Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 24 września 2020 r. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
 Wiadomości lokalne
» Do Stalowej Woli zjadą miłośnicy brydża
» Faraś po sezonie wyścigowym
» Sąd Apelacyjny oddalił skargę Elektrociepłowni. Ponad 333 mln. zł dla Abenera?
» Kolizja na Żwirki i Wigury. Auto wjechało w zaparkowany samochód kurierski
» Kolejna legenda lasowiacka w sieci. Tym razem o cudownym zielu
» Na lodowisku poślizgamy się od grudnia do lutego
» Grupa PGO likwiduje oddział w Stalowej Woli. 126 osób do zwolnienia
» Producent drzwi Erkado inwestuje w Radomiu w nową fabrykę
» 22 września - dzień bez biletu. Autobusem pojedziesz za darmo
» Teatr Reduta Śląska z Chorzowa zwycięzcą V edycji Relacji
» Uwaga kierowcy! Zamkną przejazd na Przemysłowej
» Szpital uporał się z koronawirusem. Oddziały wznowiły przyjęcia
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Rejestracja do Uniwersytetu Trzeciego Wieku na rok akademicki 2020/2021
» Podwieczorek przy fortepianie
» "Stefan Kaczmarz - zapomniany geniusz z Lwowskiej Szkoły Matematycznej" - nowy cykl zajęć edukacyjnych
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Dzieje wędrującej kolekcji
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: wyścig na Słowacji
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Sopocie
»Impreza klubowa: Stalowa Wola Młode Miasto dla Młodych
»San zalewa błonia w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Piątek, 7 sierpnia 2020 r. godz. 11:17     /Magdalena Rodecka/
S74: dlaczego zrezygnowano z wariantu "hucianego"?

Odcinek S74 Opatów - Nisko ma mieć około 71 kilometrów.
Odcinek S74 Opatów - Nisko ma mieć około 71 kilometrów.
Fot. GDDKiA Rzeszów
Obszar Natura 2000 Puszcza Sandomierska stał się powodem, dla którego odrzucono wówczas wariant nr 2, prowadzący drogę ekspresową S74 przez tereny gospodarcze Stalowej Woli.

Odrzucono go w 2011 roku a powodem była znaczna ingerencja w obszary ochrony przyrody na około 16-17 kilometrach.

Jak czytamy w odpowiedzi przygotowanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, opracowaną na wniosek wójta Pysznicy Łukasza Bajgierowicza, obszar Puszczy Sandomierskiej stanowi bardzo cenną ostoję wielu gatunków ptaków, między innymi 20 procent populacji krajowej kraski i podgorzałki. W skali lokalnej to obszar ważny dla lelka, dzięcioła średniego, lerki, derkacza, gąsiorka, jarzębatki, ortolana, cietrzewia, orła bielika, orlika krzykliwego, puszczyka uralskiego oraz rybitwy rzecznej i mewy czarnogłowej. Ogółem w Puszczy Sandomierskiej odnotowano występowania 245 gatunków ptaków, w tym 161 lęgowych.

GDDKiA powołuje się na szereg unijnych dyrektyw i prawa Polskiego. Realizacja inwestycji mogłaby być możliwa ale należałoby to udokumentować. Jednym z warunków są jak najmniejsze możliwe szkody siedlisk, nie istnieje wykonalna alternatywa, nadrzędny interes publiczny, zastosowanie wszelkich środków kompensujących koniecznych do zapewnienia ogólnej spójności sieci Natura 2000.

- W przypadku wyboru tego wariantu wystąpiłoby duże ryzyko nie uzyskania decyzji środowiskowej, co uniemożliwiłoby realizację całej inwestycji. Ponadto informujemy, że wydatki związane z ochroną środowiska w ramach projektów infrastrukturalnych finansowanych ze środków Unii Europejskiej podlegają refundacji, natomiast zrealizowanie inwestycji z naruszeniem wymogów prawa wspólnotowego może spowodować, że projekt nie otrzyma dofinansowania, a jeżeli już otrzymał - dotacja będzie musiała być zwrócona - uzasadnia inż. Wiesław Sowa, zastępca dyrektora rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

Wariant 2 jak czytamy w piśmie został odrzucony na etapie Studium Korytarzowego ze względu nie tylko na kolizje z Obszarem Natura 2000 Puszcza Sandomierska ale także ze względu na dużą ilość wyburzeń w gminie Nisko - około 50 budynków.

Obecnie trwają prace budowlane na odcinku drogi ekspresowej S19 od węzła "Lasy Janowskie" do węzła "Nisko Południe" oraz od węzła "Zdziary" do węzła Rudnik nad Sanem, uwzględniające elementy przyszłego węzła "Zapacz". Koszt prac w zakresie połączenia S19 z S74 szacowany jest w wysokości 5,2 mln. zł.

Odcinek S74 Opatów - Nisko ma mieć około 71 kilometrów.

Rzeszowski oddział GDDKiA dodaje, że na tym etapie żaden wariant przebiegu nie jest traktowany jako rekomendowany czy w jakikolwiek inny sposób preferowany. Są to warianty, które zostaną przeanalizowane i poddane dalszym konsultacjom (w tym również społecznym) i analizom.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r. godz. 07:07
~mieszkaniec
Wystarczyłoby obwodnicę stalowej i niska zrobić dwupasmową ze zjazdami i ludzie nie baliby się o swoje domy. A tak tworzą jakieś koromysła drogowe i wykazują się wiedzą która nie służy nikomu oprócz ich samych.pisiory nie porządzą długo i ich zapowiedzi budowy S74 spełznie na niczym.Pozostanie tylko smród,wkurzani ludzie i plany które zżółkną w szufladach projektantów.
+0-0
Sobota, 8 sierpnia 2020 r. godz. 12:26
~Lolo
Polska jest mięsnym z liderów pod względem ilości lasów ! i co z tego ? takie Niemcy , Francuzi , Hiszpanie , Włosi mają przemysł , autostrady lotniska po prostu kraje cywilizowane mają demokrację , policję ,sądy wiedzą jak rozprawić się z zadymiarzami , jak potrzebna kopalnia jest ! jak potrzeba wyciąć coś pod inwestycje jest ! a u nas co ? hołota robi zadymę , policja nie interweniuje boi się zagranicy , korniki niszczą puszcze wyciąć nie wolno boją się zagranicy itd. czas z tym skończyć z zadymiarzami z pseudoekologami którzy działają aby w Polsce dalej była ciemnota , rosły lasy a przecież tam gdzie lasy są wycięte polskie ciemniaki jadą zostawiać kasiore bo nie chcą jeździć po wertepach , biwakować na łonie natury gdzie komary tną , muchy latają szukają wygód jeżdżą na saxy zamiast w tak pięknym kraju z tyloma lasami , dziczą obcować
+0-0
Sobota, 8 sierpnia 2020 r. godz. 13:42
~oda
Jezdzimy tam, gdyż zarobki są dwa, trzy, cztery razy wyższe. Ci z zachodu przyjeżdzają do nas, by strzelać do jeleni, żubrów, wilków oraz popatrzeć na nie lub na nieobecna u nich ptaki, gdyż u nich nie wolno lub już nie ma w ogóle. Zachód inwestuje tam, gdzie tereny już zurbanizowane. Nie wchodzą w rejony natury. Zgodnie z tą zasada droga powinna być tam, gdzie już naturę wykończono. Zreszta panująca pandemia jest protestem natury przed gwałceniem jej. Zwolnij człowieku, rozejrzyj się, dokąd tak pędzisz i po co?
+0-0
Sobota, 8 sierpnia 2020 r. godz. 09:31
~Abik
Budować, budować i to jak najszybciej, niech nasze miejscowości się rozwijają. Bo za chwilę nie będzie pieniędzy albo się nie da i powstanie regionów zamieszkiwany przez seniorów.
+0-0
Piątek, 7 sierpnia 2020 r. godz. 21:24
~kresy wschodnie juz nie POLAKÓW
takie uzasadnienie to kpina z normalnych ludzi. pod s19 od rzeszowa do lublina nie tyle wycieli lasów rudnickich,rozwadowskich,janowskich,krasnickich itd.nie patrzyli na puszcze,nature 200,ptaszki itp padło kilkadziesiat a nawet set m3 drzew i co mozna.. ps ajak zwykły kowaski chce odlesic wiecej ni 5 ary pod budowe domu to dostanie taka kwote ze jakby sprzedał cała działke to i tak braknie. no coz trzeba polaczyc centrum dowodzenia z nastepna kolonia czyli u krainą lessami płynaca.
+0-0
Piątek, 7 sierpnia 2020 r. godz. 21:14
~Swojak
Ptaka się wysiedlić nie da,człowieka tak.
+0-0
Piątek, 7 sierpnia 2020 r. godz. 18:00
~andrte
mamy super ministra nich sie wykaże
+0-0
Piątek, 7 sierpnia 2020 r. godz. 15:59
~TGW
Podobno na trasie jednego z wariantów zostało wykupione kilkanaście działek przez pewną osobę publiczną :) więc projekt zapewne już dawno jest wiadomy tylko teraz robi się podchody jak interesuje sie tym społeczeństwo.
+0-0
Piątek, 7 sierpnia 2020 r. godz. 14:18
~Kryzys
Sranie w banie, wariant nieprefrowany czyli huciany odrzucony tzn ze jest uprzywilejowany bo nie mozna go wybrać czyli nie ma równości. Człowiek jest na samym dnie a byle chwast ważniejszy. A na błoniach wolno było nature 2000 ruszyć, nasadzili chwastów za 10 milionów i jest GIT. Zreszta ile zajmie droga z lasu po obrzerzach gdzie i tak jest wpływ strefy przemysłowej miasta i huk, niewiele. Chodzi o to żeby ludziom utrudnić zycie i to jest jedyny cel. Wystarczy przypomnieć że El Prezidento zamienia ok 100ha czystego lasu za HSW pod wycinke strefy przemysłowej w zamian za jakieś pachruście za Charzewicami które odda lasom państwowym. Paranoja. Tu akurat żaden ekolog nie protestuje i unia tez nic nie wadzi. Zadnej dotacji nie wzeli z Unii jeszcze bo tylko planują i straszą bo nie maja argumentów, ale unia i tak nie da bo wyszła UK która nie odda uni 160 mln funtów, od stycznia bedzie twardy breksit. That's it. Głupie gadanie to tylko pusty lud uwierzy, czysta polityka, macierewicz generał nie dał zgody i ahoj. Gdzie pozwola to tna a gdzie ludzie mieszkaja to ich pustym groszem zaleja i pchna na bruk jak dziadów aby zdechli w zimie. Ikei tartakowi jakoś pozwolili wyciać w pień czy Stalshmitowi i generała nikt nie słyszał. Nie ma sprawiedliwości a prawa samostanowionego nikt nie przestrzega. Wejda to jak w Teksasie u Cejrowskiego to sprawe trzeba bedzie wziąść w swoje rece. Liche prawo ale prawo, samoobrona mienia dorobku latami weszła przecież w życie. Przypuszczamy, że wzrośnie liczba pozwoleń na broń jak ostatnio w USA to normalne bo na strzelnicy LOKu wala ile wlezie ostatnio.
+1-0
Sobota, 8 sierpnia 2020 r. godz. 08:49
~Erf
Dom dla zwierząt to las a nie zoo. Człowiek jako istota prawdopodobnie najinteligentniejsza na Matce Ziemi, powinien to rozumieć. Proszę zostawić lasy.
+0-0
Piątek, 7 sierpnia 2020 r. godz. 19:49
~Stary-Nauczyciel
Byle "chwast"? Chcialbys (ignorancie) zniszczyc resztki jakie pozostaly po Puszczy Sandomierskiej? Bo to, faktycznie, juz tylko resztki. Polacy to jednak narodek dazacy prosta droga do samozniszczenia!!~
+0-0
Piątek, 7 sierpnia 2020 r. godz. 12:48
~olo
"według kryterium środowiskowego trzy najlepsze warianty to wariant 5, wariant 7 i wariant 2" - to cytat ze Studium Korytarzowego opracowanego w 2011. Wszystkie 3 warianty zostały odrzucone przez GDDiK w Warszawie. Więc się pytam jaka ingerencja w środowisko??? Kogo GDDiK chce oszukać i co chce ukryć???
+0-0
Piątek, 7 sierpnia 2020 r. godz. 12:44
~Ola
A co z puszczą notecką? Tam zamek dało się wybudować? Jest i będzie.
+0-0
Piątek, 7 sierpnia 2020 r. godz. 12:33
~J 23
No tak, zwierzęta ważniejsze niż ludzie. Pseudoobwodnica Stalowej też pod dyktando Niska? No i właściwie przebiega w mieście i terenach rekreacyjnych - niech ludzie się zatruwają, bo są mniej ważni niż zwierzęta.
+0-0
Piątek, 7 sierpnia 2020 r. godz. 21:06
~jasiek
Co Ty pier...? Widziałeś jak idzie w Nisku? Wiesz może o tym ilu bardzo dużym rolnikom przeorali pola w pół? Znajomemu 6 hektarów!!!! I co on ma powiedzieć? To są najlepsze tereny uprawne! A w Racławicach? Zaraz koło domów, zaraz koło placu zabaw, skateparku. Pozbawiono pastwiska bardzo dużego hodowcy bydła do którego przyjeżdżała duża cysterna z Mlekovity. Co mają powiedzieć mieszkańcy Nowej Wsi, Woliny, Nisko Podwoliny, Zarzecza????!!! Gdzie zlokalizowane są węzły. I ty płaczesz?
+0-0
Piątek, 7 sierpnia 2020 r. godz. 12:42
~Józko
Nie będzie zwierząt to nie będzie i ludzi a nikomu nie dogodzi.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.