Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 28 kwietnia 2024 r. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
 Wiadomości lokalne
» Pokaz mody inspirowany Stalową Wolą
» Chcą do Brukseli. Liderzy list w eurowyborach na Podkarpaciu
» Rozwój gospodarczy miasta. Nadleśnictwo apeluje o poszukiwanie alternatywnych rozwiązań
» Podsumowanie działań sfinansowanych ze środków norweskich
» Częste awarie sygnalizacji na skrzyżowaniu Chopina i Okulickiego
» Na Swołach zawalił się mostek
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
» Co można podarować mamie na urodziny?
» Majówka 2024 - PROGRAM
» Andrzej Szlęzak będzie mówił o problemach powiatu. Wiele spraw jest "bagnistych"
» Pędził 132 km ulicą Energetyków
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Kabaret Młodych Panów
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 13:43     /Magdalena Rodecka/
Pomników przyrody ma przybywać. Nazwy nadadzą im mieszkańcy

Radni miejscy poszerzyli katalog pomników przyrody w Stalowej Woli, o co zabiegali członkowie Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.
Radni miejscy poszerzyli katalog pomników przyrody w Stalowej Woli, o co zabiegali członkowie Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.
Fot. Jacek Rodecki
Radni miejscy poszerzyli katalog pomników przyrody w Stalowej Woli, o co zabiegali członkowie Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.

Do nadania statusu "pomnika przyrody" wytypowano 18 drzew. Wśród nich jest "Dąb Powstańców" na Cmentarzu Rozwadowskim, topola czarna zwana "Zasańską" przy działkach nad Sanem oraz topola biała "Pławianka" na nadsańskich błoniach. Jest też topola kanadyjska, sosna wejmutka, daglezja zielona i wierzba biała. Drzewa wytypował radomski dendrolog, członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego Ernest Rudnicki.

Na środowej sesji Rady Miasta pomnikami przyrody zostały cztery drzewa rosnące na Błoniach Nadsańskich: "Topola Stalowa Wola", "Topola Pławianka", "Topola Lasowianka" oraz "Topola Działkowców".

- Mam nadzieję, że to dopiero początek oznaczania pomników przyrody. Zwracania uwagi jakie przyroda ma znaczenie, bardzo ważny charakter edukacyjny ale nie tylko. Także ze względu na szacunek dla przyrody, klimatu - stwierdziła Renata Butryn ze Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego.

Renata Knap, zastępca prezydenta poinformowała, że w przygotowaniu jest kolejna dokumentacja do oznaczania pomników przyrody. Zarówno przy tych nowych i tych które je utraciły, zawisną tablice z nazwą i charakterystyką drzewa. Z kolei propozycje nazw, będą mogli składać również mieszkańcy.

Status pomnika przyrody dla rośliny oznacza prestiż, że jest wyróżniającym się okazem na tle innych egzemplarzy tego gatunku. Staje się ono "nietykalne". Nie można go wyciąć ani prowadzić żadnych cięć które mogłyby doprowadzić do ich zniszczenia. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne muszą odbywać się pod nadzorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska a wykonywać je mogą tylko osoby posiadające uprawnienia do pielęgnacji drzew zabytkowych.

Obecnie w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody na terenie gminy znajduje się 9 pomników. Najstarszym jest pochodząca z 1969 roku wiśnia karłowata, rosnąca w rowie przy drodze Stalowa Wola - Przyszów, leśnictwo Ciemny Kąt, nadleśnictwo Rozwadów.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Sobota, 1 sierpnia 2020 r. godz. 17:06
~olka
Jakbym to ja była Luckiem to bym zasadziła dużo dębów na błoniach i nadawałabym im uroczyście imiona wybitnych polityków z dobrej zmiany. A dla Platfusów to bym wierzby płaczące zasadziła i jedna by się nazywała "Ruda".
+0-0
Niedziela, 2 sierpnia 2020 r. godz. 18:03
~Łowca pisowca
Wierzby płaczące nie są zbyt strzeliste w górę,więc może,,Złośliwy karzeł",,Gnom żoliborski", ,,TW ,,Balbina" " czy ,, Ferdek,wczoraj ORMO-wiec dzisiaj PIS-owiec" albo ,,Miesięcznik taboretowy".
+0-0
Sobota, 1 sierpnia 2020 r. godz. 19:09
~lodka
Po treści tego wpisu można wywnioskować, że osobnik był nieźle kopnięty tylko nie wiadomo w którym miesiącu! Lepiej sadź marchewkę, gdy urośnie będziesz mieć pożytek!
+0-0
Piątek, 31 lipca 2020 r. godz. 22:16
~wyborca
Proponuje nazwe dla drzew ***** ***
+0-0
Piątek, 31 lipca 2020 r. godz. 23:57
~te wyborca
a ja ***** PO
+0-0
Piątek, 31 lipca 2020 r. godz. 12:52
~aborygen
xyz to jest malo powiedziane ze debil .KTO dal pozwolenie na wycinke?NIE tylko w Zbydniowiu sie wycina piekne drzewa.Sa osoby ktore uwazaja sie ze im wszystko wolno.To sa pisowcy i tez strasza ludzi bo ja to moge i itp.Tak jest na terenie Gminy Zaleszany
+1-0
Piątek, 31 lipca 2020 r. godz. 10:40
~Xyz
A co za debil powycinał te piękne czarne orzechy w Zbydniowie?
+0-0
Piątek, 31 lipca 2020 r. godz. 13:32
~LOP
Głównym rębaczem był przedsiębiorca z Jamnicy za zezwoleniem wójta a kloce 'odkupił" pewien stolarz meblowy z okolic Janowa Lubelskiego. Miejscowi mogli tylko posprzątać po drwalach gałązki i jemiołę. Była to prawdopodobnie jedyna taka aleja w Polsce. Była, bowiem po niej nie ma nawet śladu! Wszystko owiane jest ostrym cieniem mgły!
+0-0
Piątek, 31 lipca 2020 r. godz. 08:26
~widać
Podziwiam te sukcesy stalowowolskiej opozycji. Oj ciężka to praca, jakieś badyle wpisali na listę i już media trąbią. A uczciwa praca, to co?
+0-0
Piątek, 31 lipca 2020 r. godz. 14:28
manukun
Jeśli dendrolog z Radomia i jakieś stowarzyszenie robiące ptakom zdjęcią traktujesz jako opozycję to stołek ci się pali już od dawna. Jakim miernotą życiowym trzeba być, żeby bez partii nie umieć znaleźć sobie zatrudnienia...
+0-0
Piątek, 31 lipca 2020 r. godz. 09:34
~ola
Tak propisowi zwolennicy "dbają" o klimat - widać to po wpisach na temat opozycji. Popierają za to wycinkę drzew na skarpie, i przy ulicach. Zmiany klimatyczne są im obce , bo przecież ocieplenie jest fajne. To, że mury miasta zabetonowanego i betonowanego ponad miarę podnoszą temperaturę w mieście mają gdzieś. Przecież zawsze można schłodzić się piwem...
+1-0
Piątek, 31 lipca 2020 r. godz. 08:22
~SZOK
Hahahaha... No widać, że 2 lata pracy stalowowolskiego SPS nie poszły na marne. Wreszcie coś się im udało. 4 drzewka wpisali na listę pomników przyrody. Chylę czoła, bo trud to był wielki zapewne.
+0-1
Piątek, 31 lipca 2020 r. godz. 08:21
~Pohanke FOZZ
Drzewa do pomników przyrody opozycja wpisała, ale po pomnikach Kwiatkowskiego i innych pomnikach w Stalowej Woli to buciorami łaziła!!
+0-1
Piątek, 31 lipca 2020 r. godz. 08:19
~Nauczyciel
Niebywały sukces stalowowolskiej opozycji! Przez 2 prawie lata kosztowali podatnika w sumie 150.000 złotych, podzielić przez 4 drzewa to wychodzi, że za 1 drzewo 37.500 złotych. No CENNY sukces naszej opozycji!!!
+0-1
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 22:31
~Dębowy
A jak ok.3 lata temu wycinali olbrzymi Dąb na Skarpie pod budowę bloku przy ul. Poniatowskiego 84B, który miał chyba ponad 500 lat, to gdzie byli przyrodnicy ?
+0-0
Piątek, 31 lipca 2020 r. godz. 08:34
~Mother Earth
Wtedy żył i był ministrem Szyszko,ten co Puszczę Białowieską chciał wyciąć.Taki był ogólny tręd-wyciąć,zwierzęta wybić.Wycinano i w miastach sugerując ciemniakom,że beton zdrowszy,ładniejszy i bardziej postępowy.Partia dba o wszystko, wie co człowiek ma myśleć,jak ma wyglądać rodzina bo im wielki ojciec powiedział czy też jak kształcić dzieci aby w przyszłości głosowały tylko na PIS (Terlecki).Przytoczę słowa wielkiego nauczyciela wielu pisowców J.Stalina ,,śmierć jednego człowieka(drzewa) to wielka tragedia a śmierć miliona (drzew)tylko statystyka".
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 23:58
~sic!
Uznawanie, wpisywanie na jakieś listy drzew jako pomników przyrody a potem ich znakowanie tabliczkami z orzełkiem na zielonym tle jest zwykłą lipą! Tak to jest lipa. Nie ma ta czynność żadnego znaczenia ochronnego dla drzewa. O tym co może człowiek zły uczynić drzewom dowiódł w 2018 roku wójt Zaleszan Gardy Paweł wycinając w grudniu całą aleję czarnego orzecha(19 sztuk!) wpisaną do rejestru zabytków i oznaczoną tabliczkami w ciągu jednego dnia. Na barbarzyński wybryk urzędnika patrzyli oniemiali mieszkańcy wsi oraz pracownicy miejscowego ośrodka zdrowia. On wziął i wyciął! Była zabytkowa aleja i z dnia na dzień przestała istnieć. Włos z głowy mu za to nie spadł! Więc i tu nie ma się co ekscytować uznaniem drzew za pomniki. Przyjdzie drwal i wyrąbie!
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 16:15
~200 Century boy
Nie rozumiem jakich pomników przyrody? Drzewa to Nie pomniki tylko drzewa! Pomnik to jest zrobiony przez człowieka ! Drzewo wyrosło naturalnie! Wciskaja nam kit!!! Powinno być chronione drzewa!!! Wymyślaja coraz to wiecej głupstw!! (PR. Stunt!)
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 16:06
~Apollo13
Co za głupota wszystkie drzewa w Stalowej Woli powinny być pod ochrona za dużo wycinek!!! Na błoniach wycieli już tyle topoli a teraz zrobia cztery pod ochrona , oni chyba myśla że wszyscy mieszkańcy Stalowej Woli to z księżyca spadli!!! Wszystkie drzewa pod ochrona a żeby je wyciać to powinni się starać o specjalne pozwolenie!!! Żałosne!!!!!!!!!
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 15:11
~olka
Jakby było więcej dębów to ja bym proponowała nazwy: Lech, Jaro i PAD, żeby uczcić naszych wybitnych przywódców.
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 20:56
~nn
jakby były lipy to proponuje nazwy :rudy oszust, zegarmistrz, elektryk wielki....
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 20:15
~Man from utopia
Dąb to szlachetne drzewo,nie widzę związku z tymi osobami.
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 19:46
~leśnik
Lech, Yarczysław i Adrian, czyli założyciele słowiaństwa. Babcie będą miały się do czego modlić.
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 18:09
~PiS = mafia w akcji
A kolejny powinien nazywac sie WYPAD!
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 18:05
~PressOko
A Ja bym nadał gospodarny jak Trzaskowski czy jakość tak.
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 14:54
~Mirror
Rzeczywiście "gigantyczny" sukces opozycji stalowowolskiej. Będzie w TVN24 na pewno!
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 14:50
~leśnik
Największą brzozę proponuję nazwać KACZYŃSKI. Chociaż bardziej by pasowała do nazwy ta wiśnia karłowata.
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 17:24
~Man from utopia
No to ,,Balbina" niech ta brzoza się nazywa.
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 15:36
~leśniczka
Brzoza to rodzaj żeński panie niedouczony leśniku, więc nie powinna mieć nazwy męskiej. Za to Kidawa (dla uczczenia najwiekszej POrażki) mogła by być.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.