Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 6 maja 2024 r. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
 Wiadomości lokalne
» Renata Knap wiceprzewodniczącą w Sejmiku Województwa Podkarpackiego
» Bez zaskoczenia? Zarzeczny starostą, Sobieraj wicestarostą
» Ryszard Andres przewodniczącym Rady Powiatu siódmej kadencji
» Escape van w Stalowej Woli
» Majówka w powiecie stalowowolskim. Kolizje i nietrzeźwi kierowcy
» Noc Muzeów 2024
» Niebawem remont mostu na Czarnieckiego. Będą utrudnienia
» Przy PSP nr 5 powstał ogród społeczny
» Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum COP
» W Dniu świętego Floriana
» Jak działają darmowe pożyczki?
» Krzyszot Faraś na torze wyścigowym w Kielcach
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Kraina Śpiochów - spektakl
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» MBP: opowiedzą, jak zdobyli Kilimandżaro
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» MBP: Teresa Monika Rudzka
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Środa, 7 czerwca 2017 r. godz. 10:34     /Karol Mocny/
Stalowa Wola w województwie podkarpackim

W przypadku takich miast jak: Jarosław, Jedlicze, Krosno, Stalowa Wola oraz Tyczyn mieszkańcy dostrzegają pozytywne zmiany w odniesieniu do estetyki, ich uporządkowania.
W przypadku takich miast jak: Jarosław, Jedlicze, Krosno, Stalowa Wola oraz Tyczyn mieszkańcy dostrzegają pozytywne zmiany w odniesieniu do estetyki, ich uporządkowania.
Fot. Jacek Rodecki
"Miasta województwa podkarpackiego - perspektywy rozwoju" to raport, który powstał na zamówienie Urzędu Marszałkowskiego.

Wnioski z dokumentu mają posłużyć w procesie kształtowania i realizacji regionalnej polityki miejskiej województwa podkarpackiego. Badanie prowadzone było od maja do listopada 2016 roku i objęło 51 miast Podkarpacia.

Ze względu na obszerność dokumentu skupimy się na Stalowej Woli w skondensowanej formie. Pełny raport jest dostępny na stronie Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta.

W raporcie możemy przeczytać między innymi, że Stalowa Wola i Mielec osiągają zbliżone względem siebie rezultaty a na tle innych miast w województwie charakteryzują się wysoką dynamiką wzrostu. Oba ośrodki to miasta o znaczeniu subregionalnym, których liczba przekracza 60 tys. mieszkańców. Podobną liczbę ludności ma jeszcze Przemyśl. Powiat stalowowolski jest jedynym w województwie podkarpackim (z wyłączeniem miast na prawach powiatu), w którym wskaźnik urbanizacji przewyższa średnią krajową (61%).

W grupie miast na prawach powiatu, porównywalnych z Mielcem i Stalową Wolą, wszystkie ośrodki zmniejszają potencjał ilościowy. Tempo spadku ludności jest wyższe w Stalowej Woli niż w Mielcu, w którego obszarze liczba ludności powoli, ale systematycznie rośnie.

Podobnie jak w innych miastach do Stalowej Woli można dojechać drogą wojewódzką, krajową i szlakiem kolejowym. Analiza salda migracji w granicach kraju pokazuje, że zjawisko to jest najbardziej widoczne w naszym mieście i wynosi - 9,5, za nami jest Lesko -6,0, Dębica - 5,9 i Jarosław - 5,4. Według prognoz przygotowanych przez GUS, w 2020 jedynie Rzeszów, Łańcut oraz miasta w powiecie ropczycko - sędziszowskim i rzeszowskim odnotują wzrost liczby mieszkańców. W pozostałych będzie regres. Największego spadku ludności w 2030 doświadczą miasta w powiecie stalowowolskim, leżajskim, Ustrzyki Dolne oraz Tarnobrzeg. Rok 2040 i 2050 mają pozostać bez zmian.

Najwyższa wartość wskaźnika pracujących na 1000 mieszkańców występuje w Rzeszowie. Najtrudniejsza sytuacja na rynku pracy dotyka grupę małych miast za wyjątkiem Mielca i Stalowej Woli. Rynek pracy w naszym mieście należy do najmniej sfeminizowanych (36,8%) co można zinterpretować, że kobietom o pracę w Stalowej Woli nie jest łatwo. Najmniej osób w powiecie stalowowolskim pracuje w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie. Najwięcej za to w przemyśle i budownictwie.

W latach 2012-2014 w województwie podkarpackim wzrosła liczba organizacji pozarządowych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Najgorzej w tym zestawieniu wypadły Mielec i Stalowa Wola.

W przypadku takich miast jak: Jarosław, Jedlicze, Krosno, Stalowa Wola oraz Tyczyn mieszkańcy dostrzegają pozytywne zmiany w odniesieniu do estetyki, ich uporządkowania. Pozytywnie oceniono wzrost oferty handlowej, spowodowaną dostępnością większej liczny sklepów lub otwarciem nowych galerii handlowych.

Mieszkańcy Rzeszowa i Stalowej Woli zwrócili uwagę na poprawę w zakresie komunikacji, w tym w szczególności w zakresie jakości transportu publicznego, ale także ogólnie - łatwiejszego przemieszczania się.

W każdym mieście województwa funkcjonuje co najmniej jeden dom lub ośrodek kultury klub lub świetlica. Największą aktywnością pod względem liczby organizowanych imprez wykazały się instytucje ze Stalowej Woli, Rzeszowa i Jasła. Pod względem liczby mieszkańców przypadających na jedną placówkę biblioteczną najniższa dostępność do bibliotek mierzona za pomocą tego wskaźnika występuje w Nisku, Jarosławiu oraz Stalowej Woli, przekraczając 10 tysięcy osób na jedną bibliotekę.

W Stalowej Woli rozwój sieci kanalizacyjnej jest wyraźnie słabszy niż w miastach porównawczych. Skonfrontowano nas z: Puławami, Ełkiem, MIelcem, Inowrocławiem, Kędzierzynem - Koźle.

Średnia liczba osób korzystających ze świadczeń rodzinnych na 1000 mieszkańców w latach 2008 - 2015 jest silnie zróżnicowana. Miasta o najniższej wartości wskaźnika to: Rzeszów, Mielec, Stalowa Wola, Łańcut, Krosno i Sanok. Średnia wysokość świadczenia na osobę w Stalowej Woli to 164 zł.

Za pośredni wskaźnik wykluczenia społecznego ze względu na ubóstwo uznano brak pomieszczenia mieszkalnego wyposażonego w łazienkę. W przypadku Rzeszowa, Stalowej Woli i Mielca odsetek ten jest najmniejszy i przekracza 98% mieszkań. W największym stopniu jest on widoczny w takich miastach jak: Zaklików, Dynów Pruchnik, Rudnik nad Sanem, Ulanów, Baranów Sandomierski i Kołaczyce.

Obecnie w obrębie województwa funkcjonują 53 instytucje otoczenia biznesu, z czego połowa jest w Rzeszowa. Duży udział instytucji występuje także w Mielcu, Krośnie, Stalowej Woli, Sanoku i Tarnobrzegu.

Stalowa Wola jest członkiem klastrów, należy do miast o największej wartości eksportu w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Mieszkańcy Tarnobrzega nieco częściej odwiedzają Stalową Wolę niż mieszkańcy Stalowej Woli ich miasto.

Terytorialnie najsłabszy wzrost powierzchni mieszkaniowej obserwowany był na północy Podkarpacia. Dotyczył Stalowej Woli jak i gmin wiejskich.

W Stalowej Woli główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest działalność przemysłowa. Szczególnie zagrożone są obszary wokół zakładów zlokalizowanych w obrębie HSW S.A. oraz Elektrowni. Powiat stalowowolski wyróżnia się negatywnie wśród innych ośrodków pod kątem zanieczyszczeń gazowych i pyłowych z zakładów szczególnie uciążliwych. Największe zanieczyszczenie stanowi stężenie benzopirenu.

Stalową Wolę pochwalono za rozwiązanie zasługujące na miasto dobrej praktyki na stronie internetowej Urzędu Miasta. Poza tym, że strona charakteryzuje się przejrzystością i estetyką, na uwagę zasługuje wyróżnienie zakładek "Dla biznesu", "Dla gości", "Dla mieszkańców". Interesującym rozwiązaniem jest także zakładka "NaprawmyTo", z której korzysta jeszcze innych 9 miast w Polsce.

Wyzwaniem dla polityki województwa jest odpowiedź o możliwości rozwoju trójkąta Tarnobrzeg - Stalowa Wola - Nowa Dęba.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 8 czerwca 2017 r. godz. 19:17
~@klakierzy Lucjusza
Szlęzak brał kredyty, ale nie mógł pozwolić na przekroczenie pewnego limitu z uwagi na konieczne do zrealizowania projekty w obecnej perspektywie finansowej. Zadłużenie miasta wyniosło na koniec jego kadencji ok. 35 % budżetu. Na koniec kadencji Nadbereżnego ta relacja zadłużenia do budżetu przekroczy 55%, przy czym wiele kredytów zostanie ukrytych w miejskich spółkach, co nie było praktykowane przez Szlęzaka. Dla porównania - Tarnobrzeg od kilku lat utrzymuje zadłużenie na poziomie ponad 55%, przy czym sprywatyzowano tam wszystkie spółki miejskie.
+0-0
Czwartek, 8 czerwca 2017 r. godz. 12:14
~wiechu
Sprawdźcie sobie rankingi zadłużenia miast w Polsce z roku 2014 oraz 2016,dopiero wtedy się produkujcie.Puki co,to jest głupia przepychanka kto bardziej dokopie Andrzejowi Szlęzakowi czy Lucjuszowi Nadbereżnemu.
+0-0
Środa, 7 czerwca 2017 r. godz. 16:25
~Alvaro
Dot. Komentarzy Marco i Cheri - temat przez Was poruszony skłonił mnie do myślenia no i kto ma rację jak zadłuzyl miasto szlezak a jak nadberezny może redakcja zajmie się tym tematem i zdobędzie dla nas takie info :)
+0-0
Środa, 7 czerwca 2017 r. godz. 14:45
~marco
do cheri, lemingu takie idiotyzmy to tylko idiota mógł wypocić. Nikt bardziej naszego miasta nie zadłużył po same uszy jak SZLĘZAK i nie bał się wystartować do 4 kadencji. A przecież przed tymi wyborami to prokurator powinien się SZLĘZAKIEM zająć za zadłużenie naszego miasta na niespotykaną skalę w POLSCE . Tak że wsadź sobie swoje wypociny do du..py
+0-0
Środa, 7 czerwca 2017 r. godz. 13:23
~cheri
"Patryk" jak to się zmienia?, że każdego roku po kilkadziesiąt metrów bieżących chodnika dla pieszych i ścieżki rowerowej wykona? Może to, że jeździec bez głowy szarpnął się na zakup budynku po dyrekcji hsw? a może to, że przejęło do remontu drogi na terenie hsw, czy budynek po kul-u? A może to, że przejęte budynki po dawnym sądzie w Rozwadowie stoją i niszczeją? Ogarnij się bałwochwalco, popatrz okiem swojej kieszeni ile jest już kredytów zaciągniętych a ile jeszcze zostanie zaciągnięte? Takiego lekkoducha jeszcze nowożytne czasy miasta nie widziały. To i tak jest umiarkowana ocena. Za półtora roku będzie jeszcze lepsza! Usilnie na nią pracuje twój guru.
+0-0
Środa, 7 czerwca 2017 r. godz. 12:47
~Kogut
A ja lubie jaja na bekonie tylko półsciete
+0-0
Środa, 7 czerwca 2017 r. godz. 12:14
~UBEK
TRÓJKĄT WEIMARSKI
+0-0
Środa, 7 czerwca 2017 r. godz. 12:00
~Lupek
Zawsze się mówiło o trojkącie stalowa Tarnobrzeg sandomierz.
+0-0
Środa, 7 czerwca 2017 r. godz. 11:58
~kto nie skacze jest kaczorem
Proletariusze wszystkich miast łączcie się!
+0-0
Środa, 7 czerwca 2017 r. godz. 11:57
~Qra domowa
"Stalowa Wola i Mielec osiągają zbliżone względem siebie rezultaty a na tle innych miast w województwie charakteryzują się wysoką dynamiką wzrostu" - tak, tak, zwłaszcza trawy, która tak rośnie, że jeszcze siano nie wyschnie a już następną trzeba kosić!
+0-0
Środa, 7 czerwca 2017 r. godz. 11:25
~Patryk
No i już płatny 6 złotych/wpis troll się uruchomił. Naprawdę półgłówku czy ty myślisz, że ludzie tylko siedzą w internecie i nie widza jak od 2 lat miasto się zmienia?
+0-0
Środa, 7 czerwca 2017 r. godz. 11:13
~???
Dobre. Ze Stalowej Woli można brać przykład jeżeli chodzi o wygląd strony internetowej Urzędu Miasta. Ubawiłem się do łez. Trzeba sobie odpowiedzieć zatem na pytanie kogo wybieramy na prezydentów?
+0-0
Środa, 7 czerwca 2017 r. godz. 11:13
~sio
Powstały "Trójkąt" miast będzie niczym Trójkąt Bermudzki, kto wpadnie w niego zginie bez śladu
+0-0
Środa, 7 czerwca 2017 r. godz. 11:06
~stalowiak
Największego spadku ludności w 2030 doświadczą miasta w powiecie stalowowolskim, leżajskim, Ustrzyki Dolne oraz Tarnobrzeg. Rok 2040 i 2050 mają pozostać bez zmian. - OSTATNI GASI ŚWIATŁO!
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.