Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 9 sierpnia 2020 r. Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
 Wiadomości lokalne
» Na błoniach nad szlakiem pieszo rowerowym runęła duża gałąź
» W centrum miasta zapadła się droga
» Koronawirus. Przybywa zakażonych w powiecie stalowowolskim
» Wyruszył galarem do Torunia na Festiwal Wisły
» Piesi idący na błonia skarżą się na tumany kurzu
» Bezdomny z Tarnobrzega przeprowadził się do Stalowej Woli. Twierdzi, że żyje się tu dużo lepiej
» W Stalowej Woli powstała Straż Ochrony i Ratownictwa Zwierząt
» Dziewięć teatrów weźmie udział w międzypokoleniowych Relacjach
» V12 Auto Detailing - pozwól nam zadbać o swój samochód!
» S74: dlaczego zrezygnowano z wariantu "hucianego"?
» Koronawirus w powiecie stalowowolskim. 4 kolejne zakażenia
» Wypadek na serpentynach. Ranna 74-letnia piesza
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Pocztówki dźwiękowe
» XXX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 2020
» Elementarz polskiego dizajnu
» AMATOPASJA 19
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta. Wysta
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: San zalewa błonia w Stalowej Woli
»San zalewa błonia w Stalowej Woli
»Minister Sportu w Stalowej Woli
»KARAKAL-20 w Radomyślu nad Sanem
»Stalowa Wola: Andrzej Duda w Parku Miejskim
»Miejski Dzień Dziecka w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Czwartek, 2 lipca 2020 r. godz. 13:19     /Magdalena Rodecka/
Milion złotych dla Lokalnego Funduszu Poręczeń od miasta na wsparcie gospodarki

Radni miejscy dali zielone światło na dokapitalizowanie Lokalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych kwotą miliona złotych. Jest to jedna z form pomocy miasta na mocy współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą.
Radni miejscy dali zielone światło na dokapitalizowanie Lokalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych kwotą miliona złotych. Jest to jedna z form pomocy miasta na mocy współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą.
Fot. Jacek Rodecki
Radni miejscy dali zielone światło na dokapitalizowanie Lokalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych kwotą miliona złotych. Jest to jedna z form pomocy miasta na mocy współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą.

Po głosowaniu nad uchwałą wywiązała się gorąca dyskusja między prezydentem Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym a radnymi ze Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego. 16 radnych było za przyjęciem uchwały, dokonującej zmian w budżecie, gdzie zapisany był milion, 4 było przeciw, 1 wstrzymała się od głosu.

Włodarz zarzucił radnym, którzy zagłosowali przeciw (Renata Butryn, Damian Marczak, Andrzej Szymonik, Leszek Brzeziński), że z jednej strony zarzucają miastu niewystarczającą pomoc dla przedsiębiorców a z drugiej, bez komentarza, są na nie. - To zachowanie niepoważne. Udzielamy wsparcia dla instytucji istniejącej od 2004 roku, wspomagającej przez tyle lat wielu przedsiębiorców. Miasto jest udziałowcem Lokalnego Funduszu Poręczeń - argumentował prezydent.

Radny Damian Marczak zwrócił uwagę, że podczas komisji i debaty nad dokapitalizowaniem, zabrakło kompetentnych pracowników urzędu i minimalnej wiedzy w tym temacie. W związku z tym postanowiono, że odbędzie się w tej sprawie jeszcze jedno spotkanie. W podobnym tonie wypowiedziała się radna Joanna Grobel-Proszowska. Zaznaczyli jednocześnie, że nie są przeciwni pomocy finansowej.

Prezydent odparł, że do głowy mu nie przyszło, że tak doświadczone osoby, które tyle lat spędziły w samorządzie, współtworzyły Fundusz Poręczeń, nie mają o nim wiedzy. Podczas sesji miał być obecny Ryszard Kapusta, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej ale zrezygnowano z jego udziało bo uchwała "miała nie budzić wątpliwości".

Ostatecznie dwie z trzech komisji działające przy Radzie Miasta dały zielone światło dalszej procedurze. Ta, która była przeciw miała zorganizować dodatkową debatę.

Prezydent wyjaśniał, że dokapitalizowanie będzie polegać na razie jedynie na zarezerwowaniu środków w budżecie miasta, nic nie stoi na przeszkodzie aby komisje temat zgłębiały i decydowały następnie o ich przekazaniu do Funduszu.

Jan Sibiga stwierdził z kolei, że jednym z obowiązków radnego jest posiadać wiedzę i ją zgłębiać w tematach omawianych na sesji czy komisji. Zawsze można wykonać dodatkowe telefony i się dopytywać. W odpowiedzi Joanna Grobel-Proszowska zapytała Sibigę, dlaczego on sam mając wiedzę w tej kwestii się nią nie podzielił na komisji?

Do dyskusji włączyła się radna Renata Butryn, która mówiła, że w takim chaosie nie można stanowić prawa. Skoro nie było zgody wszystkich komisji należało zorganizować głosowanie nad tym punktem w innym terminie.

Prezydent słowne przepychanki zakończył tym, że sprowadzają się one do tego, co było pierwsze, jajko czy kura. Decyzja o podziale środków jeszcze nie zapadła i zapaść nie może dopóki nie zabezpieczy się środków w budżecie.

FUNDUSZ PORĘCZEŃ TO SZANSA DLA ROZPOCZYNAJĄCYCH BIZNES

Redakcja Stalowka.NET zwróciła się do prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej Ryszarda Kapusty o wyjaśnienia, czym Fundusz się zajmuje i w jaki sposób pomaga przedsiębiorcom?

Lokalny Fundusz Poręczeń Kredytowych został założony w 2004 roku. Jego udziałowcami są gminy: Stalowa Wola, Nisko, Radomyśl nad Sanem, Regionalne Izba Gospodarcza i Nadsański Bank Spółdzielczy. Na ten moment jego kapitał wynosi 750 tysięcy złotych. - Fundusz przeznaczony jest na poręczenia dla tych osób, które podejmują działalność gospodarczą a nie mają innej możliwości. Stosowany jest dla tych najmniejszych, nie mających aktywów - mówi Ryszard Kapusta.

Od momentu jego funkcjonowania udzielono poręczeń na około 7 milionów złotych w bankach, funduszach pożyczkowych nadzorowanych przez PARP czy też Ministerstwo Rozwoju. - To są specjalne środki unijne przeznaczone na rozwój przedsiębiorczości, na prowadzenie mikro i małych firm - dodaje Ryszard Kapusta.

Nasz rozmówca przyznaje, że zapotrzebowanie na poręczenie jest ogromne ale Fundusz nie może ich udzielić więcej niż 1,8 mln. zł. - Korzystają z tego instrumentu ci, którzy otrzymują chociażby wsparcie z Powiatowego Urzędu Pracy. Dziś rodzice, dziadkowie boją się udzielać poręczeń, więc dla nich to czasami jedyny sposób na realizację celów, marzeń - stwierdza prezes RIG.

W związku z tym, że kapitał Funduszu jest zbyt niski, instytucja nie mogła pozyskać dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie dwóch milionów złotych. Stąd wsparcie gminy Stalowa Wola, które w okresie załamania gospodarki przez pandemię koronawirusa jest ważne. Negocjacje w sprawie dokapitalizowania są prowadzone również z innymi gminami (Nisko, Tarnobrzeg) aby doprowadzić do tego aby Fundusz miał dwa miliony złotych kapitału i dzięki temu był w stanie pozyskać kolejne dwa miliony złotych z BGK.

Jak się dowiedzieliśmy poręczenie jest udzielane do kwoty w wysokości 40 tysięcy złotych ale dla osób, które dopiero zaczynają prowadzić działalność gospodarczą to znacząca pomoc.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 6 lipca 2020 r. godz. 12:39
~takaprawda
Do wczoraj w PZPR a dziś w PIS to dlaczego hejterze wszyscy byli członkowie partii PZPR glosują tylko na TOTALNĄ TARGOWICE oto Jest pytanie dla inteligentnych POLAKÓW?
+0-0
Poniedziałek, 6 lipca 2020 r. godz. 16:20
~Man from utopia
×+3y=-9. 2x÷4y=5 Oto proste zadanie dla ,,jęteligenta" po podstawówce głosującego na PIS.
+0-0
Poniedziałek, 6 lipca 2020 r. godz. 16:01
~Łowca pisowca
Czabański,Kujda,Kryże,Piotrowicz i Pani Barbara Skrzypek,była sekretarka jednego z generałów stanu wojennego a także TW,,Wolfgang",TW,,Balbina"TW,,Ikar"czy też przyjaciel Kaczyńskiego,Janusz Molka to raczej na PIS,prawda?
+0-0
Niedziela, 5 lipca 2020 r. godz. 03:14
~Nocne Piwko
Milion zlotych to ja na (przyslowiowe) "waciki" wydaje!
+0-0
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 18:37
~Jacenty
To taka prawda jak kudłaty wybudował w Salowej przedszkole
+0-0
Sobota, 4 lipca 2020 r. godz. 02:07
~Wczoraj w PZPR - dzisiaj w PiS
Kto źle pisze o Partii, ten wróg, towarzysze!
+0-0
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 22:09
~kudłaty
a tobie co do tego łysa pało z PeŁo?
+0-0
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 17:31
~OPOZYCJA NA ZIELONĄ TRAWKĘ!
Pytam się: DLACZEGO OPOZYCJA BYŁĄ PRZECIW???! Oni zawsze są na nie, bo nie?! Nic ludziom nie pomagają! WSTYD!
+1-0
Sobota, 4 lipca 2020 r. godz. 18:13
~chlodnym okiem
"Proponuję wpisać do Konstytucji RP postanowienie, że Prezydent napuszczający jedną grupę obywateli na inną jest winny zbrodni dzielenia Narodu" - zasugerował prof. Marcin Matczak. To odpowiedź na zapowiedź prezydenckiego projektu zmiany konstytucji, który w poniedziałek ma trafić do Sejmu.
+0-0
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 23:34
~Yogi
Była przeciw, bo te głąby od LN nie były w stanie udzielić żadnych info o de facto zakupowanej spółce prawa handlowego. Zbyt trudne żeby ogarnąć pajacu?
+0-0
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 17:49
~olka
Bo takie s totalne tłuczki. Dla nich Bóg, Honor, Ojczyzna nic nie znaczy. W Boga nie wierzą, Honoru nie mają, a Ojczyznę zdradzają i okradają. Dlatego my musimy zadbać o swoje.
+1-1
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 17:45
~kaMA
Umiesz czytac? To przeczytaj PiSiorze nierozgarniety raz jeszcze artykul - od poczatku do konca... P.S. Corka pana Dudy jest bardzo rozsądna i rozsądnie skorzystała z "nam się to należy". Jej staż w Londynie opłaca Kancelaria Premiera , czyli MY!
+1-0
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 16:26
~Ferdek z ...
He he he, hit internetu! Bolek OTUA w maseczce OTUA siem lansuje, he he he
+0-0
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 15:47
~Lubin
W kagiechaemie wyleciało kilka osób z roboty co się nie stawiło?
+0-0
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 15:26
~oko
A jak tam zadłużenie miasta? Zadłużenie spłacamy obligacjami, czyli papierami dłużnymi. Klasyczne rolowanie długów, odciąganie w czasie "pięknej katastrofy"!
+0-0
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 13:51
~Jacenty
Pisiory jak tam dostaliscie już rachunki za prąd .U mnie każda prognoza jest o ponad sto złotych wyższa niz poprzedno a Pryszczaty mówił że nie podrożeje więcej jak sto złotych na rok.To jedno oszustwo drugie miały być dopłaty do pradu jakoś cicho co myslą że zapomnieliśmy .Dojenia ciąg dalszy.
+1-0
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 16:05
~Ferdek z ...
U Helmutów też podrożał i siem nie oburzają
+0-0
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 13:49
~takaprawda
Co za idioci użyteczni takie bajki brednie wypocili. Przecież każdy POLAK wie że te nie korzystne umowy na zakup gazu podpisał PAWLAK razem z doradcami z PARTII OSZUSTÓW tzw, PATOLOGII OBYWATELSKIEJ w czasie ich nierządu od 2007 do 2015.
+1-1
Niedziela, 5 lipca 2020 r. godz. 17:55
~Ciotka z Wiednia
Klamiesz jak rasowy PiSuar!!! Nie klam "takaprawda", nie klam, bo wszystko mozna sprawdzic (nawet i w Internecie). I bedzie wstyd...
+0-0
Sobota, 4 lipca 2020 r. godz. 14:17
wiechu
Nie powielaj pasków z TVP.Umowę (nawet jej nie czytając) podpisał Minister Skarbu rządu PiS niejaki Jasiński w 2006.Jak widać ~takaprawda,to gównoprawda.
+0-0
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 11:04
~rolnik
emerytura w 500 wypłacana ostatnio, czyżby dodruk? a gdzie obiecane pieniądze suszowe? 12 miesiąc mija od przyznanej decyzji i nie ma ani złotówki...kasa się skończyła...
+0-0
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 09:47
~Wiesiek
Chcą pomóc, ale nie chcą. Proszę w przyszłą niedzielę nie trzaskać!
+1-1
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 05:37
~Przedsiębiorca
Renata Butryn, Damian Marczak, Andrzej Szymonik, Leszek Brzeziński - ZŁOŻYĆ MANDATY. NATYCHMIAST!!
+1-1
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 15:21
~KOSA
JASNE, A LUCEK BĘDZIE ROBIŁ CO CHCIAŁ , I STANOWIŁ SWOJE WŁASNE PRAWO. JAK BĘDZIE MU WYGODNIEJ! MA BYĆ PRZEJRZYŚCIE, SZCZEGÓLNIE JEŚLI CHODZI O PIENIĄDZE Z NASZYCH KIESZENI, BO TO NIE JEST KASA LUCKA NADBEREŻNEGO!
+0-0
Czwartek, 2 lipca 2020 r. godz. 20:39
~hehe
cześć pisiory. wiecie że niekorzystna umowę z Gazpromem podpisał ówczesny minister pis Jasiński? Dopiero peło w 2015 kieruje sprawę trybunału arbitrażowego w Sztokholmie. Złotousty ogłasza sukces pisu.
+2-3
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 10:16
~Tytus
Bez względu na to kto podpisał i kto podał do sądu,tragedią jest,że te pieniądze dostaną pisowcy.Można powiedzieć,juh z tego.
+1-1
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 09:53
~hehe
Pis w 2009 r. podpisał niekorzystna dla polski umowę na najdroższy gaz w Europie, której jak przyznał minister Jasiński nie zdążył przeczytać do końca. Rząd PO-PSL umowę chciał zmienić, nie porozumiał się z Gasporomem i PGNIG wystąpiło z pozwem
+1-0
Czwartek, 2 lipca 2020 r. godz. 21:07
~mów prawdę
a nie Pawlak z PSLu koalicjant PO???
+1-1
Czwartek, 2 lipca 2020 r. godz. 20:20
~jasio
Karzden chop swoją babe co głosowali na innego chopa powinien sprzedac
+0-1
Czwartek, 2 lipca 2020 r. godz. 17:19
~mixxer
Az milion? Jeden milion?? P.S. Te wybory to gra o wszystko. Wygra to głupawe, nadete popychle "wodzunia" Kaczynskiego, będziemy mieli kraj urządzany przez strażników rewolucji. Wojujący, ciemniacki, integrystyczny, ksenofobiczny polski katolicyzm ma być fundamentem ideowym nowego państwa. I wtedy 12 lipca możemy przywitać nadwiślański Gilead...
+1-3
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 06:19
komes63
Głupiś jak twojego ojca dzieci...
+0-0
Czwartek, 2 lipca 2020 r. godz. 19:04
~Vrek
Też tak sądzę.
+1-3
Czwartek, 2 lipca 2020 r. godz. 14:41
~olka
PiS dobrze gospodarzy i pieniądze są. A jak nie wiecie po czym poznać Platfusa to wam powiem: po szerokich spodniach z dużymi kieszeniami... Tak więc pracodawcy zwracajcie uwagę na spodnie applikanta podczas rozmowy kwalifikacyjnej. To wam dużo zaoszczędzi jakby co.
+1-2
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 09:53
~Bruno Wątpliwy
@nocna kawa.Oni nie spodziewają się inflacji tylko ją wywołują.Spodziewać się czegoś to może człowiek mądry i przewidujący skutków swoich czynów.Nawet pchanie Polski w ruinę nie powstrzyma chorej ambicji władzy prezesa bo jego świat jest zero-jedynkowy,my i oni,itd.Nie będę rozpisywał się o tym chorym człowieku,od którego dowiedziałem się,że są dwie Polski.Być szalonym to nie grzech,ale służyć szaleńców i wykonywać jego rozkazy to przestępstwo.
+1-0
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 04:25
~nocna_kawa
A tymczasem NBP na rynek wprowadza coraz wiecej banknotow o nominale 500 zl. Spodziewaja sie ostrej inflacji??
+1-0
Piątek, 3 lipca 2020 r. godz. 03:43
~Liverpool
Ile na dzien dzisiejszy dlugow ma miasto Stalowa Wola? I czy PiSowski "gospodarz" moze udzielic jasnej odpowiedzi o ile te dlugi wzrosna w biezacym roku?
+1-0
Czwartek, 2 lipca 2020 r. godz. 19:35
~Jacenty
Tak pieniądze są zawsze nówki jeszcze pachną farbą świeżo po druku Maszyny idą całą parą dzień i noc.
+0-4
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.