Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 2 lipca 2020 r. Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana
 Wiadomości lokalne
» Komunikat MZK
» Milion złotych dla Lokalnego Funduszu Poręczeń od miasta na wsparcie gospodarki
» Nowy przypadek koronawirusa w powiecie stalowowolskim
» Nie żyje Zbigniew Paszkiewicz, wieloletni radny i działacz Solidarności
» Potrącenie rowerzysty przy Patriocie
» Baseny odkryte nieczynne. Mieszkańcy skarżą się na brak informacji
» Ruszyły policyjne kontrole w autobusach. Za brak maseczki mogą posypać się kary
» ProFacial - oczyszczona, nawilżona i promienna cera!
» W lipcu niektóre poradnie przy szpitalu będą pracować dłużej
» Ruszyło odkomarzanie. Mieszkańcy apelują też o walkę z kleszczami
» Niebawem nie trzeba będzie mieć przy sobie prawa jazdy - trwają prace w parlamencie
» Pan Tomasz i wynik marzenie -42kg!
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Koronawirus zabija ludzi a my pracowaliśmy na ich rzecz. Mamy wielki wkład w rozwój małych ojczyzn. Dziś przyrównuje się nas do... pandemii".
Marek Rząsa, poseł Platformy Obywatelskiej.
 Imprezy w mieście
» TARAS DLA WAS - Aktywne poranki
» XXX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 2020
» TARAS DLA WAS czyli Wakacyjna Strefa Spotkań
» Elementarz polskiego dizajnu
» AMATOPASJA 19
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: San zalewa błonia w Stalowej Woli
»San zalewa błonia w Stalowej Woli
»Minister Sportu w Stalowej Woli
»KARAKAL-20 w Radomyślu nad Sanem
»Stalowa Wola: Andrzej Duda w Parku Miejskim
»Miejski Dzień Dziecka w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Wtorek, 30 czerwca 2020 r. godz. 10:58     /Informacja prasowa Ministerstwo Infrastruktury/
Niebawem nie trzeba będzie mieć przy sobie prawa jazdy - trwają prace w parlamencie

Dane i uprawnienia kierowcy będą podczas kontroli drogowej sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców.
Dane i uprawnienia kierowcy będą podczas kontroli drogowej sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców.
Fot. Jacek Rodecki
Toczą się prace parlamentarne nad projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającym szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją pojazdów. Projekt przedłożony przez Ministra Infrastruktury powstał we współpracy z Ministrem Cyfryzacji, jako tzw. pakiet deregulacyjny.

Prawo jazdy on-line

Kierujący pojazdami posiadający polskie prawo jazdy będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy będą podczas kontroli drogowej sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Zmiana ta stanowi kolejne ułatwienie dla obywateli. Już teraz, dzięki działaniom obecnego rządu, kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC. Informację o zwolnieniu z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy Minister Cyfryzacji ogłosi z trzymiesięcznym wyprzedzeniem w komunikacie opublikowanym m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej.

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki

W sytuacji, w której w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym wypełnione zostały wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego, nie trzeba już będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego pojazdu. Takie rozwiązanie to znaczna oszczędność czasu i pieniędzy dla właścicieli pojazdów.

Karta pojazdu i nalepki kontrolne nie będą już wydawane

Kolejnym uproszczeniem w procedurze rejestracji pojazdów jest zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Dzięki temu właściciele pojazdów oszczędzą, np. podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy w sumie 94,5 zł (karta pojazdu - 75 zł i nalepka kontrolna - 18,5 zł i łącznie 1 zł opłaty ewidencyjnej). Wydawanie karty pojazdu nie będzie konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Właściciel może ponadto sprawdzić historię pojazdu on-line.

Pojazd zarejestruje starosta w miejscu czasowego zamieszkania

Nowelizacja ustawy przewiduje wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania, a także czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru, również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu.

Będzie można zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne

W projekcie zaproponowano ponadto wprowadzenie możliwości zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł, dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić, jak również nie trzeba będzie ponosić opłaty za nalepkę kontrolną - w sumie razem z opłatą ewidencyjną da to oszczędności 99,50 zł.

Dealer zarejestruje nowy pojazd

Nowością jest wprowadzenie możliwości załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. Rozwiązanie to ułatwi proces rejestracji, zaoszczędzi czas nabywcy, a także umożliwi mu odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży, w przypadku zlecenia wniosku o rejestrację przez salon sprzedaży drogą elektroniczną.

Będzie można czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy

Nowym rozwiązaniem, które zakładają przygotowane w MI przepisy, jest rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z eksploatacji o samochody osobowe. Będzie to jednak dotyczyło sytuacji uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych samochodów. W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.

Przepisy ustawy umożliwią zwrot zatrzymanego elektronicznie przez organ kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) przez stację kontroli pojazdów. Rozwiązanie to wyeliminuje konieczność zwracania się kierowcy o zwrot dokumentu np. do urzędu lub też jednostki organu, który zatrzymał dokument.

Dużym ułatwieniem dla właścicieli pojazdów będzie wprowadzenie powiązania czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu.

Jeśli od ostatniej rejestracji pojazdu na terytorium RP nie nastąpiła zmiana własności, nie będzie obowiązku przedkładania do rejestracji dowodu własności pojazdu. Do wniosku o rejestrację wystarczy dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi, nie trzeba już będzie dostarczać do urzędu umowy kupna pojazdu.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem rozwiązań związanych z koniecznością wydania komunikatu Ministra Cyfryzacji. Przepisy dotyczące zniesienia obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej wejdą w życie po upływie 24 miesięcy od publikacji.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 2 lipca 2020 r. godz. 12:33
~Hue Hue
A czy wspomnieliście, że te pomysły to nie PiSu, ale Piotra Liroya Marca? Każdy dobry pomysł jest najpierw odrzucany przez PiS, a później drugi raz wrzucany pod głosowanie, ale już przez PiS gdzie jest oczywiście głosowany pozytywnie i wychwalany, że jest super. A każdy głupi pomysł jest głosowany w nocy, żeby czasem nikt nie widział. Masakra, co za kraj. A wy głosujcie na Dudę lemingi.
+0-0
Środa, 1 lipca 2020 r. godz. 19:43
~Buana ma Cubana
Buana ma Cubana ma starego Fordiana i jeździ z Wandiana po Havana bez wypadków. Dlatego nie kupi Helmutiana dla Wandiana.
+0-0
Środa, 1 lipca 2020 r. godz. 21:59
~chlodnym_okiem
A PiSowska "gora" i tak woli rozbijac sie w NIEMIECKICH limuzynach! Oni byle czym nie jezdza...
+0-0
Środa, 1 lipca 2020 r. godz. 13:37
~kierowca
Teraz tylko wystarczy że Policjant zobaczy tablicę rejestracyjną i wszystko będzie wiedział cały życiorys kierowcy łącznie z NR-obuwia i jaka tu ochrona danych osobowych.
+0-0
Środa, 1 lipca 2020 r. godz. 16:49
~Wasze Lustro
Wszystko to zmierza do rzadow w stylu bialoruskim, a moze nawet i chinskim!!
+0-0
Środa, 1 lipca 2020 r. godz. 10:06
~Pamiętam
Mówiono o tym w TVP jeszcze za rządów PO.
+0-0
Środa, 1 lipca 2020 r. godz. 08:29
~HALNY GRZEGORZ
POLSKA jest w przepisach świętsza od papieża . Co jest na przeszkodzie aby zrobić próg alkoholowy na poziomie cywilizowanych krajów .Co szkodzi , aby na trasie zjeść posiłek i wypić do niego browara czy lampkę wina...? Ps...nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu !
+0-0
Czwartek, 2 lipca 2020 r. godz. 12:27
~HALNY GRZEGORZ
zefirek masz zaniki pamięci i chyba mnie mylisz z konkubentem mamy , Ja nie piję już od 4-ech lat , a nie palę od 7-miu . Stracił się odchodzące wiatry to ty mi d.... obrabiasz . Oj nie ładnie.... Ps....Zagłoba zawsze twierdził , że po winie ,, oleum " idzie do głowy . Teraz i po mineralnej mam oleum w głowie he..he..
+0-0
Środa, 1 lipca 2020 r. godz. 15:33
~zefirek grześ
tato, ale ty nigdy na jednej lampce wina nie kończysz, bo chcesz na drugą nogę, a potem mówisz mamie, że jeszcze jedna lampka, bo ta druga weszła ci w pierwszą nogę. A my się boimy z tobą wracać, jak jesteś wesoły i śpiewasz za kierownicą, bo bez lampek to nie śpiewasz.
+0-0
Środa, 1 lipca 2020 r. godz. 13:38
~HALNY GRZEGORZ
Jeszcze obok kierowcy , ale jak Bóg pozwoli i egzaminatorzy nie będą upierdliwi to siądę za kierownicą ! Ps..... a gdybym był młotkowym ....
+0-0
Środa, 1 lipca 2020 r. godz. 10:38
~Bławat
Lampka wina- a ile to litrów? Nic nie stoi na przeszkodzie wypić browara w trasie i pojechać dalej. Przecież Ty siedzisz obok kierowcy- ,,Grzesiu''.
+0-0
Środa, 1 lipca 2020 r. godz. 04:36
~chicago itd
"Już teraz, dzięki działaniom obecnego rządu, kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC." Tyle, ze prace nad systemem informatycznym zaczeto juz wczesniej. PiSowska propaganda prowadzona jest przez ludzikow pozbawionych wszelkiej przyzwoitosci!
+0-0
Wtorek, 30 czerwca 2020 r. godz. 19:56
~Vrek
Zaczipują nas wraz ze szczepionką na COVID-19, potem kod kreskowy na tyle głowy i w 100% człowiek systemowy.
+0-0
Środa, 1 lipca 2020 r. godz. 08:04
~Taka Prawda
Wreszcie odpowiednie osoby na odpowiednim stanowisku podejmują mądre decyzje , szkoda tylko że tak puzno doczekaliśmy się takich decyzji .
+0-0
Wtorek, 30 czerwca 2020 r. godz. 14:37
~Mewaa
Prawda.Chca miec kontrole nad wszystkimi i wszystkim.A co my roboty?
+1-0
Wtorek, 30 czerwca 2020 r. godz. 14:35
~nn
Pewnie zaraz się przekonamy że są to pomysły Andrzeja Dudy - naszego zbawiciela. Głosujmy... głosujmy...
+1-0
Wtorek, 30 czerwca 2020 r. godz. 12:35
~olka
Jeszcze tylko małe czipy na końcu nosa i urzędnicy będą wniebowzięci widząc jak klienci kłaniają się im schylając nosy do czytnika
+1-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.