Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 27 kwietnia 2024 r. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
 Wiadomości lokalne
» Rozwój gospodarczy miasta. Nadleśnictwo apeluje o poszukiwanie alternatywnych rozwiązań
» Podsumowanie działań sfinansowanych ze środków norweskich
» Częste awarie sygnalizacji na skrzyżowaniu Chopina i Okulickiego
» Na Swołach zawalił się mostek
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
» Co można podarować mamie na urodziny?
» Majówka 2024 - PROGRAM
» Andrzej Szlęzak będzie mówił o problemach powiatu. Wiele spraw jest "bagnistych"
» Pędził 132 km ulicą Energetyków
» Co się dzieje z pnączami na ekranach akustycznych?
» Powstanie budynek z mieszkaniami treningowymi
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» COP: pokazy mody
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Czwartek, 10 stycznia 2019 r. godz. 14:15     /Informacja prasowa/
Aktywnie w lesie i o lesie

Stowarzyszenie Leśnicy dla Polski jest na etapie finalnym w autorskim projekcie edukacyjnym na rzecz środowisk dziecięco młodzieżowych.
Stowarzyszenie "Leśnicy dla Polski" jest na etapie finalnym w autorskim projekcie edukacyjnym na rzecz środowisk dziecięco młodzieżowych.
Stowarzyszenie "Leśnicy dla Polski" jest na etapie finalnym w autorskim projekcie edukacyjnym na rzecz środowisk dziecięco młodzieżowych. Stowarzyszanie to zostało laureatem konkursu grantowego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Należy nadmienić, iż organizacja ta była jedyną organizacją zrzeszającą polskich leśników, która otrzymała wsparcie finansowe na wdrożenie autorskiego pomysłu na projekt pn. "Aktywnie w lesie i o lesie" - edukacja społeczna na rzecz zrównoważonego rozwoju. Na w/w konkurs wnioski złożyło łącznie ponad 4 tys. organizacji pozarządowych z całego kraju.

Projekt, na który Stowarzyszenie otrzymało wsparcie finansowe na poziomie blisko 50 tys. PLN, realizowany był w okresie od września do grudnia 2018 r. Niniejsze zadanie publiczne podjęte przez Stowarzyszenie zakładało oddziaływanie edukacyjno-obywatelskie na społeczność dziecięco-młodzieżową i osób dorosłych 5 sołectw wiejskiej gminy Zaleszany (Zbydniów, Zaleszany, Skowierzyn, Motycze Szlacheckie oraz Kępie Zaleszańskie) 
w obszarze ekologii i dbałości o stan środowiska naturalnego oraz popularyzacji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Kolejną grupą beneficjentów w projekcie były dzieci niepełnosprawne z Biłgoraja oraz okolic. W ramach realizacji projektu edukacja przyrodniczo-ekologiczna została poparta czynnymi postawami praktycznych działań na rzecz ochrony i dbałości o stan środowiska naturalnego a także poznania zasobów naturalnych regionu w celu ich promocji.

W ramach projektu powstały w szkołach w Zbydniowie oraz Zaleszanach Koła Miłośników Przyrody. Koła te funkcjonowały w oparciu o system wsparcia specjalnie przeszkolonych i przygotowanych do pracy z dziećmi i młodzieżą Animatorów powołanych z pośród leśników i myśliwych, nauczycieli szkół oraz utworzonej sekcji wolontariatu - uczniów z klas gimnazjum, którzy na co dzień cechują się aktywnością społeczną.

Koła w ramach projektu realizowały szereg cennych inicjatyw. Aktywność uczestników projektu przejawiała się m.in. w takich działaniach i akcjach jak: konkursy na Eko-fotografię i Eko-plakat, quizy z wiedzy przyrodniczo-ekologicznej, prelekcje, edukacyjne wizyty studyjne do Roztoczańskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Rozwadów oraz Biłgoraj, Zakładzie Komunalnym w Gminie Zaleszany oraz podczas szkoleń w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lasach Janowskich, akcji "Stop dzikim wysypiskom śmieci" - polegającej na oznaczaniu dzikich wysypisk śmieci na obszarze sołectw objętych interwencją projektu, tworzeniu lokalnych map naturalnych zasobów, kampanii edukacyjno-informacyjnej prowadzonej przez dzieci i młodzieży na rzecz reszty społeczności pn. "My już wiemy i Wam o tym opowiemy", wspólnej akcji nasadzania drzewek pn. "Zielone płuca mej wsi", warsztatach artystyczno-recyklingowych pn. "Ze starego coś nowego" kierowanych do dzieci i młodzieży z ponad 20-stu oddziałów klasowych szkół z wykorzystaniem odpadów, akcji "Lisie nory"- czyli wycieczek myśliwych z dziećmi i młodzieżą po okolicy a przy tym penetracja wałów przeciwpowodziowych pod kątem kontroli ich stanu.

Łącznie w projekt zaangażowało się kilkunastu wolontariuszy i animatorów ze środowisk leśnych, łowieckich oraz nauczycielskich. Oddziaływaniem edukacyjno-przyrodniczym objęto ponad 300 dzieci i młodzieży - w tym w realizację projektu włączyła się grupa dzieci niepełnosprawnych. Pośrednio projekt oddziaływał na środowisko lokalne Gminy Zaleszany oraz Biłgoraja. Przeszkolono w obszarze wiedzy o pracy leśników ponad 130 liderów społecznych z regionu Gminy Zaleszany, Lublina oraz Biłgoraja.

- Praca w Lasach Państwowych to nie tylko działalność leśników ukierunkowana na pozyskiwanie drewna. Jako leśnicy czujemy się odpowiedzialni za kształtowanie właściwych postaw cechujących się szacunkiem do przyrody. Projekt "Aktywnie w lesie i o lesie" był tego żywym i aktywnym przykładem. Budowanie postaw szacunku do rodzimej przyrody to jeden z ważnych priorytetów w działalności leśników. Jesteśmy i czujemy się odpowiedzialni za to, by młode pokolenia Polaków poznawały zasoby przyrodnicze regionów, w których mieszkają. Zrównoważony rozwój to coś więcej niż ekologia - to alternatywne podejście do środowiska naturalnego degradowanego przez współczesną cywilizację. Poprzez ten projekt możemy śmiało stwierdzić, że przybliżyliśmy dzieciom i młodzieży wartość naturalnego środowiska oraz ideę dbałości o jego stan. Człowiek żyje w tym środowisku, zaś otoczenie wpływa na jego samopoczucie i zdrowie, stąd troska o jego stan powinna być bliska nie tylko nam leśnikom, lecz wszystkim mieszkańcom regionu i Polski - Jacek Pomykała (Członek Zarządu Stowarzyszenia "Leśnicy dla Polski").

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 11 stycznia 2019 r. godz. 14:13
~Wacka zona
Dlaczego motory piratuja po lesie?
+0-0
Piątek, 11 stycznia 2019 r. godz. 09:05
~HEN
Gorsza od wycinki jest zydowska prywatyzacja.POLSKIE zostały jeszcze jeziora,góry i własnie LASY POLSKIE.
+0-0
Poniedziałek, 14 stycznia 2019 r. godz. 17:24
~mixxer
Czy "HEN" to nowy podpis malego antysemity i ksenofoba podpisujacego sie zwykle jako "Moher49"?
+0-0
Piątek, 11 stycznia 2019 r. godz. 08:17
~BYDŁO HEJTUJĄCE DO UTYLIZACJI
Śmiech mnie ogarnia jak widzę wpisy "o wycinkach". To pierdol**y ekoterroryzm. Wczoraj w bibliotece było spotkanie na którym specjalista oceniał stan drzew w mieście i m.in. mówił o tym dlaczego oraz jakie trzeba drzewa wycinać i jakie to niesie ze sobą korzyści. Ludzi garstka a tych ekoterrorystów - ZERO. NIKOGO NIE BYŁO Z NICH!!! A mogłaby się swołocz czegoś dowiedzieć, tylko po co? Im się wydaje że już wszystko wiedzą...
+0-0
Piątek, 11 stycznia 2019 r. godz. 18:29
~Richardo
Jedz koło Ikea i zobacz ile drzewa i jak stare tam leży codziennie. Później pomyśl ile drzew musza zasadzić. My wiemy że niektóre drzewa muszą być wycięte. Ale codziennie tyle! Chyba że Ikea ma jakąś plantację o której nikt nic nie wie Lasy koło Stalowej robią się coraz mniejsze. A ludzie jak Ty myślą że to śmieszne!!!
+0-0
Czwartek, 10 stycznia 2019 r. godz. 20:47
~Richardi
Niech się wszyscy ciesza lasami bo jak te wycinki Nie przestana to tylko będa mogli przeczytać o lasach w ksiażkach .
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.