Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 3 czerwca 2020 r. Imieniny: Anatola, Leszka, Tamary
 Wiadomości lokalne
» Czyż te 32 kg mniej nie robi cudownej różnicy?!
» Komunikat Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia
» Komunikat MZK
» 61-latek jechał autem mając 2,5 promila
» Parking przy ul. Okulickiego już gotowy
» Andrzej Duda w Stalowej Woli. Prezydent spotka się z mieszkańcami w parku miejskim
» Rusza nabór do V edycji Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych
» 1,6 mln. zł na remont drogi Budki Dolne - Zdziechowice
» Miasto szuka dofinansowania na remont wiaduktu na Traugutta
» Mobilny MOF Top Inwestycją Komunalną
» Tomasz Solecki nowym prezesem Stali Stalowa Wola PSA
» 2,5-letnie dziecko potrącone przez samochód
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Muzeum zaprasza na Rodzinne niedziele
» Wystawa na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II
» Elementarz polskiego dizajnu
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Miejski Dzień Dziecka w Stalowej Woli
»Miejski Dzień Dziecka w Stalowej Woli
»Nowy przystanek kolejowy PKP Stalowa Wola - Charzewice
»Pierwsza potańcówka dla seniorów
»Stalowa Wola: Polska Wystawa Gospodarcza 2020
»Orszak Trzech Króli 2020
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Piątek, 18 października 2019 r. godz. 22:55     /Magdalena Rodecka/
Jazda na suwak i korytarz życia mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach

Sejm i Senat przyjęły opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym, wprowadzający przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. projekt trafi do podpisu Prezydenta. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie 21 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw.
Sejm i Senat przyjęły opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym, wprowadzający przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. projekt trafi do podpisu Prezydenta. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie 21 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw.
Sejm i Senat przyjęły opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym, wprowadzający przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. projekt trafi do podpisu Prezydenta. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie 21 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw.

- Chcemy promować, chcemy edukować społeczeństwo i przyszłych kierowców. Chcemy kształtować poprawne postawy. I chcemy od najmłodszych lat uczulać polskie społeczeństwo, przyszłych kierowców jak prawidłowo zachować się podczas jazdy - mówił podczas wystąpienia w Sejmie stalowowolski poseł i wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Na czym polega "korytarz życia"? Jak wyjaśniają w Ministerstwie Infrastruktury, kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami - na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym.

W przypadku jazdy na suwak przepisy precyzyjnie określą zasady pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, gdy następuje zmniejszenie ich liczby, a w miejscu zwężenia powstaje zator. Sformalizują też zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu.

Jak zaznaczył Rafał Weber kwestie związane z "korytarzem życia" i "jazdą na suwak" pojawią się w bazie pytań, które są zadawane kandydatom na kierowców podczas egzaminów na prawo jazdy. Tak, aby nie tylko w sposób nakazowy, nie tylko ustawą, nie tylko w sposób edukacyjny, promować takie zachowania. - Na pewno każdy kierowca, który zdaje egzamin będzie musiał znać przepisy i będzie musiał wiedzieć jak te przepisy stosować - dodał.

Propozycje Ministerstwa Infrastruktury są zbliżone do sprawdzonych od lat rozwiązań funkcjonujących w wielu w krajach Europy. Projekt powstał w ramach działań zapisanych w Programie realizacyjnym na lata 2018-2019 do Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020, za który odpowiedzialna jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Niedziela, 20 października 2019 r. godz. 20:56
~~~
W mieście rowerów , ćwoki nie wiedzą , który pas jest do jazdy w zadanym kierunku , jazda na suwak ?W żadnym kraju Europy Zachodniej taki przepis nie obowiązuję bo taka jazda jest oczywista !!!
+0-0
Wtorek, 22 października 2019 r. godz. 14:59
~ss
Aleś ty uczony- prawdziwy światowiec.
+0-0
Wtorek, 22 października 2019 r. godz. 14:58
~ss
Aleś tu uczony- prawdziwy światowiec.
+0-0
Niedziela, 20 października 2019 r. godz. 13:22
~mieszkaniec
Coś Ferdek Pierdek cicho siedzi ?
+0-0
Wtorek, 22 października 2019 r. godz. 14:56
~sru
Bo mu pierd nie wyszedł i jeszcze się nie domył.
+0-0
Niedziela, 20 października 2019 r. godz. 11:07
~Mozets
CYTUJĘ MANUKUN który o godz 22.19 ( 19 minut po capstrzyku w wojsku) napisał : ################# manukun pisze: Czas na zmiany infrastruktury, ale władze wolą kupować kolejne karetki niż zbudować dla nich sensowny wyjazd ############################# Manukun sensownie zauważa, że wyjazd karetek reanimacyjnych na dwupasmówkę można usprawnić. Ale zbyt dużym wysiłkiem dla niego jest podanie propozycji. Bo MANUKUNOWI nie chodzi o to by rozwiązać problem lecz by "dołożyć" tzw. "WŁADZY". ( Za czasów PRL to była "WADZA"). Manukun ma zaś demokratyczne uczulenie na aktualną władzę samorzadową ( wybraną demokratycznie) i chyba na pozostałą też ( państwową) także demokratycznie wybraną. Manukunowi jednak ta demokracja nie odpowiada. Lepsza byłaby demokracja z przymiotnikiem czyli np. "socjalistyczna". A demokracja obecna tym się różni od komunistycznej - czym zwykłe krzesło od krzesła elektrycznego. Ale dość żartów z MANUKUNEM. &&&&&&&&&&&&&&&&&& Ad rem. Ja proponowałbym wykonać bardzo małym kosztem wyjazd dla karetek "R" starą drogą, ( istniejącą nadal) wjazdową do szpitala miejskiego z lat 1960. Tylko zlikwidować kawałek trawnika powstałego przy dwupasmówce. Karetka na sygnale wjeżdżałaby od razu na główne skrzyżowanie bez lawirowania po ulicy Mickiewicza. Ruch na skrzyżowaniu byłby od razu wstrzymywany i na zasadzie "suwaka" spychany na boki. Można by tobyło zrobić również ( jeszcze prościej) wyjazdem od strony parkingu przy przychodni specjalistycznej nr 1 szpitala. Wtedy można-by tylko poszerzyć wyjazd ( wjazd ( jest dużo miejsca na wprost Liceum) i stworzyć pas uprzywilejowany by żaden pojazd parkujący przed szpitalem nie blokował tej drogi.
+0-0
Poniedziałek, 21 października 2019 r. godz. 16:53
manukun
Twój pomysł wymaga stwierdzenia, że pieniądze wydane na tzw zieloną falę w mieście są pieniędzmi straconymi z braku uwzględnienia wyjazdu karetek ze szpitala.
+0-0
Poniedziałek, 21 października 2019 r. godz. 16:50
manukun
Drogi mozets, demokratycznie wybrana władza robi głupoty. Kupuje tylko karetki, a wyjazdu ze szpitala im nie poprawia. Co w takim razie mam robić? Udawać, że problemu nie ma? Sam nie odwołam w referendum.
+0-0
Poniedziałek, 21 października 2019 r. godz. 09:14
~123
Pomysły z wyjazdem karetek dobre, ale z tą demokratycznie wybraną wadzą to żeś się trochę zagalopował.
+0-0
Niedziela, 20 października 2019 r. godz. 07:18
~Hehehe
Jak se Nisko z tym poradzi? Już widzę te RNI co wyprawiają
+0-0
Środa, 23 października 2019 r. godz. 00:00
~Rni
Prędzej Janusz z RST nie puści, gdy przy pomocy jazdy na suwak próbuje się włączyć do ruchu, tylko szybciutko przyspiesza
+0-0
Sobota, 19 października 2019 r. godz. 19:28
~Teresa ze Staszica 15
Pytam podróżujących: czy widział kto śmietniki w UE zamykane na klucz jak u nas?
+0-0
Niedziela, 20 października 2019 r. godz. 19:38
~Globtroter z Pława
do Mozets: ubikacje w pełni zautomatyzowane widziałem we Frejus, Cannes Francja. Są oczywiście darmowe. U nas nawet znaków gdzie kibel nie widać. No i: kiedy znikną w urzędach toalety "dla personelu"? Personel ma mieć inny standard? Lepszy czy gorszy niż podatnik, który na ich pensje płaci??
+0-0
Niedziela, 20 października 2019 r. godz. 10:41
~Mozets
UE to bardzo szerokie pojęcie. I kto bywał w różnych krajach Europy wie, że jest różnie z porządkiem na ulicach, śmieciami, śmietnikami itp. Nawet w Nowym Jorku boczne ulice to jeden wielki śmietnik. W Stalowej Woli wiele śmietników jest otwartych i służą często jako szalety miejskie. To nie wina oddających produkty przemiany materii (urynę) w śmietnikach. Bo w Stalowej Woli nie ma szaletów miejskich ogólnie dostępnych. Smród w śmietnikach jest porażający. W Irlandii za samochodem opróżniającym pojemniki z odpadami mokrymi jedzie następny pojazd specjalistyczny. Który myje i dezynfekuje śmierdzące, cuchnące pojemniki ze śmietnika. Stalowa Wola jest zaśmiecona. Jaki jest podział rejonów do sprzątania, ulic , chodników wiaduktów, schodów na wiadukty - nie wiadomo. Kto tego ma pilnować i egzekwować - także nie wiadomo. Przepełnione kosze na śmieci przy chodnikach ( również wymieszane razem z psimi kupami) stoją po kilka dni nie opróżniane. Wolantariaty interesują się zbieraniem do puszek, natomiast porządkiem nie. To dla nich zbyt prozaiczne i mało widowiskowe. Mimo, że wiele śmietników jest otwartych - część ludzi zostawia stosy śmieci przed śmietnikiem. Dlaczego - nie wiem. Czy pochodzą one z wielkopańskich lokali (rodem z Mostków Nalep) i nie mogą się mieszać (deklasować i popełniać mezalians) z innymi śmieciami np. wielkich rodów z Konkolewa Dolnego - TEGO NIE WIEM. ;-))) Proponowałem w dyskusjach publicznych miasta, by w przejściu podziemnym koło bazyliki urządzić szalet miejski na poziomie europejskim nawet z kabiną prysznicową (ten płatny) . Z obsługą - bo inaczej szalet zmienił by się w w wielkie pobojowisko, brud, smród i bałagan włącznie z kabinami do celów rozrywek seksualnych i dawania w tzw. "żyłę" lub popijania taniego mózgotrzepa. I byłby dewastowany, malowany sprayem. Może to zbyt śmiały projekt . Ale może za mojego życia jeszcze "wypali". (Zaskoczy). Na razie w centrum miasta przejście podziemne przy bazylice przedstawia obraz rodem z przedmieść Moskwy. Zabarykadowane potężnymi zaporami ze stalowych zardzewiałych blach o mało co nie pancernych. Słowem bunkier. Pełno śmieci na niszczejących schodach zalewanych wodą z opadów. Cisza i spokój. Marazm.
+0-0
Sobota, 19 października 2019 r. godz. 22:45
~Majority
Na każdym kroku ?
+0-0
Sobota, 19 października 2019 r. godz. 16:42
~kkk
Zastanawiam sie jak zrobic drogę zycia na skrzyżowaniu Staszica z Mickiewiczem. Tam karetki wyjeżdżają ze szpitala i jest tam dwa pasy przy wyjedzie takie wąskie i krawężnik wysoki. Zeby sie tam karetka jeszcze zmieściła to jakaś malutka. Widze ,ze czasem udaje sie tej karetce wyjechać pod prąd.pasem lewym. Moim zdaniem ten wyjazd powinien być przebudowany.
+0-0
Poniedziałek, 21 października 2019 r. godz. 16:44
manukun
W Stalowej Woli nie ma już polonezów. Udrożnienie wyjazdu ze szpitala nie wymaga budowy autostrady. Wystarczy oddzielić wjazd na parking od wjazdu karetek. Ale władza woli efektowne konferencje prasowe.
+0-0
Sobota, 19 października 2019 r. godz. 22:49
~Rrrr
Manukun wyjazd jest ważniejszy od karetki? Lepiej mieć wypasiona autostradę i jeździć starym polonezem? Zastanow się co piszesz. Hejtowac też trzeba umieć.
+0-0
Sobota, 19 października 2019 r. godz. 22:19
manukun
Czas na zmiany infrastruktury, ale władze wolą kupować kolejne karetki niż zbudować dla nich sensowny wyjazd
+0-0
Sobota, 19 października 2019 r. godz. 12:51
Nowy
Szkoda ze społeczeństwo trzeba uczyć kultury (w tym wypadku na drodze) ustawowo (co nie jest tanie), czyli nakazami i zakazami. Ale lepiej tak niż wcale... niż by było "po staremu". A z innej strony patrząc, to jeśli w 2019 r. dopiero taką ustawę przyklepali to nie chce myśleć ile przed nimi. +
+1-0
Sobota, 19 października 2019 r. godz. 12:41
~Klemens
kiedy nauczymy się zatrzymywać na osiedlach i wypuszczać z parkowania innych? Przecież oni jadą tyłem i mniej widzą niż ty. Ty tylko przyhamujesz a on musi stanąć, zmienić wsteczny na 1. bieg i się wycofać. Na Zachodzie to standard.
+0-0
Poniedziałek, 21 października 2019 r. godz. 11:50
~Pan kiero
Kurde, chciałbym kiedyś zobaczyć jak się cofa na 1 biegu..
+0-0
Sobota, 19 października 2019 r. godz. 15:11
~jjj
tzn.prowokować wyjazd a puzniej bach i wymuszenie jest i mandacik tak?
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.