Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Repertuar stalowowolskich kin
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Kamera na żywo. Widok na Stalową Wolę.
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 25 czerwca 2019 r. Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma
 Wiadomości lokalne
» Komunikat MZK
» Kortez, Perfect, Muniek - sprawdź kto wystąpi podczas Lata z Radiem w Stalowej Woli
» Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego czeka na uwagi od mieszkańców
» Rządowe środki na kulturę. Stalowa Wola liderem w regionie
» Muralove Miasto czyli Twój głos ma moc
» Potrzebna pomoc dla Wierzchowisk
» Ministerstwo Sprawiedliwości dofinansuje zakup wozu strażackiego
» ZUS doradzi nauczycielom
» Kolorowe błonia. Festiwal Youthest za nami.
» Pożar magznezu w hali spawalni
» 15-latka dostała ataku padaczki na terenie szkoły. Wszystkie bramy zamknięte
» DK77: w wypadku ranne 8-letnie dziecko
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Krzysztof Kwasiżur i jego poemat podkarpacki "Wrzosowisko"
» Rozwadowski "SOKÓŁ" - spotkanie informacyjne
» Secesja
» Czytelnik Roku 2019
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Piknik rodzinny na
»Piknik rodzinny na "OZECIE"
»80 lat poświęcenia Zakładów Południowych i Stalowej Woli
»V Podkarpackie Pokazy Lotnicze
»Miejski Dzień Dziecka w Stalowej Woli
»Strefa Mocy na stalowowolskich błoniach
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 14:28     /Magdalena Rodecka/
Z wieczystego na właśność za 1%?

Od 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi przestało istnieć. Dla właścicieli mieszkań oznacza to koniec z rocznymi opłatami za użytkowanie wieczyste, z kolei dla gmin mniejsze dochody do budżetu.
Od 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi przestało istnieć. Dla właścicieli mieszkań oznacza to koniec z rocznymi opłatami za użytkowanie wieczyste, z kolei dla gmin mniejsze dochody do budżetu.
Fot. Jacek Rodecki
Od 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi przestało istnieć. Dla właścicieli mieszkań oznacza to koniec z rocznymi opłatami za użytkowanie wieczyste, z kolei dla gmin mniejsze dochody do budżetu.

- 1 stycznia nastąpiła zmiana dotycząca usunięcia z obrotu prawnego reliktu PRL jakim jest użytkowanie wieczyste. W tej chwili jesteśmy w procesie zmiany użytkowania na własność - poinformował media prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, dodając, że samorząd miasta Stalowej Woli w tym procesie chce być jak najbardziej przychylny dla portfela mieszkańców. - Zawsze byłem zwolennikiem własności aby to najważniejsze prawo dawało możliwości rozwoju, dobrego i skutecznego obrotu prawnego. Tak będzie również i w tym przypadku - zapewnia włodarz.

Dlatego na najbliższej sesji Rady Miejskiej, 25 stycznia prezydent zaproponuje radnym wprowadzenie bonifikaty za opłatę przekształceniową w wysokości 99%. - Opłaty za mieszkania które są w Stalowej Woli to na przykład na ul. Skoczyńskiego 40 złotych za rok za mieszkanie. Konstrukcja zmiany zakłada, że użytkowanie wieczyste będzie wygasać, pobierana będzie opłata przekształceniowa płacona przez 20 lat w wysokości ostatniej opłaty która była naliczana. Istnieje możliwość spłacenia tej opłaty jednorazowo. W przypadku spłaty jednorazowej będzie obowiązywała bonifikata 99% i będzie ona dotyczyła osób fizycznych i spółdzielni mieszkaniowej. Właściciel w/w mieszkania przekształci zaledwie 8 złotych - wyjaśniał prezydent.

Magistratowi zależy aby proces ten przeprowadzić jak najszybciej i najsprawniej w czasie jednorocznym. Na pewno jak usłyszeli dziennikarze wymagać to będzie dużego zaangażowania administracyjnego. Zmiany dotyczą głównie osób fizycznych i spółdzielni mieszkaniowej.

Klub radnych PiS ma poprzeć propozycję prezydenta.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 10 stycznia 2019 r. godz. 13:02
~jvm
...teoretycznie wlasnosc jest w swietle prawa niezbywalna - wiec nie mozna jej jeszcze raz ustanowic. Komunisci praktycznie nie pozbawiali prawa wlasnosci bo takich uprawnien nie posiadali ale ustanawiali na nim wieczyste uzytkowanie przez inne podmioty, ktore bylo z reguly ustanowione na 99 lat. Wyglada na to, ze praw wlasnosc sprzed 1945 roku teoretycznie nikt nikogo nie pozbawil - przeksztalcajac je w uzytkowanie wieczyste. Wiec spadkobiercy tych wlasnosci w swietle prawa sa w dalszym ciagu ich posiadaczami a w 2044 roku staja sie wylacznymi - zwazywszy, ze wszystkie prawa do uzytkowania wieczystego traca moc a przedluzyc ich juz nie mozna. Powstaje wiec dziwolag dwoch praw wlasnosci do tej samej wlasnosci.
+0-0
Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 06:37
~krycha62@onet.pl
Ja mieszkanie kupiłam za swoje ciężko zarobione pieniądze Nikt mi z włodarzy miasta nie dołożył ani grosza Życzę wszystkim,aby liczyli tylko na siebie w życiu Mogę spokojnie spać i jeść chleb na który bardzo ciężko pracowałam i pracuję przez cały czas
+0-0
Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 05:00
~Pani
Bolo chyba faktycznie spadł z księżyca lub urwał się z choinki. Oczywiście, że jest płacony czynsz w mieszkaniu własnościowym. Nikt z tego haraczu nas nie zwolnił! Mam mieszkanie na własność a czynsz płacę. Oprócz czynszu (czynsz to tak zwana opłata eksploatacyjna), fundysz remontowy , wywóz śmieci i cała reszta za media. Zejdź na ziemie Bolo, zejdź
+0-0
Czwartek, 10 stycznia 2019 r. godz. 04:15
~Pani
Bolo..... ja nie muszę sobie tego tłumaczyć ale musiałam to tobie wytłumaczyć, bo ewidentnie nie znasz się na tym
+0-0
Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 17:17
~Bolo
No to sobie odpowiedziałaś! I już wiesz za co płacisz.
+0-0
Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 15:24
~Pani
Bolo, poczytaj jednak i nie pisz bzdur.. Składniki czynszu administracyjnego to opłaty związane z eksploatacją mieszkania. Czynsz administracyjny opłacany jest przez każdego, kto posiada mieszkanie. Badania wskazują jednak, że połowa Polaków nie wie, jakie opłaty składają się na czynsz. Czynsz administracyjny: czy wiemy, co się na niego składa? Badanie opinii społecznej przeprowadzone przez TNS Polska pokazało, że aż 48% Polaków nie wie, za co konkretnie płacą, opłacając czynsz administracyjny. Wśród osób, które zajmują się opłatami za mieszkanie, wiedzę taka posiada jedynie 66% ankietowanych. Znajomość tych składników częściej wykazują kobiety niż mężczyźni, wiedza ta rośnie wraz z wiekiem i wykształceniem. Czynsz administracyjny: za co płacimy? Składniki czynszu administracyjnego to opłaty związane z eksploatacją i mieszkania i budynku. Są to: fundusz remontowy (są to środki np. na ocieplenie budynku, naprawę dachu),opłata za wywóz śmieci,zaliczka na wodę zimną i ciepłą oraz ogrzewanie centralne,opłata za odprowadzanie ścieków,podatek od nieruchomości,koszt zarządu, czyli pensje prezesa, zarządu, księgowej,opłata za użytkowanie wieczyste,koszt prądu zużytego w częściach wspólnych, czyli np. oświetlenia na klatce schodowej, domofonu itp.,pensja sprzątaczki, wynagrodzenie dozorcy,konserwacja budynku i otoczenia - naprawa domofonu, strzyżenie trawy itp. 
+0-0
Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 15:14
~Pani
Bolo doczytaj, nie chce mi się tego tłumaczyć. Mam podejrzenie, że i tak nie zrozumiesz...
+0-0
Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 10:03
~Bolo
No i sama sobie zaprzeczasz! Piszesz, że "czynsz" to tzw. opłata eksploatacyjna. Więc się zdecyduj co to jest?!
+0-0
Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 04:44
~Stosh
Olo:wróć na Wyszyńskiego bo ostatniawizyta nie pomogła zwiększ dawke
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 21:45
~MIESZKANIEC
a co z garazami mamy niby wlasne a co miesiac placimy prawie 50 zloty w tym dodatek kultularny to po co koncerty na dachu mojego garazu i tak przeciez place ten dodatek k/o bo jest w czynszu mieszkaniowy wiec place 2 razy dodatek kultularno oswiatowy
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 20:36
~lala
Bolo''- spadłeś z księżyca bo własnościowe mieszkania płacą tak samo jak spółdzielcze czy komunalne czynsz i wszelkie dodatki.
+0-0
Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 09:59
~Bolo
To sobie przeczytaj co płacisz w tzw. "czynszu". A zapomniałem, że barany nie potrafią czytać, tylko beczeć.
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 19:28
~burka
Moim zaś zdaniem odchodząca forma własności w postaci "wieczystego użytkowania" była o wiele lepszą od tytułu własności albowiem ten co ustanawiał "Użytkowanie" miał prawo określić granice czasowe np. do zagospodarowania (wybudowania, przeprowadzenia remontu i innej czynności) przedmiotowej nieruchomości. Gdy biorący nie spełnił ustalonych zapisów, po upływie czasu jaki wyznaczono w umowie, użytkowanie wygasało co stwierdzał akt notarialny! Więc oprócz tego 'zła" nad którym pochyla się włodarz miasta były też dobre strony tej formy własności. Płacić za grunt każdy musi czy to będzie w użytkowaniu czy z tytułem prawa własności. Nihil novi! Po co się napinać?
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 19:14
~(po)pis
Nie kijem go tylko pałą! Skoro nie będzie obywatel "X" płacił opłaty wieczystego użytkowania to w miejsce mu naliczony zostanie podatek od... nieruchomości i będzie płacony od pow. m2! Pan prezydent zdejmuje ludziom kajdany razem z butami! Czym pan się chwali? Tak czy owak będzie to dochód gminy.
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 17:38
~oslo
Argumentacja pana Nadbereżnego jest ułomna, bowiem wieczyste użytkowanie było prawem zbywalnym, można było z niego korzystać w sposób nieograniczony, wykorzystywać go do rozwijania swojego majątku jaki by on nie był. Tu prezydent dowodzi nieznajomości istoty tej ułomnej formy własności czyli użytkowania wieczystego. Mankamentem dla "użytkownika" była mozliwość stosowania podwyzszonych opłat przez ustanawiającego "wieczystość" w każdym roku przy pomocy uchwał organu kolegialnego. Zwiększone opłaty stanowiły dochody samorządu/skarbu państwa. W ten sposób jak to przedstawia p. Nadbereżny sam podcina sobie gałąź na której siedzi. Wolno mu? A kto może mu zabronić? Ma tylu radnych, że zamortyzują jego upadek!
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 16:46
~Krzyś
super jak widać Prezydent jest dla mieszkańców bo ulga może wynosić od 60-99 %.
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 11:09
~BYDŁO HEJTUJĄCE DO UTYLIZACJI
Piket i reszta hejterki nawet w Stalowej Woli nie mieszka ale wszystko wiedzą i wszystko według nich jest źle. Opozycjo kompromitacja!!!
+1-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 10:11
~olo
Do piket, jak zwykle nie masz zielonego pojecia o niczym a produkujesz wypociny propagandowe nie majace nic wspolego z rzeczywistoscia. A kiedy ja pisze prawde i fakty to hejterzy lemingi nazywaja mnie wazeliniarzem. Wam hejterzy wszystko sie pomylilo po tym lomocie jesiennym 73 do 27 a pomoc wam moze tylko przychodnia na WYSZYNSKIEGO.
+0-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 21:33
~Łubu Dubu
Olo ty nie jesteś wazeliniarzem tylko biedną zakompleksioną z wypranym mózgiem przez za przeproszeniem publiczną telewizję ,miernotą.
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 21:59
~luna
@Kabi.Gierkowa za czyje pieniadze jezdzila do fryzjera w Paryzu,mlody Jaroszewicz ksywa czerwony ksiaze za czyje balowal w Monako.Masz krotka pamiec chloptasiu.
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 21:49
~Manta
Ja proponuje zlikwidowanie czynszu dla mieszkan wlasnosciowych
+1-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 10:42
~Bolo
własnościowe nie mają czynszu! Są tylko opłaty stałe jak np. fundusz remontowy, wywóz śmieci, sprzątanie klatki schodowej, odśnieżanie itp. Możesz poprosić o zwolnienie z tych opłat i robić to na własny koszt.
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 20:38
~Have. Mm
Ciekawe co na to Trzaskowski?
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 19:36
~piket
@ciekawy a co to za różnica. ważne, że miasto postępuje dokładnie tak samo. zadłużamy się na huśtawki.
+0-1
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 17:42
~ciekawy
@kibic: Ostrowice załatwiło PO i ich wójt z księgową.
+0-1
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 17:40
~Hutnik
Dzidek Huta ci dała za darmo.Akurat.Chyba że działałeś przeciw kolegom.Komuna już dawno się skończyła ,a ty głąbie żyjesz !
+0-1
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 20:12
~kabi
komuna jest dalej i w najgorszym wydaniu bo kto przy korycie ten ma nadmiar, czytałeś o dwórkach Glapińskiego. Za komuny to byłoby nie możliwe i nie ważne kto by był, sekretarz czy dyrektor
+1-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 17:19
~lala
Czy Magistrat będzie wysyłał powiadomienia do właścicieli mieszkań/domów i jaka będzie droga załatwiania, trzeba konkretniej napisać po sesji..
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 16:24
~KOkos
I tak ma być! Brawo!
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 15:03
DzidekzCzarnieckiego
Ja mieszkanie mam dzięki komunie,huta nam dała, a teraz co jest? Same dziadostwo
+1-0
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 00:01
~j
komuch
+0-1
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 17:06
~Antykaczor
@Podatniku sam bronisz socjalizmu... A dzidka obrażasz. Zapewne jestes typowym odbiorcą tego patologicznego rozdawnictwa który nie umie sobie poradzić. Dobrze Dzidek prawisz :)
+1-1
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 15:33
~podatnicy
dzidku jakie dziadostwo? hate masz od komuny a my się teraz za pomocą podatków zrzucamy na takiego darmozjada jak Ty :) i prosze mi tu nie narzekać. Tak więc spokojnie sobie wegetuj :) no i wyrazy współczucia że nie masz jaj żeby o siebie zadbać.
+0-1
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 14:57
~Senior
Nie byłbym tego taki pewien . Pan Premier zapewniał że nie będzie podwyżek energii elektrycznej ,a mieszkańcy w Polsce otrzymują nowe wyższe rachunki Nie wiadomo komu wierzyć .
+0-1
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. godz. 12:21
~asa
Nikt nie mówił ze energia nie zdrożeje. To jest perfidna decyzja euro kołchozu.Premier mówił ze opłaty za energie(dla użytkowników) nie zdrożeją.Opłata to suma kosztów której jednym ze składników jest cena energii.
+0-0
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 17:47
~kamil
nie czytaj wyborczej ,nie ogladaj TWNu a twoje zycie stanie się lepsze i bardziej perspektywiczne A co ci szkodzi zaryzykuj
+3-1
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 14:45
~kibic
Rozdajcie wszytko za darmo a potem upadłość jak gminie Ostrowice, tragedia kto nami rządzi.
+0-1
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. godz. 16:35
~zatrudniony
kibic posiada nieruchomość, czy tak sobie fanzoli i marzenia snuje o socjalizmie?
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2019 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.