Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Repertuar stalowowolskich kin
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Kamera na żywo. Widok na Stalową Wolę.
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 19 marca 2019 r. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
 Wiadomości lokalne
» Kolizja skutera z samochodem. 1 osoba ranna
» Starosta chce rozbudowy ZPO w Rozwadowie. Liczy na pomoc miasta i opozycji
» Spółka Piłkarska podpisała porozumienie z Akademią na szkolenie dzieci i młodzieży
» O sprawach miasta okiem opozycji
» Jechała jako pasażerka. Doszło do zgonu
» Sukces projektantki mody Eweliny Kowal ze Złotej Kościuszkowskiej
» Za kościołem Opatrzności Bożej powstanie plac zabaw z ogrodami zucha i formalnym
» Sandomierska Solidarność popiera nauczycieli strajkujących w kuratorium
» Dyskretnie towarzyszą młodym poetom
» DK77: na remontowanych Alejach autobus staranował osobówkę
» Nowa wystawa w galerii Tło. Tym razem "na skrzydłach wyobraźni"
» Jastkowice. Spalił się drewniany dom. Jedna osoba nie żyje
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Zajęcia z matematyki dla maturzystów
» Dzień Otwarty KUL Stalowa Wola
» Ojcowski Poligon Duchowy
» XI Zdarzenia teatralne
» Przeczytaj Białoszewskiego i wygraj 1000 złotych
» Naucz się rysować komiks w MBP
» Po górach na uwięzi - ferraty w Dolomitach - spotkanie z Jolantą Rydkodym
» Szkolenia dla Kół Gospodyń Wiejskich
» Na skrzydłach wyobraźni - wernisaż wystawy malarstwa Iwony Pityńskiej
» Zofia Rydet - Zapis socjologiczny 1978-1990
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: 30 rocznica sakry bp Edwarda Frankowskiego
»30 rocznica sakry bp Edwarda Frankowskiego
»Miejska Wigilia z szopką i jarmarkiem
»Protest urzędników przed Sądem Rejonowym
»Stalowa Wola na COP24
»Otwarcie Centrum Języka i Kultury Chińskiej w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 12:04     /Magdalena Rodecka/
Pochówki tylko urnowe?

Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe zwołało kolejną konferencję prasową aby mówić o sprawach miasta. Opozycja ma zastrzeżenia do rozbudowy cmentarza na ulicy Ofiar Katynia.
Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe zwołało kolejną konferencję prasową aby mówić o sprawach miasta. Opozycja ma zastrzeżenia do rozbudowy cmentarza na ulicy Ofiar Katynia.
Fot. Jacek Rodecki
Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe zwołało kolejną konferencję prasową aby mówić o sprawach miasta. Opozycja skupiająca w swoich szeregach działaczy Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej. .Nowoczesnej, Komitetu Obrony Demokracji ma zastrzeżenia do rozbudowy cmentarza na ulicy Ofiar Katynia.

W kwietniu 2018 roku poinformowaliśmy, że władze miasta zdecydowały o rozbudowie obecnej nekropolii przy ulicy Ofiar Katynia w Stalowej Woli oraz budowie kolumbarium, co ma zabezpieczyć na kolejne 50 lat pochówki w gminie. Tym samym pomysł budowy nowego cmentarza w innej niż ta lokalizacji nie dojdzie najprawdopodobniej do skutku.

Nie doczeka się zatem realizacji budowa nowej nekropolii w sąsiedztwie Parku w Charzewicach (zbyt podmokły teren) oraz za wysypiskiem śmieci w ciągu drogi na Tarnobrzeg (po drugiej stronie). - To miejsce jest zbyt oddalone od Stalowej Woli, uciążliwość wysypiska, nieprzyjemne zapachy. Warto zastanowić się czy nie podjąć działań aby rozwijać cmentarz ten obecny - mówi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Zabieg taki wiązałby się z wygaszeniem dwóch ujęć wody (jednego częściowo na tzw. ciemnym kącie) i wyznaczeniem nowych stref ochronnych. W ten sposób rozbudowa obecnego cmentarza mogłaby sięgnąć terenów w kierunków dawnego Urzędu Celnego.

OPOZYCJA: KOLUMBARIUM BYŁOBY WŁAŚCIWSZYM ROZWIĄZANIEM

Joanna Grobel-Proszowska (SLD), była radna miejska jest przeciwna rozbudowie cmentarza komunalnego na ulicy Ofiar Katynia. Przypomniała, że był kiedyś pomysł nowej lokalizacji nekropolii nieopodal charzewickiego parku ale ze względu na grunty pierwszej klasy odstąpiono od placów. - Dlatego uważam, że budowa kolumbarium byłaby najwłaściwsza, żeby tego (cmentarz-przyp. red.) w nieskończoność nie powiększać. Nasz cmentarz leży na wielkim zbiorniku wód podziemnych zasilających Rzeszów, Nową Dębę, Stalową Wolę. To ogromny zbiornik i nie powinno się lokować przy nim cmentarzy, w szczególności tam gdzie mamy ujęcia wody pitnej dla miasta. Mamy tutaj kłopot i kolumbarium byłoby właściwszym rozwiązaniem - stwierdziła Joanna Grobel-Proszowska.

Zdaniem byłej radnej kosztów budowy kolumbarium nie powinno ponosić tylko miasto ale również mieszkańcy. Na cmentarzach widać przecież ogromne pomniki marmurowe, granitowe. - W krajach śródziemnomorskich można leżeć na cmentarzu jakiś czas. Potem urny są przenoszone. Może trzeba zmienić myślenie. Kościół powinien tu pomóc. Robienie podwójnego pochówku, ewentualnie, że musi być msza nad ciałem a dopiero kremacja, to dopiero utrudnia rodzinom pochówek - stwierdza Joanna Grobel-Proszowska.

PREZYDENT: SZACUNEK DLA ZMARŁYCH TO NASZA WIELOPOKOLENIOWA TRADYCJA

Z argumentami opozycji ze Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego nie zgadza się prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny: - Jeżeli opozycja jest przeciwna mojej strategii na rozbudowę cmentarza to niech powie każdemu mieszkańcowi Stalowej Woli, niech napiszą to w swoim programie wyborczym, że chcą cmentarza na przeciwko wysypiska śmieci za kilkanaście milionów złotych lub że chcą przekopywać groby po 20 latach. Doprowadzę do tego, że powstanie nowy cmentarz o ciekawej infrastrukturze, będą też kolumbaria a mieszkańcy nie będą musieli wywozić swoich bliskich kilka kilometrów od Stalowej Woli. Nie rozumiem takiej postawy opozycji, która podważa jedną z naszych najpiękniejszych, wielopokoleniowych tradycji jaką jest szacunek dla zmarłych.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 26 czerwca 2018 r. godz. 21:02
~Anna
Kolumbarium owszem ale jako wybór a nie nakaz, ktoś pisze o biegu do "bardziej nowoczesnego" świata, człowieku i dokąd tak chcesz pędzić? Usiądź, pomyśl i napisz scenariusz, tylko bądź szczery sam ze sobą, jak w biznesplanie nakreśl wszystkie plusy ale i nie pomijaj żadnych minusów tego "lepszego" świata, a potem zwolnij trochę, idź do przodu ale z ogromną rozwagą, nie jak dzikie stado antylop pędzące w przepaść.
+0-0
Czwartek, 14 czerwca 2018 r. godz. 00:02
~antykomuch
Opozycja tak jak w przypadku tragedii smoleńskiej chciałaby wrzucić wszystkich do jednego grobowca, zakopać i zapomnieć. Tyle mają do zaproponowania Polakom!
+1-1
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 19:54
~jan
.... Panie Nadbereżny wyluzuj, opozycja ma takie samo prawo do własnej opinii jak pan, jeśli ma inne zdanie mają prawo to mówić, niech przestanie Pan myśleć po komunistycznemu że każda opinia inna niż władzy to atak na władzę i próba obalenia jej siłą. Mamy jeszcze resztki demokracji pisowkim państwie i nie każdy musi się zgadzać z uchwałami Komitetu Miejskiego Partii
+2-2
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 14:10
~tak tylko pytam...
A może jest tak, że Pani była radna boi się, że cmentarz zbliży się do jej płotu i dlatego całe miasto ma jeździć chować zmarłych przy wysypisku? I dlatego aż konferencje trzeba robić, media zwoływać i budować z kilkanaście baniek nowy cmentarz?
+1-1
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 11:24
~mamuszka
Stalowiak 20 lat musi uplynac aby ludzie mentalnoscia dorownali ludziom z zachodu.Pisowscy postepowi dzialacze sprawia ze Polska stanie sie prowincjonalnym zasciankiem Europy.Okowy narzuconego komunistycznego systemu z przeszlosci daja sie dalej we znaki,goraczkowe poszukiwanie lekarstwa na ten stan rzeczy skonczy sie fiaskiem a pisowscy uzurpatorzy skompromitowani.PIS nie ma pomyslu na logiczne rozwiazanie problemow bo kazda terapia ma skutki uboczne za ktorymi stoja masy niezadowolonych obywateli.Dzisiejsza Europe tez toczy gangrena na ktora tak naprawde nie ma lekarstwa a jedynie mozna walczyc ze zlagodzeniem objawow.W ktorym kierunku podaza Polska?Wyspa Robinson Cruzoe kraina szczesliwosci jest utopia.Osiagnac cos mozna sztuka dialogu,kompromisu i dyplomacji a nie narzucaniem dziwnych pomyslow ,zakazow i nakazow.I z narodem sie rozmawia tak jak z dzieckiem a nie tylko karze i podnosi wymagania
+1-2
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 10:34
~Odpow
Dociekliwy...powiedz - a kiedy podadzą termin wyborów? Co tak zwlekają?
+0-0
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 08:57
~Woda
Widzę że pani P chodzi aby cmentarz był jak najdalej od jej domku koło lasku, ujęcia wody nic tu nie mają niech ona ciemnoty ludziom nie wciska. Jej czes minął.
+0-2
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 07:44
~stalowiak
Opozycjo stalowowolska - sama powinnaś się wybrać na cmentarz. Historii.
+1-0
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 04:34
~Mieszkaniec
Jak można chcieć budować cmentarz koło wysypiska? Opozycja to tak szanuje zmarłych?
+1-0
Środa, 13 czerwca 2018 r. godz. 00:51
~dotrze do was towarzysze z PiS?
Nie wiem czy tych PiSmatołów smoleńska mgła tak zaczadziła czy we łbach mają kacze łajno? Kto mówi o lokalizacji na wysypisku? Jeden dureń chlapnął a inni jak za prezesem powtarzają. Reasumując - NAJLEPSZYM WYJŚCIEM JEST KOLUMBARIUM i to należy jak najszybciej ronić!
+0-1
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 22:23
~Maria
We Włoszech,po 20 latach wykopuja co zostało po człowieku i umieszczają na ścianie,zadko kremuja
+0-1
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 22:02
~Promować groby wielorodzinne
Problem jest poważny, ponieważ cmentarz znajduje się blisko ujęć wody. To tykająca bomba ekologiczna. Kto zapłaci, jeśli dojdzie do skażenia? Media od 20 lat nagłaśniają ten temat i nie wypracowano żadnego rozwiązania. Cmentarz jest cały czas powiększany. No i stało się. Cmentarza nie można dalej poszerzyć bez przeniesienia ujęć wody i dalszej wycinki lasu. Trzeba zmienić mentalność ludzi. Gdybyśmy chowali po kilka rodzin (krewnych bliskich) w jednym grobowcu, ile zaoszczędziliśmy miejsca? Czy to ujma dla zmarłych? Nie. Za to duża wygoda dla odwiedzających. Niestety dalej chowa się zmarłych w pojedynczych lub dwuosobowych grobowcach. Rozwiązaniem są groby wielorodzinne. Czy likwidować stare groby? Pamięć o przodkach trwa nawet przez kilka pokoleń i tu można napotkać opór społeczeństwa. Teoretycznie groby likwiduje się po 20 latach, w praktyce - po 200?
+0-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 21:32
~Gavron
Cmentarz przy wysypisku? Opozycjo to mam być pochowany jak ten pies koło płota?
+0-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 18:48
~wieczorna_kawa
Mam nadzieje, ze pan prezydent Lucjusz zaplaci z wlasnej kieszeni jezeli kiedys dojdzie do skontaminowania wody!!!
+0-1
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 17:53
~mamuszka
Hej Stalowiak dopoki zyja moherowe berety to jestescie 20 lat do tylu
+0-1
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 16:46
~Co ja pacze
Park dla psów, cmentarz przy wysypisku... Halo opozycjo! Czy leci z wami pilot?
+1-1
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 16:34
~Kika
Pan prezydent chyba miał w szkole ćwicze nia z zakresu czytania i słuchania ze zrozumieniem. Chodzi o ujęcia wody i koszty z uzyskiwaniem pozwoleń , przenoszeniem tych ujęć, wycinką lasu.Rozumiem, że opozycji chodzi o inny kierunek tego rozszerzania i o wprowadzenie MOŻLIWOŚCI ALTERNATYWNEGO POCHÓWKU- CZYLI KREMACJI. W tej sprawie nie ma żadnego przymusu, a problem z brakiem miejsc na cmentarzu trzeba rozwiązać. Mieszkańców , tych żywych, interesuje jaka wodę będą pić i ile za nią będą płacić.
+1-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 16:28
~loda
Co żeście się uczepili cmentarza koło wysypiska skoro nikt na ten temat nie zabieral głosu ani tym bardziej nie proponowal go w tym miejscu? Sami napędzacie się i to jest niezdrowy moment. Propozycja p. Nadbereżnego jest fatalna ale on jest poza krytyką więc racja też będzie jego. Skoro w radzie nie ma jednego radnego który stawiałby tamę głupocie prezydentowi to powinna to robić ulica i zagranica! Przecież my mu placimy kasę co miesiąc a on nas olewa bo uważa, że skoro radnymi kręci niczym szewc butem to może to samo robić z wyborcami. Nie martwcie się o kontrkandydata, on jest i to bardzo blisko obecnego ważniaka! Niebawem wypłynie niczym lodołamacz by gruchotać kości.
+0-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 16:20
~nnn
pewnie mój pomysł wzbudzi miliard kontrowersji ale jakby... istniejący cmentarz zmienić dosłownie i w całości. dokonać ekshumacji istniejących resztek zwłok, poddać je kremacji, zlikwidować istniejące, często monumenty, a nie grobowce i każde zwłoki pochować w urnie, postawić płytę to każdy pochówek zajmie 1m kwadratowy. wtedy obecny cmentarz zająłby 1/4 obecnej powierzchni, więc na kolejne urny prochami byłoby miejsca na kolejne 100 lat. ujścia wody byłyby bezpieczne, cmentarz ładny, zadbany, bez przepychu. zmarłym ciało nie jest już potrzebne, z prochu powstałeś i w proch się obrócisz, estetyka, mniejszy kosz, nie będzie widać kto bogatszy, kto biedniejszy. a wierzący tym bardziej powinni chcieć kremacji, bo ciało wedle ich wiary jest tylko powłoką, a dusza jest ważna, a jej po śmierci już na ziemi nie ma więc hołubienie ciała jest sprzeczne z wiarą katolicką.
+1-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 16:16
~St
Cmentarz powinien byc na cmentarzu, dlatego jestem za rozbudową w kierunku Urzędu Celnego, a pani Grobel-Proszowskiej jak do tej pory nie przeszkadzaly bomby ekologiczne , ktore nas truja to i cmentarz nie powinien jej przeszkadzac blisko domu.
+1-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 16:06
~Moher49
Są ludzie - single, singielki, którzy chcą aby ich prochy były rozsiane nad górami, lasami, nad Bałtykiem, ale prawo nie pozwala. Można zaoszczędzić wiele miejsca jeśli rodziny, które mają bliskich na cmentarzu, każą się skremować, urnę dołożyć do istniejącego grobu mamy, ojca, cioci, dziecka, teściowej. Jak pragnie opozycja - wszystkich towarzyszy wykopać i do jednego kolumbarium. Wszystkich żydów nad Synaj. Kościół też mógłby pochówek uprościć - z prochu powstałem, w proch się obracam, moja dusza jest nieśmiertelna, po co kombinować, płakać. Widziałem kiedyś murzyński pogrzeb, szli, tańczyli i wesoło śpiewali.
+0-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 16:02
~Były zwolennik
I już opozycyjny propagandzista działa... Nic dla miasta nie ma opozycja. Tylko hejt i narzekanie.
+1-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 15:35
~jukka51
Widzę, ze portal bardzo olał dzisiejszą konferencję opozycji i nierzetelnie podał informacje. Nikt z opozycji nie mówił o lokalizacji cmentarza w ciągu wylotówki na Tarnobrzeg, poza żartem z sali. Padło natomiast stwierdzenie o przyspieszeniu budowy kolumbarium. ponieważ coraz więcej jest kremacji. O bombie ekologicznej, żłobko - przedszkolu z basenem czy bezpieczeństwie w mieście, redaktorzy milczą. Czy w ten sposób chcecie zafałszować prawdę?
+0-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 15:33
~Zdradziecka morda
Przez 4lata Nadbereżny nie załatwił ani nowej lokalizacji cmentarza, ani rekultywacji stawów osadowych. Zaniechano jakichkolwiek inwestycji w infrastrukturę wodną i ściekową. Temat wód deszczowych nadal nie ruszony.
+0-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 15:20
manukun
Powiedzieli Nadbereżnemu, że budowa cmentarza obok ujęcia wody dla miasta jest poronionym, a ten bredzi coś o tradycji pochówków i planuje zlikwidować ujęcia wody. Co za bałwany! Czy oni rywalizują między sobą o głupotę roku? Widzę, że poziom lokalnej polityki osiąga dno, skoro kłócą się o pierdoły. Tymczasem ludzi ubywa, a miasto nie ma oferty dla nowych mieszkańców...
+0-1
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 14:43
~zak
Dawniej załatwiali na cmentarzu interesy a teraz opozycja robi kampanie wyborczą na cmentarzu .
+0-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 14:26
~ola boga
czytam i nie wierze juny z opozycji dawac s, d i k hahaha
+0-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 14:07
~babka
ujęcia wody i cmentarz, mineralka z truposza, mmmmmmmmmm, pycha!
+0-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 13:39
~Senior
Tego to się chyba nikt nie spodziewał że po śmierci wyciepią człowieka na haśok .
+0-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 13:30
~Kierowca
Moim zdaniem lokowanie cmentarza w proponowanym przez opozycje miejscu oznacza dodatkowo ofiary śmiertelne i rannych w wypadkach komunikacyjnych. Przecież wszyscy wiemy, jak niebezpieczna ta wylotówka na Tarnobrzeg jest. I ile osób tam zginęło już. A jak będzie cmentarz, to natężenie ruchu jeszcze się zwiększy, dojdą niedzielni kierowcy, co w połączeniu z piratami drogowymi, którzy tam jeżdżą po 170 km/h będzie skutkowało zwiększoną ilością poważnych wypadków komunikacyjnych, ofiarami śmiertelnymi oraz rannymi. Można być przeciwko prezydentowi, ale ludzie, nie przeciwko wszystkiemu!
+0-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 13:12
~Oburzony
Czy opozycja przeprosiła już za słowa, że w mieście zostali ci, za których powinniśmy się wstydzić? Takie skandaliczne zdanie padło z ust pani Czwarno końcem stycznia 2018 roku na konferencji prasowej stalowowolskiej PO. Od tego czasu opozycja z mediami spotkała się wielokrotnie, a nigdzie nie znalazłem informacji, że padło "przepraszam" za to skandaliczne zdanie. Jestem oburzony i nie zapomnę tego.
+0-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 13:07
~dociekliwy
Zapytam tylko: gdzie jest kandydat opozycji na prezydenta. najpierw w styczniu miał być, potem w kwietniu - maju. Mamy 12 czerwca a ci dalej rozprawiają o sprawach nieistotnych, a kandydata jak nie było tak nie ma!
+0-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 13:05
~stalowiak
hahaha... po parku (czytaj wychodku) dla psów opozycja będzie stawiać cmentarz na wysypisku śmieci! No k***a epokowe inwestycje które pchną Stalowa Wole na przód o jakieś 20 lat! :-D
+0-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 13:00
~MottodlaElyty
Po co ten cały zgiełk o cmentarz? Dla wymarłego miasta nie potrzeba dużego cmentarza. Zresztą po nieuchronnym bankructwie Stalówki i przyłączeniu do gmin ościennych to rada gminy Pysznica będzie podejmowała decyzję gdzie pochować ostatnich mieszkańców osiedla Stalowa Wola.
+0-0
Wtorek, 12 czerwca 2018 r. godz. 13:00
~kama3
Nie no przy wysypisku śmieci chce opozycja budować smentarz? Za grube miliony jeszcze! Gratuluję pomysłu!
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2019 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.