Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Repertuar stalowowolskich kin
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Kamera na żywo. Widok na Stalową Wolę.
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 25 czerwca 2019 r. Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma
 Wiadomości lokalne
» Komunikat MZK
» Kortez, Perfect, Muniek - sprawdź kto wystąpi podczas Lata z Radiem w Stalowej Woli
» Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego czeka na uwagi od mieszkańców
» Rządowe środki na kulturę. Stalowa Wola liderem w regionie
» Muralove Miasto czyli Twój głos ma moc
» Potrzebna pomoc dla Wierzchowisk
» Ministerstwo Sprawiedliwości dofinansuje zakup wozu strażackiego
» ZUS doradzi nauczycielom
» Kolorowe błonia. Festiwal Youthest za nami.
» Pożar magznezu w hali spawalni
» 15-latka dostała ataku padaczki na terenie szkoły. Wszystkie bramy zamknięte
» DK77: w wypadku ranne 8-letnie dziecko
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Krzysztof Kwasiżur i jego poemat podkarpacki "Wrzosowisko"
» Rozwadowski "SOKÓŁ" - spotkanie informacyjne
» Secesja
» Czytelnik Roku 2019
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Piknik rodzinny na
»Piknik rodzinny na "OZECIE"
»80 lat poświęcenia Zakładów Południowych i Stalowej Woli
»V Podkarpackie Pokazy Lotnicze
»Miejski Dzień Dziecka w Stalowej Woli
»Strefa Mocy na stalowowolskich błoniach
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 15:06     /Magdalena Rodecka/
Rok 2019 pod znakiem lotniczych imprez. Miasto będzie modernizować lotnisko w Turbi

Na mocy podpisanego porozumienia z Aeroklubem Stalowowolskim miasto będzie częściowo właścicielem lotniska w Turbi. Tylko w tegorocznym budżecie zapisano kwotę 200 tysięcy złotych na przygotowanie organizacji Mistrzostw Europy w szybownictwie.
Na mocy podpisanego porozumienia z Aeroklubem Stalowowolskim miasto będzie częściowo właścicielem lotniska w Turbi. Tylko w tegorocznym budżecie zapisano kwotę 200 tysięcy złotych na przygotowanie organizacji Mistrzostw Europy w szybownictwie.
Fot. Jacek Rodecki
O ile miniony rok obfitował w wiele wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości i 80-lecia miasta Stalowa Wola, o tyle 2019 jak informuje prezydent miasta ma być dedykowany imprezom lotniczym.

11 maja na lotnisku w Turbi zostaną rozegrane Mistrzostwa Europy szybownictwie. Wydarzenie jest rozegrane raz na dwa lata a w tym roku za ich organizację będzie odpowiadał Aeroklub Stalowowolski we współpracy z miastem Stalowa Wola, Powiatem Stalowowolskim i Gminą Zaleszany. Z kolei 2 czerwca nasza gmina będzie gospodarzem V Podkarpackich Pokazów Lotniczych, zwanych potocznie "air show".

Na mocy podpisanego porozumienia z Aeroklubem Stalowowolskim miasto będzie częściowo właścicielem lotniska w Turbi. Tylko w tegorocznym budżecie zapisano kwotę 200 tysięcy złotych na przygotowanie organizacji Mistrzostw Europy w szybownictwie. Zmodernizowany zostanie między innymi jeden z hangarów w którym będzie się mieścić sala odpraw oraz sanitariaty.

Jak zapowiedział prezydent Lucjusz Nadbereżny co roku w miejskim budżecie ma się znajdować kwota dedykowana na potrzeby lotniska w Turbi.

- Krosno i Mielec posiadają swoje lotniska. My ten proces mamy opóźniony i przegrany ale to nie oznacza, że mamy jego odbudowy zaniechać - uzasadniał niegdyś włodarz.

Lotnisko powstało wiosną 1939. Wówczas to Aeroklub Rzeczypospolitej Polskiej obiecał miejscowemu Komitetowi Organizacyjnemu pomoc w utworzeniu Aeroklubu oraz przydział dwóch samolotów RWD-8. Realizację tych zamierzeń przerwał wybuch II wojny światowej. Niemcy wykorzystując plany powstania lotniska zapasowego przystąpili do jego budowy. Było wówczas sporym wojskowym lotniskiem, które w 1944 roku posiadało betonowy pas startowy oraz komplet stałych zabudowań lotniskowych. Z lotniska po wojnie korzystali Rosjanie.

W 1950 roku powstał tu Ośrodek Lotniczy, który w 1957 roku przejął Aeroklub Stalowa Wola pod patronatem Zakładów Południowych. W 1952 roku oddano do użytku wieżę spadochronowa, w 1957 roku zakończono budowę hangaru. Tu szkoliło się wielu sportowców m.in. Stanisław Kluk, który z pasażerem na szybowcu Bocian (V=107,8 km/h) w 1964 roku na trasie trójkąta 100 ustanowił rekord świata. W 1972 roku oddano do użytku nowy port lotniczy.

Obecnie lotnisko dostosowane do potrzeb stalowowolskiego Aeroklubu, wykorzystywane jest do lotów szkoleniowych, sportowych i treningowych.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 28 maja 2019 r. godz. 11:14
~Mozets
Nakrętka M8 dedykowana do śruby M8. -))))
+0-0
Sobota, 12 stycznia 2019 r. godz. 16:50
~smech
Skoro stowarzyszenie jak pisze ktoś dobrze zorientowany jest non profit i nikt nie pobiera wynagrodzeń to ma znaczyć, że prowadząc działalność gospodarczą zarejestrowaną wszyscy są społecznikami? Księgowość, sekretariat, mechanicy, dyrektor biura to są tylko tytularne stanowiska? Coś wydaje się to mało prawdopodobne by chcieli dopłacać ze swoich pieniędzy by realizować misję gratis na lotnisku... Może jest inaczej?
+0-0
Czwartek, 10 stycznia 2019 r. godz. 13:49
~wiedza
Do "laik" to w takim razie proszę o precyzyjne określenie kto z jest na "etatach"(ma być ich pięć!) a kto na umowach zlecenia? Jeżeli tylko pan prezes nie pobiera wynagrodzenia to wiadomo, że jedna jaskółka wiosny nie czyni! Kto zatem? Oby się nie okazało, że to jest mniejsza skala nbp!
+0-0
Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 13:22
~Krzyś
czyli jesli aeorklub jest stowarzyszeniem to mozna wplacic 1% podatku na ich stronie podali nr KRS 0000061693 co roku jest dylemat co lokalnie mozna wspierac moze akurat to. Ja przemyślę taką opcję.
+0-0
Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 07:37
~zasłonka
nareszcie ktoś docenił jaki mamy skarb. brawo
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 17:24
~robome
Może miast hangaru wzielibyście się za jakiś hotelik na lotnisku dla gości, by nie koczowali pod namiotami czy w mieście? Stoi budynek z pustaków tylko go dokończyć i wprowadzić gości by mogli mieszkać na miejscu, w wygodnych pokojach. Czy zarząd i prezydent to są ludzie od jednej matki, że nie potrafią pomyśleć jak usprawnić życie gościom tylko porywają się z motyka na księżyc?
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 14:30
~mosesi
Po jaką cholerę ma być remontowany hangar? Czy miasto ma jakiś samolot by ladować kasę w tego typu inwestycję? Czyje tam stoją samoloty? Chyba na dzisiaj czterech pilotów tam przetrzymuje prywatne samoloty więc pan Nadbereżny będzie im remontowany miejsce postoju? Od czego jest zarząd lotniska, przeciez dostają pieniądze co miesiąc za to by myśleć jak wyremontować we własnym zakresie a nie na koszt gminy!
+0-0
Czwartek, 10 stycznia 2019 r. godz. 07:44
~Richardo
Za kilka lat pan starosta będzie kupował mały cessna 172 samolocik jak mu się Toyota Avensis znudzi,więc wszystko muśi być przygotowane wcześniej!
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 21:24
~laik
Zarząd Aeroklubu nie pobiera wynagrodzenia, pracuje społecznie.Aeroklub jest stowarzyszeniem, proszę się dokształcić żeby zabierać głos.
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 14:19
~Jakser
Oczywiscie ze nazwa powinna byc zmieniona na Lotnisko Stalowa Wola Turbia tak jak jest z większością lotnisk. Krakow Balice, Rzeszow Jasionka, itd.Nie ma znaczenia ze |Turbia to oddzielna wiocha.Wazne kto bedzie wlascicielem i ten nazywa to tak jak chce .Nawet ze względów biznesowych i reklamowych miasta.Ten kto inwestuje i dba ten ma do tego prawo.I tyle w temacie.Wiec Lotnisko Stalowa Wola Turbia proszę używać nazwy.
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 12:56
~40 groszy za wpis
Kolejne pieniądze wyrzucone w błoto. Mamy w Polsce tyle lotnisk, które świecą pustkami i trzeba do nich dopłacać miliony złotych z naszych podatków. Zaś naszemu el comandante marzy się swoje lotnisko. Rozumiem, że chce aby lądował tutaj Ryanair (jak mu dopłacą) i wywoził kolejnych mieszkańców na zmywak do Niemiec? 98 km od Stalowej Woli jest lotnisko w Rzeszowie, które wystarczy odpowiednio skomunikować TANIM KOSZTEM np. PKS-em czy większą ilością połączeń kolejowych do Rzeszowa (dalej autobusem MPK Rzeszów).
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 18:26
~merlot
Dla porzadku - z centrum Stalowej Woli do rzeszowskiego lotniska jest tylko 63 - 64 km.
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 14:27
~1122
jak się nie podoba to prosta sprawa pakuj walizki i wyprowadż się tam gdzie łaskawie będzie ci odpowiadać
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 13:47
~r
no ale napierniczają PKS-y i Mercele co 15 minut. Co trzeba poprawić?
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 12:56
~gagarin
air show jak w Radomiu extra:)
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 11:08
~BYDŁO HEJTUJĄCE DO UTYLIZACJI
Jak czytam te kretyńskie komentarze to nasuwa się jedno: w tym mieście to najlepiej nic nie robić. A nie... wtedy tez będzie źle. Ale robić, to gorzej :D
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 18:23
~merlot
Robic? Tak, ale z sensem! A wasz krolewicz Lucjusz wydaje pieniadze bez zadnego sensu!!
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 14:30
~wer1122
W każdym mieści znajdą się pajace i tym podobne twory którym coś nie będzie odpowiadało i będą wylewać swe gorzkie żale.Najlepiej nie reagować szkoda czasa na takich pajaców
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 10:05
~olo
Najwazniejsze zeby powstal pas startow z prawdziwego zdarzenia na ktorym nawet srednie samoloty np. rzadowe by mogly ladowac i statowac. Mam tu na mysli pas dlugosci kilometra i szerokosci 15 metrow. Na pewno z tego lotniska by korzystali ci fabrykanci ze strefy ekonomicznej z NIEMIEC. Mysle ze grosza by nie pozkapili na budowe tego pasa bo w przyszlosci by kozystali z tego lotniska. A do poki nie bedzie tego pasa to bedzie lotnisko sportowe dla szybowcow ewentualnie helikopterow. Smiac mi sie chce ze hejterzy martwia sie o odsniezanie tego pasa ktorego jeszcze nie ma. Gdyby ktokolwiek sluchal lemingow to nic w naszym miescie by sie nie oplacalo robic. Co najwyzej plac do wyprowadzania pieskow zeby kupke mogly zrobic.
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 22:06
~luna
olo.Twoja stylistyka mowi za ciebie,prostaczku.
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 07:25
~r
Dawno temu mawiali: " Jak se w Turbi nie zak.rwi to na Lipie nie wyrypie"
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 14:19
~Prawda
Pomyliłeś. Co ma Turbia do Lipy. Lipa inna gmina i śmierdzi. XD "Jak se w Turbi nie zaku***i, to w Stalowej nie ma mowy" Nie sięj głupot.
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 23:34
~Rafi
Jak będzie utrzymana płyta lotniska w zimie po opadach śniegu i ile to będzie kosztować? Bo jak tak samo jak miejskie ulice to dziękujemy! Od wigilii moja ulica ani raz nie przejechała piaskarka z pługiem. Śnieg zalega
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 07:04
~Budowlaniec
A co mnie obchodzi twoja płyta lotniska! Stać cię na samolot, to kup i malucha z pługiem i sobie odśnież!
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 00:01
~Disco polo
Ważne ze był "Sławomir" i są imprezy :D
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 23:26
~Ikar
To wszystko to jeden wielki odlot.
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 23:15
~Miłosz
wydane zostaną publiczne pieniądze a i tak nikt tu nie będzie latał co dopiero regularnie. aborygen zorganizuje pokaz dla mediów i przyleci jeden samolot i wszystko zacznie później padać jak każda jego inicjatywa. Czy warto?
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 23:02
~Ej, dzbany z PiS
Należy zorganizować tam Konkurs Kaczych Nielotów wszak w Polsce mamy ich bardzo dużo!
+1-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 22:02
~karolek
Ma nadzieje ze jesli miasto Stalowa Wola przejmuje lotnisko to i nazwa sie zmieni na Lotnisko Stalowa Wola -Turbia
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 10:33
~Mario1985
A Co ma Stalowa Wola do Turbi ??? Stalowa Wola to ma Swoje place zabaw a Turbia ma swój i W nazwie zadnej Stalowej Woli nie powinno być bo lotnisko jest w Turbi a nie w Stalowej Woli ...
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 05:22
~Antykarolek
Tak ja bym dodał jeszcze karolek-Stalowa Wola-Turbia
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 21:11
~bum-bum
Warto przy tej okazji pokazać jak są traktowani równi i równiejsi w gminie Zaleszany przez wójta. Jedno ze stowarzyszeń nie prowadzące działalności gospodarczej a tylko społeczną zmierzającą do uratowania zabytkowego budynku zostało obłożone podatkiem rolnym za 0,5 ha działkę w wysokości 2,5 tys złotych! Bowiem działka na której stoi budynek ma akurat taką powierzchnię. Inne do którego łasi się p. Nadbereżny to Aeroklub, który prowadzi działalność gospodarczą i to na powierzchni 50 ha mając sporo budynków kubaturowych także. To stowarzyszenie przez wójta jest traktowane po ludzku bowiem nie otrzymuje jego decyzji podatkowej. Trwa to już kilka lat tj. tyle jest już wójtem. Dlaczego nie opodatkowuje podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą tego nikt poza nim nie wie. Skoro w stowarzyszeniu jest zatrudnionych na etatach 5 pracowników to co m-c jest odprowadzany podatek od wynagrodzeń do US i składka ZUS do tej instytucji. Więc jeśli pierwsze stowarzyszenie nie będzie mieć kasy dla wójta wówczas przyjdzie z tytułem wykonawczym komornik a w tym samym czasie drugie stowarzyszenie nie zazna smaku zajęcia czegokolwiek bo taki kaprys ma organ podatkowy. Chorą sytuację koniecznie trzeba zlikwidować o co powinien upomnieć się prezes stowarzyszenia nękanego przez wójta gminy.
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 20:55
~frycowe
Ja się nie zgadzam z remontem hangaru za publiczne pieniądze miasta. Sanitariaty są w budynku portu lotniczego, tam też są ładne sale które powinny posłużyć za miejsca odpraw załóg lotniczych. Spychanie gości do hangaru jest nieporozumieniem towarzyskim i grzecznościowym. Sensowne byłoby wyremontowanie świetlicy na piętrze lub drugiego równoległego do sali tradycji pomieszczenia, które stoi puste i niewykorzystane. To powinni zrobić gospodarze czyli zarząd Aeroklubu za swoje pieniądze skoro chcą organizować tak wielką impreze! Absolutnie nie godzimy się na wydatek z budżetu miasta ani jednej złotówki!
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 20:29
~turbisyn
turbia to dzielnica stalowej juz?
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 19:10
~ryszardafery
To sa bajki Lucjusza.Obiecac kazdy moze.Juz to widze ze lotnisko w Turbi bedzie takie samo albo wieksze od lotniska w Jasionce.
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 19:00
~Eurostar
Już tak nie gloryfikujcie jednej osoby :D cokolwiek się stanie w mieście bohaterem ogłaszany jest LN. kurcze czasem jak to czytam czy słyszę to mam wrażenie że chłopina sam przy betoniarce stoi jeździ taczkami sam buduje to miasto, ba ostatnio podobno nawet autobusem miejskim woził emerytów :) bez urazy nie mam nic do chłopa. Chodzi tylko o to że taka impreza została zaplanowana kilka lat wcześniej przez miłośników tematu. A tak na marginesie fajne wydarzenie. Na pewno zabiorę dzieciaki i żonę na takie show.
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 17:56
~Jurek
Co wy chcecie od prezydenta? Przecież on już dawno odleciał w kosmos, razem z połową mzk. Drugi Polak w kosmosie to.. Nad....... Najważniejsze, że za swoje nie lata. Nie? Główny sponsor to banki i Unia, a jak zabraknie, to się dodrukuje i po problemie. Mzk to mistrz w pozyskiwaniu funduszy więc bez strachu można polatać
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 17:44
~Turbia
Swietna sprawa blizej niz Radom.Wreszcie coś się dzieje!
+2-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 20:30
~mikro i przykro
Tyle, ze Turbia to lotnisko tylko i wylacznie dla malych samolotow smiglowych (awionetki lub/i sportowe) i szybowcow. Zaden odrzutowiec tutaj nie wyladuje!
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 17:30
~olimpia
Nasz prezydent to farciarz i urodzony imprezowicz. Już zdążył sobie zorganizować wiele imprez na lotnisku a przecież lotnisko nie jest wcale miasta własnością tylko stowarzyszenia. Więc będziemy go obserwować jako "oblatywacza"?
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 17:11
~fretka
Panie prezydencie co to jest za określenie " częściowo będzie właścicielem Aeroklubu..."? Częściowo można być niesprawnym ale żeby właścicielem? Czy ta część jest ustanowiona aktem notarialnym czy tylko na gębę? Teraz co do jubileuszu stowarzyszenia, może i teraz pan nie zauważył,że dwa lata wstecz(styczeń 2017 r.) Aeroklub obchodził 60 lecie narodzin. Pan w tym czasie otrzymał wysokie odznaczenie państwowe(ZKZ) nie wiedzieć za co a ci co tworzyli zręby stowarzyszenia nawet nie otrzymali podziękowania od pana nie wspominając o innych ważnych, którzy też nie wiedzieli o jubileuszu. Więc nim pan cokolwiek wyda z budżetu na ten cel proszę o publiczne pokazanie dokumentu z tytułem własności miasta!
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 16:21
~realista
Na pewno wybiore się na Air Show, do tej pory do Radomia trzeba bylo jeździć...
+2-1
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 10:36
~Realny Realista
Jak sobie wyobrażasz lądowanie np. MIG-29 na trawie w Turbii? Do Radomia trzeba będzie jeździć, bliżej na mniejsze show do Mielca. Lepiej zainwestować w nowe szybowce, dofinansowanie do latania, przywrócić do życia sekcję spadochronową - może jakąś prywatną szkołę skydivie zaprosić, żeby miała tutaj swoją strefę zrzutu i szkoliła AFF i skoki tandemowe. Stalowa i okolice wyglądają z pewnością wspaniale z 4000 metrów.
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 15:15
DzidekzCzarnieckiego
Polatal by se takim samolotem.
+3-0
Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 23:08
~baba jaga
Na mietle se polataj
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 10:30
~oblatywacz
Dzidek polataj se na swojej babie.
+0-1
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 09:10
~marysia1939
ty to ten ksiazezczarneckiego ?? lamus i ćpun ??
+0-1
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 00:03
~j
to kosztuje nierobie. Nikt nie bedzie sponsorowal lotow takim nieudacznikom jak ty. Moze baba ci zasponsonuje. Pasozycie
+0-2
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 16:35
~Gosia
Zapłać se, to se polatasz.
+1-3
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2019 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.