Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 3 grudnia 2020 r. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
 Wiadomości lokalne
» Muzeum Regionalne zachęca: zostań współtwórcą wystawy!
» Po pięciu latach powraca biuro Sojuszu Lewicy Demokratycznej
» Komunikat MZK
» Mieszkańcy Bojanowa otrzymali od policji odblaski
» Co możemy stracić na zatargu z Unią Europejską? Radna wylicza
» "Akcja zima" w mieście rozpoczęta
» O rodzinie i małżeństwie Steczkowskich na antenie Polskiego Radia
» Viacheslav Kyrylov zwycięzcą Konkursu Kompozytorskiego Młodzi Muzycy Młodemu Miastu 2.0.
» 67-latka na podwójnym gazie
» Ulica Wrzosowa zalana błotem
» Unijny koronabudżet. Co dalej z budową mostu na Sanie?
» 34 kg - tak się chudnie z Gabinetem Projekt Zdrowie
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych
» Dzieje wędrującej kolekcji
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
»Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: wyścig na Słowacji
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Sopocie
»Impreza klubowa: Stalowa Wola Młode Miasto dla Młodych
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Piątek, 16 października 2020 r. godz. 14:32     /Artykuł sponsorowany/
Żywienie dzieci w wieku szkolnym


Jeśli zauważyłaś/zauważyłeś, że problem z utrzymaniem właściwej wagi ciała dotyczy Twojego dziecka, przyjdź do poradni dietetycznej.
Jeśli zauważyłaś/zauważyłeś, że problem z utrzymaniem właściwej wagi ciała dotyczy Twojego dziecka, przyjdź do poradni dietetycznej.
Fot. MK-dietetyk
Jest połowa października, nasze pociechy już od ponad miesiąca uczęszczają do szkół, a my - rodzice przeżywamy stres związany nie tylko z odpowiednim przygotowaniem dzieci do lekcji, ale także z przygotowaniem im zdrowych posiłków. Czym powinniśmy kierować się, przygotowując kanapki i przekąski do szkoły? Odpowiedzi znajdziecie w artykule mgr Moniki Kozioł z poradni dietetycznej MK-dietetyk.

Dzieci w okresie szkolnym mają bardzo dużo różnych obowiązków, które wymagają dostarczenia do organizmu energii w postaci właściwie zbilansowanej diety, czyli odpowiedniej ilości i jakości pokarmów. Zbilansowaną dietę najlepiej obrazuje tzw. PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA i AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ, która została opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia.

Wyodrębniono na niej kilka poziomów, które zawierają różne grupy produktów żywnościowych. Znajdują się tam produkty zbożowe, mleko i przetwory mleczne, mięso oraz ryby, jaja, warzywa i owoce. Ponadto znajdziemy na niej również tłuszcze oraz cukier i słodycze.

Fundamentem prawidłowego rozwoju dziecka jest oczywiście aktywność fizyczna, którą musimy zbilansować kolejnymi poziomami piramidy. Za podstawę żywienia dzieci i młodzieży uznano grupę warzyw i owoców. Oznacza to, że produktów z tej grupy powinno być najwięcej w dobowym jadłospisie naszych pociech. Poleca się, aby były spożywane do każdego posiłku, w każdej formie jako przekąska (słupki marchewki, ogórka, pomidorki koktajlowe), zupy, sałatki, koktajle (np. marchew-jabłko-pietruszka). Zaleca się, aby dziecięca dieta zawierała więcej warzyw, niż owoców. Te drugie mają więcej cukrów i są bardziej kaloryczne, dlatego powinny być dozowane z umiarem.

Kolejny poziom piramidy, to produkty zbożowe, z których młode organizmy powinny czerpać najwięcej energii. Najbardziej wartościowymi produktami spośród zbożowych będą te z pełnego przemiału. Znajdziemy je w płatkach pełnoziarnistych (żytnie, owsiane, mieszanki płatków różnych rodzaju w postaci muesli), kaszach (gryczana, jęczmienna pęczak), pieczywie (razowe, żytnie, graham). Oprócz solidnej dawki błonnika, w tych produktach znajdziemy również witaminy i składniki mineralne, dlatego są tak ważne w żywieniu dzieci.

Kolejne poziomy przedstawiają produkty, z których energię dostarczają białka i tłuszcze. Należy pamiętać, że okres dzieciństwa to czas, w którym zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko wzrasta. Dlatego w jadłospisie naszych dzieci nie powinno zabraknąć nabiału (mleko, sery, jogurty), jaj, chudego mięsa, wędlin, ryb oraz nasion roślin strączkowych.

Najwyższy poziom piramidy stanowią tłuszcze, których powinno być najmniej, ale nie należy ich w całości eliminować. Ważne jest, aby tłuszcze zwierzęce zastępować roślinnymi, dlatego do posiłków wybieramy chude mięsa i wędliny, z mniejszą zawartością tłuszczu, natomiast do potraw (sałatek, surówek, zup, sosów) dodajemy oleje roślinne, orzechy lub pestki.

Zbilansowana dieta to także ilość i odpowiedni rozkład posiłków. Nasza szkolna pociecha powinna spożywać 4-5 posiłków w regularnych ok. 3 godzinnych odstępach. Zapotrzebowanie energetyczne dzieci zmienia się wraz z wiekiem tj.:
- dzieci do 3. roku życia potrzebują do 1500 kcal,
- dzieci od 4. do 6. roku życia - 1900 kcal,
- dzieci od 7. do 9. roku życia - 2200 kcal,
- chłopcy w wieku od 10 do 12 lat - 2300 kcal,
- dziewczęta w wieku od 10 do 12 lat - 2400 kcal,
- chłopcy w wieku od 13 do 15 lat od 2200 do 2800 kcal,
- chłopcy w wieku od 16 do 18 lat od 2300 do 3200 kcal,
- dziewczyny w wieku od 13 do 15 lat od 2600 do 2800 kcal,
- dziewczęta w wieku od 16 do 18 lat od 2000 do 2600 kcal.

- Najczęstsze błędy żywieniowe i niewłaściwy tryb życia nabywamy już w wieku szkolnym. Są to: nieregularne spożywanie posiłków, obfitujących w niezdrowe i szybkie przekąski, duża ilość cukrów prostych w diecie (wysokie spożycie słodyczy i słodkich napojów), niska aktywność fizyczna (długi czas spędzany przy komputerze, telewizorze). Zauważono, że nieprawidłowe odżywianie powoduje problemy z koncentracją i pamięcią, co skutkuje m.in. kłopotami w nauce i niekontrolowanymi emocjami. Okazuje się, że złe nawyki żywieniowe mogą również wpływać na funkcjonowanie hormonów płciowych, a u dziewcząt może dojść do zatrzymania lub późnego pojawienia się miesiączki. Okazuje się, że niedobór składników mineralnych i witamin przy jednoczesnym spożywaniu w nadmiarze wysokokalorycznych produktów może być przyczyną rozwoju przewlekłych chorób tj: insulinooporności, cukrzycy typu 2, nadciśnienia, chorób metabolicznych już wieku szkolnym. Dlatego prawidłowe odżywienie i normalizacja masy ciała jest tak istotna już w wieku szkolnym.

Jeśli zauważyłaś/zauważyłeś, że problem z utrzymaniem właściwej wagi ciała dotyczy Twojego dziecka, przyjdź do poradni dietetycznej, gdzie Pani dietetyk ustali najlepszy dla Twojej pociechy plan żywieniowy w taki sposób, aby posiłki były zdrowe, smacznie i przede wszystkim adekwatne do indywidualnych potrzeb dziecka.

MK-Dietetyk Poradnia Dietetyczna
ul. al. Jana Pawła II 13F
37-450 Stalowa Wola
tel: 608 356 408
www.mk-dietetyk.plStrona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.