Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 17 sierpnia 2019 r. Imieniny: Anity, Jacka
 Wiadomości lokalne
» DW-872: Pijani Ukraińcy dachowali w Bojanowie. 1 osoba ranna
» DW-871: kolizja przy wyjeździe z Miejskiej Stacji Paliw
» Listy PiS do Sejmu i Senatu. Kto ze Stalowej Woli?
» Wjechał w tył samochodu osoby niepełnosprawnej
» Wypadek na Kwiatkowskiego. 1 osoba ranna
» DK77: kobieta w ciąży ranna w wypadku
» Minister MON Mariusz Błaszczak w HSW
» Kłótnia o półmilionowe poręczenie dla PKS-u. Starosta: to tratwa ratunkowa
» Pożar Chryslera pod wiaduktem przy Hali Targowej
» Rośnie popularność Rupieciarni
» Parking przed MOSiR w Stalowej Woli będzie przebudowany
» Miejski Dom Kultury w nowym świetle
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Rozwadowski Targ Staroci
» Letnia scena w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego
» XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 2019
» Bo radość jest w nas po raz szósty
» Czytelnik Roku 2019
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Otwarcie nowego bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli
»Otwarcie nowego bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli
»30 Wyścig Kolarski Solidarności
»Piknik rodzinny na "OZECIE"
»80 lat poświęcenia Zakładów Południowych i Stalowej Woli
»V Podkarpackie Pokazy Lotnicze
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Środa, 6 lutego 2019 r. godz. 12:53     /Magdalena Rodecka/
Modernizacja lotniska droższa niż zakładano

Trzy firmy zgłosiły się do przetargu na przygotowanie infrastruktury na potrzeby organizacji Mistrzostw Europy w szybownictwie.
Trzy firmy zgłosiły się do przetargu na przygotowanie infrastruktury na potrzeby organizacji Mistrzostw Europy w szybownictwie.
Fot. Jacek Rodecki
Trzy firmy zgłosiły się do przetargu na przygotowanie infrastruktury na potrzeby organizacji Mistrzostw Europy w szybownictwie.

Gmina Stalowa Wola zarezerwowała na ten cel w budżecie 200 tysięcy złotych.

Przypomnijmy: 11 maja na lotnisku w Turbi zostaną rozegrane Mistrzostwa Europy szybownicTrzy firmy zgłosiły się do przetargu na przygotowanie infrastruktury na potrzeby organizacji Mistrzostw Europy w szybownictwie. twie. Wydarzenie jest rozgrywane raz na dwa lata a w tym roku za ich organizację będzie odpowiadał Aeroklub Stalowowolski we współpracy z miastem Stalowa Wola, Powiatem Stalowowolskim oraz Gminą Zaleszany.

Gmina weźmie na siebie działania związane z remontem infrastruktury. W ogłoszonym przetargu wykonawca jest zobowiązany do remontu pomieszczenia hangaru oraz węzła sanitarnego, poprzez między innym skucie starej posadzki wewnątrz hangaru oraz fragmentu na zewnątrz hangaru, wykonania nowej posadzki przemysłowej, renowację elewacji, renowację konstrukcji bramy wjazdowej, zabezpieczenie oraz czyszczenie wszystkich elementów drewnianych konstrukcji dachu, w tym pełne deskowanie oraz drewniane krokwie. Zapisano również wykonanie odwodnienia, wymianę instalacji elektrycznej oraz oświetlenia.

Termin zakończenia robót to 12 kwietnia 2019 roku.

Miasto jest w trakcie wyłaniania wykonawcy na to zadanie. Zgłosiły się trzy firmy o różnej rozpiętości cenowej:

1. HSW Zakład Projektowo - Technologiczny Sp. z o.o. ul. Kwiatkowskiego 1, 37-450 Stalowa Wola - oferta na łączną wartość - 563.187,69 zł brutto; okres gwarancji na przedmiot zamówienia - 36 miesięcy,
2. Zakład Remontowo-Budowlany Józef Bajek Nowosielec 288, 37-400 Nisko - oferta na łączną wartość - 315.883,88 zł brutto; okres gwarancji na przedmiot zamówienia - 60 miesięcy,
3. Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. ul. Wolności 295, 37-403 Pysznica - oferta na łączną wartość - 249.423,04 zł brutto; okres gwarancji na przedmiot zamówienia - 60 miesięcy.

Lotnisko powstało wiosną 1939. Wówczas to Aeroklub Rzeczypospolitej Polskiej obiecał miejscowemu Komitetowi Organizacyjnemu pomoc w utworzeniu Aeroklubu oraz przydział dwóch samolotów RWD-8. Realizację tych zamierzeń przerwał wybuch II wojny światowej. Niemcy wykorzystując plany powstania lotniska zapasowego przystąpili do jego budowy. Było wówczas sporym wojskowym lotniskiem, które w 1944 roku posiadało betonowy pas startowy oraz komplet stałych zabudowań lotniskowych. Z lotniska po wojnie korzystali Rosjanie.

W 1950 roku powstał tu Ośrodek Lotniczy, który w 1957 roku przejął Aeroklub Stalowa Wola pod patronatem Zakładów Południowych. W 1952 roku oddano do użytku wieżę spadochronowa, w 1957 roku zakończono budowę hangaru. Tu szkoliło się wielu sportowców m.in. Stanisław Kluk, który z pasażerem na szybowcu Bocian (V=107,8 km/h) w 1964 roku na trasie trójkąta 100 ustanowił rekord świata. W 1972 roku oddano do użytku nowy port lotniczy.Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Niedziela, 10 lutego 2019 r. godz. 17:59
~K.A.
Na wystawie sportowej koło poczty/ZUS brak naszych wspaniałych pilotów: Stanisława Kluka, Henryka Poźniaka, Witolda Walawskiego, Emila Kukuły, Zbigniewa Kędziorka. Szkoda.
+0-0
Niedziela, 10 lutego 2019 r. godz. 10:15
~lotnik102
Władza zawsze tylko obiecuje.Lucek niedługo obieca ze bedzie tu drugie okęcie.Wybory niedługo i trzeba jakos wyborcow przekonać.
+0-0
Sobota, 9 lutego 2019 r. godz. 21:32
~xyza
Skąd u pana Nadbereżenego taka aktywność z lotniskiem? Dwa lata wstecz nawet nie wiedział, że takie stowarzyszenie istnieje, nie wiedział, że obchodziło 60-lecie istnienia, nie wysłał nawet laurki jego założycielom czy zwyklego listu gratulacyjnego! Jubileusz odbył się w cieniu wielkich zasług pana prezydenta, który w porze majowej 2017 roku sam przyjął na klatę w Belwederze ZKS(za co???) Dzisiaj robi zamęt z remontem i chce pokazać jaki to on troskliwy jest imprezowicz, za nasze pieniądze zresztą! Nie byłoby tej biedy na lotnisku gdyby niechęć i odrzucenie pewnej oferty, która mogła uczynić z tej bazy wspaniały ośrodek szkoleniowy dla studentów i nie tylko. Rozeszło się o... ambicję kierownictwa! Dlaczego lotnisko do tej pory nie zostało skanalizowane skoro w tym roku będzie wykonywana w pobliżu sieć kanalizacyjna?
+0-0
Poniedziałek, 11 lutego 2019 r. godz. 11:58
~kierownictwo
Dlaczego piszesz nieprawdę o odrzuceniu oferty przez Aeroklub odnośnie ośrodka szklenia studentów. Nadmieniam iż w tym czasie Lotnisko nie było własnością Aeroklubu co było jedną z przyczyn wycofania się ośrodka szkolenia studentów. Aeroklub miał przekazać całe lotnisko ośrodkowi,żeby ten mógł korzystać z Funduszy Europejskich. Aeroklub zaproponował ośrodkowi szkolenia dzierżawę hangaru, pomieszczeń Portu oraz korzystanie z lotniska za uzgodnioną opłatę na rzecz Aeroklubu, ale oferta została odrzucona. Nie była to ambicja kierownictwa jak piszesz, tylko ktoś zainicjował rozmowy z ośrodkiem nie mając wiedzy lub świadomie nie informując że nie mamy prawa własności Lotniska. Piszę to bo w końcowej fazie rozmów brałem udział. Lotnisko stało się własnością Aeroklubu w 2012 roku. To Aeroklub zabiegał o inwestycje a nie Prezydent woli ścisłości. Proszę na przyszłość nie pisać nieprawdy i wprowadzać społeczność w błąd.
+0-0
Sobota, 9 lutego 2019 r. godz. 15:40
~paulo
Myślę, ze to jest jego inicjatywa bo on taki wielki patriota. Przeciez Mateuszek kłamczuszek dał mu flagę w prezencie w maju przy maszcie, który się potem zawalił! Toż to było wielkie wyróżnienie, a ławeczka to przejaw patriotyzmu z jego strony. Kupa smiechu!
+0-0
Sobota, 9 lutego 2019 r. godz. 05:15
~Jacenty
Ale z tą ławeczką w Zaleszanach to mistrzostwo świata .Ciekawe czy mu kazali czy sam z siebie taki ambitny.Kupa śmiechu
+0-0
Czwartek, 7 lutego 2019 r. godz. 23:21
~Kapitan żbik
Jak już wyremontujecie za dwie stówki lotnisko to kolejnym krokiem będzie zakup samolotu dla lokalnych VIP?
+0-0
Czwartek, 7 lutego 2019 r. godz. 21:44
~liczy
Jakoś nie jestem zdziwiony. Czego??
+0-0
Czwartek, 7 lutego 2019 r. godz. 17:51
~rozmak
Panie Wasąg, Łukawski i ty LN do kupy wzięci, ważne w tym modernizowaniu jest to, że macie gdzie postawic namioty dla przyjezdnych europejczyków... Co tam skuwanie starej posadzki betonowej, w miejsce nowych toalet postawicie ze trzy TOI TOJ-e i będzie jak trzeba! Za kolejną datą to i wójt z Zaleszan odprowadzi fekalia rurami do oczyszczalni bo teraz chłop główkuje jak tu nie zrobić tej kanalizacji! Jesteście siebie warci!
+0-0
Czwartek, 7 lutego 2019 r. godz. 14:10
~ivo
no to starczy na skucie starej wylewki. reszta w dalszej przyszłości
+0-0
Czwartek, 7 lutego 2019 r. godz. 11:34
~RST
Wójcie z Zalszan ! Weź się Pan za robotę
+0-0
Czwartek, 7 lutego 2019 r. godz. 08:05
~abc
Pysznica powinna to wziąć i tyle w temacie.
+0-0
Środa, 6 lutego 2019 r. godz. 23:17
~look
"Kris" gdybyś chciał zobaczyć na własne oczy te w tej chwili zabytkowe już elementy dawnych niemieckich "pasów startowych" dla Mesersmitów to faktycznie stanowią elementy ogrodzeniowe terenu plebanii w Turbi a także prywatnej posesji domku w Charzewicach tuż przy wieży ciśnień przy ul. Sandomierskiej. Nie wykluczone, że mało kto wie, że są to stalowe blaty z których startowały samoloty mające dzisiaj wartość zabytkową! Dopiero potem był wybudowany betonowy pas na lotnisku!
+0-0
Środa, 6 lutego 2019 r. godz. 23:08
~felga
Skandal, skandal goni a nieporadność widać jak na dłoni. Zabierają się za pięć dwunasta do robienia porządków na lotnisku i to z kwotą z sufitu zdjętą. Trzeba popatrzeć na jak wygląda odprowadzenie ścieków z portu a potem modernizować hangary! Dlaczego zaleszański wójt nie zrobi kanalizacji z lotniska tylko beczkami wozi się zawartość szamba? Przecież aeroklub wpłacił kasę do gminy na kanalizację już chyba z kilka lat wstecz i co to są gorsze pieniądze od "sturbisynów"? W tym roku będzie robił kawałek kanalizacji w Turbi bo tylko 32 gospodarstwa ale lotniska nie podłączy, dlaczego? Stać go na ławeczkę niepodległościową obok gminy za kilkadziesiąt tysięcy złotych ale żeby lotnisku pomóc to nie ma dobrej woli. Najlepiej będzie jak inny aeroklub będzie organizował imprezę a Nadbereżny i Gardy pojada tam zobaczyć jak wyglądają obiekty na przyjazd gości! Port jest odzwierciedleniem możliwości organizatorskich wesołej ferajny!
+0-0
Środa, 6 lutego 2019 r. godz. 22:26
~Kris
Od ludzi pamietających wojnę słyszałem, że w czasie okupacji niemieckiej pas startowy był zbudowany z blach o specjalnym kształcie, połączonych ze sobą. W ten sposób Niemcy urządzili naprędce lotnisko zdolne do obsługi bombowców. Po wojnie pas rozebrano, a jego elementy posłużyły do budowy ogrodzeń. Jeszcze gdzieniegdzie takie ogrodzenia można spotkać. O pasie betonowym wcześniej nie słyszałem.
+0-0
Czwartek, 7 lutego 2019 r. godz. 12:06
~zak
Ten betonowy pas startowy można zobaczyć na zdjęciach lotniczych z sierpnia i września 1944 r.A co do blach perforowanych to było z nich zrobione też ogrodzenie plebanii przy kościele w Rozwadowie.Słyszałem też o lotnisku polowym na łąkach tz.Głozynie w Charzewicach i na łące na tyłach kościoła w Rozwadowie
+0-0
Środa, 6 lutego 2019 r. godz. 21:37
~Pilot
Najdziwniejsza oferta to HSW. Przytulić największą kasę i dać najkrótszą gwarancje, to cwaniaczki pewne siebie. Śmierdzi tu jakimiś znajomościami, a nie rzetelną pracą.
+0-0
Środa, 6 lutego 2019 r. godz. 20:54
~KA
w 1966 ukończyłem kurs szybowcowy. Instruktor: Zbigniew Kędziorek. To były czasy....
+0-0
Środa, 6 lutego 2019 r. godz. 20:22
~Alternatywy 4
"Nad wszystkim czuwa gospodarz domu! Nie da on krzywdy zrobić nikomu! Zawsze pomoże o każdej porze! Tylko co będzie z lotniskiem? O, mój Boże!"
+0-0
Środa, 6 lutego 2019 r. godz. 17:35
~droga nr 77
Współpraca z gminą zaleszany ? ....ta gmina wygląda tak jak te sanitariaty i toalety na terenie lotniska .
+1-0
Środa, 6 lutego 2019 r. godz. 17:18
~niesmak_pozostanie
Czy pan Lucjusz zatrudnia samych "fachowcow" po KUL-u co porzadnie liczyc nie umieja?
+1-0
Środa, 6 lutego 2019 r. godz. 17:16
~baloniarz
Kto i kiedy zniszczyl betonowy pas na lotnisku w Turbii?
+0-0
Środa, 6 lutego 2019 r. godz. 16:36
~Gosia.
Na wannę wydali dwie stówy i tyle samo chcieli wydać na lotnisko. Ba ha ha. Mistrzostwa Europy. Wizytówka miasta - Lotnisko Turbia. Przyciągnie chyba samobójców, a nie inwestorów. Dla przykładu Lucjusz z brygadą powinien zapoznać się z funduszami z Unii, jakie poszły na Jasionkę. Tam są takie tablice wmurowane z kwotami. Za dwieście tysięcy, to zawody latawcowe można zorganizować.
+1-0
Środa, 6 lutego 2019 r. godz. 16:17
~FakenSiet
Połowę tańsza oferta i dwa razy dłuższy okres gwarancji? Cuda na patyku. A tak po za tym jak się w chodzi na lotnisko to demolka budynku jest straszna. Jeżeli samoloty i szybowce są w tym samym stanie to uuuu. Lepiej nie wsiadać. Takie lotnisko wymaga potężnych pieniędzy, a dwieście tysięcy to na waciki chyba. Czytniki przystankowe 1,5 mln.$ , a lotnisko 200 tyś. zł. Śmiechu warte. Lepiej zrobić jedną rzecz porządnie.
+0-0
Środa, 6 lutego 2019 r. godz. 15:07
DzidekzCzarnieckiego
A z jakiej racji sponsoruje się jakaś dziurę ,ktura nie jest moim miastem z moich podatkow?
+1-0
Środa, 6 lutego 2019 r. godz. 15:27
~konon2020
Dziure to sobie poszukaj w głowie ciemnoto, zyjesz w syfie wdychasz spaliny w miescie to dalej tak rob
+0-1
Środa, 6 lutego 2019 r. godz. 14:57
manukun
Miasto powinno inwestować w lotnisko tylko i wyłącznie po przyłączeniu okolicznych terenów do miasta. Inaczej sponsoruje działalność instytucji, której nie jest pełnym właścicielem.
+1-0
Środa, 6 lutego 2019 r. godz. 15:42
~Garbacz
Wiekszej glupoty nie slyszalem.
+0-0
Środa, 6 lutego 2019 r. godz. 15:28
~Major20250
Popatrz sobie tez na co idą pieniądze w STW, place zabaw, błonia które jak zaleje to będą bagnem
+0-0
Środa, 6 lutego 2019 r. godz. 13:54
~juka
Przez 5 lat 'rządzenia" a w dodatku z takim doświadczeniem dyrektorskim to pan Nadbereżny winien wiedzieć, że przystępując do przetargu powinien mieć co najmniej kosztorys zakladanych prac i dokumentację techniczną a nie tylko kwotę w budżecie. Teraz chyba będzie dopasowywał swoją kasę do kalkulacji oferentów? Tak to jest gdy tupet wyprzedza wiedzę! Od czego jest kierownictwo aeroklubu, że nie przygotowali chociaż kosztorysu?
+2-0
Środa, 6 lutego 2019 r. godz. 13:49
~realista
MANEKIN gdzie twój kolejny hejt? Przecież co jak co ale na lotnictwie, remontach, przetargach to ty się znasz najlepiej! Do centrum im. Adama Smitha złożyłeś już papiery? Przecież taki specjalista w kilkuset dziedzinach nie będzie się marnował? A PRZY OKAZJI CO CIE TO OBCHODZI JAK NIE MIESZKASZ W STALOWEJ WOLI?
+0-2
Środa, 6 lutego 2019 r. godz. 13:40
~Alojzy
Kto by pomyslał. Kolejna doszacowana inwestycja :) Brawa !
+2-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2019 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.