Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 12 czerwca 2021 r. Imieniny: Gwidona, Leonii, Niny
 Wiadomości lokalne
» Coraz więcej kierowców traci prawo jazdy za nadmierną prędkość
» Zamiast kwarantanny zrób test na COVID-19
» Oferta pracy: Mechanik / Elektromechanik Samochodowy
» Kiedy skoszą trawę na Alejach?
» Komunikacyjny chaos na Rozwadowskiej
» Część przystanków na Popiełuszki czasowo wyłączona z użytkowania
» Stalowowolskie Sokoły uczciły pamięć ostatniego prezesa TG Sokół w Rozwadowie
» Na sprzedaż Klub Muzyczny ARKADIA w Stalowej Woli
» Czołowe zderzenie w Zdziechowicach. Kierowca BMW pijany
» Powstał film o Stalowej Woli - Miasto z piasków i serc
» Autorską metodą przenoszą mrówcze kolonie
» Spacerowa ma szansę być "spacerową"
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Otwarcie Rozwadowskiego Domu Kultury "Sokół"
» Premiera filmu "Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola"
» Rozwadowski Targ Staroci zaprasza
» Podróż do Japonii w Galerii Karpińskiego
» Muzealny projekt on-line o wzornictwie ludowym z nagrodami i wystawą
» Trudne Słówka. Portret mojego logopedy
» Pierwotna Puszcza Sandomierska
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Krzysztof Faraś w Magurze Małastowskiej
»Krzysztof Faraś w Magurze Małastowskiej
»Krzysztof Faraś na wyścigu w Załużu
»Obwodnica Stalowej Woli i Niska
»Otwarto Podwórko na Pławie
»Marsz o Wolność i Marsz Niewolników
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Środa, 2 czerwca 2021 r. godz. 12:28     /Informacja prasowa MBP/
Stalowowolska biblioteka doceniona za pielęgnowanie regionalizmu

Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie dotyczącym działalności związanej z regionalizmem.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie dotyczącym działalności związanej z regionalizmem.
Fot. Jacek Rodecki
Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie dotyczącym działalności związanej z regionalizmem. Konkurs został ogłoszony przez redakcję "Poradnika Bibliotekarza" pod nazwą "Regionalizm - specjalność bibliotek".

Celem konkursu było podzielenie się doświadczeniami i efektami swojej pracy. Nagrodzono 9 bibliotek, które realizują, w ramach swej działalności regionalnej, oryginalne i różnorodne pomysły. Wśród wyróżnionych znalazła się także stalowowolska książnica.

- Stalowowolska MBP może się pochwalić bogatym księgozbiorem regionalnym, atrakcyjną i różnorodną edukacją dzieci, młodzieży i dorosłych, wykorzystaniem nowoczesnych technologii cyfrowych (Stalowowolska Biblioteka Cyfrowa). Poprzez spotkania autorskie, spotkania z regionalistami, pogadanki, odczyty, gawędy, prezentacje multimedialne, zajęcia połączone z zabawą lub zajęciami plastycznymi bibliotekarze starają się rozbudzić wśród najmłodszych i tych trochę starszych dzieci zainteresowanie dziejami i kulturą regionu. Pomaga w tym także atmosfera miejsca i otoczenie książkami. Tematyka zajęć edukacyjnych i kulturalnych oscyluje wokół dziedzictwa Centralnego Okręgu Przemysłowego, historii miasta tak nierozerwalnie związanego z dziejami COP-u, portretów budowniczych miasta, pierwszych pionierów, postaci ważnych dla regionu w różnych dziedzinach życia. Ważnym zadaniem jest też przekazanie kolejnym pokoleniom wiedzy o kulturze regionu lasowiackiego, o jego bogatych tradycjach, obyczajach - przekonuje Ewa Biały, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Melchiora Wańkowicza.

W 2019 roku w samej Bibliotece Głównej w pogadankach i wykładach wzięło udział 617 uczniów klas I -VIII, a do marca 2020 - 163. Prezentacje multimedialne, książki, albumy, stanowią świetne dopełnienie opowieści pełnych ciekawostek i zaskakujących informacji da młodych mieszkańców naszego miasta. Najmłodsi uczestnicy zajęć (przedszkolaki i uczniowie klas I-VI) po krótkich pogadankach wprowadzających w dany temat uczestniczą w warsztatach plastycznych.

- Tradycją stalowowolskiej biblioteki jest organizowanie konkursów o tematyce regionalnej. Są to konkursy literackie, plastyczne, wiedzy o historii regionu. Na stałe w bibliotecznym kalendarzu imprez znalazły miejsce międzypokoleniowe warsztaty świąteczne dla mieszkańców Stalowej Woli. Wtedy hol biblioteki zapełnia się dziećmi, rodzicami i dziadkami, którzy wspólnie z bibliotekarzami tworzą ozdoby świąteczne nawiązujące do ozdób lasowiackich. Oryginalne, własnoręcznie wykonane palmy, podłaźniczki, papierowe ozdoby choinkowe ozdabiają w czasie świąt stalowowolskie domy - wylicza Joanna Rybak, kierownik Biblioteki Głównej.

Przez kilka lat działał w bibliotece Klub Młodych Regionalistów zorganizowany dla młodych entuzjastów i pasjonatów poznania historii małej ojczyzny, który realizował projekt "Rozkochać w swej ziemi’". Dla najmłodszych stalowowolscy bibliotekarze od wielu lat organizują cykliczne zajęcia podczas ferii i wakacji. Inspiracją do spotkań stają się często tematy związane z historią miasta. Na przykład w 2015 roku pracownicy MBP stworzyli z dziećmi makietę kilku dzielnic miasta. Mali architekci i budowniczowie projektowali i budowali ulice, obiekty miejskie, kościoły. Z kartonów i pudełek wyczarowywali bloki mieszkalne wokół których rosły "sosny", tak charakterystyczne dla krajobrazu naszego miasta. Z kolei w czasie ferii w 2019 roku dla dzieci w wieku 6-12 lat zorganizowano zimowe zajęcia z historią dworca kolejowego w tle pt. "Przystanek Biblioteka". Zajęcia dotyczyły historii i tradycji kolejnictwa w Rozwadowie.

Dla dorosłych stalowowolan od wielu lat stalowowolska biblioteka, w każdy ostatni czwartek miesiąca, organizowała spotkania dla miłośników literatury regionalnej, promuje poetów i pisarzy z naszych terenów. Działalność ta zostanie wznowiona niebawem - po poluzowaniu restrykcji sanitarnych.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.