Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Repertuar stalowowolskich kin
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Kamera na żywo. Widok na Stalową Wolę.
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 24 stycznia 2019 r. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
 Wiadomości lokalne
» Co za 10 lat? Debata z ministrem Kwiecińskim
» Decydujesz, pomagamy - trwa głosowanie!
» Rozwadów: pieszy potrącony przed muzeum. Jego stan jest bardzo ciężki
» Dusi nas smog, czterokrotne przekroczenie wielkości pyłu!
» Miasto podreperuje infrastrukturę na lotnisku w Turbi
» Zbędne kilogramy chętnie przyjmiemy! - nowa jakość dietetyki w Stalowej Woli
» Chodnik dla aut nie dla pieszych?
» Mielecka firma stworzy dla Stalowej Woli system informacji pasażerskiej
» Muzeum Regionalnemu przybywa budynków. Niebawem otwarcie kolejnej powierzchni wystawienniczej
» 64-latek odnaleziony przez policję. Zaginięcie zgłosiła rodzina
» Uwaga na polowania w stalowowolskich lasach!
» Nie wiadomo jeszcze ile miasto zapłaci za rozbiórkę "straszydła"
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Podwójne spotkanie autorskie
» Ogólnopolskie Michalickie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne
» Koncert karnawałowy Orkiestry Dętej MDK
» Opowieści z Togo - spotkanie z Piotrem Pyrczem
» Muzyczny Parnas - XIV Forum Pianistyczne - koncert galowy
» Wieczór z operetką
» Wielka Wojna nad Dolnym Sanem
» Nerwica natręctw - spektakl w reż. Artura Barcisia
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Miejska Wigilia z szopką i jarmarkiem
»Miejska Wigilia z szopką i jarmarkiem
»Protest urzędników przed Sądem Rejonowym
»Stalowa Wola na COP24
»Otwarcie Centrum Języka i Kultury Chińskiej w Stalowej Woli
»Stalowa Wola: otwarcie lodowiska w stylu retro
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Środa, 16 maja 2018 r. godz. 14:50     /Jacek Rodecki/
W Solarisie produkują elektryczne autobusy dla Stalowej Woli

Dziś stalowowolska delegacja odwiedziła fabrykę Solaris Bus & Coach S.A. na zaproszenie polskiego producenta komunikacji miejskiej. Z linii produkcyjnej zjechał już pierwszy pojazd.
Dziś stalowowolska delegacja odwiedziła fabrykę Solaris Bus & Coach S.A. na zaproszenie polskiego producenta komunikacji miejskiej. Z linii produkcyjnej zjechał już pierwszy pojazd.
Fot. Jacek Rodecki
Do końca sierpnia 2018 roku na ulice Stalowej Woli wyjedzie 19 nowoczesnych autobusów miejskich. 10 z nich, elektrycznych jest produkowanych w fabryce Solarisa w Bolechowie - Osiedlu pod Poznaniem.

Dziś stalowowolska delegacja odwiedziła fabrykę Solaris Bus & Coach S.A. na zaproszenie polskiego producenta komunikacji miejskiej. Z linii produkcyjnej zjechał już pierwszy pojazd. W przygotowaniu jest 9 kolejnych.

Model autobusów to Urbino 8,9 LE. Każdy z nich zostanie wyposażony w centralny silnik trakcyjny o mocy 160 kW, będą zasilane energią elektryczną pochodzącą z 4 baterii o łącznej pojemności 160 kWh. Ładować je będzie można za pomocą złącza Plug-in i pantografu o mocy 200 kW.

Autobusy będą wyposażone w szereg udogodnień wprowadzonych specjalnie z myślą o pasażerach takich jak porty USB, WiFi, system monitoringu zwiększający bezpieczeństwo wewnątrz pojazdu, system zliczania pasażerów dzięki bramkom w drzwiach wejściowych, co pozwoli na prowadzenie statystyk i efektywniejsze zarządzanie flotą komunikacji publicznej oraz biletomat.

Ciekawostką jest, że w fabryce Soalrisa jeden autobus produkowany jest około tygodnia. Dziennie z taśmy zjeżdża ich około ośmiu. Stalowowolskie autobusy będą w kolorze czerwonym. Taki sam odcień zażyczyło sobie miasto Czeskie Budziejowice. Elektryczny pojazd pokonuje bez ładowania trasę 100 - 140 kilometrów. W Stalowej Wolo przewidziano trzy stacje ładowania po pięć stanowisk: przy dworcu PKP w Rozwadowie, na osiedlu Hutnik na ulicy Wrzosowej oraz nieopodal bramy nr 3 HSW. Autobusy elektryczne Solarisa jak zapewnia producent charakteryzują się dużym komfortem jazdy, między innymi dzięki cichej pracy silnika.

- To największy projekt transportowy jaki realizujemy dla naszych mieszkańców. To będzie rewolucja w komunikacji publicznej - mówi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. W czerwcu jeden z pierwszych autobusów przyjedzie do Stalowej Woli w celu nauki jego obsługi, w tym obsługi ładowania.

Koszt zakupu 10 autobusów to ponad 25 milionów złotych. Zadanie jest realizowane w ramach tzw. "Mobilnego MOF-u Stalowej Woli", który ma na celu poprawę dostępu do niskoemisyjnego transportu publicznego. W jego ramach oprócz 19 (10 od Solarisa, 6 autobusów kupi Stalowa Wola od sanockiego Autosanu), na 30 przystankach zostanie wdrożony system dynamicznej informacji pasażerskiej, wydanie zostanych 20000 kart miejskich, powstanie zaplecze techniczne do obsługi tychże pojazdów, zakup nowych i wymiana zdewastowanych wiat przystankowych, budowa centrów/punktów przesiadkowych, pętli autobusowych, placów manewrowych, zatok przystankowych, parkingów "Park&Ride"/"Bike&Ride" oraz ścieżek rowerowych ułatwiających dostęp do infrastruktury komunikacji miejskiej. Wartość projektu to 49,4 mln. zł. Wysokość dofinansowania: 42 mln. zł.

Zobacz więcej:
- Fotoreportaż: Z Solarisa do Stalowej Woli

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Sobota, 19 maja 2018 r. godz. 13:48
~mamuszka
Do Jan Swiat wczesniej czy pozniej bedzie musial szukac innych zrodel energii niz ropa naftowa i wegiel kamienny.Kryzys na rynku paliwowym wisi w powietrzu,wszystko zalezy od posunienc politykow,wzrost cen benzyny,diesla jest nieunikniony.Ale to pewnie znowu bedzie wina Tuska...
+0-0
Sobota, 19 maja 2018 r. godz. 06:20
~jan
.... @ ~Student .... a u zwolenników powodują wzmożone zapotrzebowanie na wazelinę.
+0-0
Sobota, 19 maja 2018 r. godz. 06:13
~jan
.... @mamuszka.... jak się wszystko zawali to prądu też nie będzie, energia elektryczna nie jest składnikiem atmosfery ani nie rośnie w polu, do jej wytworzenie trzeba surowców energetycznych lub rozszczepialnych.
+0-0
Sobota, 19 maja 2018 r. godz. 00:05
~@Student
A rozmawiałeś z jakimś psychiatrą o swoim przypadku?
+0-0
Piątek, 18 maja 2018 r. godz. 10:57
~mamuszka
Wszyscy jezdza i tankuja,nikt sobie glowy nie zawraca ochrona srodowiska ani nie kojarzy z Bliskim Wschodem.Przeciez to wszystko moze z dnia na dzien sie zawalic i pozostanie rower lub autobus elektryczny
+0-0
Piątek, 18 maja 2018 r. godz. 09:08
~Bogdan.
Niektórym się marzy jazda za darmo autobusem elektrycznym. Przecież to utopia. Czy kierowca ma jeździć za darmo? Czy zakład energetyczny ma dostarczać prąd za darmo? Czy konserwacje i naprawy taboru elektrycznego mają być za darmo? Niektórzy za swoją prace, chcieli by mnóstwo Dutków, ale od innych dla siebie, chcieli by pracy za darmo.
+0-0
Piątek, 18 maja 2018 r. godz. 08:53
~Lila
@edi, patryiotyzm jest cechą ludzi niebezpiecznych.
+0-0
Piątek, 18 maja 2018 r. godz. 07:26
~csa
edi a ci co podpisali Traktat Lizboński to zdrajcy czy nie. a ci co sprowadzają obce wojska niby do obrony( targowiczanie również sprowadzili wojska rosyjskie w XVIII wieku) to zdrajcy czy nie. a ci, którzy przekazują nasze pieniądze z podatków banderowskiej ukrainie to zdrajcy czy nie. a ci, którzy wchodzą w zadki żydom, budują za nasze pieniądze muzea żydom to zdrajcy czy nie.
+0-0
Piątek, 18 maja 2018 r. godz. 05:26
~Student
Panie prezydencie, po ilości hejtu generowanego przez (jak czytam komentarze) trzech opozycyjnych trolli chyba jest Pan już pewny, że działania jakie Pan podejmuje są właściwe i trafione, skoro powodują u politycznej konkurencji alergiczną wręcz pracę ślinianek i nieustające stukanie w klawiaturę. Pozdrawiam i życzę powodzenia!
+0-0
Piątek, 18 maja 2018 r. godz. 05:11
~@edi
@edi, trybunał stanu poczeka, będzie program cela+. Nagrody oddali, resztę odsiedzą.
+0-0
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 23:44
~maruda
""Zdrajcy Ojczyzny czyli dzisiejsza opozycja"" Zdrajcami to byli biskupi (kosciola rzymsko-katolickiego) nalezacy do Konfederacji Targowickiej! P.S. Pamietaj, ze PiSowska mafia wczesniej, czy pozniej zostanie rozliczona... i nie bedzie zadnej "grubej kreski"!
+0-0
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 23:37
~maruda
I znowu glosno krzycza PiSuarczycy... mali, podli ludzie!
+0-0
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 23:09
~Mieszkaniec
Manukun - 100 / 100
+0-1
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 23:06
~@Edi
Każda partia jest organizacją wspólnych interesów jej członków. Ta dziś rządząca ma takich zaczadzonych "członków" jak ty! */ "członków" - delikatne określenie.
+0-0
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 22:01
~Edi
Zdrajcy Ojczyzny czyli dzisiejsza opozycja. Wszyscy ci którzy donoszą na Polskę do Brukseli, robią pucze, próbują przejąć władzę przy pomocy ulicy i zagranicy. Ci wszyscy którzy nie pogodzili się z demokratycznym wyborem Polaków i od 3 lat wyją, że PiS niszczy Polskę i łamie demokrację (co jest oczywistym kłamstwem)
+0-0
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 19:42
manukun
@edi Kontrakt na modernizację systemu komunikacji miejskiej - czyli autobusy - był zaklepany jeszcze zanim Nadbereżny został prezydentem. Projekty w ramach ZIT-ów (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) były negocjowane w latach 2013-2014 - przed obecną perspektywą finansową. Jak zapewne pamiętasz, wtedy radny Nadbereżny co najwyżej mógł pompować baloniki. Całą robotę zrobił ktoś inny, ale Nadbereżny chętnie przypisuje sobie zasługi innych. Taki zdolny inaczej.
+0-1
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 19:06
~piket
edi ty normalny chyba nie jesteś prawda. zdrajcy ojczyzny??? idź się lecz chłopcze. bo nie wiesz nawet co to znaczy.
+0-0
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 18:35
~Edi
Kolejny sukces pana prezydenta Lucjusza Nadbereżnego z Prawa i Sprawiedliwości, brawo! Ktoś przecież ten kontrakt wynegocjował i podpisał. Pewnie zaraz ten wpis wywoła wściekliznę postkomuny i zdrajców Ojczyzny ale prawdy nie uda wam się zakrzyczeć.
+0-0
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 14:46
~Czy będą wozić za darmo, bez biletów ?
Nareszcie będzie nowy tabor. Kiedyś pytałem kiedy zostanie wprowadzony na ulice miasta. Wypada mieć nadzieję, że owe elektryczne autobusy będą woziły za darmo, bez biletów. Głupio by było gdyby świeciły pustkami. Powinny obsługiwać newralgiczne, najbardziej zakorkowane miejsca miasta. Tj. większość kursów po godzinie 15, np. Hmm, ale po co wówczas w nich biletomaty ? Ktoś pytał niżej o wpływ pola elektromagnetycznego generowanego przecież przez każde urządzenie elektryczne. Dobre pytanie dla zainteresowanych osób z wadami serca.
+0-0
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 13:37
~DaREK
A tymczasem opozycja jak nie pokazała kandydata na prezydenta tak nie pokazuje. A miał być w kwietniu - maju. Zostało 13 dni... Tylko co zrobić jak go nie ma. Hejt w internecie pozostał...
+0-0
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 12:12
~matka_karmiąca
I tak dzisiaj prawie nikt nie jeździ autobuchami bo każdy ma własne auto. A jak to będą autobuchy elektryczne gdzie będzie można się porazić prądem to będą musieli w każdym autobuchu zatrudnić hycla co będzie na siłę łapał na ulicy pasażerów. Dobrze chociaż dla Dzidka z Czarnieckiego bo będzie miał blisko do Tworek. I to wszystko z moich podatków. Wstyd Nadbereżny.
+0-0
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 11:23
~mamuszka
Zastanawialiscie dlaczego bogata Arabia Saudyjska nie przyjmuje uchodzcow tylko pcha ich do Europy?Pani Merkel i reszta nie chce kryzysu na rynku paliwowym i dlatego ida na ustepstwa.Elektryczne autobusy i samochody powinny byc wdrazane w zycie na wypadek konfliktow w przyszlosci
+0-0
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 10:35
~A Może ???
Panie Bogdanie najlepiej to w tym autobusie elektrycznym to powinny być pedały i dynamo jak w rowerze ,to każdy pasażer by pedałował i jazda byłaby ekologiczna i darmowa .
+0-0
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 10:35
~Józia L.
wczoraj był wypadek za kosciolem NMB samochod z rowerem. I dlaczego nie piszecie?
+0-0
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 08:22
~ele
Ile tak moze kosztować bateria do tego busa, bo ja kupiłem trzy lata temu telefon komurkowy za 470 zł a tera muszę kupić baterie orginał za 137 zł
+0-0
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 08:00
~Złom
Kupią nowe autobusy, a jeździć wciąż będą te, które pamiętają PRL... Było by super jakby wycofali Tr stare złomy lub oddali... Do muzeum
+0-0
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 07:52
~Nick Fury
Opozycja potrafi tylko bedac u władzy krasc a nie bedac u władzy krytykowac. Miasto za "darmo" dostanie nowe autobusy to zle bo sie prezydent lansuje. A niech sie lansuje ... jezeli tym kosztem miasto zyskuje. Wiecznie nie bedzie . A autobusy , wyremontowane drogi itd zostaną.
+0-0
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 07:40
~Bogdan.
Panowie macie pretensję że Pan prezydent obiecał że nabędzie autobusy w Atosan. Zwrócicie uwagę, artykuł głównie opisuje parametry autobusu elektrycznego. Czy bierzecie panowie pod uwagę to, czy Atosan produkuje elektryczne autobusy?. Gdyby pan prezydent nabył również spalinowe autobusy w Solaris. Jesteście bez znania okoliczności negocjacji. Skąd wiecie jak przebiegały? Może Solaris dał promocję na autobusy spalinowe w zamian za nabycie elektrycznych? Czy wy waszych budżetach domowych robicie czasem korektę jak natraficie na coś co jest bardziej korzystne cenowo? Mnie osobiście interesuje co innego. W artykule napisano Cytat;( Ładować je będzie można za pomocą złącza Plug-in i pantografu o mocy 200 kW.) Koniec cytatu. Autobusy będą wyposażone w pantografy, takie mają np. tramwaje, czy pociągi.. Czy może to oznaczać że w przyszłości na najdłuższych liniach miasto wybuduje podwieszaną sieć trakcyjną dla tych autobusów?. Gdyby taka była przynajmniej na części trasy, autobusy mogły by się podładowywać podczas jazdy, Pojawia się podczas jazdy sieć, autobus podnosi pantograf i się doładowuje podczas jazdy. Napewno to wydłużyła czas eksploatacji tych autobusów. Drugie pytanie. Pasażerowie autobusów będą pod działaniem pola elektromagnetycznego z silnika. Jak to się odbije na zdrowiu pasażerów? Czy przebywanie w polu elektromagnetycznym jest zdrowe.?
+0-0
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 06:39
~Bomba
A tymczasem opozycja jak nie pokazała kandydata na prezydenta tak nie pokazuje. A miał być w kwietniu - maju. Zostało 13 dni... Tylko co zrobić jak go nie ma.
+0-0
Czwartek, 17 maja 2018 r. godz. 06:18
~Fic
@koryto- i cela+, twój nik jest proroczy i przyszłościowy.
+0-0
Środa, 16 maja 2018 r. godz. 20:26
~Lasik
A betoniarnię gdzie produkują kostkę brukowa i krawężniki na remontowane chodniki tez odwiedziła reprezentacja naszego miasta?
+0-0
Środa, 16 maja 2018 r. godz. 19:39
~tow. Winnicki
Fajne autobusy. Fajny prezydent A kiedy będzie fajna siatka komunikacyjną.. ... Obecnie to nic się nie zmieniło od lat...
+1-0
Środa, 16 maja 2018 r. godz. 19:32
~Koryto - cela +
Pijana opozycja już kwiczy, nie czyta ze zrozumieniem... Za dużo szarlotki? Przecież Autosan też wyprodukuje dla Stalowej Woli autobusy!
+1-0
Środa, 16 maja 2018 r. godz. 19:27
~Cinekx
A ile będą kosztować bilety. Optuję by wszyscy niepełnosprawni mieli za darmo, nie tylko 1 grupa, ale także 2 i trzecia.
+0-0
Środa, 16 maja 2018 r. godz. 19:26
~Szary człowiek
@ rigolo przetrzeźwiej.. Autosan elektryków nie produkuje, zrobi pozostałe...
+1-0
Środa, 16 maja 2018 r. godz. 19:21
~wata
"zenada" to rzeczywiście jest żenada, bowiem wszystkie miały być zakupione w Autosanie. Zapominacie w tym natłoku lansu o tym co mowiliście wczoraj, Szkoda, że taka u was amnezja. Skoro autobusy już prawie beda to zapytamy się kiedy będzie obwodnica miasta. Zadanie to zostało z pompa zapowiedziane na szumnej konferencji obok ronda do Vivo. Więc jest nadzieja czty została już pogrzebana?
+0-1
Środa, 16 maja 2018 r. godz. 19:13
~piket
fotoreportaż a tam jak zwykle lans stalowowolskich nierobów i nieudaczników.
+0-1
Środa, 16 maja 2018 r. godz. 18:42
~czyj w tym interes
Bardzo interesujące kto za tym stoi i kto ma w tym interes by podratować Solarisa? Bo nie wierzę w przypadek!
+0-1
Środa, 16 maja 2018 r. godz. 18:41
~żenada
do rigolo: nie pij już tej szarlotki bo co na oczy siada. Fragment tekstu: Zadanie jest realizowane w ramach tzw. "Mobilnego MOF-u Stalowej Woli", który ma na celu poprawę dostępu do niskoemisyjnego transportu publicznego. W jego ramach oprócz 19 (10 od Solarisa, 6 autobusów kupi Stalowa Wola od sanockiego Autosanu)
+1-0
Środa, 16 maja 2018 r. godz. 18:18
~rigolo
Zaraz, zaraz, panie Nadbereżny to kopniaka pan dał Autosanowi? Po jaką cholerę pan jeździł do Sanoka i obiecywał załodze(po drodze także nam), że miasto zakupi od nich autobusy miejskie? Słuchaj łgarzu, gdzie pana nauczono takiego krętactwa? Tak postępuje prawy facet czy menel polityczny? Udaliście się krajowi jak babie placek!
+0-1
Środa, 16 maja 2018 r. godz. 17:11
~Obiektywny
nierozumiem tego najpierw walczą żeby nie upadł autosan w tym stalowa Wola a kupują u Solarisa... Poprostu PIS
+0-1
Środa, 16 maja 2018 r. godz. 17:06
~jasio
a poco w tych autobusach z usb sciezki rowerowe
+0-0
Środa, 16 maja 2018 r. godz. 16:19
~bazar
@JASIO WIDAC ZE TY TEZ JESTES JAKIS NAWIEDZONY JAK TEN CALY DZIDEK
+1-0
Środa, 16 maja 2018 r. godz. 16:03
~Kuku
Świetnie! Będa jeździli te awtobusy po ulycy Poniatowskiego i chlapali na ludzi chcących przejść pasamy. Bo takie pikne ulyce nam zrobyly, ze po dyszczu momy prysznyc w gratysie jak sie chce przejsc na przystanek naprzeciwko bloku bodej 34
+0-1
Środa, 16 maja 2018 r. godz. 16:03
~Joe Doe
Mieszkam teraz w kraju gdzie autobusy elektryczne nie sa rzadkoscia. Niestety, koszty obslugi i napraw sa duze, nawet bardzo duze!
+0-0
Środa, 16 maja 2018 r. godz. 15:41
~jasio
co się tak fascynujecie tym usbu i wifi a autobusie za 25 milionow -mam takie cus w telefonieod jakichs 1oo lat i jeszcze nigdy nie uzyłem bo nie było takiej poytrzeby
+0-0
Środa, 16 maja 2018 r. godz. 15:35
~andy
extra...:)
+1-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2019 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.