Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 31 marca 2020 r. Imieniny: Balbiny, Kamila, Kornelii
 Wiadomości lokalne
» Spowiedź "na" a nie "przez" telefon
» Miasto będzie się ubiegać o środki norweskie na remont MDK
» Ćwicz w domu z Fitness Club Marta Rybak!
» Pluskwy w domu trzeba truć samemu
» Szpital dostanie pieniądze od miasta. Jak wspomogą lecznicę inne gminy?
» Ciąża jest stanem kiedy samopoczucie dziecka jest zależne od samopoczucia mamy!
» Namiot przed szpitalem. Wstępna weryfikacja w walce z koronawirusem
» 6 przypadek koronawirusa w powiecie stalowowolskim
» Kolejne zakażenia koronawirusem w powiecie stalowowolskim
» Nie ograniczajcie handlu na targowiskach - apeluje ministerstwo i klienci
» Koronawirus. Sobotni handel ograniczony
» Czwarty przypadek koronawirusa w powiecie stalowowolskim!
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Kobieta w PRL-u: Plakaty ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli w Bibliotece Wydziału Zamiejscowego KUL w Stalowej Woli
» Mistrz Pięknego Czytania
» Konkurs "Tak piszę o muzyce"
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Nowy przystanek kolejowy PKP Stalowa Wola - Charzewice
»Nowy przystanek kolejowy PKP Stalowa Wola - Charzewice
»Pierwsza potańcówka dla seniorów
»Stalowa Wola: Polska Wystawa Gospodarcza 2020
»Orszak Trzech Króli 2020
»Stacja Rozwadów: nowe perony i infrastruktura na Lublin
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Piątek, 28 lutego 2020 r. godz. 15:11     /Magdalena Rodecka/
Nie żyje Janusz Cisek - historyk, samorządowiec, polityk

Profesor Janusz Cisek zmarł w wieku 65 lat.
Profesor Janusz Cisek zmarł w wieku 65 lat.
Fot. Jacek Rodecki
Po długiej i ciężkiej chorobie, dziś w nocy w Warszawie zmarł pochodzący ze Stalowej Woli Janusz Cisek. Miał 65 lat.

Janusz Cisek urodził się w 1955 roku w Stalowej Woli. Tu ukończył Szkołę Podstawową nr 2. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego nr 44 im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli. Magister Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego (1980), Doktor Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Wrocławskiego (1993), Doktor habilitowany Uniwersytetu Wrocławskiego (2003).

W latach 1992-2000 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku. W latach 2001-2002 Wicedyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej i Integracji Europejskiej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2002-2003 Wiceprezydent Miasta Stalowej Woli w czasie trwania kadencji Andrzeja Szlęzaka. Od 2004 Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Katedra Europeistyki, Kierownik Zakładu Historii i Kultury Europy Środkowej. W latach 2006-2011 Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Od 2008 Komendant Związku Strzeleckiego "Strzelec", Organizacji Społeczno-Wychowawczej.

W wyborach w 2011 bez powodzenia kandydował z ramienia PSL do Senatu. 11 czerwca 2012 powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. 24 kwietnia 2013 został odwołany ze stanowiska po złożeniu rezygnacji, którą motywował względami zdrowotnymi - koniecznością przejścia chemioterapii w związku z białaczką.

Autor monografii, wydawnictw źródłowych i edycji pamiętników, współautor w pracach zbiorowych, współautor tłumaczeń na język angielski, autor artykułów naukowych.

Ważniejsze wydane pozycje książkowe m. in.: "Sąsiedzi wobec wojny 1920", "Józef Piłsudski" - album, "Józef Piłsudski w Krakowie", "Kościuszko WE ARE HERE", "Polish Refugees and the Polish American Immigration and Relief Committee".

Autor i gospodarz programu "Konflikty, bitwy, wojny" na kanale TVP Historia - cyklu historii wojskowej przedstawiającej działania, wydarzenia i dzieje techniki militarnej. Autor projektu "Dotknij Niepodległości" skupiającego corocznie tysiące osób na ulicach Warszawy i w Muzeum Wojska Polskiego. W trakcie kręcenia filmu "1920. Bitwa Warszawska" był konsultantem historycznym Jerzego Hoffmana.

15 sierpnia 2009 roku odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Sobota, 14 marca 2020 r. godz. 10:27
~Kosmitaw
wychodzą różne ciemne sprawki przy takich okazjach... ach ta sprawa w MSZ, co by nie robić, trudno zamieść to pod dywan... a tłumaczenia są naiwne
+0-0
Wtorek, 3 marca 2020 r. godz. 11:23
~Renia
Wspaniały człowiek odszedł do Domu Pana. Wielka strata dla Kraju i Stalowej Woli i Rodziny.Znałam Go od dziecka.Znałam Jego Rodziców, a z Mamą P.Lusią pracowałam.Rodzinie i Najbliższym, których dotknęła ta strata wyrazy współczucia i słowa otuchy.Spoczywaj w spokoju, niech Ci ziemia będzie lekka.
+0-0
Poniedziałek, 2 marca 2020 r. godz. 19:05
~GAGA
Wielki Polak już za życia , kondolencje dla Rodziny , spoczywaj w pokoju (*)
+0-0
Niedziela, 1 marca 2020 r. godz. 19:32
~xyz
Jednak śmierć wygładza życiorysy, w niepamięć idą niechlubne momenty.Może to i dobrze.
+0-0
Wtorek, 10 marca 2020 r. godz. 17:58
~Nieobojętna
Sugeruje autorowi tego nieprzyjemnego komentarza aby w takich chwilach odpuścił sobie poszukiwanie sensacji i żerowanie na dobrym imieniu zmarłego. Tak się składa że znam środowisko organizacji polonijnych od podszewki i zasady udziału w konkursach na dofinansowanie działalności polonijnej, które ówcześnie organizował MSZ (następnie pieniądze trafiły do senatu a tam działy się cuda). Za czasów MSZ projekty oceniała niezależna komisja konkursowa złożona ze znanych osobistości i specjalistów w dziedzinach objętych zakresem konkursu. Minister nie miał do tych ocen dostępu ani wpływu na rozstrzygnięcia. Poza tym zarzuty dotyczyły nie bezpośrednio Ministra a rzekomej znajomości jednego z jego podwładnych z prezesem fundacji. Przy ponad 400 organizacjach startujących rokrocznie w konkursie takich znajomości nie można wykluczyć. Prezesi tych org. to w wielu przypadkach osoby obracające się w świecie polityki i mediów (np. obecnie w polityce Pan Dworczyk). Stąd zarzuty - dla kogoś kto lepiej zna te środowisko - są absurdalne. Temat był bardzo nośny medialnie więc MSZ musiało znaleźć kozła ofiarnego. Pan Minister wykazał się dużą dojrzałością biorąc za tą sytuację odpowiedzialność (choć nie musiał) i to świadczy w mojej ocenie o jego wielkości! Proszę nie formułować takich komentarzy w oparciu o jeden artykuł w mediach, jednocześnie przy braku wiedzy na temat zasad konkursu. Nie znałam profesora bardzo dobrze ale boli mnie formułowanie oszczerstw pod adresem osoby zmarłej w oparciu o informacje wątpliwej jakości, tym bardziej pod tego typu artykułem. Ale zgryźliwość nie ma kultury ani umiaru... Panie.Januszu niech spoczywa Pan w pokoju [*][*][*]
+0-0
Poniedziałek, 2 marca 2020 r. godz. 13:50
~xyz
Wiceminister spraw zagranicznych Janusz Cisek został odwołany ze stanowiska Środa, 24 kwietnia 2013 (14:16) Aktualizacja: Środa, 24 kwietnia 2013 (16:13) Premier Donald Tusk podpisał dziś wniosek szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego w sprawie odwołania Janusza Ciska z funkcji wiceministra spraw zagranicznych. Ma to związek z nieprawidłowościami przy przydzielaniu pieniędzy organizacjom polonijnym - dowiedziała się nieoficjalnie reporterka RMF FM Agnieszka Burzyńska Dymisja - jak wiadomo nieoficjalnie - jest dokładnie związana z niejasnościami przy finansowaniu Fundacji Rozwoju Myśli Obywatelskiej, która otrzymała dotację w wysokości 1,4 mln złotych z puli środków przeznaczonych na projekt współpracy z Polonią. Fundacja powstała jednak tuż przed ogłoszeniem konkursu, a związani z nią byli współpracownicy Ciska.
+0-0
Niedziela, 1 marca 2020 r. godz. 21:31
~Ballada
Cos tu sugerujesz "xyz"???
+0-0
Niedziela, 1 marca 2020 r. godz. 18:48
~mmmggg
znałam p Janusza -faktycznie człowiek z wielką klasą ... i żal że to już, tak szybko ale widocznie taki był plan Boga wobec Niego - niech spoczywa w spokoju-wyrazy współczucia dla rodziny-
+0-0
Sobota, 29 lutego 2020 r. godz. 09:49
~pola
Czy już wiadomo gdzie i kiedy będzie pogrzeb zmarłego Profesora Ciska?
+0-0
Sobota, 29 lutego 2020 r. godz. 09:48
~luka
Może to jeszcze nie czas a może w sam raz by dokonać wpisu do księgi 'Zasłużony dla miasta" dwie postacie, dwóch naukowców, ktorzy odeszli od nas. Moim skromnym zdaniem zasługują na naszą wierną pamięć śp. śp. prof. Romuald Dębski oraz prof. Janusz Cisek. Obydwaj tu się urodzili, tu spędzali swą młodość a potem rozsławiali nasze miasto w różnych okolicznościach, na różnych poziomach i specjalnościach. Nikt nie powinien mieć cienia wątpliwości co do niekwestionowanych zasług tych znamienitych postaci.
+0-0
Niedziela, 1 marca 2020 r. godz. 15:35
~ania
Profesor Romuald Dębski nie urodził się w Stalowej Woli ,ale tu spędził dzieciństwo i młodość,uczęszczał do szkoły,tu lekarzem w przychodni zakładowej była Jego Mama,w Stalowej Woli została pochowana.Na stronie Fb miał napisane ,że pochodzi ze Stalowej Woli,zresztą utrzymywał kontakty z koleżankami i kolegami z czasów szkolnych.,w razie potrzeby służył pomocą.Warto poświęcić mu miejsce wśród zasłużonych dla miasta.
+0-0
Sobota, 29 lutego 2020 r. godz. 08:16
~Kolega z religii
Był uczniem Pani Marii Pyć w szkole nr.3
+0-0
Sobota, 29 lutego 2020 r. godz. 06:31
~a
Wiedzę miał.Umiał się wysłowić , jako chyba jedyny co kojarzę pochodzący ze stalówki co umiał zaprezentować się w taki sposób że robił dobre wrażenie człowieka , który ma głowę na karku.
+0-0
Sobota, 29 lutego 2020 r. godz. 00:17
~Hela
Facet z klasa! wiedza!!! inteligentny.!!.taki powinien byc Prezydent Polski!!!..coz odszedl! WIELKI ZAL!! wspolczuje rodzinie!!
+0-0
Piątek, 28 lutego 2020 r. godz. 23:35
~Aktor
Paradoks polega na tym że profesor Janusz Cisek był na tle skromnym człowiekiem że był urodzony w Stalowej Woli, wiele pracował dla Stalowej Woli, nie jednego ambitnego ze Stalowej Woli wypromował w Polsce a nawet przez tyle lat tyle frakcji rządzących nawet miasto go nie doceniło choćby nagrodą dla zasłużonych czy ambasadorem. Czerwona kartka dla władz miasta!!!!!
+0-0
Sobota, 29 lutego 2020 r. godz. 12:53
~teraz
Może przyjdzie teraz refleksja na "honorowanie" autentycznie dużego formatu postaci z naszego miasta? Sposobności jest sporo bo może jakieś rondo, nowa bez nazwy ulica, skwer czy plac, może wpis(pośmiertnie)do księgi 'zasłużony..." Trzeba po prostu chcieć dostrzec wielkość drugiego człowieka a nie skupianiu się na politycznych zasługach małych postaci. Zobaczymy czy władza widzi cokolwiek więcej niż czubek własnego nosa?
+0-0
Piątek, 28 lutego 2020 r. godz. 22:59
~StalowaWola
żal [[x]] wspaniały człowiek [[x]] kondolencje
+0-0
Piątek, 28 lutego 2020 r. godz. 21:08
~mamuszka
Spieszmy sie kochac ludzi tak szybko odchodzä
+0-0
Piątek, 28 lutego 2020 r. godz. 20:28
~koleżanka ze szkoły
Chodził do szkoły podstawowej nr.3
+0-0
Sobota, 29 lutego 2020 r. godz. 07:35
~Lucjusz
Szkola nr 3 miala nizszy poziom niz 2.
+0-0
Piątek, 28 lutego 2020 r. godz. 20:23
~Ossolińczyk
Nadzwyczajny. Znałem (znam) wielu wybitnych ludzi. On jest na najwyższych pozycjach. Wielka to strata. Ostatni raz widziałem Jego wykład w Pułtusku. Zadziwiał wiedzą, opanowaniem, klarownością wypowiedzi. Polotem. Dużo przeszedł w życiu. Cześć Twej pamięci drogi Januszu.
+0-0
Piątek, 28 lutego 2020 r. godz. 19:08
~Z podziękowaniami
Ogromna strata dla Polski jak i Stalowej Woli. Miałam zaszczyt poznać Pana Janusza, zarówno jako wykładowcę jak i później w życiu zawodowym. Człowiek o wszechstronnej wiedzy i wspaniałym intelekcie, a także niebywałej kulturze osobistej, niespotykanej w dzisiejszych czasach. Klasa sama w sobie. Był godny każdego z piastowanych stanowisk, w tym ministerialnych. Patriota nie tylko lokalny. Nigdy nie zapomniał o Stalowej Woli, pomógł wielu młodym osobom z naszego miasta zdobyć wymarzoną pracę, bezinteresownie. Po prostu człowiek jeden na milion. Swoją postawą życiową i czynami zasłużył zdecydowanie na niebo. Pokój jego duszy [*][*][*]
+0-0
Piątek, 28 lutego 2020 r. godz. 18:01
~Andrea
Poznałem osobiście Pana profesora, znałem dobrze Jego Mamę p. Lusię. Odszedł Przyzwoity Człowiek. Odpoczywaj snem wiecznym.
+0-0
Piątek, 28 lutego 2020 r. godz. 17:11
~mieszkanka Stalowej Woli
Wspaniały człowiek. Z klasą i wielkim urokiem. Odpoczywaj w pokoju.
+0-0
Piątek, 28 lutego 2020 r. godz. 16:37
~Piotr W.
[*] Nie zapomnę rozmów z Tobą i gry w piłke na trójce. Byłeś dobrym kolegą i utalentowanym sportowcem. Stalowa Wola była dumna z Ciebie tak jak i z śp. profesora Romka Dębskiego. Wieczny spoczynek racz Mu dać Panie
+0-0
Sobota, 29 lutego 2020 r. godz. 20:14
~Pantani
Lata przełomu 70/80 pewno robiliśmy to razem mam na myśli granie w piłkę jeszcze z kilkoma innymi kolesiami tj.waldkiem i Krzyśkiem braćmi bisami i szymikami ,Januszem i jego bratem Turem.Super fajne czasy.Nadal je wspominam.
+0-0
Piątek, 28 lutego 2020 r. godz. 16:53
~Chicago
Pamietam go z czasow liceum... bardzo dobrze gral w koszykowke.
+0-0
Piątek, 28 lutego 2020 r. godz. 16:13
~Gdańsk
Klasa, jakiej brakuje w dzisiejszej polityce. Kondolencje dla rodziny [*]
+0-0
Piątek, 28 lutego 2020 r. godz. 16:03
~Mieszkaniec
To prawda, wielki człowiek, z klasą idealny na prezydenta Stalowej nie to co ten malostkowy udawacz i ignorant którego mamy.... Niech spoczywa w spokoju.
+0-0
Piątek, 28 lutego 2020 r. godz. 22:31
~KDS
A po ile eksponaty?
+0-0
Piątek, 28 lutego 2020 r. godz. 15:44
~Edyta Cz.
RIP
+0-0
Piątek, 28 lutego 2020 r. godz. 15:44
~Jozef
Genialny człowiek
+0-0
Piątek, 28 lutego 2020 r. godz. 15:39
~[*]
takiego polityka na prezydenta wymarzyła by sobie Stalowa Wola [*][*][*] Żal
+0-0
Sobota, 29 lutego 2020 r. godz. 08:41
~Futomski
Spoczywaj w pokoju wiecznym.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.