Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 28 lutego 2021 r. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
 Wiadomości lokalne
» Powiatowa Rada Rynku Pracy. Wyzwania w dobie pandemii
» Początkiem marca pływalnia kryta nieczynna
» Mieszkańcy chętnie dzielą się nakrętkami
» Kto dyrektorem Muzeum Regionalnego?
» 125 km/h przez miasto. Mężczyzna stracił prawo jazdy
» Wymodeluj sylwetkę z IMoos w EstetClinic!
» Szczepienie to droga przez mękę?
» Kreatywni pasjonaci, czyli szkolna telewizja w Zespole Szkół "Sikorski", "przy basenie"
» Kliknij i pomóż przedszkolakom wygrać meble i zabawki
» Na krajówkach ma być bezpieczniej. DK77 w Stalowej Woli drogą wojewódzką
» Uwaga na oszustów podających się za pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej
» Na rysunkach pokazali, jak unikać zagrożenia w sieci
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Tango" Sławomira Mrożka - premiera Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. Józefa Żmudy
» Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych
» Dzieje wędrującej kolekcji
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Marsz o Wolność i Marsz Niewolników
»Marsz o Wolność i Marsz Niewolników
»Wicepremier Gowin w Stalowej Woli o budownictwie mieszkaniowym
»Serca na nakrętki
»Ford Ranger dla OSP Jastkowice
»Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 13:31     /Magdalena Rodecka/
To nas uderzy po kieszeni - twierdzą mieszkańcy gminy Radomyśl, którzy zapłacą więcej za bilet

Kursy do Woli Rzeczyckiej będzie zabezpieczał PKS. Mają powrócić w lutym.
Kursy do Woli Rzeczyckiej będzie zabezpieczał PKS. Mają powrócić w lutym.
Fot. Jacek Rodecki
Nie milkną echa wtorkowej publikacji "W Radomyślu komunikację miejską zamienili na powiatową. Dzięki rządowej dopłacie". Skontaktowało się z nami grono mieszkańców gminy Radomyśl nad Sanem, którzy chcieli przedstawić w tym temacie swoje uwagi.

Przypomnijmy, od 9 stycznia 2021 roku do gminy Radomyśl nad Sanem nie pojadą autobusy Zakładu Komunikacji Miejskiej w Stalowej Woli. Linia nr 18 do Woli Rzeczyckiej została zlikwidowana. Obsługę ma przejąć PKS.

Wójt Radomyśla nad Sanem Jan Pyrkosz wyjaśniał, że powodem była ekonomia. Końcem roku ze stalowowolskiego Urzędu Miasta do gminy wpłynęło pismo o wzroście dofinansowania: - W ubiegłym roku cena była do przyjęcia. Płaciliśmy rocznie za obsługę 26 tysięcy złotych. Teraz ponad 50 tysięcy złotych. Zapłata ponad 8 złotych za wozokilometr bardzo obciążyłaby nasz budżet - mówi Jan Pyrkosz. Wójt zdecydował się na współpracę z Przedsiębiorstwem Komunikacji Samochodowej bo przewoźnik może liczyć na rządową dopłatę do wozokilometra. Gminę wozokilometr ma kosztować złotówkę.

- Gminę ma kosztować złotówkę ale czy ktoś przeliczył ile nas to będzie kosztować? - mówi jedna z kobiet, która wylicza, że dojeżdżając do pracy do Stalowej Woli, w ZKM płaciła 3 złote za bilet, u prywatnego przewoźnika zapłaci 5 złotych, w PKS-ie 6/7 złotych. - W miesięcznym budżecie to około 120 złotych. To dla mnie niemała kwota - stwierdza. Dodaje, że urzędnik nigdy nie zrozumie zwykłego człowieka bo po pierwsze, z komunikacji publicznej nie korzysta a po drugie zna osoby, pracujące w urzędzie gminy, które dojeżdżają do pracy, składając się w kilka osób na benzynę. - Czyli jednak umieją liczyć jak chodzi o swoje portfele? - dodaje.

Nasi rozmówcy podnosili także kwestie dojazdu do miejsc pracy, szkół, bezpieczeństwa z tym związanego, a to za sprawą dużej liczby przystanków i bliskości. Wskazywali na komfort jazdy bo tabor komunikacji miejskiej jest na innym jednak poziomie niż powiatowego przewoźnika.

- Wychodzi na to, że gmina płaciła za mieszkańców a teraz mieszkaniec zapłaci za gminę - stwierdza jeden z mężczyzn, w kontekście większej opłaty za bilety oraz rządowej dotacji, na którą i tak się składają podatnicy.

Uwagi mieszkańców przedstawiliśmy wójtowi Radomyśla nad Sanem, Janowi Pyrkoszowi. Usłyszeliśmy między innymi, że z komunikacji nie korzysta duża liczba osób, prowadzi rozmowy z PKS-em aby kursy pokrywały się z tymi, gdzie dojeżdżała linia numer 18 a autobusy powiatowego przewoźnika zatrzymywały się na tych samych przystankach.

Wójt nie uważa aby różnica na przykład dwóch złotych na bilecie była znacząca, argumentując, że w PKS-ie tańsze są za to bilety miesięczne. Jednocześnie prosi o kontakt w tym temacie mieszkańców bezpośrednio z urzędem, radnymi, nie angażując mediów w rolę adwokatów.

Wójt przypomniał także genezę połączenia komunikacji miejskiej do Woli Rzeczyckiej, kiedy to ZMKS jeszcze za czasów śp. Antoniego Sokołowskiego, starał się o dotacje na zakup nowego taboru. Jednym z warunków były połączenia do gminy wiejskiej. - Nam nie bardzo na tym zależało powiem szczerze. Komunikacja PKS-u była wystarczająca - mówi Jan Pyrkosz.

Wójt nie przewiduje ewentualnych dopłat mieszkańcom do biletów bo nie może. Winna jest dotacja rządowa, która wyklucza stosowanie jakichkolwiek preferencji czy ulg.

- Od 5 lat podatki w gminie nie były podnoszone, żeby nie obciążać ludzi, za śmieci trzeba więcej płacić bo nie mamy de facto na to wpływu żadnego. Mogę płacić nawet i 30 złotych za wozokilometr jak się rada gminy zgodzi ale na inne cele te pieniądze nie będą przeznaczone - przekonuje wójt. Miejskiemu przewoźnikowi może dopłacać ale po stawce sprzed podwyżki.

Radni również byli zapoznani z całokształtem tej sprawy ale nie uzyskaliśmy informacji czy oprócz wozokilometra, brali pod uwagę wyższą cenę za bilet.

Kursy do Woli Rzeczyckiej będzie zabezpieczał PKS. Miejski przewoźnik będzie nadal świadczył usługi dla Niska, Pysznicy i Zaleszan.

Kilka dni temu wojewoda Ewa Leniart poinformowała, że ponad 50 mln zł trafi do podkarpackich samorządów w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. W ramach przeprowadzonego naboru wnioski złożyło 45 organizatorów. Natomiast po dokonaniu oceny złożonych wniosków, dofinansowanie otrzymało 40. Powiat stalowowolski otrzymał 7,2 mln. zł.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 21 stycznia 2021 r. godz. 12:27
~5G
Klimat jak w Kraśniku.
+0-0
Czwartek, 21 stycznia 2021 r. godz. 11:36
~1938
Rozgonić to całą bandę wójta i radnych jego przydupasow
+0-0
Środa, 20 stycznia 2021 r. godz. 21:59
~Wolak
Jan~ proszę o informacje co takiego jest zrobione w tej gminie, pół gminy nie ma kanalizacji, wóz do wywodzenia szamba zakupiony po 20 latach , latarnie świecą po parę godzin tak wójt dba o bezpieczeństwo ale oszczędza na nas mieszkańcach. Teraz jak zaoszczędził na MZK to może przyznać sobie premie za gospodarność
+0-0
Środa, 20 stycznia 2021 r. godz. 14:13
~iks
rządową do dopłatę będziecie mieć teraz. Urząd Regulacji Energetyki ( URE)zatwierdził nowe plany taryfowe na rok bieżący. Cena za energie elektryczną w gospodarstwach domowych wzroście o 9-10 proc. Pytanko:Gzie ten Wasz Sasin i jego dopłaty?????????????? Schował się tak jak wcześniej schowano Macierewicza czy Kuchcińskiego jak pobrykali troszkę.
+0-0
Środa, 20 stycznia 2021 r. godz. 12:16
~Ewelina F.
Do,, Mieszkaniec" damy nie narzekają tylko zwracają uwagę że nasza gmina nie dba o mieszkańców a wójt jeszcze potrafi powiedzieć że miesięczne są tańsze z Długiej kosztuje 160 złoty gdzie MZK to nie całe 90 . Gmina powinna starac się aby MZK jechał też po 15,00 Stalowej a nie zabierać istniejący. Czyżby tu wkład miał radny z Rzeczycy D. bo jego bus jest za 4,00 zł z Długiej i wszyscy od Radomysla będą z nim jezdzic
+0-0
Czwartek, 21 stycznia 2021 r. godz. 08:53
~Stary
Ewelina.F A czy to źle że będą z nim jeździć? Cieszmy się że chociaż mamy jakiś transport a nie jeszcze narzekacie.
+0-0
Czwartek, 21 stycznia 2021 r. godz. 08:44
~Stary
Wojtek, również chciałbym zobaczyć tą umowę i kwotę przeznaczoną na PKS. To wstyd żeby puszczać puste autobusy które jeszcze w dodatku kursują co chwilę i dostać na to jakąś kasę?? To się kupy nie trzyma. O wiele więcej osób jak i wygodniej jest w busach który prowadzi Pan Radny z Rzeczycy. D. Mamy wybór albo więcej płacimy i mamy ciepło w dupe albo mniej płacimy i mamy zimno w dupe i dłuższy powrót do domu.
+0-0
Środa, 20 stycznia 2021 r. godz. 13:35
~Wojtek
Do mieszkańca musi dotrzeć, że dopłatą złotókę zostanie objęta cała komunikacja swiadczona przez PKS, nie tylko jedna linia, a szybko licząc jest tam 19 kursów więc gminę per saldo bedzie to kosztować bez mała 2x tyle, ale kto bogatemu zabroni. Dodatkowo wójt pozbędzie się problemu cen za bilety, bo te ustali starostwo i w tym względzie nie bedzie już pola do popisu. Za wszystko zapłaci wyborca/podatnik (niepotrzebne skreślić). Chciałbym zobaczyć tą umowę z PKS, jaka tam jest kwota i za co...
+0-0
Środa, 20 stycznia 2021 r. godz. 08:58
~Wójt
To mi wygląda na jeden wieki wał. Wzrost cen biletów to nie o 2 czy trzy złote tylko o 260%. Wystarczy wejść na stronę e-podroznik i wpisać Stalowa Wola - Radomyśl. Cena biletu to na dzień dzisiejszy 7.90. Oczywiście ani słowem o treści umowy z PKS, czyli ile to będzie teraz kosztować gminę i dlaczego tak drogo. Mam podejrzenie graniczące z pewnością, że tu chodzi o to, że starostwa nie stać na utrzymanie PKS-u i na chama szuka łosia który za ten burdel zapłaci. Wójt ma tylko stanąć w pozycji zasadniczej i wykonać. Jak to właściwie jest z tym PKS-em? Kaczyński płaci 1 PLN do każdego kilometra Wójt dopłaci drugą złotówkę i dodatkowo za bilet wezmą 7.90 per/persopn. (rzeczywiście wychodzi tanio ;-)) . Żyć nie umierać, a prywaciarz 5 pln i nikt mu do niczego nie dopłaca.
+0-0
Środa, 20 stycznia 2021 r. godz. 10:11
~Mieszkaniec
A co ma wspólnego wójt że starosto pieniędzy bardziej szuka miasto stalowa Wola i to oni podnoszą stawki MKS
+0-0
Środa, 20 stycznia 2021 r. godz. 08:57
~Mieszkaniec
Pksy jeżdżą puste kiego potrzebne jeszcze mksy szkoły zdalne pracownicy mają samochody a z Rzeczyc jest dużo busów od Kraśnika damy się nauczyły narzekać i szukać winnego słusznie panie wójcie po co płacić za puste przeloty
+0-0
Środa, 20 stycznia 2021 r. godz. 01:05
~Jaa
Niech se kupią gminnego busa i będzie MKS radomyśl i po kłopocie.
+0-0
Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 22:49
~robson
Masz rację. Zawsze może byc lepiej
+0-0
Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 20:01
~jan
ludzie takiego wójta to mieć nie będziecie nigdy popatrzyć gmina nie zamożna aile jest zrobione chłop z pustego ma nalać ja mu wróże wójtowania do emerytury każdy hejtować potrafi aweś sama coś zrób od siebie
+0-0
Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 19:49
~Radomyslak
Szkoda ze nie był taki skrupulatny w przeliczaniu przydomowych oczyszczalni
+0-0
Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 19:46
~Bogracz
Z Funduszu Sprawiedlwosci będzie po limuzynie :) porem focia z misterem i kolejna kadencja jego :)
+0-0
Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 19:03
~dziadek z gminy
czy wojt podejmujac decyzje zwrocil uwagę na jakosc autobusow mks i pks . mks autobusy nówki przystosowane do przewozu osób starszych niepełnosprawnych obszerne wygodne w czasie pandemi . a pks autobusy z ubiegłego wieku proszę zapytać o średni wiek autobusów w pks ,proszę sprawdzić panie wójcie jak komfortowo wchodzi starsza osoba do autobusu mks a jaka do autobusu pks może sam pan spróbuje powodzenia
+0-0
Środa, 20 stycznia 2021 r. godz. 10:18
~Dende
Pomyśl tylko ile ludzi jezdzi mksem, a ile pksem... w pksie to ja widze raptem kilka ludzi na caly autobus. Miejskim w tydzien przejedzie tyle osob ile w pksie przez rok...
+0-0
Środa, 20 stycznia 2021 r. godz. 07:17
manukun
Rocznie, nie dziennie. 7 mln zł dopłaca miasto do całej komunikacji...
+0-0
Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 19:30
~Kamil L.
Dziadek, Nie wiem czy czytałeś... ta super oferta jednego kursu dziennie kosztuje 50.000zl Myślę, że taniej gminę wyniesie i to kilkanaście razy taniej jak zamówi Pan Wójt dla Ciebie taxi. A skąd jeden z opisujących znalazł tylu jeżdżących uczniów, szkół średnich i ogólnie. Popieram kogoś zapewne znajomego z Woli Rz., że należy inna droga jak oficjalna spotkaniem z wójtem, pójść jak tam co piszą w Rz. DL., będziemy wpierw pisać na stalówka.net, A jak nie poskutkuje również napiszemy do TVN. Bo wstyd, by nie było chodnika wzdłuż DW 856 przez taka wielka wieś JAK Wola Rz., Dąbrowa Rz. I to do super postawionego nowego dużego sklepu Groszek.
+0-0
Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 18:36
~Wiwat
Za siedem milionów + bilet, to można taksówkami jeździć! Komuna w czystej postaci.
+0-0
Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 18:26
~Olek
PKS staje wszędzie jest bilet tańszy i nieujadajcie hejterzy kolega jeżdzi z Gorzyce płaci osiem złotych jak coś nierentowne to po brnąć
+0-0
Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 16:33
~Zenek
Jako mieszkańcy Woli Rz. I Dąbrowy Rz. dziękujemy Pani ..... za skuteczne wstawiennictwo w tej sprawie w mediach. Teraz proszę zwrócić się do Wójta i mediów o: przejście dla pieszych naprzeciw Groszka, chodnik od Groszka do PKP i do Centrum oraz oświetlenie drogi lepsze, i aby dłużej się rano świeciło. Jest Pani mała, ale wielka jak to się mówi..., ja się nie da bezpośrednio u Pana Wójta, to przez media. Tego się trzymamy, jesteśmy z Panią. Ale tyle kasy, za MKS to chyba za dużo? Chociaż, gminę stać.
+0-0
Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 18:25
~Ferdek Kiepski
Bo tu na wsi, myśl w, że wszystko jest gratis, i 500+, 13 emerytury i MKSy też... jeżdżą na powietrze. 50.000 z znikąd się nie wzięło, tylko za komfort trzeba płacić.
+0-0
Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 17:51
~Llls
Ja jeżdżę z Przyszowa.Płace 7 zł i jakość nie narzekam na ceny.
+0-0
Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 16:10
~Leon
PKS będzie się zatrzymywał na wszystkich przystankach jak miastu zapłaci. O tym wojt nie wspomniał?
+0-0
Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 17:31
~tora
Pan wójt Pyrkosz to dobry chłop. Nie po darmo nadano Mu ksywę "Jan Sprawiedliwy". Zagania jak może, dba o wszystko, politycznie osaczony(najniższa dotacja ostatnio z kasy rządowej rozdawana na tekturze przez p. Webera) bo nie jest nasz a wy jeszcze mu szpilki wbijacie pod paznokcie! On jest prawy w postępowaniu i sprawiedliwy w ocenach. Więc nie róbcie mu pod górkę albowiem niesie cały czas swój krzyż życia.
+0-0
Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 16:09
~Franciszek
To chyba ostatnia kadencja tego wójta. A szkoda bo fajny chłop i do tej pory był ceniony
+0-0
Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 15:15
~Ewelina F.
Pan Wójt ma zawsze rację jemu nie zależy na wygodzie mieszkańców bo i po co jak była modernizacjia drogi 855 i mieszkańcy Musikowia prosili o przystanek na końcu Rzeczycy Długiej też nie był potrzebny, dopłacić do budowy chodników Dluga-Branwica i Okrągła -Dąbrowa Rzeczycka też nie bo pewnie myślał że zrobią . A co do ceny biletu to nawet 2 złote to pieniądze duże, choć nie wiem czy taka cena by była bo z Rzeczycy D. MZK brało 3,00 złote PKS 5,90 i już jest cena prawie 100℅ wyższa. Ale ważne że oszczędza urząd tylko nie wiem po co jak na Woli Rzeczyckiej wszystkie inwestycje się kończą. Urząd może budować chodniki za swoje w terenie Drogi Wojewódzkiej np. Chwałowice ale już dotować MZK nie. Tym transportem jeździły dzieci do szkół średnich ,seniorzy i nie musiały iść z buta czy kupować następny bilet pod Ambulatorium pod huta
+0-0
Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 17:44
~Wyborcy dwa
Ewelina, dodaj jeszcze zapytanie co się dzieje z jeziorem ma Długiej i terenami wokół tego zalewu. Pamiętaj, Ewelina, jesteśmy za z Tobą. Jak będzie trzeba napiszemy ponownie to TVN.
+0-0
Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 14:58
~Mieszkaniec...
Na fajki wydaje 16zl dziennie minimum, A placzki, że biletu nie ma za 3 zł...
+0-0
Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 15:30
~Mieszkaniec
Ja wydaje , ale nie płacze w mediach o tym, aby wydać kupę kasy na MKS. Chodnik trzeba zrobić od PKP do Stadionu A nie tyle kasy na MKS..
+0-0
Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 14:59
~kinia
Może Ty wydajesz.
+0-0
Wtorek, 19 stycznia 2021 r. godz. 14:50
~znamiwiem
Ludziom nigdy nie dogodzisz. Zwłaszcza BARANOM.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.