Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 5 czerwca 2020 r. Imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera
 Wiadomości lokalne
» Podpisy dla Trzaskowskiego
» "Niesforny Aniołek" - Janina Wań wydała książkę dla dzieci
» Czyż te 32 kg mniej nie robi cudownej różnicy?!
» Murem za Tuleyą
» Szybkie tempo prac przy budowie obwodnicy. Widać pierwsze warstwy asfaltu
» 3 miesiące dla sprawców rozboju. Pobili i okradli 46-latka
» Siedział na chodniku i kaszlał. Krzyczał, że się dusi i ma koronawirusa
» Prezydent RP Andrzej Duda w "Strefie rozmów o Polsce" w Stalowej Woli
» 42-latek z powiatu stalowowolskiego posługiwał się cudzą kartą płatniczą. Wpadł w ręce policjantów
» Związkowcy sprzeciwiają się zwolnieniom w Kuźni Matrycowej
» Mimo koronawirusa wolontariusze nie próżnowali
» Kina przygotowują się na otwarcie
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Muzeum zaprasza na Rodzinne niedziele
» Wystawa na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II
» Elementarz polskiego dizajnu
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Miejski Dzień Dziecka w Stalowej Woli
»Miejski Dzień Dziecka w Stalowej Woli
»Nowy przystanek kolejowy PKP Stalowa Wola - Charzewice
»Pierwsza potańcówka dla seniorów
»Stalowa Wola: Polska Wystawa Gospodarcza 2020
»Orszak Trzech Króli 2020
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Imprezy w mieście

Sobota, 8 czerwca 2019 r. godz. 13:10     /UM Stalowa Wola/
80. Rocznica poświęcenia Zakładów Południowych i Stalowej Woli

Jest rok 1937. Grupa robotników i geodetów wyznacza teren pod budowę Zakładów Południowych nieopodal wsi Pławo. Takim obrazem rozpocznie się rekonstrukcja historyczna pn. "Stalowa wola narodu polskiego…", która zostanie zainscenizowana 16 czerwca przed byłą Dyrekcją HSW. Trzydniowe obchody 80. Rocznicy poświęcenia Zakładów Południowych i Stalowej Woli będą okazją do pokazania rozwoju hutniczego grodu i upamiętnienia jego Pionierów.

Miejskie uroczystości rozpoczną się w piątek 14 czerwca o godzinie 12.00 Mszą Św. w kościele pw. św. Floriana. Następnie wszyscy zebrani przemaszerują w uroczystej defiladzie z udziałem Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli na plac przed Miejski Dom Kultury. Tam zostanie wciągnięta na maszt flaga narodowa, a następnie w Sali Widowiskowej MDK odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej z wykładem historycznym poświęconym wydarzeniom sprzed 80 lat i wystąpieniami okolicznościowymi. Po uroczystościach nastąpi złożenie kwiatów w hołdzie Pater Urbis Stalowej Woli Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu.

W kolejnym dniu obchodów - 15 czerwca - na parkingu przed dawną Dyrekcją ZP (HSW) przy ul. Kwiatkowskiego 1 odbędzie się start Rowerowej Gry Miejskiej "Śladami historii Zakładów Południowych". Uczestnicy zwiedzą m.in. zabytkowy budynek w stylu Art Deco, czy poznają zakątki dawnych Zakładów. Główne uroczystości odbędą się natomiast w niedzielę 16 czerwca, kiedy to na placu obok dawnej Dyrekcji HSW o godzinie 16.00 zostanie zaprezentowana rekonstrukcja historyczna pn. "Stalowa wola narodu polskiego…". Narratorem podczas inscenizacji będzie znany już nam prof. Andrzej Olejko.

Organizatorzy pokażą rozwój Stalowej Woli z perspektywy rodziny mieszkającej we wsi królewskiej Pławo, szczególnie oczami starszego z synów. Inscenizatorzy przeprowadzą nas przez historię Zakładów Południowych od czasu ich budowy, przez przyjazd delegacji rządowej na czele z prezydentem Ignacym Mościckim, wybuch wojny i zwycięską bitwę. Na zakończenie uroczystości koncert swoich umiejętności wokalnych da Robert Janowski.

Organizatorami obchodów 80. Rocznicy poświęcenia Zakładów Południowych i Stalowej Woli są Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli i Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej. Patronatem honorowym uroczystości objęli: Rafał Weber Poseł na Sejm RP, Wiceminister Infrastruktury i Janina Sagatowska Senator RP. Partnerami obchodów są natomiast Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli oraz Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów.

80. Rocznica poświęcenia Zakładów Południowych i Stalowej Woli

14-16 czerwca 2019 / Stalowa Wola

14 czerwca / piątek

12.00 - Msza Św. kościele pw. św. Floriana

13.00 - Uroczysty przemarsz z udziałem Orkiestry Dętej na plac przed MDK

13.15 - wciągnięcie flagi narodowej

13.30 - Uroczysta Sesja Rady Miejskiej

15 czerwca / sobota

Parking przed dawną Dyrekcją ZP (HSW) ul. Kwiatkowskiego 1

15.00 - Rowerowa Gra Miejska "Śladami historii Zakładów Południowych"

16 czerwca / niedziela

Plac obok dawnej Dyrekcji ZP (HSW) ul. Kwiatkowskiego 1

16.00 - Rekonstrukcja historyczna pn. "Stalowa wola narodu polskiego…"

17.00 - Koncert Roberta Janowskiego

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 14 czerwca 2019 r. godz. 10:41
~Mozets
Huta nie musi być wielka i ogrodzona dwoma rzędami drutów kolczastych. Ma być dobrze zarządzana i ma produkować to co potrzebne krajowi. Natomiast Polska Polska ma być wielka i silna. Bez agentów Stasi, FSB, i innych trolli. Którzy na tym nawet portalu działają zupełnie legalnie i bezkarnie. I to się dzieje nie w Polsce tuż po odparciu nawały bolszewickiej. To się dzieje w niepodległej Polsce. To jest inna wojna. Goebbels i Stalin ma nowych, dobrych uczniów. Homosovieticus i homocorporatus.
+0-0
Piątek, 14 czerwca 2019 r. godz. 10:30
~Mozets
Okres pomiędzy ścięciem pierwszej sosny (co miało miejsce 20 marca 1937 r.) a oficjalnym otwarciem, zamknął się liczbą 625 dni roboczych, czyli 26 miesięcy i 26 dni. Zważywszy, że huta i fabryka zbrojeniowa powstawały na miejscu ścinanych drzew, i że wymagane było stworzenie kompletnego uzbrojenia technicznego na pustkowiu (drogi, bocznice kolejowe, wodociągi, sieci energetyczne, kanalizacyjne itp.) - wynik to imponujący 7 kwietnia 1938 r. na poligonie huty na osi do badań armat ( dzisiaj stoi tam IKEA) przeprowadzono pierwsze strzelanie nowo wyprodukowanej w hucie armaty 100 mm. Równolegle powstawały miasto, elektrownia, drogi, wodociągi, tereny rekreacyjne, szkoły, Czyli musiały powstać wszystkie wydziały huty konieczne do produkcji zbrojeniowej czyli: stalownia, odlewnia, narzędziownia, kuźnia, wydziały mechaniczne. Montowano armaty kalibru 75 i 105 mm, wdrożono produkcję luf i zamków do działek przeciwlotniczych 40 mm Boforsa i armat przeciwpancernych 37 mm. Pracowano nad haubicą 200 mm i moździerzem 320 mm. Wykonanie każdego obiektu było kompleksowe bez pozostawiania jakichkolwiek niedoróbek. Kategorycznie przestrzegano, aby robota raz rozpoczęta była całkowicie zakończona bez przerywania lub pozostawiania jakichkolwiek braków powodujących późniejsze uzupełnienia i dodatkowe koszty. Po oddaniu obiektu do eksploatacji nikt nie miał prawa wydawania jakichkolwiek sum na najmniejsze uzupełnienia i kosztorysy dodatkowe". Nie było przesuwania terminów oddania do użytku. To było niedługo po 127 latach niewoli okupacji przez 3 okupantów. Wyniszczania narodu i inteligencji. Grabienia, germanizacji, rusyfikacji. W PRL-u budowa przystanku autobusowego trwała czasem 2 lata.
+0-0
Wtorek, 11 czerwca 2019 r. godz. 18:16
~malwa
A po "wielkiej" hucie pozostalo juz tylko wspomnienie, ktore teraz usiluja wykorzystywac mali, partyjni aparatczycy!
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.