krajach to juz wystarczyloby do dymisji, przynajmniej kilku osob... ale nie w "Wolsce" zarzadzanej przez organizacje mafijna pod nazwa "PiS"!! /P.S. Ile pradu bedzie mozna uzyskac z tych paneli w zimie, kiedy naslonecznienie w tej okolicy jest bardzo mizerne?
+0-0
Czwartek, 21 października 2021 r. godz. 21:53
~jasio
Żeby czasami nie skończyło się tak jak z fabryką maseczek.
+1-0
Czwartek, 21 października 2021 r. godz. 22:24
~Goryl
ojojojo no i ?
+0-0
Czwartek, 21 października 2021 r. godz. 21:29
~RST Przemo
Malina tam nie ma drzew tam były dawne łąki mieszkańców PŁAWA CHYŁÓW SWOŁÓW PRZYSZOWA a nawet stały tam stodoły przed I i II wojną światową
+0-0
Czwartek, 21 października 2021 r. godz. 23:52
~Malina
Tu chodzilo o odpowiedz dotyczaca tego, ze ewetualnie te (rzekomo w trakcie rozmow) "Koreanska" fabryke, mozna takze ulokowac na jakis gorszych gruntach - BEZ koniecznosci wycinania sporej wielkosci lasu.
+0-0
Czwartek, 21 października 2021 r. godz. 22:48
~Fikimiki
Ogólnie to chodzi o osadnik Elektrowni, tam z wyjątkiem hałdy syfu z elektrowni niewiele jest. Bardzo głupio i myląco zatytułowany jest artykuł, szczególnie ze Jelnia to potężny kawał łąk/torfowiska/bagna z którymi to tenże osadnik graniczy.
+0-0
Czwartek, 21 października 2021 r. godz. 20:36
~jan
.... wszystko to potrwa lata świetlne, chyba że tą zacofaną grupę sprawującą władzę w Polsce uda sie odepchnąć od koryta ..... cały świat od wielu lat idzie w energię ODNAWIALNĄ, energię przyjazną środowisku i człowiekowi, a pisowski beton w ostatniej kampanii wyborczej deklarował LIKWIDACJĘ ELEKTROWNI WIATROWYCH, deklarował a później rozpoczął budowę ELEKTROWNI WĘGLOWEJ w Ostrołęce, zdefraudowano 1,5 miliarda zł... przez ten ciemnogród zostały zmarnowane ostatnie sześć lat i ze dwa następne, bo głupoty pisowskich władców nie da się naprawić szybko, prace projektowe i procedury z tym związane nie da się załatwić w jeden czy dwa kwartały... o Jelni to nawet szkoda języka strzępić, pan Nadbereżny już przedstawiał tyle deklaracji ,,biznesu" dla tego terenu, że można by tym obdzielić ze dwa województwa, a realizacji rzeczowej nie ma żadnej ..... historia zatoczyła koło, znowu jesteśmy w epoce E. Gierka, miejscy notable ,,piastują" stanowiska i czekają co władza centralna tu ,,rzuci", bo to władza centralna ,,planuje" co i gdzie ma się ,,rozwijać", a rolą władzy lokalnej jest przygotować wizytę 1-go Sekretarza KC Partii by wypadła okazale, by lud pracujący mógł okazać wdzięczność ukochanemu przywódcy .....
+2-0
Piątek, 22 października 2021 r. godz. 12:26
~kowal
hamerykę odkryłeś Columbie
+0-0
Czwartek, 21 października 2021 r. godz. 19:52
~azaz
Że tak zapytam, to nie można na tych terenach poprzemysłowych zlokalizować wymyślonych fabryk tylko wycinać lasy????
+1-0
Czwartek, 21 października 2021 r. godz. 20:10
~Malina
Drewno można (dobrze) sprzedac... i tu chyba o to chodzi!!
+1-0
Czwartek, 21 października 2021 r. godz. 19:47
~michał
Na Jelni posadzono wierzbę energetyczną i co jakoś nikt nie wycinał.Nikt nie zainstaluje fotowoltaiki na Jelni ze względu na to że zapadnie się pod ziemię dosłownie ta fotowolaika.Tyle w temacie i aż tyle.Po co obiecywać skoro i tak nici z planów.Niestety w obiecywaniu to niektórzy przerośli,już Himalaje.Brawo Wy.
+1-0
Czwartek, 21 października 2021 r. godz. 17:16
~Cxiu
Będzie mimo że hejterzy totalnej hejtują
+0-0
Czwartek, 21 października 2021 r. godz. 23:53
~Dojna Zmiana
I znowu pokaz buty i wielkiej arogancji, ze strony PiSiorskich klakierow? Znowu??
+0-0
Czwartek, 21 października 2021 r. godz. 22:22
~lepszy sort
Tępa dzido poniżej - poleć nam zioło, które bierzesz ?
+0-0
Czwartek, 21 października 2021 r. godz. 22:17
~FICYT
hejtujesz pajacu, aż ci ślipia wychodzą outside - wytrzeszcz masz jakbyś mamuszkę z aamonem ten teges rozumisz.
+0-0
Czwartek, 21 października 2021 r. godz. 19:22
~PiSia Tuczna
Nie zauwazylam zadnego "hejtu"... masz jakies zwidy, czy omamy, smrodliwy PiSi trollu?
+0-0
Czwartek, 21 października 2021 r. godz. 17:10
~Maria
Za prąd płacimy coraz więcej a obiecano nam że coś będziemy z tego mieli. Tak jak weszły autobusy alektyczny a ceny biletów nie spadły. Na gadaniu się skończyło!
+0-0
Czwartek, 21 października 2021 r. godz. 15:16
~słońce
farma nie będzie oddziaływać na otoczenie ? żadnego promieniowania albo hałasu z urządzeń wewnątrz. Dlaczego ta sprawa nie była bardziej nagłośniona ?
+0-0
Czwartek, 21 października 2021 r. godz. 14:03
~zico
Prezydencie miały być dopłaty dla prywatnych domów czekamy na wyjasnienia ??
+1-0
Piątek, 22 października 2021 r. godz. 12:49
~Bolo
Po co chcesz dofinansowanie do czegoś co jest opłacalne? Chciałbyś mieć prąd za darmo i jeszcze mini elektrownię za darmo? Każdy by chciał. A tu chodzi o to, że jak chcesz zarabiać, to zainwestuj.
+0-0
Czwartek, 21 października 2021 r. godz. 14:30
~stalowiak
Nasz prezydent jest tylko dobry w obiecankach a głupiemu radość
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.