Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Repertuar stalowowolskich kin
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Kamera na żywo. Widok na Stalową Wolę.
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 20 listopada 2017 r. Imieniny: Anatola, Edyty, Rafała
 Wiadomości lokalne
» Autosan wyprodukuje autobusy dla wojska
» Szlachetna pomoc
» Areszt dla 32-letniego nożownika
» Lasowiackie zabawy andrzejkowe
» Świętowali na złoto i diamentowo
» Liść Demokracji w Stalowej Woli
» Mężczyzna i kobieta zatrzymani w sprawie ataku z użyciem noża
» Policja o bezpiecznej jeździe
» Mężczyzna ciężko ranny po ataku nożownika. Sprawca zatrzymany
» Zaparkował na dwóch miejscach dla niepełnosprawnych
» Dzień Otwarty Notariatu w Stalowej Woli
» WOŚP szuka wolontariuszy
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Wasze dyplomy poświadczają wiedzę, umiejętności, to że obcowaliście z ekspertami aby sami stać się nimi w przyszłości"
Dr hab. Marcin Tkaczyk, prof. KUL.
 Imprezy w mieście
» Promocja książki o Katyniu
» Wielki Finał Międzymiastowego Turnieju Wiedzy o COP
» Piotr Bałtroczyk - Mężczyzna z kijowym peselem
» Koncert Zakopower
» Wyspiański w Muzeum Regionalnym
» Walczyli o Polskę, w którą wierzyli - żołnierze "Tarzana"
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Wyspiański w Muzuem Regionalnym
»Wyspiański w Muzuem Regionalnym
»W straży otwarto zmodernizowane stanowisko kierowania
»Uwaga TVN w Stalowej Woli
»Nożownik w galerii handlowej VIVO!
»KUL: Inauguracja roku akademickiego 2017/2018
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Imprezy w mieście

Czwartek, 18 maja 2017 r. godz. 22:33     /MBP/
Jubileuszowa promocja ZLP

W czwartek, 25 maja o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej rzeszowski oddział Związku Literatów Polskich zaprezentuje dwa almanachy poetycke - "Z księgi życia" praz prozy - "Deskrypcje". ZLP obchodzi w 2017 roku 50-lecie istnienia.

Jubileuszowy almanach prozy aktualnych członków rzeszowskiego oddziału ZLP nosi tytuł "Deskrypcje". Prozaik i autor powieści, opowiadań, eseista czy twórca literackich reportaży bądź prozy memuarowej - opisuje świat otaczający z różnych punktów widzenia jednostki lub społeczności: z perspektywy etycznej, światopoglądowej, socjologicznej, ideologicznej czy psychologicznej. Zawsze jednak jest to jego własne, indywidualne "opisywanie", czyli deskrypcja właśnie.

Równocześnie describere oznacza - obok opisywać, rysować - także wyjaśniać. Pisarz, kreując literacką rzeczywistość, nie tylko opisuje, ale także objaśnia tę realną, dzieli się z czytelnikiem własną wiedzą, osądem i obrazem świata. Wszak, jak twierdził Joseph Conrad: "Sztukę można określić jako rzetelną próbę oddania najwyższej sprawiedliwości widzialnego świata". Almanach został wydany z okazji pięćdziesięciolecia powołania Oddziału Związku Literatów Polski w Rzeszowie. W intencji edytorów stanowi artystyczną wizytówkę dokonań obecnych członków rzeszowskiego oddziału ZLP. Wybór konkretnych tekstów zależał głównie od samych autorów; stąd w tomie znajdujemy różne odmiany gatunkowe epiki: od fragmentów powieści, poprzez opowiadania, miniatury literackie, prozę wspomnieniową i reportaże, eseje - aż po gawędę literacką. - Aż 10 pisarzy, którzy zechcieli zaprezentować swe dzieła w almanachu - to laureaci "Złotego Pióra" - honorowego wyróżnienia Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie. Książka Deskrypcje jest wizytówką dorobku rzeszowskich (i podkarpackich) prozaików, ale - co ważniejsze - świadectwem ich dokonań i potencjału twórczego, prezentacją indywidualności artystycznych i umiejętności oryginalnego "opisywania" rzeczywistości, w jakiej żyjemy. - pisze Anna Niewolak we słowie wstępnym do "Deskrypcji". Almanach zawiera utwory 20 pisarzy. W książce pomieszczono także krótkie noty bio- i bibliograficzne o autorach. Informacje bibliograficzne ograniczono do edycji książkowych utworów prozą.

Słowa napinam jak strunę, cierpliwie dotykam światła, lecz nigdy nie wiadomo, co się przyczai w trawie mowy - tak można by zacząć omówienie twórczości poetów podkarpackich z kręgu Związku Literatów Polskich, obecnych w almanachu "Z księgi życia" z okazji 50-lecia Oddziału ZLP w Rzeszowie. W jakiś sposób oddaje to ową malarską, muzyczną i lingwistyczną miarę tworzenia, mariaż słów, dźwięków i obrazów, który pulsuje zmiennym rytmem wiersza. I mogłyby to być liryczne odkrycia jednego autora, skrzydlate słowa z jednego liryku. Ale jest to pewne zestawienie, połączenie fragmentów wierszy trzech autorów: Zdzisławy Górskiej (Suchość w ustach), Wacława Turka (Wieczne wędrowanie) i Teresy Paryny (Na podsłuchu II). Z pewnością autorzy nie mieliby nic przeciwko takiej twórczej współpracy na trasie poetyckiego talentu Strzyżów-Krosno-Przemyśl.

- Niełatwo znaleźć właściwy klucz do omówienia twórczości 25. poetów prezentujących się w almanachu. Tym bardziej, że to w zasadzie pewna próbka ich twórczości, wybór utworów, które nieraz wywodzą się z jednego zbiorku, innym razem z kilku tomików, niekiedy są nowymi, niepublikowanymi dziełami; bywają dobrane według pewnego autorskiego klucza lub stanowią rękojmię różnorodności twórczych poszukiwań poety. Niechaj ta próbka subiektywnego i w jakiejś mierze syntetycznego ujęcia dorobku poetów stanie się zaproszeniem do poznania go w wymiarze pełniejszym, całościowym. 25. poetów na 50-lecie rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich - w jakiejś mierze owe jubileuszowe liczby wyrażają całościowy i współczesny, aktualny dorobek i skalę twórczych jego możliwości (wszakże poezja jest tylko jednym z twórczych skrzydeł). Być może ktoś czytając te wiersze zamilknie porażony światłem wiersza, powidokiem, energią czy mocą słów (jak pisze Zdzisława Górska w Wygranej), a może znajdą się tacy, którzy - jak poeci - ważą metafory,/ mierzą wersy,/ odkrywają ósmy kolor tęczy/ by o świcie,/ spisać z Bogiem/ protokół rozbieżności (Teresa Paryna O poetach). Na pewno jednak ten almanach da czytelnikowi obraz dokonań poetów zrzeszonych w Oddziale i pozwoli uwierzyć, że jest to jedynie cząstka tego, co mają oni czytelnikowi do zaoferowania, przekazania - opisuje almanach poeta Ryszard Mścisz.

Przypominamy, na promocję zapraszamy , 25 maja o godzinie 18.00 do budynku MBP przy ul. ks. J. Popiełuszki 10, na II piętro (sala bankietowa). Na holu będzie prezentowana także okolicznościowa wystawa ZLP.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2017 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.