Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 26 października 2021 r. Imieniny: Ewarysta, Lucyny
 Wiadomości lokalne
» Za Polski Ład powstanie centrum miasta
» Droga Jamnica - Zbydniów już po przebudowie
» Jubileusz 30-lecia Fundacji Uniwersyteckiej w auli "Solidarności"
» Starosta zadowolony z Polskiego Ładu. Będzie remont drogi i Domu Pomocy Społecznej
» Debiut malarski Wołoszyna
» Komunikat MZK
» Dzień japońskiej pielęgnacji ciała na zakończenie wystawy
» Tradycyjne tańce w Sokole
» Program "Czyste Powietrze" - spotkanie informacyjne
» Na co Polski Ład w powiecie? W Stalowej Woli na Plac Piłsudskiego i Ogród Jordanowski
» Czekają na reakcję miasta. O interwencję zwrócili się do radnych. Chodzi o ich życie i zdrowie
» Dyskutowali o tym, jak pomagać oraz jak korzystać z pomocy
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Zaczytany październik z biblioteką
» Przedszkolaki udekorowały naszą Galerię
» Pierwotna Puszcza Sandomierska
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Krzysztof Faraś na 18. Wyścigu Górskim Prządki Valvoline
»Krzysztof Faraś na 18. Wyścigu Górskim Prządki Valvoline
»4 Fashion Stalowa Wola
» II Powstańczy Rajd Rowerowy
»Rozwadów: przebudowa płyty głównej Rynku
»Krzysztof Faraś w Czarnej Górze
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Czwartek, 16 września 2021 r. godz. 09:34     /T. Wosk/
Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

Prawie 40 porodów rodzinnych odbyło się w ostatnim kwartale w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.
Prawie 40 porodów rodzinnych odbyło się w ostatnim kwartale w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.
Fot. Jacek Rodecki
Prawie 40 porodów rodzinnych odbyło się w ostatnim kwartale w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Cieszą się one sporą popularnością i stanowią aż około 25% wszystkich porodów. Dodatkowo, specjalnie z myślą o ciężarnych pacjentkach oraz młodych matkach wprowadzono pomoc psychologa i dodatkowe posiłki.

Epidemia koronawirusa COVID-19 sprawiła, że przez długi czas porody rodzinne - ze względów bezpieczeństwa, nie odbywały się. Z czasem jednak, część szpitali zaczęła przywracać możliwość ich odbywania i w większości z nich, poród rodzinny można już zaplanować. - Byliśmy jednym z pierwszych szpitali w województwie podkarpackim, który powrócił do porodów rodzinnych. Wznowiliśmy je już 26 maja, czyli dokładnie w Dzień Matki. I to był dobry ruch, ponieważ okazało się, że wiele kobiet oraz ich partnerów jest chętnych, aby wspólnie przeżywać tę wyjątkową chwilę. Tylko przez te 3 miesiące mieliśmy na oddziale prawie 40 porodów rodzinnych - mówi Tomasz Adamczyk, lekarz kierujący Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

Organizując porody rodzinne, szpital musi uwzględniać zalecenia konsultantów krajowych w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz perinatologii. Zgodnie z tymi zaleceniami, szpital musi zapewnić kobiecie rodzącej w towarzystwie partnera, możliwość przebywania w osobnej sali porodowej, wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny. - I ten warunek jest trudny do spełnienia dla wielu szpitali. Ale akurat nie dla nas. Na naszym oddziale jesteśmy w stanie wygospodarować odpowiednią ilość pomieszczeń, aby spełnić wszystkie zalecenia oraz obostrzenia reżimu sanitarnego. Niedawno zdarzyło się nawet, że mieliśmy na oddziale jednocześnie 3 ojców "kangurujących" dzieci w tym samym czasie, w sąsiadujących ze sobą salach. To najlepszy dowód na to, że jesteśmy dobrze przygotowani do porodów rodzinnych - mówi Tomasz Adamczyk.

"Kangurowanie" dzieci bezpośrednio po porodzie, cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Polega to na tym, że ojciec może trzymać dziecko na gołej klatce piersiowej, gdy na przykład mama przebywa na sali pooperacyjnej po cięciu cesarskim lub musi odpocząć po porodzie. Niemowlę czuje ciepło taty i bicie jego serca, co wpływa na nie uspokajająco. "Kangurowanie" noworodka może odbywać się wyłącznie na terenie sali porodowej lub w pomieszczeniu do tego przygotowanym, nie dłużej niż przez 2 godziny, pod nadzorem personelu medycznego.

Co ważne dla wszystkich zainteresowanych, w ostatnich dniach, w stalowowolskim szpitalu uległa zmianie procedura przyjęcia osoby towarzyszącej do porodu. Wynika to z faktu, że coraz więcej zaszczepionych jest zarówno samych kobiet ciężarnych, jak i ich partnerów. - Uwzględniliśmy to w zaktualizowanej procedurze i teraz nie wymagamy od osób towarzyszących testu na obecność COVID-19, jeśli te w pełni się zaszczepiły i minęło od tego momentu minimum 2 tygodnie. To nie tylko ułatwia formalności, ale nie obciąża też przyszłych rodziców dodatkowymi kosztami - mówi Tomasz Adamczyk, lekarz kierujący Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym.

Nie zmienia to jednak faktu, że przy porodzie nie może towarzyszyć osoba, która jest: objęta kwarantanną, izolacją, miała w ciągu ostatnich 14 dni jakąkolwiek styczność z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19 lub wykazuje w dniu przyjęcia do szpitala objawy infekcji. Dodatkowo, jeśli partner rodzącej nie posiada certyfikatu potwierdzającego odbycie pełnego cyklu szczepień lub nie jest ozdrowieńcem posiadającym certyfikat potwierdzający zakażenie koronawirusem SARS CoV-2 do (do 180 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu), to powinien przedstawić negatywny wynik testu PCR lub testu antygenowego, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjęciem do szpitala. Natomiast w przypadku, gdy osoba towarzysząca nie jest w pełni zaszczepiona, nie jest ozdrowieńcem ani nie posiada wyniku testu, to może wykonać odpłatnytest antygenowy w kierunku COVID-19, w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (koszt 30 zł).

Trzeba też pamiętać, że osoba towarzysząca, zobowiązana jest przez cały okres pobytu w szpitalu zachować bezpieczny dystans wobec innych osób, często myć i dezynfekować ręce, a także mieć założoną maseczkę zakrywającą usta i nos. Jeśli poród kończy się cięciem cesarskim, partner ciężarnej nie może być obecny na sali do cięć cesarskich, natomiast może pozostać do "kangurowania" noworodka. Musi jednak przejść taką samą procedurę, jak osoba chcąca uczestniczyć w porodzie rodzinnym.

Na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli - w okresie od stycznia do końca sierpnia 2021 roku odbyło się już ponad 400 porodów. Kierownictwo oddziału liczy, że do końca tego roku uzbiera się ich w sumie sporo ponad 600. Pomóc w tym mają nie tylko dobrze zorganizowane porody rodzinne, ale też np. możliwość skorzystania z immersji wodnej, będącej jedną z metod łagodzenia bólu porodowego. - Immersja wodna polega na spędzeniu pierwszego okresu porodu w wannie, co pomaga łagodzić ból. Wystarczy zgłosić chęć skorzystania z tego rozwiązania lekarzowi bądź położnej. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych i akurat wanna nie jest już zajęta, to jesteśmy w stanie zaoferować rodzącym również taką możliwość - mówi Tomasz Adamczyk.

Ale to nie wszystko, kadra oddziału dba, aby pacjentki miały tu jak najwięcej udogodnień. Z inicjatywy personelu szpital zakupił m.in. sprzęt do łagodzenia bólu porodowego metodą stymulacji prądami małej częstotliwości TENS. Dodatkowo, kilkoro pracowników oddziału ze środków prywatnych zakupiło poduszki typu "fasolka" i "rogal", które obok podarowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy foteli laktacyjnych, są ogromnym wsparciem przy karmieniu piersią.

Wsparciem dla wszystkich przyszłych mam, jest też bez wątpienia organizowana przez stalowowolski szpital Szkoła Rodzenia, działająca przy Oddziale Ginekologiczno-Położniczym. - Po okresowym zawieszeniu z powodu epidemii, w czerwcu przywróciliśmy jej funkcjonowanie. Zajęcia są adresowane do kobiet po 26 tygodniu ciąży i prowadzą je nasze położne. Cały cykl składa się z 4 spotkań i omawiane są nią nich takie tematy jak: ciąża, poród, połóg oraz opieka nad noworodkiem. Zapraszamy na zajęcia wszystkie ciężarne, a zwłaszcza te, które są w swojej pierwszej ciąży - zachęca Teresa Wysocka, położna oddziałowa na Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym. Zajęcia w ramach Szkoły Rodzenia odbywają się w sali konferencyjnej przy Oddziale Dermatologicznym, a zgłosić się na nie można, dzwoniąc na numer telefonu: 600 938 196.

Innym, bardzo ważnym posunięciem, było wprowadzenie od maja tego roku opieki psychologicznej dla pacjentek Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. Codziennie, przez 2 godziny pojawia się na nim psycholog, która spotyka się i rozmawia ze znajdującymi się na oddziale kobietami ciężarnymi i młodymi matkami.

Warto również podkreślić, że kadra oraz dyrekcja lecznicy z uwagą podchodzą do wniosków i uwag pochodzących od samych pacjentek. - Przeanalizowaliśmy przeprowadzane wśród nich ankiety i na ich podstawie zadecydowaliśmy o wprowadzeniu do jadłospisu ciężarnych pacjentek oraz karmiących matek dodatkowego posiłku, a także wzbogaceniu ich diety w warzywa. Takie były oczekiwania pań i staramy się je spełniać. To przykład na to, że wsłuchujemy się w głosy pacjentów. One naprawdę nie przechodzą bez echa - mówi Monika Pachacz-Świderska, pełniąca obowiązki dyrektora SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 20 września 2021 r. godz. 14:10
~Kris
Brawo pan Adam Brawo. Wszyscy tak myślą i głośno to mówią Oczyścić otoczenie pani Dyrektor
+0-0
Sobota, 18 września 2021 r. godz. 12:47
~Solo
Same młode dziewczyny co są takie dorosłe ze idą się.. i maja tego efekt w młodym wieku dziecko. Jeszcze jak samotna matka to już wgl 0 zainteresowanie mężczyzn takimi kobietami
+0-0
Sobota, 18 września 2021 r. godz. 12:42
~Adam
Pani dyrektor musi pani zrobić koło siebie porządek żeby nikt pani nie kopał dołków więc Mazury do kontrolingu Konie do stadniny Sowy do lasu i kierownictwo kadr do archiwum i wtedy do boju!!!
+0-0
Piątek, 17 września 2021 r. godz. 16:01
~Dzidek
Po remoncie warunki są tam super, doświadczona fachowa kadra, mnóstwo badań, nic dziwnego że ludzie wolą tutaj urodzić.
+0-0
Piątek, 17 września 2021 r. godz. 15:58
~Rst
A ja zamiast w Nisku wolałam 2 dzieci urodzić w St. Woli
+0-0
Piątek, 17 września 2021 r. godz. 14:54
~Danka
Na położnictwie to było jak było ale teraz nowy ordynator nowy dyrektor to może się zmieni Bo pacjentki uciekały do Niska
+0-0
Piątek, 17 września 2021 r. godz. 13:21
~Krzysztof
Pan K i pani M do wyjeb...... Bo kto zrobił taki dlug kto przyglądał się i z czego są zadowoleni
+0-0
Piątek, 17 września 2021 r. godz. 11:14
~Aamon
Polki rodzą coraz więcej czarnych dzieci, ale jednak Polaków... Niedługo komunistyczni pseudo prawacy skrzyżowani z faszyzmem chyba cofną te wszystkie plusy.
+0-0
Piątek, 17 września 2021 r. godz. 12:11
~Aamon
Tak gorylu, jak wpis pod spodem zobaczyłem. To twój?
+0-0
Piątek, 17 września 2021 r. godz. 11:58
~Goryl
Nawet tu się udzielasz popaprańcu ????
+0-0
Piątek, 17 września 2021 r. godz. 08:29
~tor
A kiedy pierwszy tęczowy poród? Bo niby ciepli łatwiej zachodzą w ciąże??
+0-0
Piątek, 17 września 2021 r. godz. 10:53
~Aamon
To już księdza musisz zapytać. U nich 30% to homasy, ale chyba biorą tabletki ,, dzień po" i pewnie codziennie bo jak na razie też efektów nie mają. Nadzieja, że przez niepokalane poczęcie któryś zajdzie...
+0-0
Piątek, 17 września 2021 r. godz. 06:52
~Ferdek z Poniatowskiego
Ja to siem cieszę, że jest coraz więcej porodów, bo siem cieszę, że Polaków przybywa, a Helmutów ubywa i siem muszą ciapowatymi ratować, he he he. Do pracy młodzi Polacy. Rodzina i dzieci to wasze szczęście. Oj żebym ja był młodszy to bym też majstrował i kangurował, he he he.
+0-0
Czwartek, 16 września 2021 r. godz. 21:52
~Henio
Łoj duraki kto pyta dzie kasa Toyota z salonu noi porsche tyż kosztuje
+0-0
Czwartek, 16 września 2021 r. godz. 18:49
~Kornel
Więc pytamy gdzie jest kasa i skąd te długi. Ile odprawy dostał Pan Czajka
+0-0
Czwartek, 16 września 2021 r. godz. 15:53
~Kali gula
A kto rządził finansami przez ostatnie 5 lat? ...... Mazurowa. Proponuję zapytać ją gdzie jest kasa, skąd te długi.
+0-0
Czwartek, 16 września 2021 r. godz. 14:21
~Jania
Pani Dyrektor przyjmuje przecież pacjentów w sprawie skarg Ja uważam że trzeba ukrócić chamstwo trzeba zgłaszać problemy A położne wtedy zrobią się dużo milsze
+0-0
Czwartek, 16 września 2021 r. godz. 14:19
~Krysia
Będzie dobrze. Pani Dyrektor będzie mieć swoich ludzi którzy skontrolują pracę nierobów Najważniejsze pozbyć się K.... I tych co doprowadzili do takiego dlugu
+0-0
Czwartek, 16 września 2021 r. godz. 14:16
~Daga
Z chamstwem położnych spotkałam się na ginekologii Bezczelne babsko.dopadlo mnie ze głośno mowie przez telefon i przeszkodziłam jej w piciu kawki a była gidz8 a one nóżka na nóżkę Żenada Było ich kilka więcej chyba jak pacjentek
+0-0
Piątek, 17 września 2021 r. godz. 05:15
~Rufik
Patologia drąca japę przez telefon... Proszę się nie wypowiadać! Przeszkadzacie innym pacjentom i każdy to potwierdzi. Od 4 rano same k...y i ch..e lecą.
+0-0
Czwartek, 16 września 2021 r. godz. 13:08
~Pozytywny
Wiemy że nowa Dyrektor wdroży dużo mądrych zmian Tylko niech otoczy się zaufanymi ludźmi i sukces murowany Pozbyć się ekipy Cz Pan Starosta powinien wspierać nową Dyrektor i sam powinien posprzątać balagan po Cz a nie zostawiono na ręce pani Dyrektor To mądra kobieta da radę Trzymamy kciuki
+0-0
Czwartek, 16 września 2021 r. godz. 19:51
~Pan Felczer
... pan Starosta to sam jest wspolwinny w doprowadzeniu tego szpitala do stanu praktycznego upadku!~
+0-0
Czwartek, 16 września 2021 r. godz. 12:20
~Papierowa
A czy położne/pielęgniarki stresujące rodzącą matkę i krzyczące cyt. "Coś tak zasr..ła to łóżko" dalej są w pakiecie?
+0-0
Piątek, 17 września 2021 r. godz. 13:33
~Papierowa
@mama2 mam nadzieję, że to prawda bo ja mam traume do dzisiaj i omijam ten szpital szerokim łukiem… nawet na pobranie krwi tam nie idę.
+0-0
Piątek, 17 września 2021 r. godz. 11:57
~mama2
Jest dużo młodych nowych położnych, które mają super podejście do rodzących.
+0-0
Czwartek, 16 września 2021 r. godz. 12:18
~Syff
Bla bla bla… już nic nie będzie w stanie odbudować reputacji i szacunku do tego szpitala po tym co tam się działo i zapewne dalej dzieje. UMIERALNIA i tyle… każdemu zawsze odradzam jakikolwiek kontakt z tym szpitalem.
+0-0
Czwartek, 16 września 2021 r. godz. 11:51
~Wiktoria
Pani Monika swoją osobą już podnosi range szpitala. Wiem że jej mądre decyzje i doświadczenie w zarządzaniu uratują ten szpital. Powodzenia w dalszych decyzjach i brawo za słuchanie pacjentów Społeczeństwo to docenia Żaden Dyrektor nie miał takiego podejścia do pacjentów i ich rodzin.
+0-0
Czwartek, 16 września 2021 r. godz. 11:40
~Polak
Brawo dla. Pani Dyrektor .Musi Pani usunąć co niektórych przede wszystkim Pana K. innych starodawnych lekarzy którzy tylko patrzą na kasę.Trzymamy za Panią.
+0-0
Czwartek, 16 września 2021 r. godz. 11:28
~Qwert
Brawo, a zarazem zgroza, że w XXI wieku osiągnięciem jest psycholog, jedzenie,pojedyncza sala... Ale proszę pamiętać, że najważniejszy klimat robią ludzie - personel! Pamiętajcie Państwo o swojej misji, pracujecie z ludźmi - z człowiekiem, często przerażonym. Nie zapominajcie o tym!
+0-0
Czwartek, 16 września 2021 r. godz. 11:11
~ona
powinni zmienić też jakość tych posiłków. pamiętam, że będąc na oddziale po porodzie byłam głodna, bo niektórych potraw nie dało się zjeść mimo wszystko. Matki karmiące powinny mieć odpowiednie posiłki bo to podstawa. jeszcze powinni zatroszczyć się o kadrę odpowiednią, lekarzy z doświadczeniem i dobrą renomą
+0-0
Czwartek, 16 września 2021 r. godz. 11:02
~Kordek
No może wreszcie dobra zmiana zadziała Zgnita atmosferę ciężko będzie poprawić ale to mądra osoba ta Dyrektor więc da radę. Kto był sprawca zła na zielona trawkę do swojego szefa
+0-0
Czwartek, 16 września 2021 r. godz. 10:05
~Ada
Pani Dyrektor fajnie ze wreszcie coś dobrego Pani wnosi dobrymi pomysłami Jeszcze mądre decyzje odnośnie swojego otoczenia i nadzieja na podniesienie tego szpitala że zgliszczy po Cz.
+0-0
Czwartek, 16 września 2021 r. godz. 10:01
~Ania
Bravo Pani Dyrektor wreszcie ktoś słucha czego oczekuje spoleczenstwo
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.