Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 16 maja 2021 r. Imieniny: Andrzeja, Jądrzeja, Małgorzaty
 Wiadomości lokalne
» Plac zabaw w Rozwadowie: wystajace gwoździe, brakujące deski
» Wybrano laureatów Gałązki Sosny. Kto otrzymał nagrodę od miasta?
» Po izraelskich flagach, lalka "we krwi" na chodniku w centrum miasta
» Zdziechowice: zjechała z drogi i wjechała w drzewo
» Krwawe ślady dłoni na fladze Izraela w Stalowej Woli!
» Potrącenie dwóch rowerzystów na górce rozwadowskiej
» 33-latka zabłądziła w lesie. Szukała jej policja
» 15 maja pojedziemy obwodnicą
» Nowy gabinet kosmetyczny Diament zaprasza!
» Komunikat MZK
» DW-855: wypadek w Zdziechowicach Drugich. Osobówka wjchała w TIR-a
» Remont Komisji Edukacji Narodowej częścią większego projektu
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Noc Muzeów
» Koncert Krzesimira Dębskiego w Stalowej Woli
» Etnoilustracje. Między światami. Magia obrzędów wiosennych.
» Podróż do Japonii w Galerii Karpińskiego
» Muzealny projekt on-line o wzornictwie ludowym z nagrodami i wystawą
» Pierwotna Puszcza Sandomierska
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Obwodnica Stalowej Woli i Niska
»Obwodnica Stalowej Woli i Niska
»Otwarto Podwórko na Pławie
»Marsz o Wolność i Marsz Niewolników
»Wicepremier Gowin w Stalowej Woli o budownictwie mieszkaniowym
»Serca na nakrętki
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Czwartek, 29 kwietnia 2021 r. godz. 12:24     /Magdalena Rodecka/
Międzynarodowa konferencja z Norwegami. O Lasowiakach i remoncie Miejskiego Domu Kultury

Remont MDK rozpocznie się za kilka tygodni i potrwa przeszło dwa lata. Na ten czas organizacja zajęć będzie się odbywać w różnych częściach miasta i obiektach.
Remont MDK rozpocznie się za kilka tygodni i potrwa przeszło dwa lata. Na ten czas organizacja zajęć będzie się odbywać w różnych częściach miasta i obiektach.
Fot. Jacek Rodecki
Dzięki środkom norweskim pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, niebawem rozpocznie się remont wnętrz Miejskiego Domu Kultury. Jednocześnie będą prowadzone działania mające na celu pogłębienie wiedzy na temat dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej - Lasowiaków.

Założenia projektu norweskim partnerom, którzy będą nam służyć nie tylko głosem doradczym ale i wezmę udział w warsztatach, przedstawiono dziś na konferencji prasowej on-line.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny mówił, że dzięki wsparciu nową jakość zyska nie tylko Miejski Dom Kultury jako budynek, to przede wszystkim szereg działań miękkich, które pozwolą rozwijać pasje artystyczne, wracać do korzeni, pielęgnować tradycje lasowiackie. - Będziemy czerpać od państwa wiedzę, dobre praktyki. Mamy też nadzieję, że ubogacimy państwa naszą kulturą, lasowiacką. To tradycje nie do końca odkryta ale tkwiąca w nas bardzo głęboko - stwierdził prezydent.

Realizacja remontu niebawem się rozpocznie. Miasto jest na etapie wyłaniania wykonawcy. W sali widowiskowej pojawi się 725 nowych, wygodnych foteli, które nie będą "grały" w czasie ich składania, zmieniona zostanie geometria sali, pojawi się nowe energooszczędne oświetlenie, podjazdy na osób niepełnosprawnych, komunikaty pisane Braillem, pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących. Pełną modernizację przejdzie scena, powstanie zapadnia, inteligentne oświetlenie, udźwiękowienie i kurtyny.

Nową jakość ma zyskać zaplecze, w tym garderoby, pokoje socjalne, magazynowe, mała sala kinowa zostanie zmieniona na sale muzyczno-taneczną.

Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Marek Gruchota mówił o działaniach "miękkich" towarzyszących remontowi infrastruktury. Część z nich będzie realizowana w trakcie, część po przebudowie. Nie zabraknie we współpracy z norweską organizacją pozarządową INTBAU Norway: seminariów, sympozjów, warsztatów, kwerend, opracowań, wszelkiego rodzaju działań, umożliwiających wdrożenie oferty kulturalno-edukacyjnej, opierającej się na 4 filarach: zarządzaniu dziedzictwem kulturowym, zwiększeniu dostępu do sztuki, kultury i edukacji, rozbudzaniu oraz zaspokajaniu potrzeb i zainteresowań kulturalnych mieszkańców miasta i regionu oraz przedsiębiorczości w kulturze.

W trakcie trwania projektu zostanie przygotowana oferta 22 nowych wydarzeń kulturalno - edukacyjnych. Ponadto zostanie powołany Dział Zarządzania Lokalnym Dziedzictwem Kulturowym, którego zadaniem będzie gromadzenie, przetwarzanie, promowanie, utrwalanie i udostępnienie dziedzictwa kulturowego związanego z MDK oraz Klaster Lasowiacki, dzięki któremu będzie możliwa integracja podmiotów z terenów lasowiackich w widłach rzeki Wisły i Sanu. Niniejsze działanie ma na celu wsparcie biznesów opartych na rodzimej tradycji. Opracowane zostaną materiały źródłowe obrzędowości lasowiackiej, nastąpi reinterpretacja Zespołu Pieśni i Tańca "Lasowiacy" oraz Zespołu Pieśni iTańca "Mali Lasowiacy", zaś zwieńczeniem tych działań będzie zorganizowany Festiwal Rzemiosła Lasowiackiego.

Planowane do organizacji wydarzenia skierowane będą zarówno dla seniorów, osób dorosłych, dzieci i młodzieży szkolnej oraz wszystkich zainteresowanych mieszkańców Stalowej Woli i okolic. Wprowadzone zostaną działania rodzinne, międzypokoleniowe i integracyjne oraz integrujące mniejszość ukraińską w naszym mieście.

- Uruchomienie tych wszystkich działań pozwoli "odkurzyć" dziedzictwo kulturalne z dawnych lat ludzi mieszkających w Puszczy Sandomierskiej. Mimo że był to lud biedny a jak wiadomo do biedy nikt nie chce się przyznawać, była to społeczność bardzo wesoła, harda i wrzawa - mówi wyjaśnia Marek Gruchota.

Planowane jest stworzenie wystawy stałej w przestrzeni MDK, opracowanie projektu jej identyfikacji graficznej, opracowanie kuratorskie kolekcji, jak również wykonanie instalacji artystycznej wzbogacającej zbiór kolekcji. Wystawa będzie prezentowała zgromadzone zasoby, artefakty i obiekty sztuki MDK będące świadectwem dziedzictwa kulturowego jego społeczności.


Promowany będzie nierozerwalny ze Stalową Wolą socrelizm, przez wystawę połączoną z wernisażem "Wzorcowe miasto produkcji. Architektura Stalowej Woli 1937-1989", oraz konferencję naukową.

Dom Kultury, architektura, jego przesłanie będą oparte na Leopoldzie Tyrmandzie, o którym przypomniano podczas odbywającego się niedawno Festiwalu. Festiwalu doczeka się także Stanisław Steczkowski, człowiek legenda, dyrygent chóralny, twórca i założyciel wielu chórów. Znany pedagog i krzewiciel kultury muzycznej w naszym mieście.

Remont MDK rozpocznie się za kilka tygodni i potrwa przeszło dwa lata. Na ten czas organizacja zajęć będzie się odbywać w różnych częściach miasta i obiektach.

Wartość projektu ""Przebudowa i wykonanie prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego" wynosi 19,9 mln zł, z czego: 13,4 mln zł to środki zewnętrzne. Wład gminy Stalowa Wola i partnera projektu, stowarzyszenia INTBAU Norway - 6,1 mln zł.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 15:10
~olka
Przeżyliśmy zabory, obaliliśmy komunę i Platfusów to przeżyjemy i tęczową zarazę. LGBT to tylko moda pompowana przez Sorosa, która już przemija.
+0-0
Niedziela, 2 maja 2021 r. godz. 07:14
~mieszkanka
ciebie też ferdek przeżyjemy i twoje mundre komentarze na tym forum, zajęcia nie masz w domu, na etacie tu robisz trollu, Henek cię wymienił na młodszy model, czy co?
+0-0
Niedziela, 2 maja 2021 r. godz. 00:13
~Bolek
Ja obaliłem komunę bo przeskoczyłem przez płot.
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 19:19
~Aamon
A TW Balbina? 17 -letni Wojtyła też latał do Sapiehy, który mówił, że szkoda żeby taki śliczny chłopiec w aktory poszedł. Nie sądzcie, bo dużo niedomówień jest w tym życiorysie obrońcy pedofilów. Chyba, że Don Stanislao tam mieszał, ten co dla Polski jak Głódź jest zasłużony. Pedofilia über aloes!
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 19:14
~Nie oszukacie historii!
To kto te "komune obalal"? Kaczynski Jaro pod pierzyna u mamusi? A moze "bankster" Pinokio Morawiecki, ktory w przedszkolu ulotki rozrzucal? A moze sam Marszalek Terlecki, ktory klej wachal i do SB donosil?
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 18:37
~wasza ignorancja
"LGBT" istnialo zawsze i wszedzie... np. w starozytnej Grecji, Egipcie i w Rzymie. Istnialo tez w Polsce (np. K. Szymanowski, J. Iwaszkiewicz i wielu innych). I to nie ma zupelnie nic wspolnego z zadnym "Sorosem"! Dlaczego Pisuary i Pisuardessy zawsze musza chwalic sie ogromem swojej ignorancji?
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 13:21
~artek
ciekawe co pozostanie z obecnie działających zespołów po trzech a może i czterech latach bezruchu. Dziwne że to Norwegowie będą nas uczyli pracy w działalności artystycznej. U nich to działalnośc marginalna.
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 07:04
~mieszkanka StW
nie ogarniam katolicy miłujący bliźniego swego, coście się tak tego lgbt czepili, takimi ich natura stworzyła, robią wam coś złego? trochę szacunku, czepcie się pedofilów w sukienkach zamiast rzucać na tackę, hipokryci!
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 14:02
~mamuszka
LGBT to jest idealny temat zastepczy,problem praktycznie nie istnieje .Poszukuje sie igly w stogu siana a z tego stogu siana robi sie stos i urzädza "polowanie na czarownice".Nagle w tym kraju odkryli ze istniejä homoseksualisci a byli przeciez od czasow starozytnych.To taka walka z wiatrakami niewiadomo po co? na co? i dlaczego?.Do tego jeszcze takie bzdury typu homoseksualizm mozna leczyc.Pytam sie komu to potrzebne i co na tym mozna ugrac.Nie mozna kogos zmusic do prokreacji to jest zycie z wyboru i trudno i g...o powinno nas to obchodzic
+0-0
Piątek, 30 kwietnia 2021 r. godz. 23:59
~Ppp
Opozycyjne trolle sr@czki dostały z zawiści.
+0-0
Piątek, 30 kwietnia 2021 r. godz. 18:08
~Eryk 83
A co z lgbt? A co z praworządnością?
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 12:28
~Aamon
@Młoda, tam jest cudzysłów!
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 06:46
~młoda
@Aamon, jaka niepedalska? wczoraj się urodziłeś? przeczytałam książkę Chłopaki z Dubaju", już do kupienia, jest teoria, że znany Jadosław też miał chłopaka do zadań specjalnych
+0-0
Piątek, 30 kwietnia 2021 r. godz. 23:41
~nocna_zmiana
Wiecie jak mają byc rozdysponowane pieniądze z funduszu odbudowy z UE? Społki skarbu państwa mają dostąc bezwrotne pienieadze, a samorządy pieniadze z pozyczek, czyli my mieszkańcy gmin mamy potem to spłacic, bo panowie szlachta musi się nakraść pieniedzy z UE!
+0-0
Piątek, 30 kwietnia 2021 r. godz. 19:44
~Aamon
To już Jarek, Bartek i Antoni z Krzyśkiem i Edmundem rozstrzygnie. Może dofinansowania dla pedofilów? Norwegowie są otwarci , jak przystało na europejczowików np. na małżeństwa jednopłciowe czy ogólnie LGBT, więc PIS jako partia ,,niepedalska" ( mimo takich członków- Bruksela!) może te fundusze pozyskać. Pozdrawiam wszystkich, którzy są sobą i nie muszą tego ukrywać, jak Jarek czy Antoni.
+0-0
Piątek, 30 kwietnia 2021 r. godz. 19:00
~Ciotka Tolerancja
Akurat Stalowa Wola nie podjela zadnej uchwaly dyskryminujacej ludzi LGBT... ale, jezeli w przyszlosci takowa zechce podjac, to fundusze norweskie moze utracic. Tylko tyle i az tyle!
+0-0
Piątek, 30 kwietnia 2021 r. godz. 15:40
~Oficer Wszechmogący
Ja lubię Norwegóf i ich dorsze, ale te z Bałtyku.
+0-0
Sobota, 1 maja 2021 r. godz. 06:04
~jaro
Masz rację Hiacynda, ale co wymagać od głąba
+0-0
Piątek, 30 kwietnia 2021 r. godz. 17:31
~Hiacynta
Tyle, ze Norwegia nie ma lezy nad Morzem Baltyckim!
+0-0
Piątek, 30 kwietnia 2021 r. godz. 12:36
~Helmud
Dół dla szczepionych a balkon nieszczepieni.
+0-0
Piątek, 30 kwietnia 2021 r. godz. 11:58
~OBŁUDNICY
@Maximus to wybitnie boli naszą psełdoopozycję. Najpierw hejtowali że nie dostaniemy środków norweskich, teraz hejtują bo hejtują. A oficjalnie to tacy oczytani i kulturalni. To ładny MDK wam przeszkadza??
+0-0
Piątek, 30 kwietnia 2021 r. godz. 17:46
~Komuna_Powrociła
Norwegowie dobrze wiedza co sie tu wyprawia, i ze Polska coraz bardziej oddala sie od cywilizowanej czesci Europy, a zbliza do krajow autorytarnych, takich jak Bialorus, Moldawia, czy Rosja !
+0-0
Piątek, 30 kwietnia 2021 r. godz. 15:48
~olka
Bo Platfusy nic innego oprócz hejtowania nie potrafią.
+0-0
Piątek, 30 kwietnia 2021 r. godz. 08:43
~Maximus
Strasznie boli, że udało się 13,5 miliona dostać hajsu od innych... Oj, jak boli...
+0-0
Niedziela, 2 maja 2021 r. godz. 07:31
~bez komenta
Prostytutki i Sutenerzy
+0-0
Piątek, 30 kwietnia 2021 r. godz. 18:10
~PiS - Pasożyty i Sępy
Jak PiS wyprowadzi Polske z Unii Europejskiej (czego poczatki wlasnie leza w rekach Trybunalu Julii "Wolfgangowej" Przylebskiej) to nie dostaniecie tez juz ani grosza z Norwegii. I to na tyle!
+0-0
Piątek, 30 kwietnia 2021 r. godz. 08:40
~___
Widzę, że hejterstwo i zawistne bezmózgi trzymają "poziom" dyskusji.
+0-0
Piątek, 30 kwietnia 2021 r. godz. 07:41
~dziadek z Hutniczej
pierdu, pierdu, ja się zdrzemnę
+0-0
Czwartek, 29 kwietnia 2021 r. godz. 16:20
manukun
Czy już jest pomysł na wykorzystanie budynku po remoncie, czy sala widowiskowa dalej będzie służyć wiecom partyjnym
+0-0
Piątek, 30 kwietnia 2021 r. godz. 08:44
~bobe
Gdybyś naprawdę interesował się hejterze MANEKIN tym projektem to byś wiedział. No ale ty nawet nie mieszkasz w Stalowej Woli.
+0-0
Piątek, 30 kwietnia 2021 r. godz. 07:40
~moherowa babka
@~komuna wiecznie żywa, lepiej niech siedzi z kotem
+0-0
Czwartek, 29 kwietnia 2021 r. godz. 21:08
~komuna wiecznie żywa
... i moze nawet sam "Wodz Narodu" Kaczynski Jaroslaw tu na wiec przyjedzie?
+0-0
Czwartek, 29 kwietnia 2021 r. godz. 15:42
~wyborca
Mozna maliniaka zaprosic po angielsku z norwegami pogada,pochwali sie fabryka maseczek
+0-0
Czwartek, 29 kwietnia 2021 r. godz. 15:18
~trelemorele
co z remontem terenu wokol MDK?????
+0-0
Czwartek, 29 kwietnia 2021 r. godz. 14:25
~tuman
następne luckowe show ala Duda Gowin Morawiecki i Przyjaciele z Norwegi teraz.To już jest żałosne czy śmieszne ?
+0-0
Czwartek, 29 kwietnia 2021 r. godz. 17:02
~Hutnicza
To fakt, "Lucjusz Utracjusz" sztuke lansu opanowal prawie do perfekcji!
+0-0
Czwartek, 29 kwietnia 2021 r. godz. 13:36
~jasio
ciekawe jakie oceny miala dyrekcja z geometrii o sali niewspominajac
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.