Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 29 maja 2020 r. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
 Wiadomości lokalne
» Rewelacyjne efekty odchudzania w Gabinecie Projekt Zdrowie! Ponad 21 kg mniej w zaledwie 3 miesiące!
» Kino samochodowe w Stalowej Woli. Wyświetlą Boże Ciało i Iluzję 2
» Szpital szuka lekarza kierującego oddziałem psychiatrycznym
» W dawnym rezerwacie Sochy usuwają drzewa zagrażające bezpieczeństwu
» Zarząd Huty Stalowa Wola bez zmian
» Kontynuacja remontu konserwatorskiego budynku dawnego sądu
» W Klasztorze zamilkły organy
» Rdzawe ślady na ścieżce rowerowej. Co to jest? - pytają mieszkańcy
» Miasto przedłuża nabór na dofinansowanie do zakupu kotłów grzewczych
» Kierował ciężarówką mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie
» Znajdź czas dla siebie w ESTET!
» Gospodarstwo Agroturystyczne "Madejówka" - miejsce do relaksu i dobrej zabawy!
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Wystawa na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Nowy przystanek kolejowy PKP Stalowa Wola - Charzewice
»Nowy przystanek kolejowy PKP Stalowa Wola - Charzewice
»Pierwsza potańcówka dla seniorów
»Stalowa Wola: Polska Wystawa Gospodarcza 2020
»Orszak Trzech Króli 2020
»Stacja Rozwadów: nowe perony i infrastruktura na Lublin
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Piątek, 26 kwietnia 2019 r. godz. 11:17     /ZS/
Stalowowolski nurek przygotowuje się do pobicia życiowego rekordu

Młodszy chorąży Sebastian Marczewski (w środku) z 3 Batalionu Inżynieryjnego w Nisku, weteran wojenny poszkodowany w Afganistanie, mieszkający w Stalowej Woli, prywatnie bije rekordy ekstremalnego nurkowania na światową skalę.
Młodszy chorąży Sebastian Marczewski (w środku) z 3 Batalionu Inżynieryjnego w Nisku, weteran wojenny poszkodowany w Afganistanie, mieszkający w Stalowej Woli, prywatnie bije rekordy ekstremalnego nurkowania na światową skalę.
Fot. ZS
Młodszy chorąży Sebastian Marczewski z 3 Batalionu Inżynieryjnego w Nisku, weteran wojenny poszkodowany w Afganistanie, mieszkający w Stalowej Woli, prywatnie bije rekordy ekstremalnego nurkowania na światową skalę.

Pierwszy raz głośno było o jego wyczynie w lipcu 2016 roku, kiedy przepłynął wzdłuż po dnie jeziora Hańcza. Nurkował przez 467 minut i osiągnął głębokość 104 metry. Wynurzanie zajęło nurkowi 5 godzin. Aby uniknąć choroby dekompresyjnej, musiał zatrzymywać się na tak zwanych przystankach bezpieczeństwa. Ostatnie trzy godziny nurkowania spędził na platformach zamontowanych na dziewiątym, szóstym i trzecim metrze. Na ostatnim trapie spędził aż 105 minut. W tym czasie zjadł nawet batony, które otrzymał od ekipy zabezpieczającej jego wyczyn (support).

Postanowił zejść jeszcze głębiej. Po udanym nurkowaniu na głębokość 241 metrów we włoskim jeziorze Garda w 2017 roku i ustanowieniu rekordu Europy służb mundurowych, Sebastian Marczewski przygotowuje się do próby ustanowienia kolejnego rekordu w nurkowaniu. Chce zanurkować na "niesamowitą" - jak to nazywa głębokość 333 metrów również we Włoskim jeziorze Garda i ustanowić tym samym absolutny rekord świata w nurkowaniu w głąb.

Przygotowania do rekordu świata rozpoczął w 2018 roku w sezonie letnim. Polegały na treningach nurkowych nad jeziorem Hańcza koło Suwałk i wykonywaniu szeregu nurkowań w zakresie głębokości 100-105 metrów. Poza sezonem treningi odbywały się na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli, gdzie cztery razy w ciągu tygodnia trenował wydolność fizyczną.

- Każdy trening to przepłyniecie około stu, stu trzydziestu długości kraulem. Ponadto treningi bezdechowe czyli pływanie na wstrzymanym oddechu. Doszedłem do sporej wprawy, mogę przepływając siedemdziesiąt pięć metrów na jednym wdechu, wstrzymać oddech w spoczynku na blisko pięć minut. Więc to niezły wynik - ocenia.

Do tego dochodzi jeszcze trening siłowy dwa razy w tygodniu co daje niezły wycisk oraz specjalna dieta, a także suplemetacja aby organizm miał siłę do trenowania (suplementacja to uzupełnienie diety o niezbędne witaminy i składniki mineralne).

Sebastian przyznaje: - Mój organizm podczas nurkowania na głębokość 333 metrów będzie poddany potężnym obciążeniom. Na przykład podczas jednego wdechu na głębokości poniżej 330 metrów w płucach będzie dwieście litrów specjalnego gazu do nurkowań głębinowych trimixu czyli mieszaniny tlenu, helu i azotu. Więc łatwo sobie wyobrazić z jakimi potężnymi obciążeniami jest to nurkowanie obłożone. W trakcie piętnastu godzin, bo tyle będzie trwało moje nurkowanie, moje płuca będą musiały przetoczyć przez siebie tyle litrów mieszaniny gazowej, ile normalnemu człowiekowi na powierzchni wystarczyłoby na czternaście dni oddychania. Ale dzięki treningom w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz mojemu trenerowi, mam tu na myśli pana Jacka Karasia, naszego ratownika oraz dietetyczce pani Oldze Salista - Wołoszyn, można powiedzieć że fizycznie jestem gotowy na 333 procent.

Ale najważniejsze jest przygotowanie psychiczne i techniczne dlatego za dwa tygodnie wyjeżdża z częścią zespołu nad jezioro Hańcza i tam zaczyna koleje nurkowania w granicy 100-105 metrów. Potem prosto do Włoch nad jezioro Garda i tam dalszy ciąg głębszych nurkowań z resztą zespołu, który liczy około 15 osób. A jest to zespół międzynarodowy składający się z Polaków, Włochów i Francuzów. Jest to potężne przedsięwzięcie logistyczne, bo zabierają ze sobą kilka ton sprzętu i wiele innych niezbędnych rzeczy.

- Wszystko to jest możliwe tak naprawdę dzięki wsparciu kilku osób głównie dzięki naszemu niesamowitemu prezydentowi miasta Lucjuszowi Nadbereżnemu. To wspaniały człowiek, który od początku zawsze mnie wspierał. Dzięki niemu cała Polska kilkakrotnie słyszała o naszym wspaniałym mieście jakim jest Stalowa Wola, która cudownie rozkwita pod jego skrzydłami. Nie ocenioną pomoc i wsparcie okazuje też poseł i wiceminister Rafał Weber, który również zawsze wspierał moją osobę. Także Liga Obrony Kraju i prezes Salamucha oraz zarząd Huty Stalowa Wola widzą wielką szansę na ten rekord. I dzięki takim ludziom i wielu innym sponsorom możemy spróbować dokonać tego czego nie udało się dokonać jeszcze nikomu - wyznaje Sebastian.

Jednak dodaje: - Nie robię żadnej presji na rekord, bo wiem że to jest bardzo ryzykowne. Ale nawet jeśli z jakichkolwiek przyczyn nie uda mi osiągnąć głębokości 333 metrów, to każde nurkowanie poniżej 270 metrów będzie rekordem świata. Dlatego że nurkowanie w zakresie głębokości 270 - 332 metrów będzie rekordem świata w nurkowaniu w zbiornikach zamkniętych czyli jeziorach na obiegu otwartym, a osiągniecie głębokości 333 metry będzie rekordem absolutnym. Dlatego też nie robię żadnej presji na rekord za wszelką cenę. Priorytetem jest bezpieczny powrót z głębin, więc z każdego wyniku poniżej 270 metrów będę zadowolony.

Choć ekstremalne nurkowanie to prywatna sprawa Sebastiana, przyznaje: - Cieszę się, że w pracy czyli w 3 Batalionie Inżynieryjnym, w którym obecnie służę, mam też duże wsparcie od mojego dowódcy podpułkownika Radosława Podolskiego. To bardzo dobry dowódca i wspaniały człowiek. Oby takich przełożonych było jak najwięcej w polskiej armii.

- Bardzo żałuję że żaden przedsiębiorca ze Stalowej Woli wprawdzie nie wspiera mnie, aczkolwiek mam nadzieje iż ta sytuacja ulegnie zmianie. Serdecznie pragnę podziękować wszystkim mieszkańcom Stalowej Woli za masę pozytywnej energii, którą dostaję od nich na co odzień. Nawet w sklepie, na ulicy ludzie zaczepiają mnie, gratulują, mówią, że trzymają kciuki. To niesamowite. Dziękuję wszystkim z całego serce Stalowy człowiek zrobi nowy rekord świata w nurkowaniu ww nurkowaniu w głąb! - obiecuje.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Sobota, 6 lipca 2019 r. godz. 22:06
~Marcin
NIESTETY .W dniu dzisiejszym Sebastian przy próbie bicia rekordu nie wypłynął na powierzchnie .
+0-0
Wtorek, 30 kwietnia 2019 r. godz. 16:56
~Znawca
Jak się ma ten rekord do osiągnięć Krzysztofa Starnawskigo (ur. 1968) - polski sportowiec ekstremalny, płetwonurek, speleolog, taternik, ratownik TOPR. Specjalizuje się w nurkowaniu w jaskiniach oraz nurkowaniu pod lodem. Zdobywca Kolosa w kategorii "Wyczyn roku" (1999) za dokonanie najgłębszego polskiego nurkowania swobodnego (131 m) w jaskini Hranická propast w Czechach oraz wyróżnienia w 2000 roku za pobicie tego rekordu o 50 m.
+0-0
Poniedziałek, 29 kwietnia 2019 r. godz. 08:38
~Qwerty
Nasz niesamowity prezydent jeszcze bardziej niesamowicie zadluża nasze niesamowicie zadłużone miasto. Za jakiś czas nasze niesamowicie wyludnione miasto bedzie miało niesamowity problem ze spłata niesamowitych kredytów i wtedy nasz weteram niesamowicie trenujacy na naszym niesamowitym basenie Mosir bedzie jeździł swoje i bedzie bił niesamowite rekordy. I może kiedyś zrozumie że sponsoring z miasta nie jest za darmo a jedynie na chwałę naszego niesamowitego.
+0-0
Poniedziałek, 29 kwietnia 2019 r. godz. 21:53
~Ania
A ja myślę że ma dużo racji.
+0-0
Poniedziałek, 29 kwietnia 2019 r. godz. 15:41
~Ferdek z Poniatowskiego
niesamowity, niesamowicie, niesamowicie, niesamowicie, niesamowity, niesamowitych, niesamowicie, niesamowitym, niesamowite, niesamowitego... Co o tym myślicie? Bo ja myślę że to niesamowity dureń jakiś pisze he he he
+0-0
Niedziela, 28 kwietnia 2019 r. godz. 17:40
~Ferdek z Poniatowskiego
Właśnie se wyczytałem że notowania Koalicji Egzotycznej spadają na łeb na szyję he he he. Chyba siem nie dostaną do Europy he he he a tak se kombinowali he he he
+0-0
Poniedziałek, 29 kwietnia 2019 r. godz. 20:19
~Miranda
Tacy jak "Ferdek" z kazdym dniem odciagaja Polske od Europy i przyblizaja mentalnie do takich krajow jak Bialorus, Ukraina czy Moldawia. Taki "Homo Sovieticus" w wersji propagowanej przez PiSowska mafie!
+0-0
Niedziela, 28 kwietnia 2019 r. godz. 19:16
~Ferdek z Poniatowskiego
łubu dubu to ty nie wiesz baranie niestrzyżony że jak ktoś umie pisać to czytać też umie? Widać że inteligencją to ty nie grzeszysz tak jak wszyscy ci POstępowi he he he
+0-0
Niedziela, 28 kwietnia 2019 r. godz. 18:39
~Łubu dubu
To ty umiesz czytać? Szok.
+0-0
Niedziela, 28 kwietnia 2019 r. godz. 16:44
~WOW
@Ferdek jełopie.Widzę że prawda cię zabolała i nerwy puszczają.Uważaj bo ci żyłka pęknie w tej niemytej du...e,śmierdzielu niemyty.
+0-0
Niedziela, 28 kwietnia 2019 r. godz. 17:36
~Ferdek z Poniatowskiego
Wow ty siem nie martw o mnie tylko siem zajmij swoim baranim niestrzyżonym łbem bo mu coś odbija he he he
+0-0
Niedziela, 28 kwietnia 2019 r. godz. 14:19
~Steyer
Za 5 złotych dałby sobie pisanki ogolić. Niech napisze jak było od początku.....
+0-0
Niedziela, 28 kwietnia 2019 r. godz. 11:59
~Wow
@Ferdek jełopie.To ty lewacko- bolszewicka kanalio weź ze sobą swojego guru,który tak zwalczał komunę ,że o stanie wojennym dowiedział się z telewizji i nie został nawet internowany,weź tow.piotrowicza,który za krzewiene władzy ludowej został odznaczony w stanie wojennym weź też pozostałych wyznawców dojnej zmiany i wyemigrujcie do SanEscobar bo tam jest miejsce dla takich POMYLEŃCÓW.
+0-0
Niedziela, 28 kwietnia 2019 r. godz. 15:58
~Ferdek z Poniatowskiego
towarzyszu Wow a weź ty mie w d.pe pocałuj POlszewiku bo jeszcze jej nie myłem i odczep siem od innych z BiS jak siem mnie czepiasz. Miałeś siem z malwą umówić i co odmówiła?
+0-0
Sobota, 27 kwietnia 2019 r. godz. 12:23
~wojak
Weteran już pobił rekord. W ilości wazeliny.
+0-0
Sobota, 27 kwietnia 2019 r. godz. 11:11
~Rap
Posłuchaj Natalii,ona ma rację.
+0-0
Piątek, 26 kwietnia 2019 r. godz. 22:00
~Wow
@Malwa.Nie oddadzą.Im się popostu należały tak jak chytrej babie nagroda,którą sobie sama przyznała.A z tym fanatykiem z Poniatowskego nie dyskutuj bo on jest myślący inaczej i tego nie ogarnia tym pustym saganem.
+0-0
Sobota, 27 kwietnia 2019 r. godz. 16:00
~Ferdek z Poniatowskiego
wow to umów siem z malwą może coś dostaniesz ty POmylony inaczej tak jak i ona he he he. Albo najlepiej wyjedźcie tą nową obwodnicą do Wawy jak ją zbudują. Dołączycie do elity POlszewików,oni potrzebują troli,bo coś cienko pierdzą
+0-0
Piątek, 26 kwietnia 2019 r. godz. 19:01
~jabar
juz nie jeden wrócił w sosnowej jesionce po biciu takich rekordów
+0-0
Piątek, 26 kwietnia 2019 r. godz. 16:27
~Natalia Cz.
Nie radzilbym. To glupie.
+0-0
Piątek, 26 kwietnia 2019 r. godz. 15:46
~Ferdek z Poniatowskiego
Ja to takich ludzi podziwiam tak samo jak podziwiam Pana Prezesa że mi otworzył oczy na te wszystkie przekręty Partii Oszustów. Bo od zawsze tępiłem oszustów i teraz jeszcze ci mi doszli. Sami widzicie ile tu trolstwa na tej nasz Stalówce do zwalczania. Trzeba siem przyjrzeć kto to za to trolstwo płaci
+0-0
Środa, 1 maja 2019 r. godz. 17:11
~maruda
Ten Ferdek to czystej wody kato-bolszewik. A tacy uwielbiaja "Wodzunia" Kaczynskiego!
+0-0
Niedziela, 28 kwietnia 2019 r. godz. 16:40
~WOW
Ferdziu jełopie,bidulu widzisz dawniej wszystko było proste.Wsiadałeś codziennie na rower,jechałeś do huty i przerzucałeś żelastwo tak jak ci mistrz nakazał,wracałeś do domciu,papu czasem bara bara pod kołderką,oczywiście po bożemu i lulu.Teraz trzeba trochę pomyśleć i już masz problem bo twój mały rozumek i brak wrodzonego intelektu nie pozwalają ogarnąć rzeczywistości do tego stopnia,że musiał otworzyć ci oczy,jak piszesz,stary kawaler bez prawa jazdy bez konta w banku i karty płatniczej.Jesteś typowym przedstawicielem elektoratu dojnej zmiany i ze swoim podstawowym no może niepełnym zawodowym wykształceniem musisz mieć jednego sekretarza jedną partię ,która za ciebie pomyśli.Oczywiście jakakolwiek opozycja czy wolne media czy wolne sądy to dla ciebie największe zło.Toż to wypisz wymaluj PRL bis.Więc nie wyzywaj ludzi od lewaków bo sam jesteś durnym komuchem.
+0-0
Piątek, 26 kwietnia 2019 r. godz. 22:28
~Ferdek z Poniatowskiego
Zaraz PO was na drugi dzień złodziejaszki i aferzyści i malwy. Zaraz na drugi dzień jak pójdziecie siedzieć za te przekręty he he he
+0-0
Piątek, 26 kwietnia 2019 r. godz. 19:56
~malwa
To kiedy "Ferdku" PiSowscy aparatczycy oddadza miliony zagrabione z panstwowej kasy? Kiedy??
+0-0
Piątek, 26 kwietnia 2019 r. godz. 18:37
~Ferdek z Poniatowskiego
trol malwa siem odezwała, Jakbyś znała Ferdka to byś wiedziała że zawsze zwalczał komunę i złodziejstwo i od zawsze popierał sprawiedliwość. Dodałem cię do listy osób,którym będę uszy na d.pe naciągał
+0-0
Piątek, 26 kwietnia 2019 r. godz. 17:07
~malwa
Kiedys pewnie "Ferdek" podziwial Tow. Wieslawa (Gomulke), lub/i Tow. Jaruzelskiego. Ta sama mentalnosc!
+0-0
Piątek, 26 kwietnia 2019 r. godz. 12:01
~jasio
byczych mamy rencistów mimo ze ci bez reki lub nogi musza co dwa lata zglaszac się nia komisje do zus
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.