Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Repertuar stalowowolskich kin
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Kamera na żywo. Widok na Stalową Wolę.
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 25 września 2018 r. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
 Wiadomości lokalne
» Komunikat PEC
» Policja weryfikowała zgłoszenia na ulicy Czarnieckiego
» Pobił 61-letniego mężczyznę i ukradł mu paczkę papierosów
» Najnowsze poezje Aleksandry Knap
» W Turbi spłonęły dwie stodoły
» WD-855: zasłabł za kierownicą i wjechał w barierę energochłonną. 2 osoby ranne
» Wichura nad powiatem stalowowolskim. Powalone drzewa, zerwane linie energetyczne
» Weekend za pół ceny w Muzeum
» Piraci na motocyklach. Jak walczy z nimi policja?
» Grand Prix Relacji Teatralnych dla Teatru The M.A.S.K. z Bielska Podlaskiego
» DK77: wypadek w Agatówce. Trzy auta najechały na siebie
» W Stalowej Woli zmierzą się w turnieju brydżowym
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Popiełuszko - Teatr Dramatyczny w Białymstoku
» "Dookoła Bałtyku" - spotkanie z podróżnikiem Tomaszem Kudasikiem
» Zbudowaliśmy to miasto
» Świat Zmysłów - wystawa interaktywna
» Napisz reportaż o Stalowej Woli i wygraj 2 tysiące złotych
» Wspomnienia ze sportowych kronik
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Otwarcie parku linowego w Stalowej Woli
»Otwarcie parku linowego w Stalowej Woli
»Minister kultury Piotr Gliński w Stalowej Woli
»Otwarcie wodnego placu zabaw
»XXXV Piesza Pielgrzymka Stalowa Wola - Jasna Góra
»VII Rajd Honoru
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Sobota, 11 listopada 2017 r. godz. 16:06     /Magdalena Rodecka/
Andrzej Pityński - twórca rzeźby Patriota odznaczony przez Prezydenta RP

Andrzej Pityński urodził się w Ulanowie (powiat niżański). Dziś został uhonorowany najwyższym odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Andrzej Pityński urodził się w Ulanowie (powiat niżański). Dziś został uhonorowany najwyższym odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Fot. Jacek Rodecki
W związku z Narodowym Świętem Niepodległości Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował najwyższym odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego.

Odznaczenie przyznano artyście za znamienite zasługi dla upowszechniania i popularyzowania historii polskiego czynu niepodległościowego, za wybitne osiągnięcia w twórczości rzeźbiarskiej, działalność polonijną (Andrzej Pityński ma obywatelstwo Stanów Zjednoczonych) i krzewienie polskości. Jest twórcą słynnych rzeźb pomnikowych nawiązujących do polskiego czynu niepodległościowego i polskiej historii.

Jedna z takich rzeźb znajduje się w Stalowej Woli u zbiegu Al. Jana Pawła II i ul. Komisji Edukacji Narodowej. "Patriotę" odsłonięto 15 września 2011 roku. Obecny na uroczystości Andrzej Pityński wyjaśnił, że "Patriota" to symbol broniącego się szablą niezniszczalnego ducha narodu polskiego, który jest wieczny. Rzeźbiarz mówił, że husarz oprócz szabli z orłem w koronie i raną w sercu, która oddaje tragedie, których doświadczyła Polska, ma rozerwaną zbroje, z której wyrasta husarskie skrzydło, symbolizujące walkę o wolność oraz zwycięstwa i sukcesy naszej Ojczyzny.

Rzeźbiarz przekonywał, że warto być patriotą i nie wstydzić się swojego pochodzenia. Najważniejsze jak zaznaczył Pityński, jest bycie sobą, kierowanie się kanonem własnego piękna i pamiętanie o swoich korzeniach.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe RP, nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe. Noszony jest na wstędze błękitnej przewieszonej przez ramię do prawego boku.

Andrzej Pityński urodził się w Ulanowie (powiat niżański). Jest autorem wielu rzeźb monumentalnych o tematyce patriotycznej i martyrologicznej w USA i w Polsce, m. in. pomnika "Katyń" w New Jersey, słynnych "Partyzantów" w Bostonie, pomnika Armii Błękitnej w Warszawie, czy szeroko znanej płaskorzeźby Matki Boskiej AK trzymającej na rękach ciało chłopca - powstańca warszawskiego z 1944 roku. Jego dziełem są pomniki sławnych polaków: Ignacego Paderewskiego (1973), księdza Jerzego Popiełuszki (1987), dla Public Library w Bayonne Marii Curie-Skłodowskiej (1987), dwa popiersia Papieża Jana Pawła II (w Polsce w Ulanowie i na Manhattanie w Nowym Jorku), generała Władysława Andersa (1995) na polskim cmentarzu w Doylestown , Tadeusza Kościuszki na Florydzie (2002) i Juliusza Tarnowskiego dla miasta Tarnobrzeg. Jest także autorem kilkudziesięciu medali.

Mistrz pamięta o swoim rodzinnym Ulanowie, dla którego powstało kilka wspaniałych prac, m. in. pomnik Jana Pawła II czy upamiętniająca bohaterskich mieszkańców Gminy Ulanów "Tarcza Honoru" odsłonięta w Dniu Święta Niepodległości w 2004 roku. W 1990 roku otrzymał zasłużony tytuł "Honorowy Obywatel gminy i miasta Ulanów".

Polskie godło wykonane z brązu jego autorstwa jest umieszczone na Mauzoleum na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli.
Wystawa jego rzeźb bogata w symbolikę odwołującą się do polskiej historii była dostępna w 2009 roku w Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli z okazji 10-lecia tego muzeum i 70-lecia wybuchu II wojny światowej.
Video

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Środa, 15 listopada 2017 r. godz. 14:38
~Slash
Dla mnie ta rzeźba zawsze będzie prezentowała bohatera komiksu Thorgala i basta! ;) Podstawa tego skojarzenia jest duża jako że jak wiadomo, ze Stalowej pochodzi jego rysownik, pan Rosiński. ps. a jak nie ten to w Stalowej powinien powstać osobny pomnik Thorgala. Pozdrawiam :)
+0-0
Poniedziałek, 13 listopada 2017 r. godz. 03:09
~Kuka
Ten rzezbiosz trzepie kasiore I jeszcze mu order daja he he he
+0-0
Poniedziałek, 13 listopada 2017 r. godz. 02:00
~Kuka
Ten rzezbiosz trzepie kasiore I jeszcze mu order daja he he he
+0-0
Niedziela, 12 listopada 2017 r. godz. 23:35
~@aga
a rozmawiałaś z jakimś psychiatrą o swoim schorzeniu? I co nic? No to spróbuj jeszcze lewatywę 3 x dziennie przez 7 dni.
+0-0
Niedziela, 12 listopada 2017 r. godz. 22:42
~@zbyr
Szkoda Twojego tłumaczenia bo do takiej ciemnoty ja "nn" i tak nie trafi nic. Są ludzie którzy Pityńskiego szanują i podziwiają i druga grupa, którzy mogą go w doopę pocałować.Jak z Wałęsa. "nn" należy do tej drugiej grupy, bliższej PiSjatrykom.
+0-0
Niedziela, 12 listopada 2017 r. godz. 22:37
~@nn
Ty masz serdeńko takie pojęcie o sztuce jak Antek o wojsku i jego potrzebach. Jeśli chodzi o potrzeby to poczytaj trochę, porozmawiaj z kimś mądrym, chociaż nie wiem czy to ci coś pomoże!
+0-0
Niedziela, 12 listopada 2017 r. godz. 21:13
~nn
może inne dzieła są warte pochwały jednak "Patriota" to porażka życia. nikt nie wie co on ma prezentować, bo do niczego nie jest podobny. dobrze ktoś w innych komentarzach nazwał "transformers", to chyba jedyne do czego to "dzieło" jest podobne
+0-0
Niedziela, 12 listopada 2017 r. godz. 20:11
~Damo
Dostał odznaczenie za to co zrobił w ciągu całego życia a nie to co w Stalowej proponuje przeczytać książkę o nim i poznać historie jego i jego rodziny. Odznaczenie nie ma nic wspólnego z pomnikiem na rondzie to było pewnie jegojedno z ostatnich dzieł
+0-0
Niedziela, 12 listopada 2017 r. godz. 18:23
~zbyr
Ze strony Stowarzyszenia Weteranów Polskich w Ameryce ... ... Dla Pityńskiego, "Patriota" to skrystalizowany, czysty symbol narodu polskiego. Monumentalny symbol polskiego patriotyzmu. To dumny Sarmata, słowiański rycerz, to symbol : Bóg!, Honor!, Ojczyzna!, to "Duch Narodu Polskiego", kroczący przez wieki z dumnie podniesioną głową. Głowa rycerza zakuta z prawej strony w przyłbicę hełmu, symbolizuje, że jest on ciągle w walce, rozwiane długie słowiańskie włosy i bujny sarmacki wąs, krzaczaste brwi przypomina głowy Królów Polski, Piastów, Jagiellonów, wielkich wodzów Sobieskiego i Piłsudskiego. Zbroja z pagonami symbolizuje bohaterskich polskich generałów: Dąbrowskiego, Poniatowskiego, Pułaskiego i Kościuszkę. Pancerz "Patrioty" zdobi krzyż rycerski, ten sam, który był zawsze na husarskich zbrojach pod Kircholmem i Wiedniem, ten sam, który dał początek orderowi Virtuti Militari. Zbroja przepasana jest rycerskim pasem, który symbolicznie nawiązuje do perizonium opasującego biodra cierpiącego na krzyżu Chrystusa. Symbolika chrześcijańska wyraźnie dostrzegalna jest także na głowie husarza. Dwa głębokie cięcia na przyłbicy symbolizują blizny na prawym policzku Matki Boskiej Częstochowskiej. Buty rycerza zdobią ostrogi. Lewa strona pancerza wyrwana od strzału pocisku w okolicach serca, to symbol "Golgoty Polskiego Narodu", to trzy rozbiory Polski, to pakt Ribbentrop - Mołotow, a potem Jałta i zdrada sojuszników, to obozy koncentracyjne, Syberia, Katyń, utrata 47% ziem polskich, to mordy NKWD i UB na Polskich żołnierzach i partyzantach AK, NOW WIN, NZSW, to mordy nacjonalistów UPA i litewskich sprzymierzeńców hitlerowców, to mordy popełnione na polskich księżach, np. ks. Popiełuszki, to kule w Ojca Świętego Jana Pawła II i w końcu to Smoleńsk 2010. Z tej rozdartej rany wyrasta polskie husarskie skrzydło, symbol wolności, wiary i walki "Za Naszą i Waszą Wolność". Pomimo tych ran "Polski Duch" idzie przez życie z podniesioną głową, z szablą w prawicy na której widnieje orzeł w koronie. Niosąc na swoich ramionach ciężar historii i ofiary narodu polskiego, kroczy ciągle dumny i waleczny w rytm polskiego hymnu…"Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła szablą odbierzemy…."
+0-0
Niedziela, 12 listopada 2017 r. godz. 18:13
~aga
Mówcie co chcecie ale to po prostu Transformers
+0-0
Niedziela, 12 listopada 2017 r. godz. 16:08
~@marko.
Ja tam widzę Krzyż Walecznych a ty możesz widzieć nawet kaczy kuper. Każdy widzi co chce zobaczyć. Oj kaczorki, kaczorki...
+0-0
Niedziela, 12 listopada 2017 r. godz. 16:00
~Qura domowa
... i dodaj że trzyma zapaloną racę i drze ryja: BÓG HONOR OJCZYZNA chociaż sam nie ma nic wspólnego z tym hasłem!
+0-0
Niedziela, 12 listopada 2017 r. godz. 15:52
~Adam
@frico Pityński ma obywatelstwo polski i mieszka w Ulanowie, a ty z niego zrobiłeś Amerykanina. To że żył tam i tworzył podczas swojej emigracji nie znaczy, że przestał być Polakiem
+0-0
Niedziela, 12 listopada 2017 r. godz. 12:31
~Kryśka
E tam! Dzisiejszy patriota zamiast miecza ma bejsbola, jest ogolony na łyso, na pewno nie ma wąsów, ubrany jest w dres i jest zdecydowanie grubszy. Obalam mit tego patrioty.
+0-0
Niedziela, 12 listopada 2017 r. godz. 12:04
~frico
Dziwny trend ku Zachodowi i to taki podobny do owczego pędu. Nie mam nic przeciw odznaczeniu p. Pityńskiego obywatela USA najwyższym z możliwych państwowych odznaczeń. Pan prezydent musi sobie w taki sposób tworzyc kapitułę odznaczeniową gdyż poprzednicy posiadacze "Orła Białego" na znak protestu działań prezydenta ustąpili. Niech będzie tak. Mam wątpliwości czy tylko trzeba legitymować się obywatelstwem Wielkiego Brata by być odznaczonym? Dlaczego jak do tej pory nikt nie usłyszał publicznie o odznaczeniu jakiegoś Rodaka biedaka ze Wschodu? Przecież Ci ludzie nasi Bracia, repatrianci byli w nieludzki sposób traktowani, byli naznaczeni piętnem wrogów rodzimych krajów dlatego przed przyjazdem musieli być "oczyszczeni" czyli zrehabilitowani nim opuścili kraj zsyłki. Czy oni za kultywowanie polskości np. w Kazachstanie przez pokolenia nie zasługują na publiczne odznaczenie? Czy tylko jest to domena dla "swoich"? Może szkoda każdego mojego słowa? Nie wiem...
+0-0
Niedziela, 12 listopada 2017 r. godz. 11:25
~virc
do marko: Krzyż żelazny :))) Artysta poleciał po bandzie.
+0-0
Niedziela, 12 listopada 2017 r. godz. 10:01
~yabu
bo to jest miś,tylko że taki miś na miarę naszych czasów.
+0-0
Niedziela, 12 listopada 2017 r. godz. 09:04
~małgosia
mnie się ta rzeźba nie podoba, "ni w pięć ni w dziewięć" na tym rondzie
+0-0
Niedziela, 12 listopada 2017 r. godz. 08:27
~Anna
Aktywiści z PO i od Petru - co z wami nie tak? Skąd w was tyle nienawiści i chamstwa, które wylewacie w tych złośliwych komentarzach... co z was za ludzie?
+0-0
Niedziela, 12 listopada 2017 r. godz. 07:03
~marko.
Dzięki filmikowi załączonemu do tego artykułu zauważyłem co ma na piersi nasz patriota. Obejrzyjcie ten film i wyciagnijce wniosek sami. Proszę o komentarz z czym wam się to odznaczenie kojarzy.
+0-0
Sobota, 11 listopada 2017 r. godz. 23:57
~MATi
To że mamy taką wspaniałą rzeźbę Pityńskiego w Stalowej Woli to li tylko zasługa prezydenta Szlęzaka. A przecież PiSmatoły kpiły z tego i naśmiewali się. Mój Boże ale jakie ta sekta może mieć pojęcie o wielkiej sztuce dowodzą projekty pomnika Lecha Kaczyńskiego które mają oszpecić Warszawę. ?
+0-0
Sobota, 11 listopada 2017 r. godz. 23:43
~centurion58
No to teraz Pityński nie ma innego wyjścia, jak wyrzeźbienie pomnika Kaczyńskiego na Kasztance... z wdzięczności.
+0-0
Sobota, 11 listopada 2017 r. godz. 22:47
~Have
Because it is the best way to get the money
+0-0
Sobota, 11 listopada 2017 r. godz. 21:49
~123
Do ERYKA : bardzo szkoda ,ze Ciebie nie wzięli do prowadzenia tej uroczystości albo szkoda ,ze nie zostałeś prezydentem byś godnie reprezentował . Opamiętaj się dziecko ,weż się w garść i wylecz z kompleksów .
+0-0
Sobota, 11 listopada 2017 r. godz. 21:13
~reeet
Jeżeli dostaje się medal za takie coś to medal się zdewaluował.
+0-0
Sobota, 11 listopada 2017 r. godz. 20:24
~Eryk
To dał nasberezny czadu na tym wiecu .Trzy słowa pasują :dno, dno i jeszcze ta dno Takie wiecu partyjnego jeszcze nie widziałem chyb Że w materiałach historycznych o PRL -u Co za społeczeństwo żyje w tym mieście . Prowadząca szczur jak zwykle poniżej krytyki Najlepiej wypadł Duda
+0-0
Sobota, 11 listopada 2017 r. godz. 20:07
~Pamiętam
Bez lansu to opozycja nie może żyć: lans ze sadzeniem drzewka w trzy osoby, lansik z rozdawaniem konstytucji pod halą targową, lans z kanistrem pod CPN... Co z tego mają mieszkańcy Stalowej Woli? Nic!
+0-0
Sobota, 11 listopada 2017 r. godz. 18:43
~todzia
Jesienią przyszłego roku przepędzimy z miasta niedowartościowanego lansera, nic po nim. Rozłożył na łopatki budownictwo jednorodzinne, nie przygotował ani jednej działki w pełni uzbrojonej w media, zadłużył niebotycznie miasto, ciągle tylko kicz, lans i fajans.
+0-0
Sobota, 11 listopada 2017 r. godz. 17:51
~piket
a co dokonał? bo mnie rozbawiłeś.
+0-0
Sobota, 11 listopada 2017 r. godz. 17:49
~GlaUrnik
-KEN5 Gospodarz jeżeli można tak go nazwać ma rozwolnienie . Od tego co będzie za godzinę zależy jego kariera w Warszawie a wiec sraka murowana , taki stres :) Ciekawe skąd przyjedzie Adrian . Proponuje trasę od Niska , lidl . Niech zobaczy inwestycje na kredyt
+0-0
Sobota, 11 listopada 2017 r. godz. 17:25
~H l
Gdyby ta rzezba powstala za Pana Prezydenta Nadbereznego a rzady by przejal szlezak pewnie by juz dawno usunal Mysle ze tyle co dokonal obecny Prezydent nie ma nastepcy To jest czliwiek ktorego nalezy szanowac oby chcial byc glowa naszego miasta
+0-0
Sobota, 11 listopada 2017 r. godz. 17:24
~ten człowiek bez lansu nie może żyć...
Ej! Nadbereżny, pokaż Dudzie dzieło "Patrioty" Pityńskiego jakie jest w naszym mieście. Przecież popisujesz się dorobkiem byłych władz. Tylko popierdując niech służby odpowiednie znów go podświetlą!
+0-0
Sobota, 11 listopada 2017 r. godz. 16:46
~piket
gratulacje dla pana Andrzeja Pityńskiego. to kolejny przykład chwalenia dokonań prezydenta Szlęzaka przez prezydenta dudę na pohybel nadbereżnemu.
+0-0
Sobota, 11 listopada 2017 r. godz. 16:40
~KEN 5
Przyjeżdża prezydent RP a lampy dookoła patrioty zgaszone. Gdzie jest gospodarz miasta?
+0-0
Sobota, 11 listopada 2017 r. godz. 16:28
~Hehe
Duda się naraża. A to Tuska na obchody zaprosił, teraz odznacza Pitynskiego który trzyma z poprzednikiem .. co na to lokalne władze?
+0-0
Sobota, 11 listopada 2017 r. godz. 16:19
~Szyperki
Gratulacje
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2018 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.