Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Repertuar stalowowolskich kin
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Kamera na żywo. Widok na Stalową Wolę.
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 25 marca 2019 r. Imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli
 Wiadomości lokalne
» IX Ogólnopolski Festiwal Kameralnych Zespołów Akordeonowych w Stalowej Woli
» Atrakcyjne promocje w TIP-TOP
» 28-latek zginął na motorze na drodze powiatowej Musików - Jastkowice
» Zadymienie na Białych Domach. Interweniowała straż i policja
» Teatry świętują w Stalowej Woli
» OZET: porzucona Ibiza na przemyskich tablicach miała powybijane szyby
» Potężne kłęby dymu znad Rozwadowa. Paliła się stacja demontażu samochodów ciężarowych
» Pożar w perszingu. Ewakuowano mieszkańców. 4 osoby ranne w tym 2 w stanie ciężkim
» Uwaga! Utrudnienia w ruchu w Rozwadowie - jest "jakaś" impreza
» Płoną błonia nad Sanem. Pali się kilka hektarów
» -10 kg na lato - z Projektem Zdrowie to możliwe
» Wyjeżdżał z parkingu. Doszło do kolizji
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Zajęcia z matematyki dla maturzystów
» Przeczytaj Białoszewskiego i wygraj 1000 złotych
» Naucz się rysować komiks w MBP
» Po górach na uwięzi - ferraty w Dolomitach - spotkanie z Jolantą Rydkodym
» Szkolenia dla Kół Gospodyń Wiejskich
» Na skrzydłach wyobraźni - wernisaż wystawy malarstwa Iwony Pityńskiej
» Zofia Rydet - Zapis socjologiczny 1978-1990
» Wikingowie w Polsce? Zabytki skandynawskie z ziem polskich
» Czytelnik Roku 2019
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: 30 rocznica sakry bp Edwarda Frankowskiego
»30 rocznica sakry bp Edwarda Frankowskiego
»Miejska Wigilia z szopką i jarmarkiem
»Protest urzędników przed Sądem Rejonowym
»Stalowa Wola na COP24
»Otwarcie Centrum Języka i Kultury Chińskiej w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 17:32     /Magdalena Rodecka/
Opozycja pyta o stawy osadowe. Prezydent: to dalsze uprawianie polityki

Prace rekultywacyjne mają zakończyć się w 2019 roku.
Prace rekultywacyjne mają zakończyć się w 2019 roku.
Fot. Jacek Rodecki
Rekultywacja stawów osadowych oraz groźba kary jaką miasto może zapłacić wyłonionemu wykonawcy - to jeden z tematów poruszanych na konferencji prasowej opozycji, występującej pod nazwą Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe.

Zajmująca się tą kwestią była radna miejska Joanna Grobel-Proszowska (SLD) nie była usatysfakcjonowana informacjami jakie w sprawie stawów osadowych przekazał opinii publicznej prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny (temat ten był poruszany podczas obrad sesji Rady Miejskiej oraz wyjazdowej komisji radnych). Przypomniała, że zadała prezydentowi dwa pytania: - Czy jeżeli była konieczność zaprojektowania nowej technologi wraz ze wszystkimi koniecznymi uzgodnieniami środowiskowymi, czy nie będzie przesunięcia terminu? Przecież musiał być ustalony harmonogram prac i czy ten harmonogram zostanie dotrzymany? To były moje dwa pytania i w związku z tym czy nie są zagrożone pieniądze przyznane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Na te pytania uzyskaliśmy tylko jedną, błahą odpowiedź, że podobno wszystkie uzgodnienia środowiskowe są załatwione.

Joanna Grobel-Proszowska po analizie archiwum przetargów Biuletynu Informacji Publicznej na stronie stalowowolskiego Urzędu Miasta, zwróciła uwagę, że przetarg, który miał być realizowany ze zwycięską firmą, odbył się w 2016 roku a termin zakończenia prac był wyznaczony na czerwiec 2018 roku. - Jeżeli był przetarg z firmą na konkretną technologię i na konkretną kwotę, to powinien być ogłoszony drugi przetarg. Czy miasto nie będzie musiało zapłacić firmie stosownego odszkodowania za odstąpienie od realizacji prac? - pytała była radna.

- Mamy cytaty, plany i wyraźne oświadczenie publiczne, że zakończy się to w połowie 2018 roku - dopowiedziała była posłanka Renata Butryn (PO).

PREZYDENT: REKULTYWACJĘ REALIZUJE TA SAMA FIRMA, KTÓRA WYGRAŁA PRZETARG W 2016 ROKU

- Nie było zerwania żadnej umowy. Rekultywację stawów realizuje ta sama firma. Niestety ale po raz kolejny opozycja zadaje pytania wprowadzające celowo w błąd, nie sprawdzając podstawowych danych publicznie dostępnych oraz tych, które zostały przedstawione na sesji Rady Miasta jak również na komisji wszystkim radnym i mediom. Opozycja celowo nie przyjmuje tych wiadomości i dalej na tym temacie chce uprawiać politykę z pominięciem odpowiedzialności i interesu miasta Stalowa Wola - komentuje prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Przypomnijmy: miasto zawarło w 2016 roku umowę z Funduszem Ochrony Środowiska o wartości 30,6 mln. zł, z czego dofinansowanie wyniosło 24,5 mln. zł. Po przeprowadzonym przetargu, aneksowaniu, co było komunikowane na sesji, ostateczna kwota rekultywacji wyniosła 23,1 mln. zł z wkładem własnym miasta 4,5 mln. zł., mniejszym o 2 mln. zł.

Prace rekultywacyjne rozpoczęto tok temu. Okazało się jednak, że w stawie szóstym zamiast 2,6 tysiąca ton osadu, do wypompowania jest aż 14 tysięcy ton. Ze względu na ogromne koszty zdecydowano się na zmianę technologii utylizacji, uzyskując wszystkie niezbędne pozwolenia. Na zwiększony zakres inwestycji miasto otrzymało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prace mają zakończyć się w przyszłym roku.

ZA STAWY GRUNTY DLA MIASTA

Gmina przejęła od HSW S.A. stawy osadowe w 2009 roku. Kilka metrów pod osadnikami znajduje się potężny zbiornik wodny, obejmujący swym zasięgiem tereny Rzeszowa i Dębicy. W zamian za przejęcie stawów, miasto dostało od Huty grunty warte 10 mln zł. Decyzja była kontrowersyjna ale miasto nie mogło odmówić pomocy Hucie, gdyż o ile gmina może starać się o dotacje na rekultywację stawów, o tyle HSW musiałaby wziąć pożyczkę i się zadłużyć.

Stawy osadowe służyły do deponowania odpadów poprodukcyjnych jak między innymi: szlamy z obróbki metali, sorbenty, materiały filtracyjne, szlamy z usuwania farb i lakierów zawierające rozpuszczalniki, mineralne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe, wytwarzane przez zakłady hutnicze (dziś prywatne przedsiębiorstwa).

W 1964 roku z eksploatacji wyłączono staw nr 3, w 1984 - 1 i 2, w 1994 - 5, w 2002 - 4, a pod koniec 2002 - 6. Agresywny charakter odpadów zdeponowanych w stawie nr 6 spowodował korozję zabezpieczeń, w tym betonu, żeliwa, stali a także rozpuszczenie powłoki asfaltowej i błony smołowej.

Przez lata czyniono starania o pozyskanie na ich rekultywację dofinansowania. W maju prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny poinformował, że pieniądze na ten cel uda się pozyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W grę wchodziło 80% dofinansowanie. Szacunkową wartość rekultywacji oszacowano na 32 mln. zł, zakładając, że po przetargu kwota ta ulegnie zmniejszeniu.

Zobacz więcej:
- Prezydent i radni do opozycji: nie upolityczniajcie tematu stawów osadowych

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 14 czerwca 2018 r. godz. 19:36
~nocna_kawa
PiS nie ma dla nikogo szacunku... Mam tylko nadzieję, że opozycja gdy wróci do Polski demokracja, obecnie "miłościwie nam panujących" również będzie rozliczała bez jakiegokolwiek dla nich szacunku, z całą i pełną bezwzględnością. Jeżeli to co wyprawia PiS nie zostanie napiętnowane i odpowiednio ukarane, to demokracja w Polsce faktycznie legnie w gruzach. Będzie to bowiem znaczyło, że bez jakichkolwiek konsekwencji władza może wszystko!
+0-0
Czwartek, 14 czerwca 2018 r. godz. 05:59
~Wyborca
Jak dla mnie to jest zwykły lans i nieudolna próba zbijania kapitału politycznego. Tematy żadne, nieistotne. No i oczy bolą.
+1-0
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 20:35
~jar
proszowska sld baw wnuki i wypad ze stalowej woli
+1-0
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 20:06
~PZPR
Do pani Joanna Grobel-Proszowska (SLD) chcę pani powiedzie że na radzie łabędź jest w nowym upierzeniu , i ma nowe stringi w czerwone pająki jakie pani lubi .......
+0-0
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 19:40
~OBSERWATOR
z tego co widze to ta OP ZYCJA nie ma zednego programu czepia sie jak rzep psego ogona co zrobili za rzadow PO NAWET NIE ZDAZYLI POSPRZATAC biora poselskiego PSL JANA BUREGO ktorego godnie reprezentowal p byly prezydent
+0-0
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 19:36
~maxxx
To właśnie Szlęzak zadbał o stawy. Najpierw je przejął, później załatwił wpisanie na listę bomb ekologicznych, co gwarantowało wysokie dofinansowanie oraz złożył wniosek z planem utylizacji i monitoringu. Przez kolejne 4 lata niczego nie zrobiono. `````````````` To prawda, ale PiSowscy klakierzy wciaz beda krecic i klamac na tym forum! Taka juz ich praca!!
+0-0
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 19:19
~lewkonia
do "JaMM" nie martw się kandydatem czyli kontrkandydatem do tego z wadą wymowy. On jest w zasięgu twoich rączek, nie wykluczone, że często się z nim witasz a nawet rozmawiasz. Czy słyszałeś cokolwiek o antycznej Grecji, a o koniu trojańskim też? Oby ci szczęka nie opadła jak on sam zaistnieje w przestrzeni publicznej. Bajkoopowiadacz ogłosi termin wyborów i wówczas ten "koń" zostanie ujawniony a ściślej zostaną mu otworzone nocą drzwi! Oj, będzie płacz i zgrzytanie zębów!
+0-0
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 12:04
~Real
To właśnie Szlęzak zadbał o stawy. Najpierw je przejął, później załatwił wpisanie na listę bomb ekologicznych, co gwarantowało wysokie dofinansowanie oraz złożył wniosek z planem utylizacji i monitoringu. Przez kolejne 4 lata niczego nie zrobiono.
+0-0
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 11:34
~Ania
A gdzie była opozycja jak poprzedni prezydent sie nimi zajmował i nie wiele w sprawie zrobił..??
+0-0
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 10:43
~Odpow
Czyli, jak opozycja pyta o naprawdę ważne dla nas mieszkańców sprawy, to oznacza robienie polityki A jak prezydent wszędzie robi politykę to jest cacy...Rozumiem:)
+0-0
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 09:51
~Lili
A zaciąganie kredytów na miejsca rekreacji, które będą generowały koszty, to co to jest, jak nie polityka? Prezydencki PR? Pfff...
+0-0
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 09:25
~JaMM
A ja pytam opozycję: GDZIE WASZ KANDYDAT NA PREZYDENTA? Pani Butryn wyraźnie powiedziała, ze będzie pokazany kwiecień - maj. Jest POŁOWA CZERWCA!!!! Nie macie kandydata czy co?
+2-0
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 09:02
~LO
Co jak co ale OPozycja uczestniczy we wszystkich obrada tego typu jako radni,dobrze są zorientowani,jaka jest sytuacja w stawach i nie tylko .Dla mnie jako laika dawno 'dotarła" informacja przekaz,ze w stawie 6 jest więcej tego świnstwa anizeli pierwotnie zakładało.To nie jest zwykłe wypompowanie,przeciez Opozycja doskonale wie....Dobrze ,że Miasto wraz Prezydentem jeszcze raz wytłumaczyło....i odrzuciło nie tylko w moim przekonaniu ,manipulację Opozycji. Droga Opozycjo miałam do Was szacunek,czuje zniesmaczenie,brzydka drogą idziecie.....
+0-0
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 08:44
~Sławomir
A gdzie była Pani specjalistka od środowiska jak w radzie razem ze szrekiem działali wtedy jej stawy nie przeszkadzały, a te stawy to jej robota jak w hucie pracowała i to za czasów komuny powstało.
+2-0
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 08:33
~Stalowiak
Niech ta opozycja cicho siedzi na swoich intratnych emeryturach,i dziękuje Bogu za naszego Prezydenta.
+2-0
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 07:47
~kama3
Przecież opozycja nie "pyta" tylko manipuluje faktami, by zbić kapitał polityczny, tylko że na szczęście nie wychodzi. Oni jedynie co fajnie robią to lans z kartonami, lans z sadzeniem drzewka w 3 osoby czy lans podczas "nabożeństwa" pod sądem. Wesolutko, ale frekwencja niziutka. Na ostatnim proteściku ledwo 8 osób...
+2-0
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 07:27
~jan
... niech pan prezydent naśle na nich patrole policyjne, niech wylegitymują, niech spiszą, co tam jacyś wichrzyciele będą zakłócać rządzenie panu Nadbereżnemu.
+0-0
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 04:44
~Kruk
Wychodzi na to że opozycja nic nie wie co się dzieje w mieście. I oni mają nami rządzić? Mój Boże! Nigdy!
+2-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 21:35
~mieszkaniec
Opozycja? A co oni robili przez prawie 4 lata żeby tak się nazywać? To ja tu wstawiam hejt na Lucka od 30 miesięcy i to ja mam prawo się nazywać opozycją!
+1-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 20:35
~mieszkanka
coś mnie nie doleciało? Pic ma monopol na wszystko? dobrze, że opozycja pyta, mnie też interesuje problem ujęć wody pitnej i cmentarza, problem stawów osadowych, śmierdzącego, toksycznego powietrza w mieście, ja też pytam co pan Nadbereżny z tym robi? z tego co widać i czuć to niewiele
+0-1
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 18:41
~mixer
Czy teraz "uprawianie polityki" bedzie zezwalane tylko czlonkom PiS-uaru? P.S. Obrona czy tez teraz raczej reanimacja Rzeczypospolitej jest obowiazkiem nas wszystkich. Sprzeczne z Konstytucja PSEUDOUSTAWY, usilujace NIELEGALNIE zmieniac ustroj Polski, nie sa i nie moga byc obowiazujacym prawem. Natomiast moga byc materialem dowodowym w procesie winnych lamania Konstytucji RP, przestepstw przeciwko Rzeczypospolitej. Ta przestepcza ekipa stracila legitymacje do sprawowania wladzy w Polsce. Najwazniejszym zadaniem nas wszystkich jest przywrocenie PORZADKU KONSTYTUCYJNEGO i umieszczenie za kratami winnych przestepstw przeciwko Rzeczypospolitej!
+0-1
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2019 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.