Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 16 maja 2021 r. Imieniny: Andrzeja, Jądrzeja, Małgorzaty
 Wiadomości lokalne
» Plac zabaw w Rozwadowie: wystajace gwoździe, brakujące deski
» Wybrano laureatów Gałązki Sosny. Kto otrzymał nagrodę od miasta?
» Po izraelskich flagach, lalka "we krwi" na chodniku w centrum miasta
» Zdziechowice: zjechała z drogi i wjechała w drzewo
» Krwawe ślady dłoni na fladze Izraela w Stalowej Woli!
» Potrącenie dwóch rowerzystów na górce rozwadowskiej
» 33-latka zabłądziła w lesie. Szukała jej policja
» 15 maja pojedziemy obwodnicą
» Nowy gabinet kosmetyczny Diament zaprasza!
» Komunikat MZK
» DW-855: wypadek w Zdziechowicach Drugich. Osobówka wjchała w TIR-a
» Remont Komisji Edukacji Narodowej częścią większego projektu
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Noc Muzeów
» Koncert Krzesimira Dębskiego w Stalowej Woli
» Etnoilustracje. Między światami. Magia obrzędów wiosennych.
» Podróż do Japonii w Galerii Karpińskiego
» Muzealny projekt on-line o wzornictwie ludowym z nagrodami i wystawą
» Pierwotna Puszcza Sandomierska
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Obwodnica Stalowej Woli i Niska
»Obwodnica Stalowej Woli i Niska
»Otwarto Podwórko na Pławie
»Marsz o Wolność i Marsz Niewolników
»Wicepremier Gowin w Stalowej Woli o budownictwie mieszkaniowym
»Serca na nakrętki
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 10:16     /Informacja prasowa/Natalia Kozak/
Nowi lekarze i więcej porodów w stalowowolskim szpitalu

Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli może pochwalić się rozpoczęciem w ostatnim czasie współpracy z 5 lekarzami o specjalizacji ginekolog - położnik.
Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli może pochwalić się rozpoczęciem w ostatnim czasie współpracy z 5 lekarzami o specjalizacji ginekolog - położnik.
Fot. Jacek Rodecki
Dobre wieści z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w stalowowolskim szpitalu. W krótkim czasie współpracę z nim rozpoczęło 5 nowych lekarzy. Wzrasta też liczba porodów na oddziale.

W dobie problemów kadrowych, z którymi boryka się większość polskich szpitali, SPZZOZ Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli może pochwalić się rozpoczęciem w ostatnim czasie współpracy z 5 lekarzami o specjalizacji ginekolog - położnik.

- Mimo, że nie podjęli zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, to i tak dla naszego oddziału stanowi to poważne wzmocnienie. Cieszy nas też to, że większość z tych lekarzy to młodzi ludzie, co jest dość budujące i perspektywiczne. Na oddziale cały czas jest minimum 2 lekarzy, daje to lepszy komfort pracy, ale przede wszystkim nasze pacjentki są lepiej zabezpieczone - tłumaczy Tomasz Adamczyk, lekarz kierujący Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym.

Oddział ten, jest ściśle powiązany z Oddziałem Neonatologicznym, na którym też pojawił się ostatnio nowy lekarz, a konkretnie lekarz kierujący oddziałem. To wzmocnienie kadrowe zaczyna przekładać się w bezpośredni sposób na wzrost liczby porodów w stalowowolskim szpitalu. I to mimo zapaści demograficznej, z jaką mamy do czynienia w naszym kraju, a którą najlepiej obrazują dane Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z nich, że w styczniu 2021 roku urodziło się w kraju tylko 25 tys. dzieci, a dla porównania - w styczniu 2020 roku było ich aż 33 tys. Dodatkowo, między 2010 a 2020 rokiem, liczba porodów w styczniu ani razu nie spadała poniżej 30 tys. Aż do teraz. - Ta statystyka jest więc dramatyczna i niestety ma również swoje lokalne odzwierciedlenie. Dlatego staramy się robić wszystko, aby przyciągać jak najwięcej pacjentek spoza naszego powiatu i to się dzieje. W tym roku mamy już ponad 200 odebranych porodów na oddziale i to rokuje na to, że powinniśmy na koniec roku zbliżyć się w sumie do 700 porodów. To byłby rewelacyjny wynik. Dla porównania, w najgorszym dla nas 2019 roku było ich 594, a w 2020 roku - 619. W chwili obecnej 30 procent porodów, to porody pacjentek spoza naszego powiatu. Dominują pod tym względem powiaty niżański oraz tarnobrzeski. Są też pacjentki z powiatów sandomierskiego i janowskiego, a ostatnio zdarzają się nawet z okolic Rzeszowa. To dla nas budujące i świadczy o tym, że kobiety mają do nas zaufanie, skoro chcą rodzić na naszym oddziale - mówi Tomasz Adamczyk.

I nie ukrywa, iż ma nadzieję, że wzrost liczby urodzeń w stalowowolskim szpitalu stanie się trwałym trendem. A oprócz wzmocnienia kadrowego oddziału, mają do tego przyczynić się kolejne działania. Między innymi powrót do porodów rodzinnych, które przed wybuchem pandemii cieszyły się sporym zainteresowaniem.

- COVID-19 sprawił, że musieliśmy z nich zrezygnować. Obostrzenia związane z epidemią zmusiły nas do przeorganizowania naszego oddziału tak, że w razie gdyby trafiła nam się pacjentka covidowa - a takie na oddziale też się pojawiają i rodzą - to musimy mieć możliwość odizolowania jej i właśnie taką izolatkę posiadamy. Mamy wypracowaną strategię oraz procedury mające nam umożliwić powrót do porodów rodzinnych, musimy tylko dosprzętowić nieco salę w której będą się odbywać i w zasadzie będziemy mogli ruszać. Liczę, że uda się to jeszcze latem - zapowiada lekarz kierujący Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym.

W planach jest też wprowadzenie znieczulenia zewnątrzoponowego dla rodzących, choć tu problemem jest kadra. Chodzi o lekarzy anestezjologów oraz pielęgniarki anestozjologiczne, które zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, muszą uczestniczyć w porodach ze znieczuleniem zewnątrzoponowym.

- A tych brakuje w każdym szpitalu w kraju, ponieważ niemal wszyscy są zaangażowani w walkę o życie pacjentów chorych na COVID-19. Obsługują respiratory i nie mają jak uczestniczyć w działaniach na blokach operacyjnych. To bolączka wszystkich szpitali. Dlatego mamy pomysł, aby przeszkolić nasze położne, aby odbyły kursy kwalifikujące je do asystowania przy takim znieczuleniu. Mamy nadzieję, że to ułatwiłoby sprawę, choć lekarzy anestezjologów już nie zastąpimy - mówi Tomasz Adamczyk.

Dzięki wzmocnieniu kadry oddziału oraz rosnącej liczbie porodów, pojawiła się nadzieja, że Oddział Ginekologiczno-Położniczy w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli mógłby powalczyć o przyznanie II stopnia referencyjności. - Spowoduje to lepszą wycenę rozliczanych procedur, co opłacałoby się szpitalowi ze względów ekonomicznych. W mojej ocenie, nasz Oddział Ginekologiczny już spełnia ku temu warunki. Na ten moment główną barierą jest to, że II poziom referencyjny musi posiadać również Oddział Neonatologiczny, a do tego potrzeba jeszcze jednego specjalisty neonatologa. Niewykluczone, że w drugiej połowie roku będziemy spełniać wszystkie warunki - mówi Grzegorz Czajka, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 4 maja 2021 r. godz. 11:20
~Zbyszek
Dobrze ze chociaż tutaj mogę napisać włączyć się do podziękowań Doktor Ulewicz. Nie wiedziałem że przeszła na emeryturę Wspaniale..prowadzila..mojego dziadka przez wiele lat Teraz mamy problem ale mamy namiary na Rzeszow Bardzo dobry fachowiec i super podejście do pacjenta
+0-0
Wtorek, 4 maja 2021 r. godz. 11:07
~Pacjent
Do Ander........ Robi się lepiej????? To gdzie się podział personel okulistyczny Żyjesz człowieku w zakłamaniu i niewiedzy
+0-0
Wtorek, 4 maja 2021 r. godz. 11:04
~Wnuk
Jak była Doktor Ulewicz to moja babcia była zadowolona z jej podejścia do pacjenta a teraz była tylko raz i więcej tam się nie pojawi woli Tarnobrzeg
+0-0
Poniedziałek, 3 maja 2021 r. godz. 18:41
~Neqq
Chyba jak sobie domalujecie to się zwiększa liczba noworodków.
+0-0
Poniedziałek, 3 maja 2021 r. godz. 15:35
~ander
Na okulistyce też zaczyna się robić lepiej, jest nowa pani ordynator.
+0-0
Poniedziałek, 3 maja 2021 r. godz. 13:30
~Jarek
Najgorsza opinia pacjentów to ginekologia i okulistyka choć tej drugiej ponoć nie ma
+0-0
Poniedziałek, 3 maja 2021 r. godz. 08:53
~Mądry
Wdzięczna pacjentka to chyba pracuje na tej neonatologii....... Bo musi ratować sytuację. Niech pani idzie na miasto bądź poczekalnię w przychodni i zbada poziom zadowolenia pacjentów ze szpitala w StW
+0-0
Niedziela, 2 maja 2021 r. godz. 22:44
~Wdzięczna Pacjentka
W ubiegłym roku rodziłam w stalowowolskim szpitalu. Serdecznie dziękuję profesjonalnej kadrze za okazaną mi pomoc, byłam bardzo mile zaskoczona. Panie z neantologii zaangazowane sercem w swoją pracę. Poprzedni porod odbyl sie w innym miescie, to był koszmar. Zycze Kadrze zdrowia i wytrwalosci.
+0-0
Niedziela, 2 maja 2021 r. godz. 16:40
~Anna
W Nisku o niebo lepiej......kultura i podejcie do kobiet super.polecam Nisko
+0-0
Poniedziałek, 3 maja 2021 r. godz. 14:41
~Czytelniczka
W żadnym wypadku. Nie dość że tam brzydko sprzęt starocie to personel wiele zostawia do życzenia
+0-0
Niedziela, 2 maja 2021 r. godz. 14:51
ANGEL
Więcej porodów bo mniej miejsca dla covidowców.
+0-0
Niedziela, 2 maja 2021 r. godz. 00:07
~Ferdek z Poniatowskiego
Z tytułu można wywnioskowąć, że większa liczba porodów jest zasługą nowych lekarzy, he he he. Kobitki wypowiedzcie siem.
+0-0
Niedziela, 2 maja 2021 r. godz. 16:37
~kobitka
Bo Ferdek... z lekarzami to zdrowiej, a z księdzem to bez grzechu.
+0-0
Niedziela, 2 maja 2021 r. godz. 07:11
~Tworki pozdrawiają
nawet tutaj musiałeś dziadek blucha puścić, znawco porodów
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 23:54
~Kot Kirus
Ja rodziłam 19 i 12 lat temu i gdyby nie mój lekarz, cudowny doktor pewnie skończyło by się źle. Dziś mam 2 piękne córki a to wszystko dzieki specjalistom że stalowowolskiego szpitala, a dokładnie dzieki doktorowi Zymrózowi
+0-0
Niedziela, 2 maja 2021 r. godz. 11:42
~Pacjenntka
Doktor Zymróz to naprawdę złoty człowiek i prawdziwa perła na tym oddziale.
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 23:05
~nnn
rodziłam w stalowej 15 lat temu i to z tzw "znajomościami. ja i syn przeżyliśmy tylko dzięki położnej, która sprzeciwiła się lekarzowi (ułożenie wysokie proste, a lekarz chciał koniecznie bym rodziła naturalnie). nigdy więcej dopóki stalowej nie wrócą specjaliści i doświadczeni lekarze (mam na myśli wszystkie dziedziny), którzy odeszli przez poprzedniego dyretktora. pacjent musi najpierw stać się najważniejszy. w stalowej nie ma nic, by móc nazwać "rodzić po ludzku"
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 21:48
Agadom
Rodziłam w Nisku (niestety) gdyż Stalowa była zamknięta i nigdy więcej tego bym nie chciała powtórzyć ... Lekarze szkoda gadać a pielęgniarki dokładnie takie same ... Natomiast przed porodem zaliczyłam tydzień w Stalowej i powiem tak jak dla mnie Stalowa lepsza... Pielęgniarki SUPER! Całkiem inne podejście do pacjenta z sercem i uśmiechem.. idąc do szpitala bałam się że jedzenie będzie nie zjadliwe i czekają mnie głodówki ..co nie jest w skazane w odmiennym stanie ...ku mojemu zaskoczeniu jedzenie bardzo dobre i w Stalowej i w Nisku ...
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 19:44
~Pacjentka
Położnictwo ginekologia w Stalowej...... Nigdy więcej.......... Na ginekologii........ Szkoda mówić
+0-1
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 13:43
~Jt
Co wy to opowiadacie. Żona rodziła niedawno. Gdyby ni położne i pielęgniarki, które pomagały żonie to raz, a dwa zawsze z dobrej woli schodziły na dół po prowiant, ubrania. To żoną była by na pastwę losu.... bzdur nie piszcie.
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 13:33
~Mummy
Ochrona krocza... jeżeli masz rodzinne na oddziale zrobimy, jeśli nie, proszę wyrazić zgodę na nacięcie. Coś jest chyba nie tak. Ciężarne i matki rozmawiają częściej niż się wydaje autorom artykułu. Krótkie podsumowanie, nie słowa a czyny, poczta pantoflowa załatwi resztę, tak jak to kiedyś zrobiła.
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 13:23
~Krzysztof#
Pani Kozak,Panie Czajka, Panie Adamczyk, zamiast umieszczać artykuły w mediach, lepiej zejść na oddział i tam zacząć wprowadzać zmiany. W 2019 roku zaangażowanie położnych, empatyczność na poziomie zero, komentarze o wypaleniu zawodowym sprawiają że złe opinie idą w świat i na następny nie chcę się już wracać. Na pewno nie cały personel jest taki jak my trafiliśmy ale słuchanie rozmów o przepisach na pasztety i kotlety i brak zainteresowania ciężarna ukazuje smutną prawdę o części personelu. Wisienką na torcie jest wanna... że za to nikt dyscyplinarnie nie odpowiedział wszak została zakupiona z naszych podatków i kurz z niej ścierany jest niestety też z naszych podatków.
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 14:12
~Była pacjentka
Rok 2017 to samo. Brak mi słów na ten szpital i oddział. Nigdy więcej.
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 13:18
~mamuszka
Dzieci w Polsce bedzie sie rodzic coraz mniej .Wchodzi niz demograficzny w okres rozrodczy,nastala tez moda na jedno gora dwoje dzieci a czesto bezdzietnosc z wyboru.Im wiecej kontroli i ingerencji panstwa i kosciola w te sprawy tym mniej ochoty na macierzynstwo bo kazdy takä mlodä matke chcialby pouczac,instruowac,stwarzac nakazy i zakazy.Polska jest krajem wrogim matkom i dzieciom
+0-0
Niedziela, 2 maja 2021 r. godz. 18:51
~furman z Tworkowa
@~Oficer Wszechmogący, to masz dziadek niezbyt wygórowane wymagania, Polki są grube, zaniedbane, żle wykształcone, zarabiają mniej od facetów i mają niewiele do gadania, buhaje rulez
+0-0
Niedziela, 2 maja 2021 r. godz. 10:33
~bez komentarza
@~Oficer Wszechmogący, posyłam ci dziadu lichocki paluszek, niestety dzisiaj do gadania najwięcej, mają dyzmy, chamy i prostaki
+0-0
Niedziela, 2 maja 2021 r. godz. 07:10
~bez komentarza
kto by chciał rodzić dzieci w tym katotalibanie, trzeba mieć nierówno pod sufitem, kobieta jest traktowana jak inkubator a jedynymi właścicielami kobiecej macicy jest kk i pisie dziadersy a jak urodzi to zostaje jedyną właścicielką dziecka, zwłaszcza niepełnosprawnego
+0-0
Niedziela, 2 maja 2021 r. godz. 06:20
~Oficer Wszechmogący
Polki są piękne i pożadane. Zwłaszcza przez Helmutów. To nie ściemniaj. Ty nie urodzisz, bo brzydula jesteś i żaden men cię nie POżąda
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 12:44
~Filip
Nisko ma dobrych zarzadzajacych i Stalowa im nie dorowna
+0-1
Poniedziałek, 3 maja 2021 r. godz. 14:46
~Stw
Gościu niewiesz co piszesz. Żadne Nisko!
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 12:16
~Tymcio2708
Ten szpital to i tak jest kompletna porażka
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 10:57
~Ania
Proszę napisać ile było porodów w Stalowej a ile w Nisku przez ostatnie 3miesiace Czyli co w Nisku Covida nie ma??? Dlaczego pacjentki z okolic wybierają Nisko..... Proszę sobie odpowiedziec
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 10:55
~Kamel
Najlepiej wymianę zacząć.. Od dołu.. Bo szpital jeszcze bardziej się cofa aniżeli za B..... a Wszystkich powołanych zamienić bo będzie koszmar. Bierzcie przykład z Niska i Tbg Nisko ma fachowców i na chirurgii i w ogóle a Tarnobrzeg ma wspaniałą okulistykę ciężko będzie dorównać o ile w ogóle.
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 12:56
~luka
Bezpowrotnie minęły czasy świetności stalowowolskiej lecznicy gdzie było kilku konsultantów wojewódzkich różnych specjalności. Teraz pozostał z dawnej świetności tylko przymiotnik "Specjalistyczny" co ma się do rzeczywistości jak pięść do nosa! Ktoś za ten upadek z pewnością ponosi odpowiedzialność a pytanie retoryczne, kto? Wszak sukces ma wielu ojców a porażka jest zawsze sierotą!
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.