Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 26 października 2021 r. Imieniny: Ewarysta, Lucyny
 Wiadomości lokalne
» Za Polski Ład powstanie centrum miasta
» Droga Jamnica - Zbydniów już po przebudowie
» Jubileusz 30-lecia Fundacji Uniwersyteckiej w auli "Solidarności"
» Starosta zadowolony z Polskiego Ładu. Będzie remont drogi i Domu Pomocy Społecznej
» Debiut malarski Wołoszyna
» Komunikat MZK
» Dzień japońskiej pielęgnacji ciała na zakończenie wystawy
» Tradycyjne tańce w Sokole
» Program "Czyste Powietrze" - spotkanie informacyjne
» Na co Polski Ład w powiecie? W Stalowej Woli na Plac Piłsudskiego i Ogród Jordanowski
» Czekają na reakcję miasta. O interwencję zwrócili się do radnych. Chodzi o ich życie i zdrowie
» Dyskutowali o tym, jak pomagać oraz jak korzystać z pomocy
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Zaczytany październik z biblioteką
» Przedszkolaki udekorowały naszą Galerię
» Pierwotna Puszcza Sandomierska
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Krzysztof Faraś na 18. Wyścigu Górskim Prządki Valvoline
»Krzysztof Faraś na 18. Wyścigu Górskim Prządki Valvoline
»4 Fashion Stalowa Wola
» II Powstańczy Rajd Rowerowy
»Rozwadów: przebudowa płyty głównej Rynku
»Krzysztof Faraś w Czarnej Górze
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Wtorek, 12 października 2021 r. godz. 13:36     /ZS/
"Śpiewać całym sercem" - opisana historia Chóru Kameralnego

Śpiewać całym sercem - opisana historia Chóru Kameralnego.
"Śpiewać całym sercem" - opisana historia Chóru Kameralnego.
Fot. ZS
Historia działalności Chóru Kameralnego Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli w latach 1985-2021 oraz pracy artystycznej jego twórcy i dyrygenta doktora Jerzego Augustyńskiego w stalowowolskim Domu Kultury w latach 1979-2021 opowiedziana została w liczącej 96 stron publikacji z mnóstwem archiwalnych i współczesnych zdjęć "Śpiewać całym sercem".

To, co wyróżnia tę publikacje od podobnych wydawanych z okazji rocznic zespołów artystycznych to są dziennikarskie reportaże z podróży chóru. Nie tylko relacje z koncertów, ale także opisy turystycznych atrakcji, z jakich słyną odwiedzane kraje. Pokazuje to klimat, jaki towarzyszy artystycznym wyjazdom.

Zespół uczestniczył w 41 zagranicznych podróżach koncertowych, przez ostatnie lata koncertował w Stanach Zjednoczonych, w Meksyku, w Kolumbii i w Chinach. Odbył 24 rejsy samolotami, łączna ilość kilometrów przebytych podczas wszystkich krajowych i zagranicznych tras to 175 tysięcy 560 kilometrów. Najwyższym miejscem, gdzie zespół śpiewał była góra Montserrate w Bogocie w Kolumbii na wysokości 3 tysięcy 152 metrów nad poziomem morza. To jedne z ciekawostek, jakie prezentowane są na oddzielnej stronie albumu.

Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Marek Gruchota we wstępie do albumu napisał: "36 lat temu w domu kultury tak powstawał Chór Kameralny: obok już uznanych zespo­łów, z ludźmi szukającymi przyjaznego miejsca dla siebie i swojej wrażliwości, o repertuarze subtelnym oraz otwierającym nowe przestrzenie muzyczne w lokalnym środowisku. W debiutanckiej roli dyrygenta/chórmistrza ujawnił się Jerzy Augustyński. Dojrzewał do bycia liderem pod okiem Stanisława Steczkowskiego, swego artystycznego mistrza. Praca poza głównym nurtem działalności domu kultury, bez nacisku i oczekiwania na spek­takularny sukces, stała się dla Chóru Kameralnego muzycznymi spotkaniami dobrych przyjaciół. Muzyczna przygoda Chóru Kameralnego oparta na zaufaniu, tolerancji ale i wyzwaniach artystycznych, rozwijała się zaskakująco intensywnie. Zespół reprezentuje Miejski Dom Kultury i Stalową Wolę na festiwalach w Polsce i Europie. Występował także w Meksyku, Chinach, Ko­lumbii i USA. Chór ze Stalowej Woli, miejscowości w środku Europy, stał się reprezentantem polskiej kultury muzycznej, fascynującej dla Zachodu i Wschodu".

W albumie czytamy: Chór Kameralny Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli jest mieszanym zespołem amatorskim utworzonym w lu­tym 1985 r. z inicjatywy Jerzego Augustyńskiego, który do dziś nieprzerwanie pełni funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta chóru. Radość ze wspólnego śpiewania oraz odkrywania róż­norodnych barw muzyki to niezmienne credo tego wielo­pokoleniowego chóru. Różnica wieku pomiędzy najmłod­szymi a najstarszymi chórzystami wynosiła często nawet kilkadziesiąt lat.

Na przestrzeni wielu lat śpiewały w nim całe rodziny, a więc ojcowie i matki wraz ze swoimi dziećmi, rodzeństwa, kuzynostwa, małżeństwa, a cały zespół niezmiennie tworzy jedną wielką 33-osobową "rodzinę" muzyczną, reprezentującą trzy pokolenia. Występują w nim przedstawiciele bardzo wielu profesji, ale także studenci i uczniowie.

Szeroki i różnorodny jest też jego repertuar. Obejmuje on muzykę dawną, ludową, opracowania muzyki jazzowej, rozrywkowej, fragmenty z oper i musicali, ale także dzieła wokalno-instrumentalne.

Warto dodać, że Jerzy Augustyński, założyciel i dyrygent chóru, doktor sztuk muzycznych, dyrygent, pedagog, menedżer kultury, nauczyciel akademicki, zastępca dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, z którym zawodowo związany jest nieprzerwanie od 1979 r. Jest wychowankiem legendarnego Stanisława Steczkowskiego, założyciela Chóru "Cantus", który zachęcił go do przyjazdu z Mielca do Stalowej Woli.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.