Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Repertuar stalowowolskich kin
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Kamera na żywo. Widok na Stalową Wolę.
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 22 lipca 2019 r. Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca
 Wiadomości lokalne
» Komunikat MZK
» Prąd dla miasta. Czy będzie drożej?
» Pożar w galerii handlowej. Zapaliła się zabawka
» Pierogowa uczta z tradycją
» Nowa akcja PO: chcą zmieniać Polskę na lepsze
» Jak znaleźć bank, który rozumie potrzeby rodziny?
» Spycharka ponad normę. Przeciążenie o ponad 100%
» DK77: wjechał busem na tył lanosa
» Potrącenie na Wojska Polskiego. Rowerzystka trafiła do szpitala
» Kręć kilometry dla Stalowej Woli
» Komunikat MZK
» Nasze Piaski zapraszają na Turniej Siatkówki Plażowej
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 2019
» Letnia scena w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego
» Czytelnik Roku 2019
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Otwarcie nowego bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli
»Otwarcie nowego bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli
»30 Wyścig Kolarski Solidarności
»Piknik rodzinny na "OZECIE"
»80 lat poświęcenia Zakładów Południowych i Stalowej Woli
»V Podkarpackie Pokazy Lotnicze
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Piątek, 10 maja 2019 r. godz. 23:02     /Artykuł sponsorowany/
Renata Butryn, kandydatka Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego

Renata Butryn, kandydatka nr 6 Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego.
Renata Butryn, kandydatka nr 6 Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego.
Fot. Jacek Rodecki
Wywiad z Renatą Butryn, kandydatką nr 6 Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego.

- Jest Pani kandydatką do Parlamentu Europejskiego. W szczególny rok gdyż mija 15 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dziś z perspektywy czasu uważa Pani, że było warto?

- Zdecydowanie! 15 lat członkostwa dobitnie to udowodniło. Polska przez ten czas zrobiła niesamowity postęp, ekonomiczny, infrastrukturalny, społeczny. Nasza młodzież bez przeszkód uczy się dzisiaj na zachodnich uniwersytetach, coś, co za moich czasów było nie do pomyślenia. Polak został prezydentem Unii Europejskiej i z jego zdaniem liczą się przywódcy z całego świata. W tym miejscu należy życzyć sobie, aby kolejne lata były tak samo udane.

- Jednym z postulatów Pani programu do PE jest "mobilność w obrębie UE i poza jej granicami". Czy nie uważa Pani, że owa mobilność może być zarówno szansą jak i bramą do emigracji?

- Mobilność to szerokie pojęcie, gdyż nie oznacza ono tylko fizycznej możliwości przemieszczania się. Pod tym pojęciem należy rozumieć również np. mobilność młodych naukowców, inżynierów, przedsiębiorców, m. in. z Podkarpacia, którym należy stworzyć szansę na dotarcie ze swoimi pomysłami, produktami czy usługami do innych państw Unii. A te z kolei mogą być dalszym oknem na świat. Mobilność to również możliwość podróżowania dosłownie. Bez przeszkód, w sposób ekologiczny. Dostępny, przewidywalny i dobrze zaplanowany system publicznego transportu powinien umożliwiać wyjazd, załóżmy dzisiaj, ze Stalowej Woli i dojechanie w dowolne miejsce w UE. W komfortowych warunkach, bez większych przeszkód, bez wykorzystania swojego samochodu. Do tego potrzebny jest spójny projekt taniego transportu, w którym zsynchronizujemy kolej oraz ruch dalekobieżny autobusowy. A dla szybszego przemieszczania się na dalsze odległości - lotniczy. Niestety, brakuje wspólnego biletu dla przewoźników i wygodnego, zorganizowanego pod względem przesiadek, rozkładu, czy miejsc, w których czysto, bezpiecznie może to nastąpić. Nie wystarczy zbudować jednej czy drugiej, np. Via Carpatii, potrzebna jest właśnie ta szeroka perspektywa spojrzenia na problem mobilności.

- Z punktu widzenia pedagoga, jakie korzyści niesie za sobą program wymian studenckich, stypendia i jak zachęcić młodych ludzi oraz ich rodziców aby nie obawiali się wyjazdów w celach naukowych do innych ośrodków w obrębie Unii Europejskiej?

- Przede wszystkim wymiana kulturowa polega na zdobyciu wiedzy o świecie, w tym wypadku innych krajach Europy, ludziach tam żyjących, pracujących, uczących się. Poznaniu języka, obyczajów, kultury, wyzbycia się obaw przed ludźmi z Niemiec, Francji czy np. Hiszpanii. Nawiązania relacji, zostania prawdziwym obywatelem Europy. Nauka to nie tylko wiedza pamięciowa, to przede wszystkim umiejętność rozwiązywania problemów, dylematów, zdobywanie doświadczeń i przede wszystkim kształtowanie otwartego umysłu. Współpraca ze studentami z innych krajów jest dla ludzi wyjeżdżających nieocenioną wartością dodaną. Pozwala odrzucić ksenofobię, izolacjonizm, nietolerancję. Stypendia i programy dofinansowań dają możliwość studiowania właściwie każdemu, przy niewielkim wsparciu rodziny, w większości krajów w UE. Kiedyś było to zarezerwowane tylko dla najlepiej sytuowanych obywateli. Chciałabym, aby jak najwięcej uczniów i studentów, zwłaszcza z takich regionów jak Podkarpacie, wyjeżdżało, na tego typu wymiany. To będzie również moje zadanie.

- Jako kandydatka do PE mówi Pani o integracji młodych ludzi, niezależnie od wykształcenia, środowiska społecznego, kulturalnego. Jak przekonać Polaków, aby bardziej uwierzyli w ludzi i nie obawiali się mówić i być bardziej tolerancyjni?

- Nietolerancja wynika z kilku negatywnych czynników. Niektóre negatywne i aspołeczne zachowania wynosimy z domu rodzinnego i tutaj można walczyć, aby nie zostały one przekazane następnym pokoleniom. Źródła tych problemów można szukać w poprzednim ustroju naszego kraju, który stawiał na izolacjonizm i wrogość wobec innych, z innego obozu politycznego. Nasz brak tolerancji wynika również z podatności na propagandę polityczną uprawianą przez niektóre partie i z niewiedzy - jak jesteśmy tak naprawdę w tej Unii postrzegani. Być może, gdyby przeciętny Polak przekonał się, że przeciętny mieszkaniec Francji czy Niemiec, traktuje go przyjaźnie, z szacunkiem, to ta wrogość, budowana przez nieufność, zaczęłaby zanikać. Jesteśmy chwaleni przez inne kraje Europy za przebrnięcie przez ostatni kryzys ekonomiczny "suchą nogą", za skuteczne wykorzystanie środków z UE, rozwój infrastrukturalny i za wiele innych rzeczy. Ostatnio mamy trochę gorszą prasę, ale miejmy nadzieję, że się to szybko zmieni, w wyniku demokratycznych wyborów. Czas jednak dołączyć do tej Europy mentalnie i wrócić do okresu, kiedy to Polska stanowiła o znaczeniu słowa tolerancja. Ważny jest człowiek i to, co sobą prezentuje, a nie, jak wygląda, czy jakie ma poglądy oraz jak wiąże buty przed wyjściem do pracy. Uważam, że jesteśmy narodem cechującym się honorową i uczciwą postawą, warto więc połączyć to z tolerancją dla odmienności i innego stylu życia, odrzucić demony komunizmu raz na zawsze.

RENATA BUTRYN - 59 lat, Poseł na Sejm RP VI i VII kadencji, polityk, działaczka społeczna, zaangażowana w rozwój Stalowej Woli i Podkarpacia. Jak mówi o sobie - nie jest kimś nadzwyczajnym, stara się robić to, co służy dobru innych.

Działalność polityczną rozpoczęła w 2002 roku jako Radna Powiatu Stalowowolskiego. W latach 2002-2006 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Stalowowolskiego, a obecnie objęła mandat radne w Radzie Miejskiej w Stalowej Woli. Z wykształcenia jest filologiem języka polskiego. Przez wiele lat była nauczycielką i wychowawczynią młodzieży w Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Stalowej Woli. Jest mężatką i ma dwoje dorosłych dzieci.

#zaangażowanie #pracowitość #odpowiedzialność

Materiał sfinansowany przez KWW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2019 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.