Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 19 września 2021 r. Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
 Wiadomości lokalne
» Bezpieczniej na przejściach dla pieszych
» Do Stalowej Woli zjadą brydżyści
» Centrum Usług Wspólnych szuka pracowników. Wolne 4 etaty
» MBP zaprasza dzieci i młodzież do Dyskusyjnego Klubu Książki
» Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu
» Plac Piłsudskiego bez doraźnych remontów
» Komunikat PEC
» Mierzą hałas na obwodnicy Stalowej Woli i Niska
» Zachęcamy mieszkańców do skorzystania z badań profilaktycznych. One mogą uratować życie!
» Fabryka maseczek w Stalowej Woli pod lupą NIK?
» Korki na Brandwicy. Generalna Dyrekcja tłumaczy je dużym natężeniem ruchu
» Udaremnili jazdę po alkoholu. Nie była to policja
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» RELACJE. VI Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne (PROGRAM)
» Kazimierz Szymeczko - spotkanie online
» Nowa wystawa! "Małe Misie, Wielka Sztuka"
» Przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów
» Podróż do Japonii
» Pierwotna Puszcza Sandomierska
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: 4 Fashion Stalowa Wola
»4 Fashion Stalowa Wola
» II Powstańczy Rajd Rowerowy
»Rozwadów: przebudowa płyty głównej Rynku
»Krzysztof Faraś w Czarnej Górze
»Międzynarodowy Wyścig Kolarski w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Imprezy w mieście

Wtorek, 20 lipca 2021 r. godz. 09:47     /Informacja prasowa UM/
Stalowa Wola uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych

Stalowa Wola uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych.
Stalowa Wola uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych.
Tym razem 15 sierpnia 2021 roku, po raz dziewiąty Ci, którzy chcą uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych pobiegną w całej Polsce w biegu "Tropem Wilczym". W marcu wydarzenie nie odbyło się w związku z obostrzeniami, dlatego prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny zaprasza wszystkich chętnych do udziału w biegu na start do Parku Miejskiego. Dystanse do przebiegnięcia to 1963 m i/lub 5000 m. Udział w biegu jest bezpłatny. Zapisy już trwają!

Ogólnopolskim organizatorem biegu "Tropem Wilczym" - Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest Fundacja Wolność i Demokracja. Ideą akcji jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Od 2011 roku dzień 1 marca jest świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W ubiegłym roku w biegu, który odbył się 3 marca wzięło udział ok. 75 000 uczestników z 370 miast: około 300 miast-partnerów, 9 miast zagranicznych (Chicago, Christchurch, Herdorf, Keysborough, Londyn, Nowy Jork, Penrose Park, Wiedeń, Wilno), 50 miast w ramach biegów garnizonowych oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierze, ale również wojskowi z USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.

W Stalowej Woli 15 sierpnia pierwszy bieg na symboliczny dystans 1963 m (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek) rozpocznie się o godz. 9.00. Około godziny 9.15 natomiast wystartuje bieg na 5 km. Trasy obu dystansów przebiegać będą przez Park Miejski.

Uczestnicy biegu otrzymają pamiątkowe koszulki i medale. Dostępnych jest 350 pakietów, więc decyduje kolejność zgłoszeń. Podczas obecnej edycji zapisy Internetowe na stronie Tropem Wilczym tak, jak w poprzednim roku, nie będą dostępne. Na bieg będzie można zapisywać się do 10 sierpnia do godziny 15.30 tylko w Urzędzie Miasta Stalowej Woli bezpośrednio u Pana Roberta Rutyny w pokoju nr 117, ul. Kwiatkowskiego 1, lub drogą elektroniczną na adres mailowy: rrutyna@stalowawola.pl (w temacie: "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2021"). W zgłoszeniu należy podać swoje imię, nazwisko, datę urodzenia, wybrany dystans/dystanse i rozmiar koszulki.

Biuro zawodów w dniu biegu będzie znajdowało się budynku Urzędu Miasta przy ul. Wolności 7. Tam będą wydawane numery i pakiety startowe. Biuro będzie otwarte w godzinach od 7:00 do 8:45.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Środa, 21 lipca 2021 r. godz. 21:16
~Arczikus
Cześć i chwała bohaterom
+0-0
Środa, 21 lipca 2021 r. godz. 22:54
~Qwerty
Mam nadzieję że nie mówisz o tych żołnierzach którzy mordowali obywateli polskich po zakończeniu II wojny światowej dopuszczali sie mordowania cywili w tym kobiet i dzieci zachowywali sie ja SS palac ich domy cudem ocalale po wojnie.
+0-0
Środa, 21 lipca 2021 r. godz. 21:00
~Ferdek z Poniatowskiego
Straże! Pojmać Aamona i do lochu z nim. Potem postanowię co z nim zrobić.
+0-0
Czwartek, 22 lipca 2021 r. godz. 00:37
~PiSowska Paranoja
To ci sie sni po nocach, Pisowski fanatyku? A moze jeszcze tortury i obozy "dla nieposlusznych"?
+0-0
Środa, 21 lipca 2021 r. godz. 15:50
~Dr. Klemens
Dajcie spokój. To już śmieszne.
+0-0
Środa, 21 lipca 2021 r. godz. 12:10
~Aamon
Spory udział do powstania tego święta ma ojciec obecnego współpracownika J. Kaczyńskiego, niejaki Roman Kryże. Mówiono o nim nawet, że ma ,,prywatny cmentarz " na Służewie ( Mokotów). Był sprawcą mordu sądowego m.in. na Stanisławie Wawrzeckim ( 1965). Innymi, którym zawdzięczamy to święto, to przybyli z ZSRR dwaj wujkowie pewnych bliźniaków z Żoliborza. Henryk i Wilhelm Swiatkowscy ( Światkowscy). Henryk to nawet rotmistrza Pileckiego ma na rozkładzie. Willa, którą zajmowali, oddelegowani przez Stalina do utrwalania władzy ludowej bohaterowie obecnie jest własnością ich ukochanego siostrzeńca. Dzieki nim mamy to święto. Sława gierojom.
+1-0
Środa, 21 lipca 2021 r. godz. 11:27
wiechu
Może ktoś odpowie na pytanie,o co tak naprawdę walczyli ci "wyklęci",jakie efekty przyniosła ta "walka".Szczególnie jeszcze w latach 60-tych,gdy wszystko było już dawno ustalone.
+0-0
Środa, 21 lipca 2021 r. godz. 17:29
~Jałta i Poczdam
Efekty byly zerowe... I wladze dobrze wiedzialy, ze zadna Ameryka (USA), czy Wielka Brytania nie bedzie w Polsce interweniowac.
+0-0
Środa, 21 lipca 2021 r. godz. 07:00
~Aamon
Zabijali ludzi ze względu na wiarę, np.prawosławnych czy Świadków Jehowy, Żydów (,,Ogień"). Ale najistotniejszą rzeczą jest to, że nie wykonali rozkazu o demobilizacji i rozwiązaniu Państwa Podziemnego i jego sił zbrojnych. Mądry naród czeski nie wysyłał swoich rodaków na pewną śmierć. I gdzie dzisiaj są oni a gdzie my. U nas rządzą potomkowie oprawców i inteligencja w pierwszym pokoleniu, a tam elity przetrwały mimo tylu tragedii, jak chociażby inwazja Polsko-Sowiecka w 1968roku. Nie można ich porównywać i stawiać w jednym szeregu z W.Pileckim czyJ.Karskim.
+0-0
Czwartek, 22 lipca 2021 r. godz. 09:07
~Aamon
Nie ma ,, ordo srulis" ( nie gniewaj się, to nie złośliwie, samo jakoś się tak napisało) drugiego tak wspaniale ateistycznego narodu jak Czesi. Moze dlatego już o nich się mówi - ,, Holandia Europy środkowej".
+0-0
Środa, 21 lipca 2021 r. godz. 18:21
~Pod Batem Ordo Iuris
To fakt, Czesi jednak nie sa tak uzaleznieni od religii i (w szczegolnosci) od Watykanskiej Mafii!
+0-0
Wtorek, 20 lipca 2021 r. godz. 18:33
~Qwerty
Żołnierzy przekletych Ogień zdrajca i morderca łupaszko morderca Bury zdrajcą i morderca żołnierz który morduje własnych obywateli jest zwykłym bandytą a oni na dodatek mają krew dzieci na rękach i zachowywali się ja SS paląc ludziom domy i nie można tego tłumaczyć walka z komunizmem atakując nie uzbrojonych cywili mordując ich paląc ich żywcem to są bandyci i zwyrodnialcy.
+0-0
Środa, 21 lipca 2021 r. godz. 20:48
~coach
Aamon lubi opcję niemiecką, bo ich ciapowaci lepiej mieszają. Są wytrenowani na kozach.
+0-0
Środa, 21 lipca 2021 r. godz. 16:54
~Kuba
Ja nienawidzę Niemców za ich zbrodnie przeciw ludzkości, a obecnie za podrzucanie innym krajom tęczowych takich jak Aamon.
+0-0
Środa, 21 lipca 2021 r. godz. 10:57
~Aamon
,, 0pcja niemiecka". Tylko współpraca z Niemcami może ten dziki kraj wprowadzić do Europy. Wiedzieli o tym już przed wojną Polacy, którzy przewidywali co sie stanie gdy Sowiety wejdą.. Dzisiejsza sytuacja jest podobna - Kaczyński, Le Pen, Salvini, Orban z Putinem i do tego PIS i KK, a z drugiej strony Polacy, Europejczycy, wolnomularze czy liberałowie, którzy widzą człowieka wolnego, odrzucajacego zabobony, uprzedzenia, niewolnictwo umysłowe i rozporządzenie jego sumieniem. KK to najgorsza z możliwych form zniewolenia. My z tej traumy nie otrząśniemy się tak szybko, jak rdzenni mieszkańcy Kanady. Za długo tu są i dorobili się całej rzeszy fanatyków. Ale, jak uczy historia, KK nigdy nie wygrał, nawet po latach musiał przyznać, że nie miał racji albo tkwił w kłamstwie i błędzie.
+0-0
Środa, 21 lipca 2021 r. godz. 09:18
~Aamon
Oni tacy ,, wyklęci" jak Jarek ,, niepokorny". Legenda wzięła się stąd, jak ma mam Jarka 13 XII 1981roku krzyknęła - ,, ... Jarek wstawaj, południe minęło...", a ten odpowiedział- ,, mamo , jeszcze trochę pośpię...". I wtedy padły te słowa - ,, A coś ty dzisiaj taki niepokorny?" Tak narodziła się legenda największego bohatera podziemia antykomunistycznego.
+0-0
Środa, 21 lipca 2021 r. godz. 04:06
~KaMa
"Wyklęty"... Won do Putina pod skrzydełka jak się nie podoba Zachód!
+0-0
Środa, 21 lipca 2021 r. godz. 00:24
~Wasz Deficyt
Z dwojga zlego wole juz Niemcow, niz tych ze Wschodu. A tam wlasnie (na Wschod) kieruje Polske Pisowski "Wodzus". W strone Odessy, z ktorej do Polski przybyli przed II wojna swiatowa jego przodkowie!
+0-1
Wtorek, 20 lipca 2021 r. godz. 23:29
~historyk
@j23ć p3s: idź się wal jełopie. Niemcy są winni okropnych zbrodni i cierpień milionów ludzi. A niby tacy oni "cywilizowani" jak twierdzisz. To BARBARZYŃSCY!!!! Jak nasi przodkowie srali za stodołą to oni już mordowali inne narody.
+0-0
Wtorek, 20 lipca 2021 r. godz. 22:33
~j23ć p3s
@~WYKLĘTY, co ci pisi jełopie tak Niemcy przeszkadzają, Niemcy to mądry naród, mieli bieżącą wodę w domach jak twój pradziadek chodził sr.ć za stodołę
+1-1
Wtorek, 20 lipca 2021 r. godz. 21:26
~Komuna Wiecznie Zywa
Prawdziwi ZDRAJCY to sa czlonkowie PiSowskiej mafii, ktorzy prowadza Polske w objecia putinowskiej Rosji. Kropka!!!
+2-1
Wtorek, 20 lipca 2021 r. godz. 20:58
~WYKLĘTY
Zdrajcy to są w PO, bo nie służą Polsce tylko Niemcom. Czyli to są kolaboranci i powinni być do łysa ostrzyżeni.
+1-2
Wtorek, 20 lipca 2021 r. godz. 16:06
~Lawendowa Mafia
Czy to wszystko odbywa sie pod patronatem IPN (Instytutu Pogardy Narodowej) i IPN-owskich pseudohistorykow?
+1-1
Wtorek, 20 lipca 2021 r. godz. 17:56
~Aamon
Oddział rzeszowski IPN i taki fakcik. Znajomy miał z 1970 roku ulotki i materiały ze strajku w Gdyni, gdzie pracował w stoczni. Postanowił to udostepnić temu pseudohistorycznemu tworowi.Jeden ze,, szkolonych historyków" IPN-u w wieku ok. 30 lat stwierdził, że są SB- ckie. Drugi, mądrzejszy poprosił jednak, czy może skserować. Ten człowiek jest już na emeryturze, tak że pisowcy goowno mu mogą zrobić, gdyby to miał powtórzyć.
+0-0
Wtorek, 20 lipca 2021 r. godz. 15:45
~SU45-228
Wstyd brać udział w pisowskich szopkach, chyba, że jest się wyklętym kibolem.
+0-1
Wtorek, 20 lipca 2021 r. godz. 16:56
~Ptyś
Idź ze świeczką pod sąd. Będzie was 9-ciu.
+1-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.