Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 27 września 2021 r. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
 Wiadomości lokalne
» Komunikat MZK
» Odcinkowy pomiar na Tarnobrzeg. Dozwolona prędkość 80 km/h
» Uwaga kierowcy! Od 28 września utrudnienia z wjazdem na Okulickiego z obu stron ulicy
» Nocny pokaz balonów na zakończenie Babiego Lata
» Komisja Mieszkaniowa ma się zająć zadłużeniem na rzecz ZAB-u
» Informowali o prawach pracowników sezonowych
» Upamiętnili 40 rocznicę Pacyfikacji Kopalni "Wujek" i zamordowanych górników
» Zakaz odwiedzin w szpitalu. Powodem koronawirus
» Za rok remont Spacerowej
» Turbia. Grają w padla - sport rakietowy, który zyskuje u nas popularność
» Makabryczna zbrodnia w Zdziechowicach Drugich. Sąd wyznaczył terminy rozpraw
» Po raz kolejny do Stalowej Woli zawita kino samochodowe
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Mariusz Wollny - spotkanie online
» Nowa wystawa! "Małe Misie, Wielka Sztuka"
» Przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów
» Weekend seniora z kulturą
» Ruszają zapisy do Szkoły Rysunku i Malarstwa "Karpiński"
» Podróż do Japonii
» Pierwotna Puszcza Sandomierska
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: 4 Fashion Stalowa Wola
»4 Fashion Stalowa Wola
» II Powstańczy Rajd Rowerowy
»Rozwadów: przebudowa płyty głównej Rynku
»Krzysztof Faraś w Czarnej Górze
»Międzynarodowy Wyścig Kolarski w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Gospodarka

Piątek, 25 czerwca 2021 r. godz. 14:29     /Informacja prasowa CPK/
Pociągiem w niespełna dwie godziny do Warszawy

Ponad 40-kilometrowy odcinek nowej linii Łętownia - Rzeszów to kolejowy łącznik prowadzący od strony Stalowej Woli w kierunku stolicy Podkarpacia.
Ponad 40-kilometrowy odcinek nowej linii Łętownia - Rzeszów to kolejowy łącznik prowadzący od strony Stalowej Woli w kierunku stolicy Podkarpacia.
Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała dziś umowę na prace przygotowawcze dla nowej linii kolejowej na odcinku: Łętownia-Rzeszów. Dzięki niej mieszkańcy Podkarpacia dotrą z Rzeszowa do Warszawy prawie dwa razy szybciej niż obecnie. Poprawi się również dojazd m.in. do Stalowej Woli, Tarnobrzegu, Ostrowca, Świętokrzyskiego, Radomia i Grójca, a także z centrum Rzeszowa do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Łętownia-Rzeszów to pierwsza inwestycja spółki CPK w województwie podkarpackim. Umowa o wartości 9,7 mln zł netto została podpisana podczas konferencji prasowej na stacji PKP Rzeszów Główny.

Ponad 40-kilometrowy odcinek nowej linii Łętownia - Rzeszów to kolejowy łącznik prowadzący od strony Stalowej Woli w kierunku stolicy Podkarpacia. Składają się na niego planowane linie kolejowe: nr 58 od stacji Łętownia do Rzeszowa i nr 632 do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Trasa powstanie w ramach tzw. szprychy nr 6, która połączy Warszawę i CPK z Radomiem, Ostrowcem Świętokrzyskim, Stalową Wolą i Rzeszowem, a docelowo z Sanokiem.

- CPK to nie tylko lotnisko, to przede wszystkim rozwój kolei w całej Polsce. W tym kontekście pamiętamy o każdej części naszego kraju, bo chcemy zapewnić dobrą dostępność transportową dla każdego obywatela. Jesteśmy przekonani, że m.in. od tego, jak będzie się dojeżdżać z Rzeszowa do Warszawy, CPK czy Trójmiasta zależy rozwój gospodarczy Polski - powiedział wiceminister Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

- Dzisiaj na dojazd pociągu z Rzeszowa do Warszawy potrzeba minimum 4 godziny, ponieważ jadą one okrężną trasą przez Kraków. Dobra wiadomość dla pasażerów jest taka, że skrócimy ten czas prawie dwukrotnie, budując bezpośrednie połączenie z Warszawą. W dalszych planach mamy stworzenie tzw. magistrali wschodniej, która połączy Rzeszów z Lublinem i Białymstokiem - mówi Radosław Kantak, członek zarządu CPK ds. inwestycji kolejowych.

Kontrakt na prace przygotowawcze, a konkretnie na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), został zawarty z konsorcjum firm: BBF, Ingerop Polska i SAFEGE. To efekt kolejnego z rozstrzygniętych przetargów na STEŚ dla łącznie 743 km nowych linii kolejowych z prawie 1800 km wchodzących w skład Programu CPK.

- Zdajemy sobie sprawę, jak ważne przy trasowaniu tej linii kolejowej będzie wsłuchanie się w głos mieszkańców i uwzględnienie wszystkich lokalnych uwarunkowań. Dlatego w ramach umowy planujemy wyjątkowo szerokie konsultacje społeczne, które zapewnią stosowną wymianę informacji. Jest to już kolejne opracowanie tego typu, które będziemy realizować. Doświadczenie personelu naszego konsorcjum to gwarancja jakości - mówi Maciej Adamczak, prezes spółki BBF, przedstawiciel wykonawcy.

W ramach STEŚ wykonawca dostarczy spółce CPK m.in. prognozy ruchu, a także analizy - np. ruchowo-eksploatacyjne, techniczne, środowiskowe i wielokryterialne. Celem STEŚ jest opracowanie dla odcinka Łętownia-Rzeszów specjalistycznej dokumentacji na potrzeby projektowe wraz ze wskazaniem jej rekomendowanego przebiegu. Na przygotowanie STEŚ wykonawca będzie miał 13 miesięcy. Realizacja i rozliczenie całej umowy może potrwać łącznie 18 miesięcy, ponieważ w skład zamówienia wchodzi także dokumentacja geologiczna i mapy do celów projektowych.

Na linii nr 58 Łętownia - Rzeszów pociągi będą rozpędzać się do prędkości do 250 km/h, a na linii nr 632 do Lotniska Rzeszów-Jasionka do 120 km/h. Inwestycje kolejowe CPK w Podkarpackiem zapewnią docelowe skrócenie przejazdu z Rzeszowa do Warszawy do 2 godz. 15 min , ze Stalowej Woli do 1 godz. 45 min i z Tarnobrzegu do 1 godz. 55 min. Z Jasła, Krosna i Sanoka dojedziemy do stolicy w 2 godz. 50 min, a z Przemyśla w 3 godz. 15 min.

Według harmonogramu pierwsze roboty budowlane mają ruszyć w 2023 r. CPK zakłada, że odcinek linii łączący Łętownię z Rzeszowem zostanie oddany do użytku przed końcem 2027 r.

Docelowo w ramach Programu CPK na Podkarpaciu zostanie zbudowanych 155 km nowych linii kolejowych, a kolejne 173 km zostaną zmodernizowane.

Program Kolejowy CPK zakłada budowę łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. Na te inwestycje składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 "szprych" prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 28 czerwca 2021 r. godz. 07:28
~Kubi
Hahahahaha Aaaahahahaha A nie, czekaj wy tak na poważnie? To pośmieje się mocniej. AHAHAHAHAHHAAHAHA
+0-0
Niedziela, 27 czerwca 2021 r. godz. 18:22
~Jednojezdniowy
Kolejne "sny o potędze" ?
+0-2
Niedziela, 27 czerwca 2021 r. godz. 17:33
~PiSowska Fabryka Masek
Cuda, panie... kolejne Pisowskie cuda! A zazwyczaj konczy sie tak, ze ktos napycha sobie kieszenie, a PiSowskie projekty nigdy nie sa do konca zrealizowane...
+0-1
Sobota, 26 czerwca 2021 r. godz. 07:26
~NadSzyszkownik
"Jesteśmy przekonani, że m.in. od tego, jak będzie się dojeżdżać z Rzeszowa do Warszawy, CPK czy Trójmiasta zależy rozwój gospodarczy Polski - powiedział wiceminister Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK." I za taka gladka mowę, ten PiSuarczyk kosi co miesiac ponad 40 tysiecy zł do swojej kieszeni.
+1-0
Niedziela, 27 czerwca 2021 r. godz. 04:12
~Lewym Sierpowym
Zamiesciles tu leniu ("oficerze") kopie mojego wpisu. Dokladna kopie!
+0-0
Sobota, 26 czerwca 2021 r. godz. 22:21
~Oficer Wszechmogący
To nie był mój wpis - widac, że złodziej nicków znowu urzęduje na tym forum !
+0-0
Sobota, 26 czerwca 2021 r. godz. 19:33
~Lewym Sierpowym
To nie był mój wpis - widac, że złodziej nicków znowu urzęduje na tym forum !
+0-0
Sobota, 26 czerwca 2021 r. godz. 18:23
~NadSzyszkownik
A chocby stad... Wg. "Faktu" (2020): "Gigantyczne zarobki w CPK. Poseł PiS: Nie uważam, żeby to było za dużo! Tanie państwo? Nie bardzo! Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jeszcze nie ruszyła, a zarząd państwowej spółki już zarabia dziesiątki tysięcy złotych. Pełnomocnik rządu ds. CPK, poseł PiS Marcin Horała ocenił jednak, że "kwoty są bardzo skromne jak na te warunki". Portal tvn24bis.pl podał, że prezes Mikołaj Wild zarabia miesięcznie 49 tys. zł brutto (32 575 zł netto), a członkowie zarządu Piotr Malepszak, Sylwia Matusiak, Michał Wrona po 44 tys. zł brutto (29 450 zł netto). O to, czy to nie nazbyt wysokie wynagrodzenie, biorąc pod uwagę fakt, że lotnisko miałoby zacząć funkcjonować w ciągu siedmiu lat, Gazeta.pl zapytała posła PiS Marcina Horałę, pełnomocnika rządu ds. CPK. - Nie uważam, żeby to było za dużo. To jest zgodnie z ustawą kominową, z regulacjami, jakie są w spółkach skarbu państwa, które generalnie doprowadziły do tego, że państwowe spółki mniej wydają na pensje - ocenił Horała. - To są kwoty nieporównywalne z zarządami innych takich projektów - dodał. - Jakby pan zobaczył, ile zarządzający lotniskiem Changi (port lotniczy Singapur-Chang, uważane jest za jedno z pięciu najważniejszych lotnisk Azji. Lotnisko jest stale powiększane - przyp. red.), niedawno budowanym zarabiali, wtedy gdy było ono projektowane, więc to bardzo skromnie jak na te warunki - dowodził poseł w rozmowie z dziennikarzem portalu." A sam Horała bierze pieniadze (a) jako czlonek rzadu - podsekretarz stanu (b) jako posel (c) z samej spolki "CPK". I to razem daje tez ponad 40 tys. miesiecznie.
+0-0
Sobota, 26 czerwca 2021 r. godz. 17:32
~Oficer Wszechmogący
Wszyscy to Ferdek, złodzieju nicków wiedzą. Sam Horała to przyznał.
+0-0
Sobota, 26 czerwca 2021 r. godz. 15:08
~Lewym Sierpowym
skąd wiesz mętna głowo?
+0-0
Sobota, 26 czerwca 2021 r. godz. 09:25
manukun
Ciekaw jestem, czy którykolwiek z tych partyjnych karierowiczów widzi korzyści dla ruchu regionalnego? Przecież po oddaniu tej linii pociągiem dojechać do centrum Rzeszowa będzie szybciej niż samochodem. I to nawet przy oddanej do użytku ekspresówce.
+0-0
Sobota, 26 czerwca 2021 r. godz. 05:58
~Tworki pozdrawiają
tak, tak, oczywiście, zostanie zbudowane, mamy już huśtawki, fabrykę maseczek, banki, kościoły i parkingi, śmiać się czy płakać, żenua
+0-2
Sobota, 26 czerwca 2021 r. godz. 05:10
~bajki z mchu i paproci
To wszystko, to tylko kolejne "bajki z mchu i paproci". I nic poza tym!
+0-2
Piątek, 25 czerwca 2021 r. godz. 21:06
~jozek
Ponizsze kometarze pisza sami POpaprancy.Oni tylko obiecuja gruszki na wierzbie a jak dochodza do wladzy to wszystko sprzedaja za pol darmo i na nic niemaja pinedzy
+2-3
Sobota, 26 czerwca 2021 r. godz. 04:15
~ncna_zmiana
... "jozek", czyli kolejny PiSowski analfabeta na forum?
+0-1
Piątek, 25 czerwca 2021 r. godz. 20:40
~mitomani u władzy
"CPK" to tylko WIelki "Miś" PiSowskich aparatczykow. Przy obecnym ruchu lotniczym w Europie (i prognozach na najblizsze lata) ta budowa nie ma zadnego sensu!
+1-2
Piątek, 25 czerwca 2021 r. godz. 18:35
~józef
tylko najpierw do tego Rzeszowa trzeba będzie dojechać jednym z miliona polskich elektrycznych samochodów. Ale o to jestem spokojny. To już tylko rok jak będą jeździć po polskich drogach.
+1-0
Piątek, 25 czerwca 2021 r. godz. 17:44
~Dyzio
Z Charzewic?
+0-0
Piątek, 25 czerwca 2021 r. godz. 16:36
~Nota
CPK będzie takie samo jak promy i elektrownia w Ostrołęce za 1 miliard 300 milionów! Takie megalomańskiego pomysly są po to aby powołać spółki które będą zatrudniać swoich kolesi i rodzin oraz po to aby robić za miliony analizy, usługi doradcze, obsługa pr, inne wały.
+2-1
Piątek, 25 czerwca 2021 r. godz. 16:23
~Lucyfer
A co z odcinkiem łętownia Stalowa wola? Czyżby tylko 120? Jakoś nie wyobrażam sobie aby pociąg śmigał przez rudnik nisko i stalowa 250km/h na tych krętych torach. Wyprostowanie ich raczej nie wchodzi w grę.
+0-0
Sobota, 26 czerwca 2021 r. godz. 21:01
manukun
Nie jest.
+0-0
Sobota, 26 czerwca 2021 r. godz. 18:25
~elektryk
Do predkosci powyzej 200 km/godzine potrzebne jest tez inne zasilanie sieci!
+0-0
Piątek, 25 czerwca 2021 r. godz. 21:53
manukun
Przecież tamta linia z Rozwadowa do Przeworska wymaga modernizacji. Dopiero w przyszłej perspektywie będą na nią wolne środki. Z Rozwadowa do Zbydniowa projekt zakłada jużjuż powyżej 200 km/h.
+0-0
Piątek, 25 czerwca 2021 r. godz. 15:52
~Wszystkie przejazdy kolejowe w PL na wiadukty
Czyli z Rzeszowa do Stalowej w 30 minut dojedzie pendolino? Szybciej niźli autosanem, wykoszą ich i w końcu stare ciarupy z PRLu pójda na złom. Proponuję aby WSZYSTKIE PRZEJAZDY PRZEZ TORY BYŁY OWIADUKTOWANE badz omostowane aby ruch był bez szlabanów a nie daj aby był goły i wespoły z znakiem X. To usprawni całkowicie bezpieczeństwo.
+0-0
Piątek, 25 czerwca 2021 r. godz. 20:58
~Kulejorz
Zgubiliscie jedno zero w cenach biletów, tyle obecnie kosztuje dojazd
+0-0
Piątek, 25 czerwca 2021 r. godz. 16:50
~Aaaaą
myślisz że bilet będzie kosztować 11pln? raczej 30.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.