Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Repertuar stalowowolskich kin
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Kamera na żywo. Widok na Stalową Wolę.
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 12 grudnia 2018 r. Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
 Wiadomości lokalne
» WiFi w Bojanowie
» Stany siódmą najpiękniejszą wsią
» Komunikat MZK
» NaprawmyTo.pl do naprawy?
» Budynek PSP nr 9 w Rozwadowie przejdzie audyt energetyczny
» Jakie gazety czytają w Urzędzie Miasta w Stalowej Woli?
» Chór Puellarum Cantus - Złote Anioły
» Program Przebudowy Dróg: które gminy z dofinansowaniem?
» COP24: Jaka przyszłość czeka komunikację miejską w Stalowej Woli?
» Pijany 18-latek uderzył w pociąg. Miał 2 tygodnie prawo jazdy
» Akordeoniści ze Stalowej Woli na XXV Jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu
» Muzeum Jana Pawła II odebrało wyróżnienie w Warszawie
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Stalowowolska Wigilia Miejska
» Wigilia w Stalowej Woli
» Wielka Wojna nad Dolnym Sanem
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Stalowa Wola na COP24
»Stalowa Wola na COP24
»Otwarcie Centrum Języka i Kultury Chińskiej w Stalowej Woli
»Stalowa Wola: otwarcie lodowiska w stylu retro
»Rada Miasta 2018-2023
»100-lecie Niepodległej w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Wtorek, 13 marca 2018 r. godz. 11:30     /Magdalena Rodecka/
Czy wzdłuż torów pojawią się zielone ekrany?

Przy okazji rozmów o przebudowie Placu Piłsudskiego przed Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli pojawił się pomysł odgrodzenia terenu od strony torów za pomocą tzw. zielonych ekranów.
Przy okazji rozmów o przebudowie Placu Piłsudskiego przed Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli pojawił się pomysł odgrodzenia terenu od strony torów za pomocą tzw. zielonych ekranów.
Fot. Jacek Rodecki
Przy okazji rozmów o przebudowie Placu Piłsudskiego przed Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli pojawił się pomysł odgrodzenia terenu od strony torów za pomocą tzw. zielonych ekranów.

Pomysł jak przekonywano podczas spotkania wydaje się zasadny ze względu na modernizację jaką PKP planuje w kolejnych latach na linii kolejowej nr 68 na odcinku Stalowa Wola - Przeworsk.

- Rozważamy zaprojektowanie od strony torów profesjonalnych ekranów pokrytych zielenią. Taki mur zieleni oddzielający Plac Piłsudskiego od torów nie tylko poprawiłby estetykę tego miejsca ale i wpłynąłby na wyciszenie - mówił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Zielone ekrany w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Urbaniści wskazują na takie korzyści jak między innymi: poprawa estetyki, jakości powietrza, wytwarzania tlenu, zmniejszania poziomu hałasu.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 19 marca 2018 r. godz. 09:03
manukun
@angel Nowe szyny montowane są w technologii bezstykowej. Torowisko w Stalowej Woli na szansę na modernizację ze środków PKP. Ale jeśli ma się nieudolne władze, robią wszystko na własny koszt. Tak jak na przykład planowane ekrany akustyczne. Może czas odświeżyć informacje? Opisane przez Ciebie dylatacje były stosowane w PRL.
+0-0
Piątek, 16 marca 2018 r. godz. 08:50
~angel
Manukun. To zapłać za ich wymianę. To jest dużo większy wydatek niż drzewka. Zieleń nie pasuje bo chcą wymieniać szyny, jak zaczną wymieniać to będzie źle bo pieniądze w błoto i już lepsze by były drzewka. Weźcie ludzie czasem pomyślcie. Swoją drogą jak podłoża nowy asfalt to auto w ale ciszej nie jedzie. Na torach masz przerwy między szynami i to na nich się pociąg głównie tlucze. Ich wymiana nie wiele da bo przerwy muszą być ze względu na rozszerzalnosc cieplna materialu
+0-0
Piątek, 16 marca 2018 r. godz. 05:48
~Winnicki
Jestem za. Zielony mur od Rozwadowa po Hutnik. Jak ktoś będzie chciał zobaczyć co jest za... uciąć łeb lub zastrzelić bo ciekawość gorsza od faszyzmu. A co. Stalowa Wola będzie miała swoje getto ... A co...
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 18:09
~Eju
Proponuję całej świcie miejskiej trasa Rzeszów-Tarnów.Powinni to zobaczyć!!!!.Może wróci im rozum.
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 16:56
~ekoś
te drzewa iglaste wzdłuż torów to dobry pomysł, taniej niż ekrany a dadzą dużo, osłonią od kurzu i stuku pociągów zwłaszcza nocą, poza tym estetycznie będzie wyglądać , nie za wysokie nie za gęsto i gitara.Ale musi nad tym czuwać spec od drzew.
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 13:39
~hello kitty
@~Anita L., ja też nie mogę spać a o otwarciu okna można tylko pomarzyć, walą huciaki całe noce nie wiem czym i nie wiem w co ale walą z uporem maniaka, pan N. wciska głodne kawałki, że tak dba o środowisko i zrobi zielone ekrany a to wszystko lans i g. prawda
+0-0
Środa, 14 marca 2018 r. godz. 20:07
manukun
Beton z urzędu wylewa się na ulice... Brak słów. Dlaczego prezydent zajmuje się mało istotnymi drobiazgami, zamiast strategicznych dla miasta projektów? Przecież hałas linii kolejowej zmaleje znacząco zaraz po wymianie szyn. Gdyby jeszcze zbudować bezkolizyjne przejazdy, pociągi przejeżdżałyby niemal bezszelestnie. Niedowiarków zapraszam na dworzec w Rozwadowie i przysłuchanie się "hałasowi" towarzyszącemu przejazdowi składu wagonów towarowych. Gwarantuję, że więcej hałasu robi odkurzacz, bo oprócz szumu powietrza i dźwięków silnika lokomotywy niewiele więcej słychać. Nie stuka ani nie puka. Wystarczy wymienić szyny!
+0-0
Środa, 14 marca 2018 r. godz. 17:47
~Anita L.
a kiedy zniknie chałas przemysłowy w mieście? Nie mogę spać....
+1-0
Środa, 14 marca 2018 r. godz. 16:51
~ekrany
Ekrany poprawią estetykę? Czy to jest na poważnie? Prezydent chce wyciąć drzewa, które aktualnie tam rosną (i nie trzeba za nie płacić) i w ich miejsce postawić ohydne ekrany. W samym centrum miasta zafundujemy sobie w ten sposób obrazek jak z obwodnicy czy autostrady.
+1-0
Środa, 14 marca 2018 r. godz. 15:48
~Mozets
Popieram "Bławata" i parkan z wysokimi tujami gęsto nasadzony. Stanowiłby i ekran dźwiękochłonny i bardzo przyjemną w wyglądzie ścianę zieleni. Tuje są zielone cały rok i nie wymagają prawie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Są wieczne. Nie dają liści do sprzątania na jesień. I są tanie. Ekrany przy autostradach i drogach szybkiego ruchu napychają tylko kieszeń producentom, są klaustrofobicznie obrzydliwe i wymagają ciągle konserwacji - bardzo drogiej. Stal, beton, farby , elementy wypełniające. Robocizna. W ich miejsce mogłyby by być wprowadzone pomysły Bławata. Żywa zieleń pochłania poza tym CO2 i toksyczne zanieczyszczenia.
+1-0
Środa, 14 marca 2018 r. godz. 07:32
~wiki
Po co nowe ekrany zieleni robić skoro jest zieleń.Młokosy do władzy się dostali i mało tego chcą wszystko wycinać a na miejsce drzew trawniki nasadzać i rewitalizować z długu.Nie liczą się ze zdaniami mieszkańców ani komisji oceniającej projekty rewitalizacyjnej.Chcą zabetonować Stalową Wolę zadłużyć i wyciągnąc kasę z unii.Pamiętajcie nie ma nic za darmo poczytajcie sobie umowy z unią opamiętajcie się. Bez prawdziwej zieleni dużych drzew zapłacimy unii olbrzymie kary pomyśle w końcu o nas mieszkańcach.
+1-0
Środa, 14 marca 2018 r. godz. 04:22
~HEJT STOP
No i co brakuje hejtu od "obrońcy zieleni" maszynisty ? :D
+0-0
Wtorek, 13 marca 2018 r. godz. 23:37
~Jot eM
… p. Prezydencie , daj pan sobie spokój z tym wyciszaniem . Ludziom dzisiaj się już całkiem w d… poprzewracało ; a to smogu za dużo,a to hałas . Pamiętam turkoczące po bruku wozy które rano raniuteńko sunęły na jarmark letnią porą , hałaśliwe ursusy , pociągi ciągnione przez kopcące głośne parowozy i przeżyłem 68 lat i nie narzekam . Teraz chodzą młodzi ze słuchawkami na uszach , w co niektórych samochodach aż dudni głośna muzyka i ciągle coś nie tak … a na cmentarzu taaka cisza. Ludzie dajcie swojej d… siana.
+0-1
Wtorek, 13 marca 2018 r. godz. 23:15
~BĘDZIE DOBRZE :)
Powtarzam: Ekrany akustyczne powinny być tylko wtedy, gdy zmierzony komisyjnie hałas przekracza obecne normy hałasu przewidziane na dzień i na noc w takich uwarunkowaniach zabudowy. Robiono kilka lat temu pomiary hałasu wytwarzanego przez jadące w TAMTYM MIEJSCU pociągi i normy nie były przekroczone. :)
+1-0
Wtorek, 13 marca 2018 r. godz. 22:32
~piket
tyle tych pociągów jeździ, że ekrany to konieczność. :)
+0-0
Wtorek, 13 marca 2018 r. godz. 18:56
~Bławat
Popularne, profesjonalne, błyskawiczne. Może spójrzmy z drugiej strony; przy dzisiejszej jakości ocynku na siatkach, za niedługo będzie to plątanina siatki i bluszczu. Żarłoczny bluszcz, będzie atakował nowe przestrzenie oplatając drzewa i domy. Widziałem jego ekspansje w dużych metropoliach. Wchodząc do lasu, musiałem się szybko wycofać, gdyż wszystko było usłane bluszczem. Drzewa były nim porośnięte na wysokość kilkunastu metrów co powodowało ich obumieranie. Dobrą alternatywą, byłby szpaler tui, który co prawda, wymaga dłuższego czasu do osiągnięcia słusznych rozmiarów, ale za to jest całorocznie zielony i nie wymaga dużych zabiegów pielęgnacyjnych, stosowania metalowych podpór, oraz jest długowieczny. Bierzmy sprawdzone rozwiązania, a nie kierujmy się chwilową modą.
+1-0
Wtorek, 13 marca 2018 r. godz. 18:54
~Janekolog
Kolejna wizja Prezydenta ? Może, zamiast patrzeć na wątpliwą mode i estetykę - najpierw popatrzeć na dziurę w budżecie miasta (czyżby długi były modne). Zamiast jakiś stałych ścian-ekranów, których wielu już nawet przeklina nie lepiej posadzić w zwartym jednolitym szeregu jodły czy świerki. Najlepiej te o gęstym poszyciu, podobnych odmian, które wycięto na łuku ul. Poniatowskiwgo. I tradycja zachowana i konserwacja niedroga a będzie tanio, funkcjonalnie, ładnie i estetycznie i wnuki P. Prezydenta za kilkanaście lat będą mówiły - to sadził nasz dziadek. Co się zaś tyczy szyn kolejowych wystarczą odpowiednie okładziny na szyny i podładki na podkłady, a chałas będzie ledwie słyszalny - te technologie już istnieją od dawna.
+1-0
Wtorek, 13 marca 2018 r. godz. 18:27
~Xxx
Polecam ale wyj...nie torów
+0-3
Wtorek, 13 marca 2018 r. godz. 18:27
~Oki
A Zielonej farby wystarczy na te ekrany?
+0-2
Wtorek, 13 marca 2018 r. godz. 15:55
~BĘDZIE DOBRZE :)
Ekrany akustyczne powinny być tylko wtedy, gdy zmierzony komisyjnie hałas przekracza obecne normy hałasu przewidziane na dzień i na noc. Robiono kilka lat temu pomiary hałasu wytwarzanego przez jadące w TAMTYM MIEJSCU pociągi i normy nie były przekroczone. :)
+0-0
Wtorek, 13 marca 2018 r. godz. 13:30
manukun
Tam potrzebne przejście podziemne, nie ekrany....
+1-0
Wtorek, 13 marca 2018 r. godz. 13:09
~dąb
Zielone duże drzewa to są ekrany które tłumią hałas dają dużo tlenu.Są tutaj piękne, długowieczne drzewa i można jeszcze dosadzić a nie wszystko wyciąć a wsadzić w doniczkach jak w projekcie rewitalizacyjnym nr 2.Zaginie nasze miasto już słyszę od przyjezdnych że nie będxie w Stalowej Woli ani jednego drzewa, bo już bardzo dużo wycieli.
+1-0
Wtorek, 13 marca 2018 r. godz. 13:03
~KITIKET
panie LUCKU .JEST PAN WIELKI GENIALNY TEN PANA POMYSŁ... .CZEKAMY NA JEGO rEALIZACJĘ .... PRZYDALO BY SIE BO TAM JEST TAK SZARO BRUDNO ,.... AIDZIE WIOSNA .TO NIE JEST LADNA WIZYTOWKA ,.MIASTA ...
+1-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2018 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.