Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Repertuar stalowowolskich kin
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Kamera na żywo. Widok na Stalową Wolę.
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 26 czerwca 2019 r. Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
 Wiadomości lokalne
» Komunikat MZK
» Kortez, Perfect, Muniek - sprawdź kto wystąpi podczas Lata z Radiem w Stalowej Woli
» Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego czeka na uwagi od mieszkańców
» Rządowe środki na kulturę. Stalowa Wola liderem w regionie
» Muralove Miasto czyli Twój głos ma moc
» Potrzebna pomoc dla Wierzchowisk
» Ministerstwo Sprawiedliwości dofinansuje zakup wozu strażackiego
» ZUS doradzi nauczycielom
» Kolorowe błonia. Festiwal Youthest za nami.
» Pożar magznezu w hali spawalni
» 15-latka dostała ataku padaczki na terenie szkoły. Wszystkie bramy zamknięte
» DK77: w wypadku ranne 8-letnie dziecko
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Krzysztof Kwasiżur i jego poemat podkarpacki "Wrzosowisko"
» Rozwadowski "SOKÓŁ" - spotkanie informacyjne
» Secesja
» Czytelnik Roku 2019
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Piknik rodzinny na
»Piknik rodzinny na "OZECIE"
»80 lat poświęcenia Zakładów Południowych i Stalowej Woli
»V Podkarpackie Pokazy Lotnicze
»Miejski Dzień Dziecka w Stalowej Woli
»Strefa Mocy na stalowowolskich błoniach
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Piątek, 28 grudnia 2018 r. godz. 01:08     /Magdalena Rodecka/
Koniec z opłatą za psa. Czy w Stalowej Woli powinien powstać psi park?

Od 1 stycznia 2019 roku właściciele psów nie będą mieli obowiązku uiszczania rocznej opłaty w wysokości 40 złotych za swojego pupila. Taką decyzję podjęli radni miejscy.
Od 1 stycznia 2019 roku właściciele psów nie będą mieli obowiązku uiszczania rocznej opłaty w wysokości 40 złotych za swojego pupila. Taką decyzję podjęli radni miejscy.
Fot. Jacek Rodecki
Od 1 stycznia 2019 roku właściciele psów nie będą mieli obowiązku uiszczania rocznej opłaty w wysokości 40 złotych za swojego pupila. Taką decyzję podjęli radni miejscy.

Opłata od posiadania psa w Stalowej Woli jest pobierana od 2008 roku. W związku z tym, że na terenie gminy nie ma obowiązku rejestracji psa, jak uzasadniają w Urzędzie Miasta rudne jest przeprowadzenie weryfikacji ilości psów podlegających tej opłacie.

Od 10 lat stawka opłaty od posiadania jednego psa wynosi - 40,00 zł rocznie a od posiadania każdego następnego - 28,00 zł. W bieżącym roku odnotowano 884 osoby, które widnieją w rejestrze podatników opłacających opłatę za psa. Roczny wpływ do budżetu wynosi ok. 31 tys. złotych.

W stosunku do podatników, którzy nie uiścili w terminie opłaty od posiadania psów prowadzone są z urzędu postępowania podatkowe i windykacyjno- egzekucyjne, które generują wysokie koszty. Duża grupa właścicieli psów jak czytamy w uzasadnieniu uchwały uchyla się od opłaty, a brak dostatecznych instrumentów prawnych uniemożliwia jej wyegzekwowanie.

"Za" opowiedzieli się: Augustyn Jerzy, Bajek Mariusz, Butryn Renata, Chojnacka Maria, Durek Łukasz, Kaczmarek Ilona, Kochan Andrzej, Kulpa Elżbieta, Madej Paweł, Małek Lucjan, Marczak Damian, Miśko Paulina, Paleń Karolina, Przytuła Dariusz, Rut Piotr, Sobieraj Stanisław, Szymonik Andrzej, Warchoł Łukasz.

"Przeciw" był Zaborowski Franciszek, który uzasadnił swoją decyzję tym, że to jest urzędu problem jeżeli ma trudności ze ściągalnością.

Wstrzymali się: Krzek Agata j Sibiga Jan.

PSI PARK JAKO MIEJSCE INTEGRACJI NIE TYLKO CZWORONOGÓW

Radny Dariusz Przytuła (Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe) prosił o wyjaśnienie na co opłata za psa była przeznaczana przez ostatnie cztery lata. Wskazał dodatkowe lokalizacje na psie pakiety oraz potrzebę budowy na osiedlu Centralnym psiego parku.

Jak wyjaśnił Andrzej Wojtaś, zastępca Naczelnika Wydziału Inwestycji, Transportu i Pozyskiwania Funduszy w Urzędzie Miasta w Stalowej Woli miasto przeznacza co roku na zwierzęta ponad 100 tysięcy złotych. Wśród wydatków znajdują się: uzupełnianie psich pakietów, sterylizacje i kastracje, dotacje dla stowarzyszeń realizujące zadania gminne w zakresie opieki nad zwierzętami, umieszczanie zwierząt w schronisku. - Przychody z tej opłaty były rzędu 20 tys. zł. Jej egzekucja względu na zapisy prawa jest żadna dlatego od niej odchodzimy - uzasadniał zastępca naczelnika.

Psie pakiety odpowiadając na apel radnego mogą być dostawiane ale tylko na terenach gminnych. W innym przypadku trzeba uzyskać zgodę właściciela terenu, na przykład Spółdzielni Mieszkaniowej.

Budowa psiego parku również nie jest problemem. Kwestia jest tylko jego lokalizacji bowiem należy pamiętać, że oprócz elementów sprawnościowych trzeba umieścić dużą kuwetę, która mimo regularnego sprzątania może wydzielać nieprzyjemne zapachy, szczególnie w okresie letnim. Stąd warto się zastanowić czy taki obiekt nie powinien znajdować się w pewnej odległości od budynków mieszkalnych.

Radna Renata Butryn (Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe) odnosząc się do tematyki związanej z czworonogami, stwierdziła, że uchwała znosząca opłatę za psa jest sprawiedliwa bo tylko część osób ją uiszczała. Byli to głównie starsi mieszkańcy. Jest zwolenniczką powstania psiego parku. Takie obiekty funkcjonują między innymi w Rzeszowie, Jaśle, Krośnie i są one miejsce integracji mieszkańców, zwłaszcza seniorów. - Ja wiem, że to nie jest pierwsza potrzeba naszego miasta ale mamy sporo właścicieli psów - stwierdziła radna.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 3 stycznia 2019 r. godz. 16:27
~polokokta
mohery ból dupy jak zawsze:-d
+0-0
Wtorek, 1 stycznia 2019 r. godz. 18:42
~stalowiak 81
To najlepiej tą psią kuwetę pod blokiem pani radnej postawić!! Chyba będzie za! Taka miłośniczka kundli!!
+0-0
Wtorek, 1 stycznia 2019 r. godz. 13:50
~Mamuśka
Chory pomysł zacznijcie mandaty sądzić za nie sprzątanie po swoim psie, park psi to chyba sralnia będzie, a nie park
+0-0
Wtorek, 1 stycznia 2019 r. godz. 12:13
~stalowiak
Nasza tak zwana opozycja park dla obesrańców będzie budować? No to sie nam miasto od tego będzie rozwijało, ho ho. A ilu inwestorów przybędzie...!!! Ho ho
+0-0
Poniedziałek, 31 grudnia 2018 r. godz. 19:27
~piotr
nie potrafia zbudowac schroniska a za parki se chca brac!!!Dam wam mlotek10 kilowy abyscie sobie rozumu wbili do glowy .Radni z Prezydenem na czele pomyslcie ktore zwierzeta naprawde potrzebuja pomocy?
+0-0
Niedziela, 30 grudnia 2018 r. godz. 19:36
~Animals
Rodak - ciekawe co Ty w zyciu robisz Ja jestem urzędnikiem i zap.........m Że dnia nie widzę- za darmo pieniedzy nie biorę, wręcz odwrotnie. A za psa opłata powina być tyko nalezy ją egzekwować - przeciez jest komornik. Z drugiej strony opłaty byly pobieranw a co podwórko na trenie miejskim ustawiano durne tabliczki -zakaz wyprowadzania psów- to dopiero absurd.
+0-0
Niedziela, 30 grudnia 2018 r. godz. 18:15
~rodak
Stalowowolskie urzędasy nic nie potrafią tylko brać za darmo wypłatę.Pytam urzędasów czy wszyscy stalowianie płacą za śmiecie.Napewno jest trudno sprawdzić bo kawka juz stygnie i dużo bajek jest do opowiadania
+0-0
Niedziela, 30 grudnia 2018 r. godz. 17:56
~Richardo
Pani Butryn chce park dla 884 właśćicieli? Więcej już nic Nie powiem ponieważ szkoda moich słów! Jak by zebrała pieniadze od wszystkich właśćićieli(6000) to bym zrozumiał. No ale jest bardzo łatwo wydawać pieniadze które Nie sa TWOJE!!!!!!
+0-0
Niedziela, 30 grudnia 2018 r. godz. 10:19
Monia
A ja od razu proponuje wybudowac bloki dla pieskow baaaa od razu weźcie osiedla psie budujcie
+0-0
Sobota, 29 grudnia 2018 r. godz. 23:27
~Richardo
Chciałem tylko powiedzieć opłaty powinne być nadal zbierane a pieniądze z nich przeznaczone na więcej koszy i woreczki na psie odpady. Wtenczas bym sobie butów nie brudził!!! Zła decyzja znowu podjęta. Ktoś ma psa czy kota a my muśimy płaćić za czystość! Zamiast wziąść się za tych co nie chçą płaćić to wszystkim odpuścić. Niektórzy Ludzie nie płacą opłat do urzędu miasta to też można to odpuśćić i nie płaćić.
+0-0
Sobota, 29 grudnia 2018 r. godz. 20:24
~Jacek2118
Witam wynajmuje mieszkanie w bloku i odkąd przygarnalem psa uiszczam opłatę nie tylko starsi ludzie którzy nawet nie sprzątają więc nie można uogolniac a czasem jak patrzy się jak traktują swoje pupile lepiej by było jakby ich nie mieli
+0-0
Sobota, 29 grudnia 2018 r. godz. 14:04
~hello kitty
wszystko wam kmiotki przeszkadza, że ktoś ma psa, że ma dzieci, że słucha w domu płyt, że ma gości, że ma samochód, że robi grilla na działce, niech każdy sprząta po swoim psie, mój się zesrał na klatce schodowej bo miał biegunkę to wymyłam całe schody, zesrał się na chodniku, posprzątałam chodnik, pies nie usiądzie na kibel i nie zrobi kupy tylko jest zdany na łaskę człowieka, trochę odpowiedzialności za kogoś kogo się oswoiło, polecam lekturę "Małego Księcia", ale sorry, buractwo nie czyta i nie sprząta tylko pruje pyska
+1-0
Sobota, 29 grudnia 2018 r. godz. 11:43
~!!!
Jeżeli nie jesteśmy w stanie wyegzekwować od przynajmniej 80% włascicieli psów opłaty, to decyzja zasadna. Należy jednak położyć nacisk na wyrobienie nawyku sprzatania po pupilach. Ustawić specjalne urządzenia i solić mandaty.
+0-0
Sobota, 29 grudnia 2018 r. godz. 01:21
~chop
Szkoda komentować. Tylko nieliczna grupa sprząta po swoich pupilach, reszta ma to daleko w d...e.
+0-0
Sobota, 29 grudnia 2018 r. godz. 00:01
~Człowiek bez psa
Błędna decyzja. Masz psa - płacisz za psią infrastrukturę.
+0-0
Piątek, 28 grudnia 2018 r. godz. 21:39
~Szwed
Powinien być, ale 1000 złotych. Nie płacisz, odstrzał na miejscu!
+0-0
Piątek, 28 grudnia 2018 r. godz. 21:35
~Jacek2118
Witam wynajmuje mieszkanie w bloku i odkąd przygarnalem psa uiszczam opłatę nie tylko starsi ludzie którzy nawet nie sprzątają więc nie można uogolniac a czasem jak patrzy się jak traktują swoje pupile lepiej by było jakby ich nie mieli
+0-0
Piątek, 28 grudnia 2018 r. godz. 17:41
~Moher49
Psia dyktatura w STW. Kupy robią gdzie chcą, strzelać na Sylwestra nie wolno, podatków od piesków zero, ode mnie co rok 5000 zł.
+0-0
Piątek, 28 grudnia 2018 r. godz. 16:24
~wojtek
Dlaczego ja glosowalem na radnych ktorzy popieraja psiarnie.Ja lubie zwierzeta a takze psy ale gdy ich miejsce jest w budzie a nie w lozku.Pamietam jak ponad 20 lat temu poszlem do znajomego z rana a zona mowi ze jest w pokoju.Jakie bylo moje zdziwiienie gdy zastalem go jak jeszcze spi na dywanie a pies jego w poscieli na kanapie.Gdy po pewnym czasie zapytalem go dlaczego jego pies spi na kanapie a On na dywanie zmieszany odpowiedzial Cyt.Ja spie tam gdzie mnie wygodnie.Nic ujac nic dodac.
+0-0
Niedziela, 30 grudnia 2018 r. godz. 08:56
~Polak
To pomysł akurat nie PiSu tylko wiesz kogo
+0-0
Piątek, 28 grudnia 2018 r. godz. 16:19
~killer
Opłatę powinni podnieść do co najmniej 200 za miesiąc!
+0-0
Piątek, 28 grudnia 2018 r. godz. 16:03
~Roland
Najwyższy czas zrobić takie miejsce jak psi park w Stalowej Woli.Niby jesteśmy ponad 60 tys. miastem, a standardy i zachowania ludzi jak na zapadłej wsi w lesie. Choć tam mają przynajmniej czyste powietrze. Należałoby wprowadzić obowiązek czipowania psów i wtedy pobierać opłaty, a tak płacili tylko uczciwi( albo według niektórych frajerzy).
+1-0
Piątek, 28 grudnia 2018 r. godz. 15:08
DzidekzCzarnieckiego
Bedzie wiencej na piwko hehe
+1-0
Piątek, 28 grudnia 2018 r. godz. 13:45
~radek
skoro zarzadca bloku nie wie kto ma w domu psa to powinien gówna sam sprzatac
+0-0
Piątek, 28 grudnia 2018 r. godz. 12:02
~kocur
Proponuję dwa parki jeden pod blokiem Przytuły a drugi Butrynowej czynne 24h
+0-0
Piątek, 28 grudnia 2018 r. godz. 11:51
~Pies Baskerwilów
Mieszkam w wieżowcu cudowniebpatrzeć jak mieszkancy np bloku a wyprowadzaja pod blok d zeby sie zalatwil i uciekają jak zrobi co mial zrobić i sytuacja z bloku d pod a.Mam dzieci ,ktore to biegają po trawnikach pod blokiem .Efekt wiadomo jaki takze w 80% posiadacze psów to buraki,ktore nie sprzataja po swoich piesialkach
+0-0
Piątek, 28 grudnia 2018 r. godz. 11:24
~Toć przydziobali
Nie chcą płacić to niech sprzątają po swoich pupilkach. Owszem, opłaty powinny być zniesione, ale nie powinno to dotyczyć mieszkańców bloków. W ich przypadku opłata powinna wynosić kilkaset złotych rocznie. A co do egzekwowania i ściągalności należności, nie masz pieniędzy, nie płacisz, uśpij psa i nie rżnij cwaniaka. Później w Sylwestra wielkie halo, ja mam pieska i on się boi, nie będzie fajerwerków. A jak jeden z drugim ujada to jest dobrze i nikomu to nie przeszkadza.
+0-0
Piątek, 28 grudnia 2018 r. godz. 18:30
~Mieszkanka
Z twojego toku rozumowania - mieszkaniec bloku jak chce sobie pozwolić na psa to ma bulic więcej kasy, bo tak? Bo pies szczeka i się załatwia? A właściciel nie sprzątnie? Ja sprzątam, mój pies nie ujada (chyba ze podczas zabawy). Pies ma być wyznacznikiem bogactwa? Dzieci tez załatwiają się na zewnatrz gdy ich potrzeba przyciśnie a do domu daleko. Ktoś to sprząta? Raczej nie widziałam :)
+0-0
Piątek, 28 grudnia 2018 r. godz. 10:20
wiechu
Już ja to widzę jak całe rzesze mieszkańców, wraz ze swymi ulubieńcami,będą zmierzać w kierunku tego parku.Puki co,najczęstszym widokiem jest wyprowadzanie psa w pobliżu bloku,a czworonóg załatwia swoje potrzeby gdzie popadnie.Na dzień dzisiejszy trawniki na terenie miasta są jedną wielką kuwetą.Mentalności tych ludzi nie zmieni żaden park,natomiast psie pakiety,czy pojemniki na odchody najczęściej pełnią funkcje dekoracyjne,o ile nie zostały zdewastowane.
+0-0
Piątek, 28 grudnia 2018 r. godz. 18:32
~Misszkanka
Po to jest trawa żeby pies się miał gdzie zalatwic. Nie wszyscy właściciele psów są burakami, którzy nie sprzątają po psach. Ja osobiście nie wyobrażam sobie zostawic odchodów po swoim psie. Nawet gdy jest ciemno to chodzę z latarka :) Psie pakiety zazwyczaj są puste, nawet chwile po uzupełnieniu a mimo to trawniki dalej naminowane. Może ludzie pakują sobie w worki kanapki do pracy?
+0-0
Piątek, 28 grudnia 2018 r. godz. 09:23
~Psi Park
Psi Park nie jest tylko po to żeby psy się tylko przyprowadzano po to żeby się załatwiały .Tylko po to żeby można było się z pieskim pobawić pohasać spokojnie posiedzieć a po piesku należy też sprzątać .
+0-0
Piątek, 28 grudnia 2018 r. godz. 10:13
~Paula
Dokładnie, w większości dużych miast istnieją psie wybiegi i nigdy nie słyszałam zeby był problem z ich "zapachem ". Są to raczej tereny rekreacyjne gdzie psiaki mogą pobiegać bez smyczy, pobawić się
+0-0
Piątek, 28 grudnia 2018 r. godz. 07:11
~Marta
To super pomysl
+0-0
Piątek, 28 grudnia 2018 r. godz. 08:57
~Krasa
Jaka kuweta.... przecież w takim parku powinien być obowiązek sprzatania po swoim psie. Nie wyobrażam sobie żeby wejść po psa na teren parku i chodzić po odchodach lub aby pies, który mieszka ze mną w mieszkaniu wracał po takich eskapadach wytetłany w k*pie. W parku miejskim na gorce obok linowego jest super miejsce, nie trzebaa wycinać drzew a teren i tak wykorzystywany głównie dla psiaków i właścicieli.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2019 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.